Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Svajcarci glasali da se zabrane minareti

elitemadzone.org :: MadZone :: Svajcarci glasali da se zabrane minareti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 102971 | Odgovora: 589 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gleb
statistika
bgd

Član broj: 185972
Poruke: 44
*.adsl.eunet.rs.



+3 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 08:40 - pre 175 meseci
Ne samo formalna logika, vec je u ovom drustvu i malom detetu jasno da postavka
Tramvaj ima tockove,
Moja baba ima tockove,
Onda je moja baba...

je smesna.
A smeh je odraz visine kulture, poimanja i sirine.
Cak je toliko glupo da se i pominje.

Samo, gledah emisiju gde zena iz tog istocnog sveta, obrazovana, obilazi lokalne po tamosnjoj strukturi vrlo uticajne, zapravo jedine koji se pitaju nesto, zabradjene likove i postavlja im prosto pitanje – zasto mi zene moramo da nosimo to sto nosimo i da imamo prava koja imamo, mala? Gde to pise, ko je to rekao?
Svi redom tvrde da to pise tamo negde u ‘onoj’ knjizi.
Ispravan odgovor je da ne pise. Ta zena govori i cita sve jezike pa je procitala i najstarije verzije dostupne, i zakljucak je tako neceg nema.

A u cemu je stos?
Na stranu da ljudi treba da se drze necega sto je ‘tamo negde’ zapisano.
Kljucno je sto nemaju pristup da isto sami procitaju i obaveste se. Delom je u pitanju obrazovanje, delom da je to uredjenje gde je posrednik neophodan, a najvaznije da nikom to i ne pada na pamet.
Mi bi prvo posumnjali, uhvatili knjigu pa procitali, pa doneli neki svoj sud o tome, pa se upustili u raspravu… jer smo tako nauceni.

I nase – jes ti ces da mi kazes – uopste nije naivno. Vec odlika uma, slobodnog coveka i stava.
Iz takvog misljenja je razvijen experiment a iz njega, tog postupka vecina onoga sto nas okruzuje.
Jes ti ces da mi kazes – vodi probi, nadmetanju i rezultatu.
Lupanje celom o pod ne vodi nicemu. Covek je rodjen da uspravno hoda a ne da se savija.

Kao i skulptura nage zene, revolucija u nasoj istoriji.
Oslobadjanje zene koja je unela estetiku svojim urodjenim porivom jos-jos lepse, vise, bogatije, raskosnije je stvorila civilizaciju kakvu imamo. Mnogi umetnici su slikali, komponovali, dvorce zidali, tukli se na turniru samo da bi se gracija pojavila i osmehnula.
Mi smo porodili tu kulturu divljenja, udvaranja, postovanja.
Lepu zenu.

Danas i obrazovanu, uspesnu.

Tako da drustvo koje je porodilo fantasticne juvelire i podiglo na pijedestal culo ukusa i ne samo ukusa, praveci cokoladu u fantasticnim oblicima, na nivou umetnosti, zna sta ima na kantaru.


gleb
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 09:41 - pre 175 meseci
Mi "ispravno" zovemo "Moral" a "neispravno" - analogno tome "Nemoral"

To nase shvatanje krece od onog sto su nas od najmladjih dana ucili u nasim porodicama, pa preko skola, kroz vjersko ucenje, pa do okruzenja u kom zivimo. I tako smo tokom svog zivota dobijali informacije o "ispravnom" i "neispravnom". I takve ih uzimali "zdravo za gotovo" jer nase moralne norme nisu podlozne raspravama i tumacenju. One su jednostavno takve kakve su.

Isto tako, moramo uzeti u obzir da su neki drugi takodje stekli shvatanje "ispravnog" i "neispravnog". To njihovo shvatanje krece od onog sto su stekli od najmladjih dana u svojim porodicama, pa preko skola, kroz vjersko ucenje i okruzenja u kom su zivjeli. I u cjelom tom procesu su stecali infromacije o "ispravnom" i "neispravnom". I takve uzimaju "zdravo za gotovo" jer svoje moralne norme nisu nikad podvrgli raspravama i tumacenju. One prihvataju takve kakve su.

