Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kaljava peć - centralno grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kaljava peć - centralno grejanje

[ Pregleda: 18136 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

planerso
planerso
SERBIA

Član broj: 135977
Poruke: 59
79.101.84.*



Profil

icon Kaljava peć - centralno grejanje12.02.2009. u 06:29 - pre 184 meseci
Pozdrav,

Za grejanje koristim kaljavu peć koja se pokazala kao odlično rešenje. Nalazi se u prizemnom delu kuće na sprat. Iako se nalazi u velikoj prostoriji, zbog broja kaljeva iz kojih se sastoji emituje mnogo više toplote od potrebne. Negde sam čuo mogućnost da se može napraviti sistem grejanja za celu kuću, tako što bi se radijatori rasporedili po prostorijama (izuzev one gde je već kaljava peć). Kaljava peć bi u sebi imala splet cevi koje bi širile toplotu u radijatore i eventualno u bojler koji bi bio prilagođen tom sistemu. Da li neko ima iskustva o ovome? Ima li kakav nacrt, savet, preporuku?

Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.154.*



+292 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje12.02.2009. u 21:01 - pre 184 meseci
Savetujem ti da je ostavis.Da bi ugradio izmenjivac toplote moras razturiti kanale koji su je cinili efikasnom.
Za preradu ces dati cenu etazne peci i imatces pec male iskoristivosti kojoj ugalj moras unositi u sobu i iznositi pepeo
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
212.200.68.*



+10246 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje13.02.2009. u 09:11 - pre 184 meseci
Citat:
planerso: ... zbog broja kaljeva iz kojih se sastoji emituje mnogo više toplote od potrebne.

A zar ne možeš da malo manje ložiš ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

djole67
samostalno
Vršac

Član broj: 209982
Poruke: 37
91.143.219.*



Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje14.02.2009. u 22:45 - pre 184 meseci
Poz.svima-
Na više mesta sam video sistem centralnog grejanja pomoću radijatora,stim da je izvor bila kaljeva peć.
To imaš i na hkm. dva kalja ako prelistaš novine,pozoveš majstor Miška i savetuj se
Na ovoj str imaš šta je maksica 6 dal smislio ili u radio to ti ne znam kazati
http://www.elitemadzone.org/t2...njivac-toplote-za-kaljeve-peci
Ja bi hteo (kaljevu) spojiti na podno ali biće teško
djolle
 
Odgovor na temu

Milenovic Milena
Student
Beograd, Srbija

Član broj: 242182
Poruke: 1
93.86.165.*



Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje02.12.2009. u 20:55 - pre 174 meseci
Pozdrav,
potreban mi je savet... Student sam i trebalo bi da se preselim u novi stan od 40 kvadrata koji nema centralno grejanje vec kaljavu pec sa grejachima u sebi.. Da li neko moze da mi kaze da li ta pec pravi velike rachune za struju ili ne?

Unapred hvala :)...
Milena
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje02.12.2009. u 22:41 - pre 174 meseci
Verovatno isto kao TA peć.

Kaljeve peći su obično uske a visoke. Zato one nikada ne stoje ispod prozora. Ova dva faktora vode to toga da toplota iz kaljeve peći vrlo brzo beži ka plafonu. Iz ovog razloga ćeš morati malo više da potrošiš struje nego kod TA peći.

Naravno, kao negativan faktor može da se javi i to da je reč o kaljevoj peć uzidanoj u fasadni zid. Najbolji položaj za kaljevu peć bi bio blizu prozora ali da je peć što više toplotno izolovana od fasadnog zida.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje02.12.2009. u 23:27 - pre 174 meseci
Citat:
planerso: Kaljava peć bi u sebi imala splet cevi koje bi širile toplotu u radijatore i eventualno u bojler koji bi bio prilagođen tom sistemu. Da li neko ima iskustva o ovome? Ima li kakav nacrt, savet, preporuku?


Ne znam zašto komplikujete sebi život razmišljajući o spletima cevi do radijatora?

