Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko ce da se izjasni kao ateista???

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko ce da se izjasni kao ateista???

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74861 | Odgovora: 525 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Šibicar Ragib

Član broj: 275019
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 13:15 - pre 152 meseci
Brate mili, ala si ti dokon. Kako te bre ne mrzi više, majke ti?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 13:18 - pre 152 meseci
Citat:
Inspektor Nagib: Pa ok, slažem se, ali ako bi povukli paralelu sa CERN-om, tolikim trustom mozgova, prokopanih 27 kilometara tunela i toliko decenija rada, onda slabo može da se poredi metodom dokazivanja postojanja boga.


Možeš da povlačiš parelelu sa bilo čim ali ne možeš poreknuti postulat da tvrdnja može biti prihvaćena kao tačna samo ako je dokazana. Metod je isti, bilo da se u CERN-u tretiraju subatomske čestice, bilo da se tretira postojanje boga.

Citat:

Odakle bi tačno taj trust mozgova krenuo sa dokazivanjem?
Da kopaju neki kanal ispod granice Andore i Španije?

Ispod Merdara? Šta da sudaramo ispod? Ikone, vino? Nedeljka da sudaramo sa logikom?


Metod dokazivanja treba da bira onaj ko se dokazivanejm bavi. Ovo što ti radiš je poptuni promašaj. Jedno je da tražiš dokaze a sasvim drugo da nešto osporvaš zato što ti veruješ da ne može da se dokaže.

Ukratko: ako tvrdi da boga nema - dokaži. To što tvrdiš da ga nema jer nije dokazano da ga ima ne pije vodu. Religiozni ljudi bar priznaju da veruju bez dokaza a ti si otišao još dalje, uzimaš kao dokaz nešto što ne može biti dokaz da bi dokazao to što veruješ. U tom pogledu Nedeljko je sasvim u pravu, nisi ništa manje vernik kao i oni koji veruju u boga, ako ne i više, jer ti ideš u jednu zaista pogrešnu krajnost kvazinaučnog dokazivanja.


Citat:
Nedeljko: I ono što jeste naučno dokazano je u domenu verovanja. Naučne istine nisu ni večne ni apsolutne, već približne i delimične, a napredak nauke se ogleda u tome što vremenom naučne teorije postaju sve tačnije i sve potpunije.


Hm, ako ti je do filozofiranja, siguran sam da bi se mogao naći neko ko bi pokopao tu tvoju filozofiju. Ja nisam tome sklon. Slažem se da naučnaistina niej apsolutna i da nam je pznata samo u onoj meri u kojoj smo uspeli da je dokučimo. Ipak, kada se govori o primeni naučnog metoda, podrazumeva se da se to odnosi na sveukupnu naučnu istinu koja nam je u datom trenutku poznata. U tom smislu, verovanje je prihvatanje trdnje koja u okviru trenutno poznate naučne sitine nije dokazana. Pomeranjem granice znanja, samo se pomera granica naučne istine i onoga što ona obuhvata, principi ostaju isti.

Citat:

Tipičan primer je teorija boja po kojoj postoje "tri osnovne boje". Ljudi su proučavali zakone mešanja boja poredeći boje golim okom, pa su "tri osnovne boje" dobili zato što ljudsko oko zbog svojih bioloških ograničenja ne razlikuje mnoge potpuno različite vrste obojene svetlosti (koje nisu ni slične, tj. ne radi se o bliskim nijansama) i tako su faktički proučavali ne ono što obojena svetlost jeste, već način na koji ljudsko oko obojenu svetlost vidi. Tačno je zapravo da postoji beskonačno mnogo vrsta obojenih svetlosti koje se ne mogu dobiti nikakvim mešanjem različitih obojenih svetlosti.