Nosenje ovakvog i onakog odijela, ne ugrozava nikoga. Za nas na Zapadu je kravata sasvim normalna stvar koja uljepsava odjelo. Za pripadnika nekih drugih naroda na Istoku - kravata je neprihvatljiva. Za neke narode na Istoku, pokrivanje zena je sasvim normalna stvar, sto je za nas na Zapadu zlostavljanje zena i veoma neprihvatljiva stvar.
Oni koji traze da se zene pokrivaju, svoje uporiste za to nalaze u "moralu" koji je, negdje, naveden u "vjeri" da bi mu se dalo na snazi.
Cisto da se razumijemo - ni mi hriscani ne odobravamo "golotinju". Kad se ulazi u Crkvu, kao Boziju kucu, je tacno propisano kakvo odijelo treba da bude na covjeku. Zene ne smiju da imaju mini suknje vec do zemlje, a rukavi moraju da budu dugi do sake. Da se pitaju nase vjerske vodje, nase zene bi bile isto temeljno obucene, samo bez pokrivanja lica. A i to pokrivanje lica je do skora bilo uobicajeno u hriscanskim zemljama. Cak se i danas javlja, kao atavizam, prilikom vjencanja, mlada nosi veo? :)

A moral?
Wikipedia kaze: "Moral je skup nepisanih pravila i običaja koji utvrđuju međuljudske odnose i prosuđuju šta je dobro, a šta zlo. Moral je nešto objektivno kao oblik društvene svjesti, sistem običaja, navika, normi. To zahtjev društva za određenim ponašanjem, odnosno, principima koji određuju kako nešto treba da bude. On je relativan, nije isti u svim društvenim grupama i istorijskim periodima. Centralne vrijednosti morala su: dobro, ispravno i pravedno."
Ono sto je za tebe moralno, ne mora da bude za nekog drugog.

Covjek je rodjen kao slobodan, i ima pravo da bira kako ce da zivi dokle god se to ne kosi sa ljudskim zakonima. I moze i treba da zivi po svojim moralnim nacelima. A Boziji zakoni su nesto drugo - nema zivog covjeka koji zna zelje Boga.

Ono sto je za tebe lijepo, ne znaci da je i za nekog drugog. Ljepota je relativan pojam.
Kao sto rece - skulptura zenskog akta je dovela do mnogih pozitivnih stvari kao sto je oslobadjanje zene. Treba pitati zene sta misle o tome. Oslobadjanje zene dovelo do toga da se na nama dragom Zapadu zene koriste kao roba, od fotomodela i manekenki pa do glumica u "obrazovnim filmovima svedske produkcije". Naravno, nisu samo zene tome krive vec licemjeri koji se pozivaju na slobodu zene da bi ih iskoristili za svoje potrebe i sticanje materijalnih dobara.

Iskljucivost, u bilo kom obliku, je negativna pojava i uglavnom je plod neobavjestenosti. Covjek moze da bude neobavjesten ako nema priliku da cuje drugu stranu ili, sto je u danasnje doba cesce, ako ne zeli da cuje i drugu stranu. Zbog nase podjeljenosti na vjere, nacije, politicke grupacije - uglavnom nemamo priliku da cujemo "druge" sem sebe. A to je, zaista, steta.

Sta zelim da kazem?
Razlike medju nama su, vjerujte, daleko manje nego sto vam se u prvi mah cini. Cilj nam je svima isti, samo su putevi razliciti. ;)
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 10:26 - pre 175 meseci
Švajcarci ne žele džamahiriju podno Alpa i nemaju nikakav problem da to otvoreno kažu.

I, ne – nije to samo pitanje vere. Problem je daleko složeniji.

• Islam sa sobom nosi zaostali sistem vrednosti koji je danas neprihvatljiv u većem delu civilizacije. Mnoge odredbe iz šerijatskog prava (npr. kamenovanje do smrti, odsecanje udova, diskriminacija žena) su nedopustive u gotovo svim zemljama.

