Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87032 | Odgovora: 447 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.telenor.rs.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji11.11.2009. u 23:33 - pre 176 meseci
Ni meni nije jasno kako oni mogu da oporezuju potencijal, koji nije realizovan na tržištu? To prkosi zdravom razumu.
Plac, akcije neke firme, pravo korišćenje na GGZ, jesu vrednosti, imovina, ali normalno je da se porez plati kada se ta vrednost realizuje na pijaci, da ne kažem tržištu.
Zamislite da vam neko oporezuje one nesretne Dinkićeve akcije kao da vrede 1000€, iako ni 100 ne može da se dobije u ovom trenutku?

@Vili
I ja nisam razumeo ovo, oko prava korišćenja i vlasništva, ali pravo korišćenja je predmet trgovine, novim zakonom je moguće prodati go plac na kojem imaš pravo korišćenja. Normalno je da prodajom i sticanjem prihoda platiš porez. Samo posedovanje ništa ne znači, to je samo potencijal, npr. ako ispod mog placa u V.Banji ima kisele vode, to ne znači da ja imam banju, nego da imam njivu u blizini banje. Razlika je kao doope i oko.

Nenormalno je to, što te oni oporezuju kao da je tvoja lična imovina, a sa druge strane nisi u stanju da raspolažeš i unovčiš imovinu drugačije nego da je otuđiš.
Npr. ako ja ne mogu da izdam samo zemlju na 99 god. investiroru, koji može da zida zgradu na njoj, i da zgrada bude njegova, a zemljište ostaje moje, to je onda dovođenje u neravnopravan položaj, jer ja nisam u poziciji da ostvarim prihod iz kojeg bih platio razrezan porez.

To je nenormalno, zamislite da se tako postupa sa akcijama, da se oporezuju pre nego što donesu dividendu, to znači da se plati porez, po proceni poreskog službenika koliko će dividende generisati NIS, npr. iako je firma u gubitku i neće ni isplatiti dividendu. Ovi su definitivno prolupali, gori su od komunista.

Da ne bude zabune, i akcije i placevi se tretiraju kao imovina, pa je normalno da se oporezuju na isti način, a ja nemam plac u gradu u centru, pa da branim tu opciju iz nekakvog ličnog interesa, ja sam čovek seljak, nikada ne bih zidao na zemljištu koje nije moje osim za dalju prodaju.
Nego mi ide na tujac ovo jajarsko i pilićarsko igranje kapitalizma i države, od strane drumskih razbojnika i njihovih dvorskih luda, koji to uobliče u nekakve kao zakone, a nisu u stanju da to rade konzistentno i logično, kao npr. komunisti. Zato Srbija i liči na svinjac, a ne na ozbiljnu državu, jer se pravila smišljaju u toku igre, kao se kojoj budali digne.

@ Horvat 100 m kv. je jedan ar, 10 ari je 10x toliko.


 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
*.sa.hs-hkb.ba.



+471 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 02:49 - pre 176 meseci
Citat:
drbogi: Ni meni nije jasno kako oni mogu da oporezuju potencijal, koji nije realizovan na tržištu? To prkosi zdravom razumu.

Ima logike, u tome i jeste razlika između poreza na imovinu i poreza na prihode. Ove prve oporezuješ kao statičke, dakle ne moraš da ostvariš dobit a opet ćeš biti oporezovan, a ove druge kao dinamičke. Tako nekako.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7177 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 10:16 - pre 176 meseci
Pa da,

Primis platu - platis porez na platu, kupis nekretninu - platis porez prilikom kupovine...

I onda dodje drzava i kaze, e - to nije dovoljno... znas, mogao si da sagradis soliter, ajde jos malo da platis porez, ovog puta na nesto sto cak ni ne postoji - bez obzira da li imas soliter ili da li pravis neki profit.