Fizika ne objašnjava boje kroz tri osnovne boje nego vrlo jasno objašnjava šta je boja i kako je mi vidimo i zašto je vidimo baš tako. Osnovne boje (a daleko da ih ima samo tri) se koriste samo kao metod da se na praktičan način dobiju potrebne nijanse boja. Ono "praktično" se odnosi uprvo na to da su usklađene sa građom oka i načinom kako ono "vidi" boje (da ne ulazimo u to da je vid u stvari mnogo komplikovaniji proces).

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 13:25 - pre 152 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Fizika ne objašnjava boje kroz tri osnovne boje nego vrlo jasno objašnjava šta je boja i kako je mi vidimo i zašto je vidimo baš tako. Osnovne boje (a daleko da ih ima samo tri) se koriste samo kao metod da se na praktičan način dobiju potrebne nijanse boja. Ono "praktično" se odnosi uprvo na to da su usklađene sa građom oka i načinom kako ono "vidi" boje (da ne ulazimo u to da je vid u stvari mnogo komplikovaniji proces).


Sve je to tačno. Međutim, izvorni kontekst takve teorije boja nije bio da odgovara tome kako mi vidimo boje, nego se mislilo da je takva priroda samih boja. Ta teorija je primenljiva u drugom kontekstu - onom gde je relevantna ljudska percepcija, ali je u originalnom kontekstu potpuno pogrešna.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 13:35 - pre 152 meseci
Malocas, ispred zgrade, kaze komsija meni:

"Zamisli, popisivacica me pitala da li bih prihvatio posao kad bi mi neko ponudio!"

ja mu kazem da ne razumem u cemu je problem a on:

"Pa naravno da bih prihvatio, kako drugacije moze da se odgovori na takvo pitanje?!"

ja: "Pa moze, evo, ja sam rekao da ne bih prihvatio."

komsija: "Pa nije lepo da se zezas sa popisivacima, na kraju krajeva, cura je bas bila pristojna!"

ja: "Ma ne zezam se, inace sam sve iskreno i tacno odgovorio pa tako i na ovo pitanje, stvarno ne bih prihvatio da mi neko ponudi posao."

komsija: "Ozbiljno, cekaj ti to bas ozbiljno?!"

ja: "Bas ozbiljno."

Covek se bez reci okrenu i ode. A stvarno sam bio iskren i ozbiljan!


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 13:52 - pre 152 meseci
Opa, revizija na vidiku, moramo da je pribilježimo:
Citat:
Nedeljko:

Tačno je zapravo da postoji beskonačno mnogo vrsta obojenih svetlosti koje se ne mogu dobiti nikakvim mešanjem različitih obojenih svetlosti.

Citat:
Nedeljko:

dobro, intenzitet može biti proizvoljan

Dokaži!
 
Odgovor na temu

Inspektor Nagib
Zemun

Član broj: 274566
Poruke: 20
*.adsl-1.sezampro.rs.



+167 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:09 - pre 152 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Metod dokazivanja treba da bira onaj ko se dokazivanejm bavi. Ovo što ti radiš je poptuni promašaj. Jedno je da tražiš dokaze a sasvim drugo da nešto osporvaš zato što ti veruješ da ne može da se dokaže.


Nismo se razumeli.
Zastupam tezu da je dokazivanje nepostojanja potpuna besmislica, i tvrdim da ateizam nije religija.

Kao prvo, trebalo bi vernici da dokažu postojanje pa tek onda da se krene u osporavanje.
Ne možeš osporavati nečiju veru, na razuman način.
Uostalom pogledaj Nedeljka, kako uopšte sa njim možeš voditi smislenu diskusiju kad skače sa pacova u lavirintu na dugin spektar.

A drugo, osporavanje postojanja je čista reakcija, refleksivna odbrana na navalentno ponašanje vernika koji nama pokušavaju da usade veru.
Da nema njih i njihove vere, ja kao normalan čovek nikada ne bih imao razloga da pomislim kako nešto slično postoji, niti bih imao povoda za takvu diskusiju i takva razmišljanja.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:17 - pre 152 meseci
Nedeljko, kao i uvek, uspeo si temu da odvučeš u
stranputicu. Primi moje čestitke, a ES administraciji moje saučešće na
još jednoj mrtvoj temi.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:18 - pre 152 meseci
E ovo ti je biser:
Citat:
Nedeljko:

I ono što jeste naučno dokazano je u domenu verovanja.