• Muslimanska zajednica na prilično agresivan način pokušava da nemetne tu zatucanu matricu, bez obzira na mišljenje autohtonog stanovništva (npr. nindže po školama u Francuskoj, zahtev za posebne prostorije u školama za molitvu muslimana u Nemačkoj).

• Vera po svojoj suštini treba da bude nešto intimno i individualno, a ne paravan za eksponiranje i ekspanziju.

Isti kriterijum bih imao i za slučaj da neki hrišćanski fanatik krene da deli pravdu po principima iz Starog zaveta (slično kao šerijat) i da priča kako je to njegovo osnovno ljudsko pravo...

Zato u potpunosti podržavam Švajcarce. Ako se muslimanima, Srbima ili bilo kojim drugim doseljenicima ne dopadaju pravila te države, nek se vrate tamo odakle su došli.
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 10:55 - pre 175 meseci
Citat:
Buum: ...
Zato u potpunosti podržavam Švajcarce. Ako se muslimanima, Srbima ili bilo kojim drugim doseljenicima ne dopadaju pravila te države, nek se vrate tamo odakle su došli.


Srbi nikada i nisu u Svajcarskoj zahtevali nesto sto se kosi sa pravilima!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 11:00 - pre 175 meseci
Citat:
BuumŠvajcarci ne žele džamahiriju podno Alpa i nemaju nikakav problem da to otvoreno kažu.

I, ne – nije to samo pitanje vere. Problem je daleko složeniji.

• Islam sa sobom nosi zaostali sistem vrednosti koji je danas neprihvatljiv u većem delu civilizacije. Mnoge odredbe iz šerijatskog prava (npr. kamenovanje do smrti, odsecanje udova, diskriminacija žena) su nedopustive u gotovo svim zemljama.

• Muslimanska zajednica na prilično agresivan način pokušava da nemetne tu zatucanu matricu, bez obzira na mišljenje autohtonog stanovništva (npr. nindže po školama u Francuskoj, zahtev za posebne prostorije u školama za molitvu muslimana u Nemačkoj).

• Vera po svojoj suštini treba da bude nešto intimno i individualno, a ne paravan za eksponiranje i ekspanziju.

Isti kriterijum bih imao i za slučaj da neki hrišćanski fanatik krene da deli pravdu po principima iz Starog zaveta (slično kao šerijat) i da priča kako je to njegovo osnovno ljudsko pravo...

Zato u potpunosti podržavam Švajcarce. Ako se muslimanima, Srbima ili bilo kojim drugim doseljenicima ne dopadaju pravila te države, nek se vrate tamo odakle su došli.


• Gdje si ti proucavao sistem vrijednosti i koje su to zaostale vrijednosti? Na osnovu kojih cinjenica si dosao do zakljucka da je nesto manje ili vise vrijedno? I gdje to kaze da je minaret automatski serijatsko pravo?

• Ne znam kakvu zatucanu matricu nalazis kod drugih, ali tvoj nacin imenovanja nacina oblacenja drugih je pomalo simptomatican.

• Tacno da je vjera intimna i individualna stvar. Od nekih vjera vise mi pravimo bauk neko sto one to rade same od sebe. Ovdje si promasio temu skroz - nije tema dal treba serijatsko pravo da se stavi u zakonodavstvo Svajcarske vec dal treba da se grade bogomolje ili ne. O serijatu ni ja nemam visoko misljenje, a znam i mnoge muslimane koji isto tako smatraju to prevazidjenim. Da te napomenem da je Dusanov zakonik - prvi srpski pisani zakon, u velikoj mjeri imao iste kaznene odredbe kao i serijatsko pravo. Ali to ne znaci da ga ti i ja zelimo da uvrstimo u zakon neke moderne drzave. Cinjenica je da ima ludaka koji bi Dusanov zakonik uveli u sadasnje zakonodavstvo bez zadrske. Takvih ludaka ima i kod drugih.