Lepo je nekadasnji francuski ministar finansija objasnio da je oporezivanje vestina uporediva sa cerupanjem guske - poenta je naci tacnu meru cerupanja kako bi se guska ocerupala, bez da pravi previse buke.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 10:40 - pre 176 meseci
@drbogi,uf,da,nesto sam se preracunao,jos mi cudna cifra

tim bolje

ja ne znam kako u bg,ali tu se vazdusarina i te kako placa i na placeve MANJE od 10 ari odnosno 1 000kvm!

e samo fali da uvedu porez na "moguci uspeh preduzeca",odnosno,ako imas malo preduzece za proizvodnju i ako ti godisnji prihodi nisu veci od 2 milijarde dinara,ti placas naknadu od 50% zarade,ali isto tako,ako su ti prihodi veci od 3 milijarde,ti placas porez od 45% na zaradu

@zutokljunac a ovaj,tebi je plac na kojem imas "samo" kucu a ne i neki poslovni prostor/zgradu/p. materine izvor prihoda?i shodno time ga treba oporezovati nekim fiktivnim porezom?
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.87.160.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 14:37 - pre 176 meseci
Citat:
žutokljunac
Ima logike, u tome i jeste razlika između poreza na imovinu i poreza na prihode. Ove prve oporezuješ kao statičke, dakle ne moraš da ostvariš dobit a opet ćeš biti oporezovan, a ove druge kao dinamičke. Tako nekako.


Ček malo, ako ja turim u banku 100€, na kraju godine platim porez na kamatu, koja je prihod od tog vlasništva nad novcem. Ne plaćam porez na to što imam 100€, nego što sam zaradio npr. 10€ dajući ih u banku. Poreze sam platio stičući tih početnioh 100€, to je nešto drugo.

Ako treba da platim porez zato što imam 100€, onda neću ni da ih imam, jer to nema ekonomske logike. Otvoriću firmu na Sejšelima npr. i uplatiti joj 100€ na račun.
Ovakav Zakon ima za svrhu da se potpuno nakaradnim merama, izbegne tj. odloži ispitivanje porekla imovine, odloži i učini nemogućim povraćaj nacionalizovane imovine, kao i da se ljudi prisile da "dobrovoljno" prodaju svoju imovinu. Ako bi bili dosledni u svojoj ludosti, ispalo bi da bi vlasnik udžerice plaćao veći porez, nego kada tu udžericu pretvori u 5 stanova. Jer je ovde 1/1 situacija što se tiče zemljišta, a ako bi konvertovao plac u stanove, plaćao bi npr. 30% od te sume za zemljište, jer bi na toj parceli imao 30% stanova.

Pravno nasilje se to mislim zove.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 14:56 - pre 176 meseci
Meni nikad nije bilo jasno sledece: Kad smo otkupili stan, platili smo porez. I onda placamo i dalje porez na taj stan iako je on takav kakav jeste, ne moze se siriti niti zauzimati gradjevinsko zemljiste jer je stambena zgrada.

Nikad mi taj porez nije bio jasan.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 15:25 - pre 176 meseci
jedno pitanje
a sta ako neko ne bude placao tu vazdusarinu i tako se nakupi "solidna" cifra,brojena sa 5 i vise cifara u eurima

i naravno sud i sve,da li se oduzeti imovina tom koji ne placa porez? da li ce ici u zatvor?
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 15:35 - pre 176 meseci
Citat:
cozmo_im: Meni nikad nije bilo jasno sledece: Kad smo otkupili stan, platili smo porez. I onda placamo i dalje porez na taj stan iako je on takav kakav jeste, ne moze se siriti niti zauzimati gradjevinsko zemljiste jer je stambena zgrada.

Nikad mi taj porez nije bio jasan.


Ni meni.

Međutim, štos je u imenovanju poreza

Tako, kod otkupa stana/polovnog automobila ect. plaćamo porez na promet (valjda kao neku transakciju).
U daljim godinama za iste...plaćamo porez na imovinu (vrednost, koju posedujemo).

Btw
Za stanove do 50 m2 se ne plaća porez (onaj svakogodišnji).

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 15:47 - pre 176 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Ni meni.
Btw
Za stanove do 50 m2 se ne plaća porez (onaj svakogodišnji).

Pozdrav


kako se ne placa... moj stan ima 49m2, uredno pise toliko i toliko svugde i placam taj porez... skoro 2000 dinara godisnje.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.87.160.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:00 - pre 176 meseci
Citat:
cozmo_im
Meni nikad nije bilo jasno sledece: Kad smo otkupili stan, platili smo porez. I onda placamo i dalje porez na taj stan iako je on takav kakav jeste, ne moze se siriti niti zauzimati gradjevinsko zemljiste jer je stambena zgrada.