A onamo se "ubi" dokazujući "večnu istinu" da je trisekcija ugla nemoguća a ovde
Citat:
Nedeljko:

Naučne istine nisu ni večne ni apsolutne, već približne i delimične

Al smo konzistentni i neprotivrečni...
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.yourproxyhost.com.



+443 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:20 - pre 152 meseci
Citat:
Nedeljko:

Aha, samo što si krivotvorio citate. Uopšte nije jasno šta si uradio sa kojom namerom.

Prvo, ništa nisam krivotvorio, citat je tačan.


Drugo, sada se žališ da ti nije jasno. U tom slučaju pojasniću ti:

U onom citatu stoji "Atheism is the absence of belief".

Tvrdim da ateizam nije religija (i tvrdio sam: http://www.elitemadzone.org/p2963847) kao i to da je u ateizmu vera irelevantna.

Ti tvrdiš da je ateizam verovanje da bog ne postoji.
Citat:
Nedeljko:

ateizam jeste religija. Veruješ izričito da Boga nema.

http://www.elitemadzone.org/t437745-6#2963840



Ono "absence of belief" je u skladu sa onim što ja tvrdim i u koliziji sa tvojm tvdnjom "Veruješ izričito".


Jel sad jasno?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:21 - pre 152 meseci
Inspektor Nagib,

Je li, jesi li čuo možda za teoremu o nemogućnosti kvadrature kruga lenjirom i šestarom (Lindeman 1882)? Je li to znači da je matematika besmislica jer traži dokaze svih vrsta stavova - i o postojanju i o nepostojanju?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:25 - pre 152 meseci
Citat:
kandorus: A onamo se "ubi" dokazujući "večnu istinu" da je trisekcija ugla nemoguća


Matematika je izuzetak, no vrnimo se na temu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:28 - pre 152 meseci
Citat:
Wikipedia - Atheism:

Atheism is, in a broad sense, the rejection of belief in the existence of deities.[1] In a narrower sense, atheism is specifically the position that there are no deities.[2] Most inclusively, atheism is simply the absence of belief that any deities exist.[3] Atheism is contrasted with theism,[4][5] which in its most general form is the belief that at least one deity exists.[5][6]


Dakle, postoji i takva formulacija ateizma.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:31 - pre 152 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Principijelno gledano, nauka tvrdnju priznaje za tačnu samo ako je naučno dokazana. To važi za sve tvrdnje bez obzira na njihov karakter.

Upravo u tome je sustinska razlika izmedju nauke i vere. Nauka trazi dokaze a za veru je ona sama sebi dovoljna. Vernik ne kaze da je cinjenica da Bog postoji nego jednostavno u to veruje.

Vernik koji kaze da je cinjenica da Bog postoji kao i ateista koji kaze da je cinjenica da Bog ne postoji, iznosi svoju tvrdnju koju mora i da dokaze. Ni jedno od ta dva nije direktno dokazivo. Zato su i vernik i ateista u istoj poziciji - veruju u nesto i to ne moraju da dokazuju. U ovom slucaju (popis) dovoljno je samo da se izjasne.

Dzedaj tvrdi da je Dzedaj. On ne kaze da veruje u Dzedaizam vec da je on dzedaj licno. Pa nek izvoli da to dokaze (pokaze Silu). Isto kao sto se za nekog ko tvrdi da je nindza-kornjaca podrazumeva da ima oklop. U suprotnom se radi o lazi, ili lepse receno, davanju netacnih podataka.

Dokazivanje je svakako potrebno jer (valjda se bar oko toga svi slazemo) dzedaji i nindza-kornjace su izmisljeni filmski (crtani) likovi, pa je potrebno dokazati suprotno - da oni zaista postoje.