A to sto podrzavas Svajcarce u odluci da istjeraju strance - danas muslimane, sutra pravoslavce, prekosutra sve sa crnom kosom... ne stoji covjeku tvog obrazovanja. Upravo je takva njihova odluka plod zatucanog i uskog misljenja a ti si, pretpostavljam, mnogo sirih shvatanja. Isti princip progona je propagirao Gebels i Hitler, a slozices se da je to zlocinacka ideja.
 
Odgovor na temu

NicholasMetropolis
NicholasMetropolis
Beograd

Član broj: 220441
Poruke: 283
*.adsl.eunet.rs.



+17 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 11:11 - pre 175 meseci
Citat:
BuumŠvajcarci ne žele džamahiriju podno Alpa i nemaju nikakav problem da to otvoreno kažu.
I, ne – nije to samo pitanje vere. Problem je daleko složeniji.

• Islam sa sobom nosi zaostali sistem vrednosti koji je danas neprihvatljiv u većem delu civilizacije. Mnoge odredbe iz šerijatskog prava (npr. kamenovanje do smrti, odsecanje udova, diskriminacija žena) su nedopustive u gotovo svim zemljama.

• Muslimanska zajednica na prilično agresivan način pokušava da nemetne tu zatucanu matricu, bez obzira na mišljenje autohtonog stanovništva (npr. nindže po školama u Francuskoj, zahtev za posebne prostorije u školama za molitvu muslimana u Nemačkoj).


Uopštavaš ovde osobine pojedinih bliskoistočnih društava na ceo islamski svet. Nisu svi muslimani kao npr. Saudijci.
#define TRUE FALSE /*Happy debugging suckers*/
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
193.246.86.*



+69 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 11:31 - pre 175 meseci
Citat:
yolja624
A to sto podrzavas Svajcarce u odluci da istjeraju strance - danas muslimane, sutra pravoslavce, prekosutra sve sa crnom kosom...


Niko ovde ne govori o isterivanju stranaca ili o zabrani neke vere: jednostavno Svajcarci ne zele da im ko pecurke nicu oni minareti (kule), jer se uopste ne uklapaju u urbanisticki plan. A dzamije mogu svuda i koliko god hoce da prave...
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 11:34 - pre 175 meseci
U najkraćem, "šerijatsko pravo" jeste nešto najzaostalije što trenutno egzistira na planeti, u nekom civilizacijskom smislu.

I što je najgore, daleko prevazilazi intimno shvatanje vere kao takve, već ima tendenciju da preuzme svrhu građanskog prava.
To je i zatucano i totalno zaostalo.

Naravno da se Islam ne može 1:1 poistovećivati sa Šerijatom, ali da je Šerijat nazadan - ne znam da li iko može da ospori?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 11:42 - pre 175 meseci
Citat:
igor-ch: Srbi nikada i nisu u Svajcarskoj zahtevali nesto sto se kosi sa pravilima!

Tačno, zato ni nemaju nikakvih problema u Švajcarskoj.


Citat:
yolja624: • Gdje si ti proucavao sistem vrijednosti i koje su to zaostale vrijednosti? Na osnovu kojih cinjenica si dosao do zakljucka da je nesto manje ili vise vrijedno? I gdje to kaze da je minaret automatski serijatsko pravo?

Pogledaj šta je milanche napisao na prethodnoj strani. Nema potrebe da bilo šta ponavljam kad je čovek to savršeno objasnio.


Citat:
yolja624: • Ne znam kakvu zatucanu matricu nalazis kod drugih, ali tvoj nacin imenovanja nacina oblacenja drugih je pomalo simptomatican.

Pa šta ću kad me ženska odežda koju propisuju muslimanski dogmatici podseća na nindža kostime. Aj' što propisuju, nego što ove mučenice to stvarno moraju da nose... Tuga!

