Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Evolucija je providna laz

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 118757 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz06.09.2010. u 18:24 - pre 165 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Zašto bih to radio? Ja ne tvrdim da te naučne metode imaju slabosti. Tvrdim da vaše metode koje primenjujete u ovoj diskusiji sa naukom imaju veze isto koliko i spaljivanje veštica.


A sad znači ne tvrdiš da imaju slabosti...

Kad si već tako ubeđen da su ovde primenjivane metode slične hrišćanskom spaljivanju veštica, navedi onda te konkretne razlike između tih naučnih metoda koje su OK i ovde iznetih metoda i ukaži na konkretne razlike među njima.

Šta, naučni metod se po tebi ne oslanja na dokaze i logiku? 'Ajde objasni nam razliku da ne bismo živeli više u zabludi...

- - - - -

Samo nemoj da srozavaš diskusiju na izvrtanje stvari ili na vulgarno prepucavanje jer ćeš me na tom polju, bojim se, pobediti zbog iskustva.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz06.09.2010. u 20:18 - pre 165 meseci
Nemojte se šprdati sa naukom, ako je nekima do šprdnje možemo analizirati religiju. :)

Zamislite jednog dana kad ljudi napravi AI i očekujući se od njega da se ponaša inteligentno, AI utuvi sebi da treba da vjeruje u tvorca, da mu se moli ...
Pa tvorac/ci toga bi u najmanju ruku popizdili. ;)



[Ovu poruku je menjao dava dana 07.09.2010. u 08:40 GMT+1]
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz06.09.2010. u 22:05 - pre 165 meseci
Scientists watch evolution in action
September 6, 2010 by Lin Edwards





A three-toed skink. Credit: Australian Traveller

(PhysOrg.com) -- The yellow-bellied three-toed skink (Saiphos equalis) is one of only three reptiles known to have different methods of reproduction in different places. In the coastal areas of New South Wales (NSW), near Sydney, Australia, the skink lays eggs, while in the northern highlands of NSW, it tends to favor giving birth to live young. Scientists say we are witnessing evolution in action, with the skink half-way in its transformation from an egg-layer to a bearer of live young.

The skink resembles a small snake, but with miniature legs. It reaches a length of about 18 cm, and is mostly nocturnal, feeding on insects.

Biologist James Stewart, of East Tennessee State University, and colleagues in the US and Australia have been studying the skink and have found ‘intermediate’ skinks that retain their eggs internally longer than others. It appears the live-bearers evolved from these.

The scientists have also discovered that as they retain their young internally for longer, the thickness of the eggshell is reduced until, for those bearing live young, the shell is merely a thick membrane. Having a thinner shell enables the mother to keep the embryo well fed while the egg is inside her body, but there is less calcium available for the embryo. Stewart and the team found that the uterus in the egg-layers secreted calcium that became incorporated into the embryo. “It’s basically the early stages of the evolution of a placenta in reptiles,” Stewart said.

Giving birth to live young is an advantage in colder areas, such as the northern highlands of NSW, since the embryo develops for longer within a warm body. The negative side is that keeping the fetus in the uterus is more physically demanding on the mother. In warmer areas such as coastal regions of NSW, eggs have a better chance of surviving the climate, but the negative is a greater vulnerability to attack from predators.

Live birth is known to have evolved 132 times among animals with a backbone, 98 of these in reptiles, which Stewart said suggests that while it seems a complex transition, “it’s looking like it might be much simpler in some cases than we thought.” Two other species of reptiles are known to use both types of reproduction: a European lizard and another species of skink.

Stewart's paper is published in the Journal of Morphology.

link
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz06.09.2010. u 22:10 - pre 165 meseci
Citat:
dava
Zamislite jednog dana kad ljudi napravi AI i očekujući se od njega da se ponaša inteligentno, AI utuvi sebi u da treba da vjeruje u tvorca, da mu se moli ...
Pa tvorac/ci toga bi u najmanju ruku popizdili. ;)


Sve i da naprave, to nece osporiti evoluciju.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Count Zero

Član broj: 32400
Poruke: 203



+406 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz06.09.2010. u 22:17 - pre 165 meseci
Citat:
Zamislite jednog dana kad ljudi napravi AI i očekujući se od njega da se ponaša inteligentno, AI utuvi sebi u da treba da vjeruje u tvorca...


Si siguran da je taj "AI" inteligentan?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 00:08 - pre 165 meseci
Citat:
Onaj: A sad znači ne tvrdiš da imaju slabosti...