Svima je jasno (bar se ja nadam) da oni u stvarnosti ne postoje. Oni koji, pak, smatraju da su dzedaji i nindza-kornjace stvarni i onako se ne izjasnjavaju na popisu - jedni su maloletni, drugi se smatraju mentalno nesposobnim za izjasnjavanje i imaju staratelja koji umesto njih daje podatke.


/EDIT

[Ovu poruku je menjao DrFill2Good dana 10.10.2011. u 15:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Wi-Fi

Član broj: 260194
Poruke: 195
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+208 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 14:43 - pre 152 meseci
Citat:
Inspektor Nagib: Nismo se razumeli.
Zastupam tezu da je dokazivanje nepostojanja potpuna besmislica, i tvrdim da ateizam nije religija.

Kao prvo, trebalo bi vernici da dokažu postojanje pa tek onda da se krene u osporavanje.
Ne možeš osporavati nečiju veru, na razuman način.
Uostalom pogledaj Nedeljka, kako uopšte sa njim možeš voditi smislenu diskusiju kad skače sa pacova u lavirintu na dugin spektar.

A drugo, osporavanje postojanja je čista reakcija, refleksivna odbrana na navalentno ponašanje vernika koji nama pokušavaju da usade veru.
Da nema njih i njihove vere, ja kao normalan čovek nikada ne bih imao razloga da pomislim kako nešto slično postoji, niti bih imao povoda za takvu diskusiju i takva razmišljanja.

Upravo tako. Dokazivati da nesto ne postoji/nije tako (tj. opovrgavati tvrdnje/verovanja, ne dokaze) u slucaju da ne postoje dokazi o postojanju/tacnosti je besmisleno (cak i u matematici)

Ateista ne veruje ni u sta, vec ili ignorise kompletnu temu/problematiku ili vernicima objasnjava da nisu u pravu (jer nemaju nikakve dokaze/cinjenice). Da vernici dokazu postojanje/prisustvo Boga, onda bi se za ateiste moglo reci da ne veruju tj. veruju u suprotno, i tek onda bi morali nesto da dokazuju
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 15:34 - pre 152 meseci
Citat:
Wi-Fi: Upravo tako. Dokazivati da nesto ne postoji/nije tako (tj. opovrgavati tvrdnje/verovanja, ne dokaze) u slucaju da ne postoje dokazi o postojanju/tacnosti je besmisleno (cak i u matematici)


Očigledno o matematici nemaš blage predstave. U matematici se itekako dokazuje da nešto ne postoji/nije tačno/nije moguće itd. No, to što ej za vascela matematika lupetanje i besmislica neću da komentarišem. Samo konstatujem činjenicu da u matematici jednostavno NIJE TAKO.

Najčuveniji rezultat nepostojanja u matematici je nemogućnost kvadrature kruga lenjirom i šestarom, a ima i more drugih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 15:55 - pre 152 meseci
Citat:
DrFill2Good: Svima je jasno (bar se ja nadam) da oni u stvarnosti ne postoje.

Pa prvo dokazi da ne postoje, pa onda da ti verujem.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 15:57 - pre 152 meseci
Citat:
Inspektor Nagib: Nismo se razumeli.
Zastupam tezu da je dokazivanje nepostojanja potpuna besmislica, i tvrdim da ateizam nije religija.


Ali, nisi u pravu (za dokazivanje nepostojanja). Ti to banalizujes. Stvar u stvari svodi na dokazivanje da li neka tvrdnja jeste tačna ili nije tačna i za to postoji prilično jasna i jednostavna naučna metodologija.

Citat:

Kao prvo, trebalo bi vernici da dokažu postojanje pa tek onda da se krene u osporavanje.


To je nebitno. Ko tvrdi da postoji bog onda on to treba da dokaže kao tačno. Ko tvrdi da ne postoji, on treba to svoje da dokaže kao tačno. To su dve različite tvrdnje.

Citat:

Ne možeš osporavati nečiju veru, na razuman način.