Nego, da nećeš možda da baciš fatvu na mene jer se sprdam? :-)


Citat:
yolja624: • Tacno da je vjera intimna i individualna stvar. Od nekih vjera vise mi pravimo bauk neko sto one to rade same od sebe. Ovdje si promasio temu skroz - nije tema dal treba serijatsko pravo da se stavi u zakonodavstvo Svajcarske vec dal treba da se grade bogomolje ili ne. O serijatu ni ja nemam visoko misljenje, a znam i mnoge muslimane koji isto tako smatraju to prevazidjenim. Da te napomenem da je Dusanov zakonik - prvi srpski pisani zakon, u velikoj mjeri imao iste kaznene odredbe kao i serijatsko pravo. Ali to ne znaci da ga ti i ja zelimo da uvrstimo u zakon neke moderne drzave. Cinjenica je da ima ludaka koji bi Dusanov zakonik uveli u sadasnje zakonodavstvo bez zadrske. Takvih ludaka ima i kod drugih.

Pa, to ti pričam. Je*e se meni da li zatucani fanatici hoće da sprovode Dušanov zakonik ili šerijat. Ne može se to divljaštvo podvoditi pod "osnovna ljudska prava".


Citat:
yolja624: A to sto podrzavas Svajcarce u odluci da istjeraju strance - danas muslimane, sutra pravoslavce, prekosutra sve sa crnom kosom... ne stoji covjeku tvog obrazovanja. Upravo je takva njihova odluka plod zatucanog i uskog misljenja a ti si, pretpostavljam, mnogo sirih shvatanja. Isti princip progona je propagirao Gebels i Hitler, a slozices se da je to zlocinacka ideja.

Prvo, nisam napisao da Švajcarci treba da isteraju muslimane niti bilo koga drugog. Ne, rekao sam da svi kojima ne odgovara švajcarsko uređenje mogu da se vrate tamo odakle su došli.

Drugo, svaka država koja ima značajan procenat doseljenika ima pravo da zahteva određen stepen asimilacije u novo društvo (npr. poznavanje jezika, istorije itd.).

Treće, restrikcije koje uvode prema islamskom ekspanzionizmu su tek početak. I na to imaju svako pravo. Vekovima su gradili svoje društveno uređenje da bi olako dopustili njegovu destrukciju.


Citat:
NicholasMetropolis: Uopštavaš ovde osobine pojedinih bliskoistočnih društava na ceo islamski svet. Nisu svi muslimani kao npr. Saudijci.

Naravno da nisu svi muslimani isti, ali ovi zatucani fundamentalisti su najopasniji. Em su agresivni, em imaju novac od nafte za svoje sulude poduhvate. Da se pita neki musliman iz BiH, bolelo bi ga uvo za izgradnju minareta i ne bi mu palo na pamet da odvoji ozbiljnu kintu za tako nešto. Naprosto, oni su svoja verovanja prilagodili modernom načinu života i sa takvima nema problema.

Fundamentalisti su ti koji su agresivni i koji insistiraju na poštovanju njihovog "osnovnog prava" da tlače svoje žene u skladu sa Kuranom itd. Furaj te fazone na Arabijskom poluostrvu, ne u srcu Evrope!
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:07 - pre 175 meseci
@Buum
Ne znam dal se sprdas, ali je tema ozbiljna a ja ne vidim razloga za sprdnju.
A posto sam pravoslavac, fatve ne bacam.

I opet masas temu!
Tema je: "Svajcarci glasali da se zabrane minareti" a ne "Serijatsko pravo - da ili ne?"

A Svajcarcima ako se ne dopada ubjedjenja doseljenika, neka ih vise ne pustaju u svoju prelijepu zemlju i mirni su! A ovako - posto su ih vec pustili, onda moraju da ponesto i otrpe. Ko im je kriv ;)

I opet wikipedia:
"Asimilacija je proces tokom kojeg jedna društvena pojava (proces, skupina), u kontaktu s drugom pojavom takve vrste, gubi svoje osobenosti i samosvojnost, nestaje u drugoj pojavi, utapa se u nju. Termin se često koristi i za oznaku kulturne i političke asimilacije pojedinih etničkih, kulturnih i socijalnih grupacija, obično sa negativnim značenjem nasilnih promena."
Obrati paznju na boldovan dio teksta. Nasilje! Akcija i Reakcija! Treba li nam to?