Nikad mi taj porez nije bio jasan.



Pa da, plaćaš porez koji je približan onom u Nišu, NSu, Kragujevcu za sličan stan. Plaćaš i naknadu za koriščenje GGZ, jer si zakupio zemlju od grada.
Plaćaš ga nezavisno od toga što bi na tom mestu umesto zgrade sa 4 sprata mogla da se podigne zgrada sa 10 spratova.
Po novom zakonu plaćaćeš obe stavke kao da je tu zgrada sa 10 spratova, jer nemaš sreće pa živiš na lokaciji koja je nekome zapala za oko, pa treba svoj krvavi novac da legalizuje. Možda je rešenje da se preselimo u poslovne prostore, da živimo u firmama, ili da stanove proglasimo za poslovni prostor... :)
Sumnjam da će MIšku rebnuti porez za onaj trgovački mol...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-78-30-135-49.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:05 - pre 176 meseci
Citat:
drbogi: Sumnjam da će MIšku rebnuti porez za onaj trgovački mol...

pa to je valjda zeljeni potencijal,bas za tu parcelu,ne? :P
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:10 - pre 176 meseci
Citat:
drbogi: Pa da, plaćaš porez koji je približan onom u Nišu, NSu, Kragujevcu za sličan stan. Plaćaš i naknadu za koriščenje GGZ, jer si zakupio zemlju od grada. Plaćaš ga nezavisno od toga što bi na tom mestu umesto zgrade sa 4 sprata mogla da se podigne zgrada sa 10 spratova.
Po novom zakonu plaćaćeš obe stavke kao da je tu zgrada sa 10 spratova, jer nemaš sreće pa živiš na lokaciji koja je nekome zapala za oko, pa treba svoj krvavi novac da legalizuje.


Zivim u naselju na periferiji Zemuna (koje je staro 40 godina) i planski je uradjeno... zato nikad nisam ni shvatao poentu svega toga, aj dok si bio u zakupu, al kad si otkupio stan... najsmesnije je sto su neki stanari bili INVESTITORI tih zgrada (4 stana) i pored svih dazbina moraju jos i porez na imovinu da placaju svake godine. Gradjevinsko zemljiste je isto stupidno placati kod stambenih zgrada.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:22 - pre 176 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: ...
U daljim godinama za iste...plaćamo porez na imovinu (vrednost, koju posedujemo).
...


... a da sam umesto stana kupio npr. 5 kila zlata, ne bih placao nista.
nema tu nikakve logike.
... osim trzisno-ekonomske, naravno.

... a valjda mi taj stan dodje i kao neka potreba, da ne bih spavao na ulici itd... a zlato je cisto izivljavanje.
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:24 - pre 176 meseci
Ja taj porez na stan od 44 m2 u Ki - nemam.

Jedino, što imam je - Naknada za korišćenje građ. zemljišta u iznosu od 444,oo din. godišnje (u četiri rate...po tromesečjima) u zgradi sa 4 sprata . Jedna vertikala = 1776,oo dinara ukupno

Znači, postoji razlika od grada do grada.

@mrle 011
Bilo je priče (pre para godina), da će oporezovati i PC-e, muzički instrumentarij/opremu...još imamo i sreće

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:26 - pre 176 meseci
Citat:
drbogi:Ovakav Zakon ima za svrhu da se potpuno nakaradnim merama, izbegne tj. odloži ispitivanje porekla imovine, odloži i učini nemogućim povraćaj nacionalizovane imovine, kao i da se ljudi prisile da "dobrovoljno" prodaju svoju imovinu.