Nisam nikad ni tvrdio da naučne metode imaju slabosti.


Citat:
Kad si već tako ubeđen da su ovde primenjivane metode slične hrišćanskom spaljivanju veštica, navedi onda te konkretne razlike između tih naučnih metoda koje su OK i ovde iznetih metoda i ukaži na konkretne razlike među njima.


To sam već učinio nekoliko puta. Ne vidim razlog da ponavljam.


Citat:
3way: Zato nam lepo reci koje su to rupe u teoriji evolucije, pa da normalno pricamo.
MIslim da je ovo jedno 10 put kako ti postavljam to pitanje.


Pa rekoh ti da ti ja neću ponavljati. Pročitaj lepo diskuiju od početka pa se podseti.


 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 00:18 - pre 165 meseci
Citat:
Onaj
Kad si već tako ubeđen da su ovde primenjivane metode slične hrišćanskom spaljivanju veštica, navedi onda te konkretne razlike između tih naučnih metoda koje su OK i ovde iznetih metoda i ukaži na konkretne razlike među njima.


Citat:
Predrag Supurovic: To sam već učinio nekoliko puta. Ne vidim razlog da ponavljam.


Ako je već tako daj onda bar link do nekog od tih postova.


Citat:
3way: Zato nam lepo reci koje su to rupe u teoriji evolucije, pa da normalno pricamo.
MIslim da je ovo jedno 10 put kako ti postavljam to pitanje.


Citat:
Predrag Supurovic: Pa rekoh ti da ti ja neću ponavljati. Pročitaj lepo diskuiju od početka pa se podseti.


Ako je već tako daj onda bar link do nekog od tih postova.

- - - - -

Citat:
Predrag Supurovic: Pa rekoh ti da ti ja neću ponavljati.


Pa upravo samo ovo i ponavljaš kao papagaj.

Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 06:29 - pre 165 meseci
On verovatno misli na onog svetleceg zeca.
Mada, nije mi jasno sto se uopste raspravljam, kada covek nije procitao ni osnovne kreacionisticke tvrdnje. Da je to uradio ne bi mu palo na pamet da poredi evoluciju sa kreacionizmom ili jos gore da kreacionizam naziva naukom i necim sto postuje naucni princip.
Sa druge strane, cini mi se da to nije uradio ni za osnovne evolucionisticke tvrdnje...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 07:39 - pre 165 meseci
Ti @3way kad bi uz čitanje aktivirao pokoju sivu ćeliju, gdje bi nam kraj bio...
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 07:53 - pre 165 meseci
Ma jel tako?
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 07:57 - pre 165 meseci
Boga mi.
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 07:59 - pre 165 meseci
Dodjavola...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz07.09.2010. u 15:01 - pre 165 meseci
Pratim temu već par dana, suzdržavao sam se da se ne umešam ali ću ipak...

Neko od kreacionista je par strana pre pitao 'Da li veruješ u evoluciju ili tvrdiš da je tačna?'
Tvrdim da je tačna!
Naravno, evo i zašto:

- Darvin je pre više od 100 godina opisao svoja posmatranja i dao određena predviđanja vezana za razvoj vrsta. Ako ste pogledali one video klipove što su ljudi kačili, ogroman broj pronađenih fosila se apsolutno uklapaju u ta predviđanja.
- Večiti argument anti-evolucionista jesu prelazne forme. Da li ste vi svesni da se evolucija i danas dešava. Da smo svi mi prelazne forme kao i sva živa bića. Ko zna kako ćemo izgledati za nekoliko stotina, hiljada ili miliona godina (ako opstanemo).
- Darvin nije znao za DNK, kao ni za bezbroj drugih naučnih dostignuća na polju biologije od njegovog vremena do danas. Sve što je u međuvremenu pronađeno na tom polju (ponavljam reč SVE) se savršeno uklapa u teoriju evolucije. Ukoliko želite da vidite šta je to sve... pa trebaće vam puuuno vremena, i puno (naučnih) knjiga da pročitate, jer ljudi rade na tom polju više od 100 godina... rade i dalje. Današnje znanje na polju evolucije je veće za nekoliko redova veličina u odnosu na ono što se znalo u Darvinovo vreme (naravno ako zamislimo neku mernu jedinicu... verujem da znate šta hoću da kažem :) ).
- Neko je napisao na prethodnim stranicama da pojava života nije slučajnost već pravilo, i ovo je apsolutno tačno! Veliki broj eksperimenata je bio izveden na ovu temu. Naučnici su pokušavali da simuliraju ekstremne uslove u vreme nastanka naše planete (visoka temperatura, toksični gasovi, snažna električna pražnjenja itd...) i došli su do zanimljivih otkrića da su se sintetisale aminokiseline 'same od sebe'. (naravno nisu same od sebe, sve ima duboku hemijsku pozadinu... nemam vremena ni prostora da objašnjavam, opet knjige u šake! - i naravno pretpostavljam da znate šta su aminokiseline i zašto su značajne). Ovaj eksperiment je prvi put izveden mislim između 1955. 1960. godine ali nisam 100% siguran. Molim vas nemojte me vući za jezik i tačnu godinu da proveravam, guglajte malo. :)
- Sledeći od značajnih eksperimenata je bio vezan za mogućnost da je život na zemlju zapravo došao 'sa strane' (sa komete ili asteroida). Utvrđeno je da na kometama (osim leda, od čega se uglavnom sastoje) postoje i aminokiseline. Naučnici su uzeli kapsulu, u nju stavili aminokiseline i ispalili je iz topa (laboratorijskog) simulirajući time udarac asteroida ili komete u zemlju. Rezultati su bili jako zanimljivi, aminokiseline ne samo da su preživele već su izgradile neke proteine.
- Ponovo eksperiment je bio da su u vodi bile rastvorene neke materije (e koje, zaista ne mogu da se setim, a voda kao sredina je izabrana iz prostog razloga što je u vodi nastao živi svet... nadam se da je ovo jasno?), i da je sredina 'mućkana' radi simuliranja uticaja gravitacije i raznih drugih promena tokom velikog vremenskog perioda (u eksperimentu je tačno objašnjeno šta, ali sam zaboravio). Primećeno je da su određeni molekuli u tom rastvoru počeli da stvaraju opnu oko sebe (ne pojedinačni molekuli, već grupa molekula da ne bude zabune). Naravno, nije stvoren život, ali....


Ne znam da li znate da se konstantno vrši 'razmena materije' između Zemlje i Marsa, sa time što daleko više materije dođe sa Marsa na Zemlju nego obratno, iz prostog razloga slabije gravitacije i nepostojanja atmosfere na Marsu. Vrlo je moguće da je jedan tako asteroid sa Marsa došao na Zemlju i doneo (primitivan) život. Naravno ovo je priča o poreklu života na Zemlji a ne o evoluciji tako da skrećem sa teme, ali 'ajde...

Siguran sam da u svemiru postoji još negde život osim na Zemlji, a vrlo je moguće da ga ima i u sunčevom sistemu. Jupiterov mesec Europa je jedno od mogućih mesta gde život možda može postojati relativno blizu nas.

E sada, sve ovo što sam ja ispričao može da se pregazi rečenicom 'pa da, Tvorac (ko god da je to) je stvorio život takav kakav je baš kao što nauka pokazuje...' ali to ne govori ništa, jer ja na tu rečenicu mogu da kažem, 'jeste, ali moj Deda Mraz je stvorio tvog Tvorca koji je stvorio život', pa ti kažeš 'ali moj Hari Poter je stvorio tvog Deda Mraza koji je stvorio Tvorca....' nadam se da ne moram dalje :)

- Jedan od 'dokaza' inteligentnog dizajna kreacionisti su pokušali da proture bič nekog bičara kao savršen mehanizam kretanja. Taj mehanizam se sastoji od 50 mikrodelova, i kreacionisti su tvrdili da je to toliko savršeno da nema šanse da nije delo inteligentnog tvorca, i plus su tvrdili da, ukoliko bi se bilo koji deo otstranio, taj sistem bi bio potpuno nefunkcionalan. Naravno sve ovo je vrlo brzo demantovano, a sve je to bilo vezano za jedno od famoznih suđenja u Americi, 2005. godine ako ne grešim. O tome imate knjiga i filmova bezbroj.

Ako imate vremena pogledajte YT kanal thunderf00t, i posebno njegov serijal 'Why people laugh at creationists?'.
Evo ga i linak:
Code:

http://www.youtube.com/user/thunderf00t?blend=1&ob=4


To je link za kanal. Lik ima preko 200 klipova, naravno nisam odgledao sve :) ali sam odgledao celu ovu seriju koju sam spomenuo (ima 30 i kusur delova). Vredelo je utrošenog vremena (iako je u pitanju baš dosta...).