Pa i inače je teško da ne kažem nemoguće osporavati ne samo veru nego i ukuse, sklonosti i slična subjektivna svojstva neke osobe. To su stvari koje nisu zasnovane na činjenicama i nemaju merljive karakteristike, i pri tom je i besmisleno osporavati ih. Naučno ihsvakako ne možeš osporavati jer su nenaučne pa i nisu u domenu nauke.

Citat:

A drugo, osporavanje postojanja je čista reakcija, refleksivna odbrana na navalentno ponašanje vernika koji nama pokušavaju da usade veru.


Sretao sam ja i ateiste koji su ne manje navalentni. Štaviše, ima ih i ovde sijaset.


Citat:
Da nema njih i njihove vere, ja kao normalan čovek nikada ne bih imao razloga da pomislim kako nešto slično postoji, niti bih imao povoda za takvu diskusiju i takva razmišljanja.


Čovek treba da se bavi onim što mu je u životu bitno.

Citat:
DrFill2Good: Upravo u tome je sustinska razlika izmedju nauke i vere. Nauka trazi dokaze a za veru je ona sama sebi dovoljna. Vernik ne kaze da je cinjenica da Bog postoji nego jednostavno u to veruje.

Vernik koji kaze da je cinjenica da Bog postoji kao i ateista koji kaze da je cinjenica da Bog ne postoji, iznosi svoju tvrdnju koju mora i da dokaze. Ni jedno od ta dva nije direktno dokazivo. Zato su i vernik i ateista u istoj poziciji - veruju u nesto i to ne moraju da dokazuju. U ovom slucaju (popis) dovoljno je samo da se izjasne.


Pa... da.

Citat:

Dzedaj tvrdi da je Dzedaj. On ne kaze da veruje u Dzedaizam vec da je on dzedaj licno. Pa nek izvoli da to dokaze (pokaze Silu). Isto kao sto se za nekog ko tvrdi da je nindza-kornjaca podrazumeva da ima oklop. U suprotnom se radi o lazi, ili lepse receno, davanju netacnih podataka.

Dokazivanje je svakako potrebno jer (valjda se bar oko toga svi slazemo) dzedaji i nindza-kornjace su izmisljeni filmski (crtani) likovi, pa je potrebno dokazati suprotno - da oni zaista postoje.

Svima je jasno (bar se ja nadam) da oni u stvarnosti ne postoje. Oni koji, pak, smatraju da su dzedaji i nindza-kornjace stvarni i onako se ne izjasnjavaju na popisu - jedni su maloletni, drugi se smatraju mentalno nesposobnim za izjasnjavanje i imaju staratelja koji umesto njih daje podatke.


Ovo je stvar gledanja. Ako se neko izjašnjava da je religiozan i da je njegova religija džedaizam, a da je on kao pripadnik te religije Džedaj. Tu se teško može nešto osporiti. Isto je i ako neko izjašnjava da je njegova religija hrišćanstvo a da je on Hrišćanin. Ne možemo tvrditi ni za jednu religiju da ne postoji jer religiznost nije merljiva i nemoguće je ispitivati je.

Međutim, ako neko tvrdi da je Džedaj jer ima neke veštine na osnovu kojih je dobio to zvanje, to je nešto drugo. Veštine su merljive a i moraju postojati neki dokazi za dodeljeno zvanje.

Ako se ne varam, ko se izjasno kao Džedaj, taj je mislio na onaj prvi slučaj.


Citat:
Wi-Fi: Upravo tako. Dokazivati da nesto ne postoji/nije tako (tj. opovrgavati tvrdnje/verovanja, ne dokaze) u slucaju da ne postoje dokazi o postojanju/tacnosti je besmisleno (cak i u matematici)


Nisi u pravu. Već sam iznad to objašnjavao, pa da se ne ponavljam.