Nekako mi ovo izgleda najpribliznije. Posto zakon o denacionalizaciji mora da se donese, restitucija mora da se izvrsi, na ovaj nacin pokusavaju da zaplase stare vlasnike gradskog gradjevinskog zemljista.
Kao sto sam ranije pisao, ne verujem da je taj pom. ministra lud, ili glup, pa da ne zna sta prica kada pominje VLASNIKE, ne korisnike. Sada, kada ti stari-novi vlasnici tog otetog zemljista procitaju ovako nesto, i kada im vlast ponudi neku isplatu na 20god. sta li ce ti ljudi odabrati!? Dranje od poreza, ili bilo kakvu naknadu, ma kolika ona bila...Vrlo verovatno da ce izabrati ono drugo.
Ili, ako se zemljiste vrati u vlasnistvo, kome bi se onda placale one silne naknade za ggz prilikom dobijanja dozvola za izgradnju, i sl. Drzava, grad...gube ogroman prihod od toga.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
93.87.160.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:33 - pre 176 meseci
Baš čitam kako to u drugim državama rešavaju, pa čak i predloge za te sisteme kojima bi se oporezovala imovina.
Ima tu svačega, od toga da npr. 100.000$ u USA bude izuzeto od oporezivanja, do oporezivanja tržišne vrednosti, od 1-5% godišnje, ali nigde nisam video da se oporezuje nešto što nije tvoje. Ovi izgleda nikako da se odluče, hoće li da piške ili neće.
Ako vrate ljudima zemljište, onda je ok da to oporezuju kako hoće, izabrani su demokratski jelte? Samo što će onda umesto placeva na Terazijama i Vračaru, morati da vrate i pola Vojvodine Nemcima, itd.

Međutim, oporezovati zakup, onda to još nazvati porezom na imovinu, je krajnji bezobrazluk i glupost. To će da padne na svakom normalnom sudu.
Po sredi je licemerje najgore vrste, gde se stvari ne nazivaju pravim imenom, pa ne kaže, Pero imaš plac za koji ja mogu da uberem 200.000 prihoda u budžet za 5 godina, oćeš li ti da platiš zakup zemljišta 40.000 godišnje, ili da prodaš. To ne ide, jer Pera odma glasa za TN, umesto za najlepšeg, jbg. demokratija je to, skup sport.
Umesto toga, oni se zaklanjaju iza nekakvih Euro trtmrt integracija, koje nisu u stanju da razumeju. Iz svake od euro zemalja uzimaju samo ono što im odgovara, kao i onaj Sloba pre njih što je imao jedne aršine za Kosovo a druge za RSK. Ta je logika, koliko sam ja to ukapirao, večiti srpski princip mož da bidne al ne mora da znači. Jedino što me teši je to što sam i ja kao i ministar podjednako nestručan da o ovome govorim, pa mogu da pogrešim, što on sebi ne bi mogao da dopusti.
 
Odgovor na temu

mrle 011

Član broj: 143142
Poruke: 234
*.ptt.rs.



+8 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:34 - pre 176 meseci
nema od te restitucije nista.
ne mozes ti da doneses zakon da vracas zemlju samo srbima.

zamisli sad situaciju ....

donesen taj zakon, stupio na snagu .... i ti si ministar nadlezan za sprovodjenje.

... i sutra ujutru ..... kuc-kuc na tvoja vrata u ministarstvu doslo 400.000 vojvodjanskih nemaca, sa sve svojom uredno spakovanom dokumentacijom ...

- dobro jutro gospodine ministre, mi dosli po nasih 500.000 hektara zemlje da nam ih vratite.

i?

sta ces ti da im kazes?
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Član broj: 131509
Poruke: 1237
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:45 - pre 176 meseci
Drug Tito Vam je to zamenio za ratnu odštetu.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

EmilijaV
Forumska tetka
Beograd

Član broj: 159453
Poruke: 206
85.222.223.*



+62 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:48 - pre 176 meseci
Citat:
Kovacevic Vladimir: Drug Tito Vam je to zamenio za ratnu odštetu.

Pozdrav


Ovo je tacno! Nemci su namireni...
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji12.11.2009. u 16:49 - pre 176 meseci
Citat:
mrle 011: nema od te restitucije nista.

Ma bice, kako nece. I to sto kazes...jeste ogroman problem, zato i svi izbegavaju da to zavrse. Ali, kako se ta EU blizi, i to mora doci na dnevni red.
Ali bice zanimljivo...Ima tu i nekih koji su posle rata usli u vile na Dedinju i sl. pa ih posle otkupili. Kada se izvrsi restitucija, pojavis se ti kao vlasnik tog placa, na kome on ima (s)tvoju, otkupljenu vilu...Otkupio ju je po zakonu, njegova je, ali nije taj plac, tvoj je...Bas me zanima kako ce sve to da se resi...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Uvodi se porez na elitne lokacije u Srbiji

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 87032 | Odgovora: 447 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.