Zar nije jednostavnije teška kaljeva peć sa prisilnom cirkulacijom toplog vazduha (sa duplim zidom tj. iznutra od lima radi bržeg zagrevanja vazduha koji bi strujao uz pomoć ventilatora odozdo na gore između lima i kalja, a spolja od kalja) ?

Od te kaljeve peći mislim da je jednostavnije po plafonu od kaljeve peći rasporediti izolovanim kanalima prema svim prostorijama radi zagrevanja istih.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Citat iz štampe o univerzalnom kotlu za grejanje (a i za hlađenje) cele kuće:

"ŽIVANKO ARNAUTOVIĆ PRONALAZAČ UNIVERZALNOG KOTLA

'ŠTEDIŠA' ČEKA KINEZE

Kotao za 20 minuta zagreje kuću od 300 kvadrata a za njega su najviše zainteresovani proizvođači iz daleke Kine
Pre tačno godinu dana Živanko Arnautović, pronalazač iz Loznice, trebalo je da dobije odgovor predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nadajući se da će konačno početi serijska proizvodnja njegovog univerzalnog kotla 'štediše' za vazdušni sistem centralnog grejanja bez upotrebe struje, vode i radijatora koji je patentirao još 1989. godine. Čekao je ali uzalud pa njegov višestruko nagrađivani pronalazak još uvek nije u širokoj upotrebi. Međutim možda se to uskoro konačno promeni i kotao počne da se proizvodi daleko od Loznice.

- Nedavno sam razgovarao sa predstavnicima kineske ambasade u Beogradu koji su se mnogo zainteresovali za mog 'štedišu'. Na njihov zahtev dostavio sam im video-prezentaciju 'štediše' i sada sa nestrpljenjem čekam odgovor iz daleke Kine. Nadam se da će Kinezi doći da se na licu mesta uvere u efikasnost kotla koji za 20 minuta počne da zagreva moju kuću od 300 kvadrata.

Klima-uređaj

Kotao može da greje sve vrste zgrada, od onih u domaćinstvima do hala, plastenika, sušara za sušenje industrijskog bilja, a može da se postavi i u mini-sušare pored zasada šljiva, paprika, duvana kao i da se koristi za sušenje sirove daske i slično. Može se pretvoriti u klima-uređaj, koji rashlađuje a koristi čvrsta i tečna goriva - kaže Živanko koji je kao i obično u svom dugom plavom radnom mantilu u radionici dovršavao još jedan kotao.

U ambasadi sam bio na poziv njihovog prvog sekretara za naučno-tehnološku saradnju i čini mi se da ih moj pronalazak ozbiljno zanima. Ako se dogovorimo oko saradnje pokloniću im kotao da njihovi stručnjaci mogu da utvrde njegove kvalitete a onda možda i počnu njegovu serijsku proizvodnju. Oni su pametan narod i verujem da će shvatiti prednosti mog izuma. Možda se ponovi priča sa većinom naših pronalazača da svoj patent pre plasiraju u inostranstvu nego u svojoj zemlji pa da posle te proizvode država uvozi jer nije na vreme imala sluha za nečiji rad - kaže Arnautović koji sa mladalačkim žarom priča o svom kotlu.

Kako kaže 'štedišu' je verifikovalo Društvo za klimatizaciju, grejanje i hlađenje Srbije, za njega je dobio šest zlatnih i jednu srebrnu medalju na Novosadskom sajmu i Tesla festu, zlatnu medalju sa sajma 'Eureka' u Briselu, a za višegodišnji inovatorski rad i rezultate pre dve godine i orden Tesle trećeg reda. Međutim, i pored svega toga, serijska proizvodnja kotla nikako dapočne.