Citat:

Ateista ne veruje ni u sta, vec ili ignorise kompletnu temu/problematiku ili vernicima objasnjava da nisu u pravu (jer nemaju nikakve dokaze/cinjenice). Da vernici dokazu postojanje/prisustvo Boga, onda bi se za ateiste moglo reci da ne veruju tj. veruju u suprotno, i tek onda bi morali nesto da dokazuju


Citat:
kandorus: U onom citatu stoji "Atheism is the absence of belief".


To se osnosi na veru u postojanje boga, a ne veru kao takvu. Ateista ne veruje da bog postoji, on veruje da bog ne postoji.

Gledaj ovako: Najčešći slučaj kada se neko izjašnjava kao ateista je da on u stvari i ne zna šta je ateizam i da u stvari uopšte nije ateista. Velik broj takozvanih ateista u stari samo protive religijama i crkvi i to iskazuju odricanjem boga, ali uopšte ne odbacuju pojam tvorca. Dake, oni ipak veruju, samo ne veruju crkvi.

No, takvi ateisti nisu predmet naše diskusije. Predmet su oni koji tvrde da boga nema. S obzirom da smo utvrdili da nije dokazano da li boga ima ili nema, onda i ta tvrdnja spada u domen verovanja. To nije institucionalizovana vera u obliku neke religije ili crkve, ali pošteno gledajući, princip je isti: veruje se u neku tvrdnju za koju se nema dokaz da je tačna. Zato nije teško ateiste svesti na nivo vernika, jer oni to u suštini jesu.



Jedini koji su u celoj toj versko-religioznoj smesi čistih ruku su agnostici. Oni prosto kažu da je bog van njihove moći poimanja, da ne postoje dokazi da postoji kao ni dokazi da ne postoji, te da se oni sa tim i ne bave.


Mislio sam da je to sve već odavno elaborirano negde na početku ove teme, ali nije zgoreg ponoviti.


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 15:57 - pre 152 meseci
DaliborP

On je izneo svoje mišljenje, koje se zasniva na tome da izmišljeni likovi iz (crtanih) filmova obično ne postoje. Naravno da to nije dokaz. E, sad, ti ne moraš da mu veruješ.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 16:01 - pre 152 meseci
Citat:
Nedeljko: DaliborP

On je izneo svoje mišljenje, koje se zasniva na tome da izmišljeni likovi iz (crtanih) filmova obično ne postoje. Naravno da to nije dokaz. E, sad, ti ne moraš da mu veruješ.

Znaci ipak ne moze da se dokaze, ali ti bi ga eto ipak prijavio zbog netacnih informacija. Za koje ne mozes da dokazes da su netacne. Niti da kazes sa kojim pravom bi nekom proveravao religiju ili veru. Da li tebi neko trazi dokaz?
To meni mnogo smrdi na srednji vek i inkviziciju.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Ko ce da se izjasni kao ateista???10.10.2011. u 16:07 - pre 152 meseci
Predrag Supurović

Potpisujem ceo tvoj post uz par zamerki.

Citat:
Predrag Supurovic: Ako se ne varam, ko se izjasno kao Džedaj, taj je mislio na onaj prvi slučaj.


Ne, taj koji se izjasnio kao džedaj je magarac koji misli da je mnogo pametan i originalan što se "setio" neke "fore" koju je negde pokupio.

Citat:
Predrag Supurovic:To nije institucionalizovana vera u obliku neke religije ili crkve, ali pošteno gledajući, princip je isti: veruje se u neku tvrdnju za koju se nema dokaz da je tačna.


Vrlo je institucionalizovana. U skoro svakoj zemlji imaju svoju pomesnu crkvu, pa i kod nas (Ateisti Srbije). Ja protiv njihove verske zajednice nemam ništa. Ni najmanje im ne osporavam pravo na organizovanu religiju. Samo želim da to nazovem pravim imenom, za koje smatram da u njemu nema ničeg pogrdnog. Jedan od moja dva najbolja drugara se izjasnio kao Jugosloven ateista. OK, ja to savršeno poštujem.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko ce da se izjasni kao ateista???

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 74861 | Odgovora: 525 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.