Ljudi koji osporavaju evoluciju ne znaju neke njene osnovne stvari. Takođe mnogi ne znaju šta je to naučni metod. Bez toga nema rasprave već samo troll i flame.
Toliko od mene za sada.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 09:51 - pre 165 meseci
Izgleda da neko ima problema sa eng. jezikom, pa cu se potruditi malo...

Dr Venter created the lifeform by synthesising a DNA code and injecting it into a single bacteria cell. The cell containing the man-made DNA then grew and divided, creating a hitherto unseen lifeform.


"Dr. Venter je stvorio zivotni oblik sintetisuci DNK kod i ubrizgavajuci u jednu ćeliju bakterije. Ćelija koji sadrži vestacki DNK zatim je rasla i podelila se, stvarajuci dotad neviđen oblik zivota."






On a Friday in March, scientists inserted over 1 million base pairs of synthetic DNA into Mycoplasma capricolum cells before leaving for the weekend. When they returned on Monday, their cells had bloomed into colonies.


"U petak u martu, naucnici su umetnuli više od 1 milion parova baza sintetičke DNK u Mycoplasma capricolum celije pre odlaska na vikend. Kad su se vratili u ponedjeljak, celije su procvetale u kolonije."


Znaci, od celije jedne vrste, stvorili, kreirali, potpuno novi oblik zivota!

Ne, to nije kreacija, to je "evolucija". ;)
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 10:31 - pre 165 meseci
^ Ok, čovek napravio novu vrstu. Šta to govori o teoriji evolucije? Ama baš ništa. Ako tvrdiš suprotno, praviš logičku grešku, isto kao kad bi poricao gravitaciju činjenicom da dva tela mogu da se kreću jedno ka drugom i ako ih gurneš.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 10:37 - pre 165 meseci
@jablan

Da, naravno, slazem se sa time sto si napisao. Ono gore sam postavio kao odgovor onima koji negacijom kreacije "dokazuju" evoluciju. Ne znam da li si citao sve, ali kao jedan od glavnih "dokaza" evolucije, se u prethodnim postovima, provlaci negacija kreacije.

Cisto radi nekog razjasnjenja sam ovo ubacio.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 10:44 - pre 165 meseci
Pa ako pod "kreacionizmom" podrazumevaš tvrdnju da je (sav) živi svet na zemlji, takav kakav jeste, nastao voljom nekog višeg bića, onda je očigledno u pitanju budalaština. Naravno, to što je to budalaština nije nikakav dokaz evolucije, ali teorija evolucije ionako ne manjka dokazima.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 10:52 - pre 165 meseci
Da te podsetim sta si napisao pre samo par minuta -
Citat:
jablan: ^ Ok, čovek napravio novu vrstu. Šta to govori o teoriji evolucije? Ama baš ništa. Ako tvrdiš suprotno, praviš logičku grešku, isto kao kad bi poricao gravitaciju činjenicom da dva tela mogu da se kreću jedno ka drugom i ako ih gurneš.


Eto vidis...I ti sada upadas sa nekom pricom o kreacionizmu, iako si meni nesto spocitavao!? A pritom ne dajuci nikakav validan dokaz o evoluciji.

Inace, moje stavove mozes procitati, da se ne ponavljam.



 
Odgovor na temu

stil

Član broj: 4832
Poruke: 2066



+419 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 11:09 - pre 165 meseci
Šta bi po tebi bio validan dokaz evolucije a šta kreacionizma ?
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Evolucija je providna laz08.09.2010. u 11:18 - pre 165 meseci
Dokaz za evoluciju je to što se svi pronalasci na tom polju od objavljivanja Darvinovog dela do današnjeg dana savršeno uklapaju, i rezultati svih eksperimenata koji su obavljeni pokazuju da je evolucija tačna.

Teorija evolucije je tačna, podložna posmatranju i te kako dokaziva (i dokazana). Jedina stvar je u tome što je dinamična i konstantno se dopunjuje novim saznanjima, a to se često koristi kao argument protiv njene validnosti (naravno izvrćući termine i izvlačući iz konteksta).

Da li ste vi (kreacionisti) uopšte pročitali 'Poreklo vrsta'? Hajde budite iskreni i odgovorite javno na ovo pitanje.

edit: e da, evo zanimljivog klipa - top 10 argumenata kreacionista:

http://www.youtube.com/watch?v=SSxgnu3Hww8&feature=channel
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Evolucija je providna laz

Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 118757 | Odgovora: 761 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.