'Štedišu' je do sada plasirao u više mesta Srbije kao i u Republici Srpskoj ali je njegova želja da se proizvodi serijski. Ako sklopi posao sa Kinezima želja o masovnoj proizvodnji će mu se baš ostvariti. Neka svaki hiljaditi Kinez uzme 'štedišu' i biće dobro - kaže Živanko Arnautović koji je posle 20 godina od patentiranja kotla na korak od ispunjenja svog najvećeg sna."

http://arhiva.glas-javnosti.rs.../03/17/srpski/RG07031601.shtml

http://www.politika.rs/rubrike...otao-na-proveri-u-Kini.lt.html

http://www.novinar.de/2008/09/05/a-od-drzave-prazan-sipak.html

http://www.kurir-info.rs/clana...2007/pec-na-vazduh-stedi-novac

http://www.ekapija.com/website/sr/page/65868

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 03.12.2009. u 01:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.teletrader.com.



+10246 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje03.12.2009. u 08:10 - pre 174 meseci
Evo mali citat sa jednog od navedenih linkova

Citat:
- Sa samo dva manja panja koja se stave u ovaj kotao, ili dve malo veće gromade uglja, deset sati može da se greje kuća od tri sprata - kaže Arnautović i navodi da “štediša” koristi i 60 odsto manje energenata od bilo kog drugog sličnog uređaja. - Ko ga kupi, ne treba mu klima-uređaj, moja mašina može leti da ohladi kuću jednako efikasno kao što je zimi greje. Pogledajte ovde, u ovaj otvor, stavlja se mali ventilator koji hladan vazduh kroz komore ubacuje u sve prostorije i očas posla - ohladili ste celu kuću!


Brate ... Kakvi sve šarlatani dobijaju te silne pronalazačke nagrade, "Eureke" i ostalo ordenje !
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje03.12.2009. u 19:42 - pre 174 meseci
Zašto ne bi mogla 2 panja deset sati da ogreje trospratnu kuću, pod uslovom da se iskoristi toplota dimnih gasova uz kontrolisano sagorevanje povećanjem ili smanjivanjem otvora za vazduh?

Što se tiče hlađenja, ima logike ako je "štediša" instaliran u podrumu, koji je uvek svež, i odatle je moguće pomoću ventilatora usisati i kroz kanale ubacivati svež vazduh u prostorije za vreme letnjih vrućina.

Uzgred, radi se o veoma iskusnom čoveku koji je ceo svoj radni vek proveo popravljajući grejna tela u termoenergetskim sistemima na području ondašnje SFRJ.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 03.12.2009. u 21:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
77.235.72.*



+9 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje04.12.2009. u 09:00 - pre 174 meseci
Citat:
Zašto ne bi mogla 2 panja deset sati da ogreje trospratnu kuću, pod uslovom da se iskoristi toplota dimnih gasova uz kontrolisano sagorevanje povećanjem ili smanjivanjem otvora za vazduh?


Sve je moguće ako ta energija koja se oslobodi sagorevanjem 2 panja nije veća od energije koja "izcuri" kroz
zidove, podove, prozore i krov te trospratne kuće. Ta kuća bi trebala biti jako, jako dobro izolovana.
I pored toga ne mogu da se otmem utisku da se taj "štediša" i ta sva priča oko njega opasno približava šarlatanstvu.

Kao što može da se vidi iz mog profila bavim se mernom tehnikom i to u firmi koja se baš bavi prizvodnjom kotlova na drva,
i to u odeljenju za istraživanje i razvoj. Samo oprema kojom vršimo merenja na našim kotlovima
(toplotna snaga, temperature, analizatori dimnih gasova, merači fine prašine...) je vredna nekih 500.000 Eura,
sam godišnji budžet za istraživanje i razvoj je preko milion eura godišnje, što govori sa kojom ozbiljnošću se firma time posvetila.