Restrikcije ovog tipa "tjeraju vodu na mlin" radikalima i fundamentalistima, koji time ne gube na snazi vec dobijaju nove clanove koji su ranije bili umjereni ili razumni. Ni slucajno nece pomoci u ocuvanju onog sto su "Vekovima su gradili svoje društveno uređenje" vec naprotiv...

I sta ti znas o muslimanima iz BiH? Ja ih sigurno bolje znam od tebe. A mogu da ti kazem da je konkretno u Sarajevu barem 100 dzamija. Neke spadaju u najvece gradjevine tog tipa na tlu Evrope. Toliko o tome.

I o tlacenju zena kod muslimana?
Nekim slucajem mi je u ruke dospio jedan dokument americke vojske koja djeljen vojnicima u Iraku. Izmedju ostalog se tamo govori o odnosu prema lokalnim zenama. Da ne bi sad drvio na dugo i nasiroko - mogu samo da ti kazem da je odnos muskarca i zena tamo jasno odredjen. Pocevsi od uloge zene u porodici pa do odnosa okoline prema toj zeni. Tamo su zene znatno zasticenije nego konkretno u nasim balkanskim zemljama. Kod nas zene hodaju kako hoce, deklarativno imaju sva moguca prava, a 80% zena je podvrgnuto nasilju u porodici, na poslu, u drustvu na raznorazne nacine. I ne cini nacin oblacenja slobodu...
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
85.216.57.*



+586 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:26 - pre 175 meseci
Citat:
yolja624

I o tlacenju zena kod muslimana?
Nekim slucajem mi je u ruke dospio jedan dokument americke vojske koja djeljen vojnicima u Iraku. Izmedju ostalog se tamo govori o odnosu prema lokalnim zenama. Da ne bi sad drvio na dugo i nasiroko - mogu samo da ti kazem da je odnos muskarca i zena tamo jasno odredjen. Pocevsi od uloge zene u porodici pa do odnosa okoline prema toj zeni. Tamo su zene znatno zasticenije nego konkretno u nasim balkanskim zemljama. Kod nas zene hodaju kako hoce, deklarativno imaju sva moguca prava, a 80% zena je podvrgnuto nasilju u porodici, na poslu, u drustvu na raznorazne nacine. I ne cini nacin oblacenja slobodu...


Ne znam kako je na Balkanu ili Iraku, ali u DE postoji problem obrazovanja kod zena u muslimanskoj populaciji ciji procenat je daleko od proseka. Ne verujem da je to od jasno odredjenog odnosa muskarca i zene (sta god to znacilo i ko god to "jasno odredio")

Kao i problem sa slanjem dece u predskolske ustanove i kasnije nepoznavanjem jezika.


Resenje nije u zabrani minareta, ali svaka polemika koja se povede na tu temu se okvalifikuje kao nacionalisticka i ksenofobicna.

edit:

Citat:
"Asimilacija je proces tokom kojeg jedna društvena pojava (proces, skupina), u kontaktu s drugom pojavom takve vrste, gubi svoje osobenosti i samosvojnost, nestaje u drugoj pojavi, utapa se u nju. Termin se često koristi i za oznaku kulturne i političke asimilacije pojedinih etničkih, kulturnih i socijalnih grupacija, obično sa negativnim značenjem nasilnih promena."


To nije bas tako.
Asimilacija nije nuzno nasilna. Prihvatanje ucenja jezika domacina nije nista nasilno, niti prihvatanje odnosa prema zenama koji je Ustavom te zemlje zagarantovan, iliti obicaje rada ili obrazovanja.

Ili ako hoces da se molis 5 puta na dan u skoli, izgradi namensku skolu za to, a ne mega dzamije.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9516
*.teletrader.com.



+10255 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:40 - pre 175 meseci
Koliko ja vidim, diskusija se pretvorila u jednu dilemu

Primili su muslimane, i sad moraju da ih trpe V.S. Ako se muslimanima ne sviđa - neka se vrate tamo odakle su došli

Ispod žita, implicitno, očigledno, stoji da se ne mogu trpeti !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:51 - pre 175 meseci
mislim da je "srednji put" - najbolji put ;) Ni lijevo ni desno.

Sto se tice obrazovanja zena - slican procenat nize obrazovanih zena se nalazi i na brojnom stanju drugih konfesija. Nije to toliko vezano za vjeru... Do prije 50 godina, zene kod Srba koje imaju fakultet su bile rjedje nego sto ih ima sad kod bilo kojeg istocnjackog naroda. ;) Sve je pitanje vremena - cinjenica da neki napreduju a neki malo kaskaju.

Predskolske ustanove kostaju - a pitanje je koliko to ko moze da plati. Na stranu sto vjerovatno ima slucajeva da su razlozi za neslanje djece u te ustanove "fundamentalisticke" ali ne treba to tako olako generalizovati.

Code:

Resenje nije u zabrani minareta, ali svaka polemika koja se povede na tu temu se okvalifikuje kao nacionalisticka i ksenofobicna.

I kako treba da se okvalifikuje? Kao civilizacijsko dostignuce? Naravno da je negativno! A to je samo pocetak, vremenom ce se ograniciti i druga prava i prava drugih vjerskih grupa. Sto bi sad ovi vise voljeli pravoslavce od muslimana? Mislite o tome.

"Resistance is futile" ;)
Sto se tice asimiliacije - to je uvijek negativno za one koji trebaju da se "utope" jer time gube svoj identitet. A to niko ne voli.

Sto se tice molitve u skolama, tu mogu da se slozim - nek grade svoje skole sa ispunjenim uslovima tog tipa. Ali to nece pomoci u ukljucivanju u drustvo. I to nije ovdje tema. ;)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
85.216.57.*



+586 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:53 - pre 175 meseci
Citat:
Java Beograd: Koliko ja vidim, diskusija se pretvorila u jednu dilemu

Primili su muslimane, i sad moraju da ih trpe V.S. Ako se muslimanima ne sviđa - neka se vrate tamo odakle su došli

Ispod žita, implicitno, očigledno, stoji da se ne mogu trpeti !


I ne samo to.

Morace da ih primaju jos dalje, ako misle da ekonomski prezive.


Puno toga ce se promeniti, jer deca onih koji su dosli sve vise i vise prihvataju obicaje sredine. I same etnicke zajednice, posebno Turska rade na tome organizujuci u saradnji sa drzavom mrezu podrske.

Za druge etnicke zajednice, ne znam puno kako funkcionisu sto se tice njihovog organizovanja.



E sad, k'o sto rekoh - broj pridoslih opada. Mislim da se cak i prepolovio od uvodjenje obaveznog poznavanje osnova nemackog PRE dolaska, za one koji hoce da se spoje sa porodicom. Taj nacin je najcesci oblik dolaska Turaka u DE.
U najavi su i novi filteri.


E sad, da stranci rade samo "prljave poslove koji domaci nece" nije bas istina, jer Evropi su potrebni isto tako visokoobrazovani koje uvozi sa raznih strana. I ti ljudi mogu biti veza, sto su Turci i uradili, sa "ostatkom" svoje dijaspore u formiranju raznih organizacija koje su mreza podrske.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
85.216.57.*



+586 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 12:57 - pre 175 meseci
Citat:
yolja624: mislim da je "srednji put" - najbolji put ;) Ni lijevo ni desno.

Sto se tice obrazovanja zena - slican procenat nize obrazovanih zena se nalazi i na brojnom stanju drugih konfesija. Nije to toliko vezano za vjeru... Do prije 50 godina, zene kod Srba koje imaju fakultet su bile rjedje nego sto ih ima sad kod bilo kojeg istocnjackog naroda. ;) Sve je pitanje vremena - cinjenica da neki napreduju a neki malo kaskaju.

Predskolske ustanove kostaju - a pitanje je koliko to ko moze da plati. Na stranu sto vjerovatno ima slucajeva da su razlozi za neslanje djece u te ustanove "fundamentalisticke" ali ne treba to tako olako generalizovati.