Sva merenja koje sam i ja lično izvršavao i vrednovao pokazuju sledeće:
Kotlovi za centralno grejanje sa dobro dimenzionisanim izmenjivačem toplote imaju stepen korisnog dejstva od nekih
80-88%. Kada se uzme da je temperatura gasova u plamenu preko 1300°C a kada prođu kroz
izmenjivač se ohlade na nakih 180-200°C, onda je ta merena efikasnost i očigledna.
Jedino što se još može izvući iz kotla u pogledu efikasnosti je dimne gasove toliko ohladiti da se vodena para
u dimu kondenzuje i time odaje svoju latentnu toplotu isparavanja.
To poslednje "ceđenje suve drenovine" kod kotlova na drva je sve ostalno nego trivijalno i donosi puno problema sa
sobom: Kondenzuju se i ostali agresivni sastojci gasova( oksidi Sumpora, Hlora, Fosfora) koji u dodiru sa vodom stvaraju
kiseline.
Zato mi tvrdnja da "“štediša” koristi i 60 odsto manje energenata od bilo kog drugog sličnog uređaja" izgleda
preterana i bez čvrstih osnova.
Što se tiče efikasnosti kotlova tu se još davno došlo do nekog fizičkog maksimuma.
Akcenat je sada na tome kako taj proces gorenja draveta optimizovati da se stvara najmanje stetnih gasova,
(CO, NO, NO2) i stvara najmanje cvrstih čestica pepala i čađi u dimu.
Već godinama se za te svrhe optimizacije koristi kompleksna elektronika u kombinaciji sa Lambda-sondom
(kao kod automobila) koja merenjem i doziranjem primarnog i sekundarnog vazduha drži proces pod kontrolom.

Samo mojih dva centa.

 
Odgovor na temu

bobiska
Beograd

Član broj: 10393
Poruke: 1074
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+90 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje04.12.2009. u 09:28 - pre 174 meseci
I da dodam...kaljaAva peć je bilo koja peć, koju je neko ukaljao nekim blatom ili sličnim. KaljEva peć je ovde u pitanju, pa mislim da bi bilo zgodno sa tim upoznati pokretača teme i još jednog učesnika.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.teletrader.com.



+10246 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje04.12.2009. u 10:02 - pre 174 meseci
Citat:
eloiza: Zašto ne bi mogla 2 panja deset sati da ogreje trospratnu kuću, pod uslovom ...


Vidi, kad se vodi diskusija o, na primer, formatima slika i zauzeću memorije onda svašta može. BMP format zauzme 2 mega, ali zato jpg za potpuno istu sliku zauzme samo 40k. Može tu svašta ...

Ali, kad se radi o energiji, to je tako jednostavno ! Gorenjem, suva bukovina oslobađa oko 5 kW / kg. Možeš tu bukovinu da smestiš u kakvu god peć, pa ako hoćeš i u Veliki Hadronski Akcelerator, nema teorije da sagori i oslobodi više. Kameni ugalj oslobađa 9.7 kW / kg. To je to. To je njegova energija. Nema više. Energiju ne možeš da izmisliš ili stvoriš. Zipuješ i unzipuješ.

Dakle, nema tih uslova pod kojim dva panja mogu da stvore energiju koju nemaju. A za desetočasovno grejanje trospratne kuće, složićemo se, treba "malo" više ... (Osim ako se grejanje obavlja u Avgustu)

Hlađenje ? OK, skopčao sam da lik zapravo ovde piše o prostoj ventilaciji, ali je tako diletantski da se "ventilacija" poistovećuje sa hlađenjem.

I na kraju, da se osvrnemo na "revolucionarni" pronalazak, patentirani ! Šta je radio ? Sproveo čunkove po celoj kući.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9448
*.teletrader.com.



+10246 Profil

icon Re: Kaljava peć - centralno grejanje04.12.2009. u 10:15 - pre 174 meseci
Možda reagujem malo burno ali nekako pun mi je kofer tih vajnih eurekaša koji izmišljaju rupu na saksiji. I onda, sledi bombastičan naslov "A od države - šipak". Kao, sad bi država trebala nešto ! Šta ?

OK, razvuko si čunkove od peći po celoj kući, i od svojih pajtaša - eurkaša dobio priznjanje ? I sad, država - šta ?


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kaljava peć - centralno grejanje

[ Pregleda: 18136 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.