Ne znam za koju oblast pricas, ali ja govorim za podrucje Nemacke.
Ja govorim o svim strancima, ne samo o muslimanima. KAo sto rekoh Srbi imaju najmanji procenat visokoobrazovanih u DE.


Predskolske ustanove kostaju, ali u DE ako radis mozes to bez problema platiti - to nije ni 5% plate. Ako ne radis, drzava ti placa.

Koliko kosta da tvoje dete ne moze da pohadja skolu jer ne zna nemacki, posto roditelji pricaju samo npr srpski?
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 13:03 - pre 175 meseci
ne znam stanje u DE, ali generalno mogu da se slozim sa tvojim misljenjem
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 13:35 - pre 175 meseci
Elem,

Svajcarci

Citat:

The Swiss referendum on women's suffrage was held on 1 February 1959. The majority of Switzerland's men voted no, however in some cantons the vote was given to women.[21] Switzerland was the last Western republic (although women could not vote in the constitutional monarchy of Liechtenstein until 1984).[22] Women did not gain the right to vote in federal elections until 1971[21].


1959-ta godina, vecina Svajcaraca smatra da zene ne treba da imaju pravo glasa. Pravo da glasaju su konacno dobile na federalnom nivou 1971-ve godine.

Toliko o toj genijalnoj progresivnoj naciji i njihovim referendumima.

I rest my case.

Nadam se da ce Buum i ovo gore da nam objasni, zaboga - Svajcarci su imali puno pravo da ne daju svojim zenama da glasaju, iako su na celom kontinentu tada zene imale pravo glasa :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
85.216.57.*



+586 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 13:40 - pre 175 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Elem,

Svajcarci



1959-ta godina, vecina Svajcaraca smatra da zene ne treba da imaju pravo glasa. Pravo da glasaju su konacno dobile na federalnom nivou 1971-ve godine.

Toliko o toj genijalnoj progresivnoj naciji i njihovim referendumima.

I rest my case.


Kakvo glasanje?!

Da pravi sir i muze mleko za Milku, a ne da vodi politiku :P
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 13:41 - pre 175 meseci
Pa dobro, to je bilo pre 30 i vise godina. A sta je za zabranom rada prodavnica nedeljom? :) Ono mislim kakve su to fore i fazoni da je ustavom zabranjeno da prodavnice rade nedeljom ? :)))
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7177 Profil

icon Re: Svajcarci glasali da se zabrane minareti01.12.2009. u 13:43 - pre 175 meseci
Pa to je bilo pre 30 godina, ali samo pokazuje koliko su ti likovi nazad po shvatanjima - i danas su isto tako sigurno bar 30 godina nazad ko sto su bili po pitanju glasanja zena - eto sada se trenutno traumiraju od minareta, padne im ona stvar ili sta vec... ali polako, za 30-40 godina ce se valjda opasuljiti po tom pitanju :-)

Sto se toga sa nedeljom tice, to je suluda stvar - ali trenutno je guraju sindikati i levicari; navodno ako bi se pustilo 00/24 radno vreme svih 7 dana u nedelji mrski zli poslodavci bi izrabljivali jadnu radnu snagu :-)

Inace, u Bazelu je pre nekoliko godina nastao ogroman problem koji je kulminirao u ogromnu politicku prepirku, zato sto je jedna radio stanica emitovala program na tzv. "Hochdeutsch" iliti knjizevnom nemackom, kakav se prica u, o horora, u Nemackoj.

Digla se buka i kuka i motika kako ce to unakaziti lepi svajcarski jezik (koji je u biti juznjacki dijalekat nemackog), kulturu i kako to ne sme da se dozvoli...

Na to je moj kolega rekao - "Oni vise vremena svog zivota provode u objasnjavanju da nisu Nemci nego u bivanju Svajcarcima"

Cudan narod...
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Svajcarci glasali da se zabrane minareti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 102971 | Odgovora: 589 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.