Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto mladi danas nemaju posao

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622925 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nerminz
Nermin Zejnilović

Član broj: 80975
Poruke: 144
31.176.207.*



+107 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 04:14 - pre 130 meseci
Kako samo uspijete nesto ovako jasno toliko zakomplikovati.
Vec nekoliko puta se naglasava da stvari nisu CRNO-BIJELE.
Niti su svi poslodavci losi a radnici dobri, ni obratno.
Ima nas svakakvih kao i svugdje.
Istina je, da je to na nasim prostorima jace izrazeno.
Istina je i to da je vecina poslodavaca losa, da maximalno koriste situaciju kakva jeste.
Ali je takodje instina (slozio se neko ili ne) da je i vecina radnika losa. (bez obzira na sva opravdanja tipa "krivo je ovo ili ono")
Ja se nikako nemogu sloziti s tim da se na osnovu pojedinacnih primjera (obicno poprilicno subjektivno navedenih ) pokusava dokazati bilo sta.

Koliko ja uspijevam da primjetim, ovdje je u pitanju cisto prepucavanje...
Svako pokusava da dokaze da je u pravu, a ustvari su u pravu svi (svako na svoj nacin i sa svog aspekta).

U pravu su i oni koja kazu da su radnici kod nas "Lelemudani", jer jesu, i to moze da vidi svako to zeli.
Moze se naci i opradvanje u ovome ili onome ali u biti, to je tacno.
Ali ipak, to se moze reci za vecinu, nikako ne za sve.

U pravu su i oni koji kazu da su poslodavci "beskuprulozni izrabljivaci", i to je u vecini slucajeva tacno.
Ali opet nisu svi i ni to niko ne moze da ospori.

Dobri radnici su rijetkost. (ali ih ima)
Dobri poslodavci su rijetkost. (ali ih ima)
Mogu se naci primjeri koji to dokazuju. (ali su rijetkost)
Ko god zeli da nadje primjer, da bi nesto pokusao osporiti ili dokazati, uvijek moze da nadje neki izuzetak i da se drzi tog izuzetka kao pijan plota.
Neznam jedino sta to dokazuju izuzeci, osim sto mozda hrane neciji "EGO".

Ko god se malo okrene oko sebe, vidjeti ce na sve strane, aljkavost, neodgovornost, nerad, bahatost itd.....
I pozitivnih primjera ima, ali ih je jako malo, zar to ne govori dovoljno samo za sebe.

Poslodavci krive radnike, radnici poslodavce a drzavu i jedni i drugi.
Ne valjaju ni jedni, ni drugi , ni treci.
Ni jedni ni drugi ni treci se bas i ne trude mnogo da se porave. Mnogo je lakse kriviti nekoga drugog.
Tako se to vrti u krug, a krug je takav kakav je, (nama kraj).
Neko mora da prekine taj krug, inace nema napretka.
Razlog je jednostavan, izvan tog kruga ipak postoje ti rijetki, svijetli primjeri, koji ipak dokazuju da moze bolje i njih se treba drzati i na njih se ugledati.

Priznali mi ili ne ali (neko je negdje pomenuo nesto slicno) nasa svijest je (kod vecine) na jako niskom nivou.
Kada bi svi mi, vidjeli svoje greske i trudili da ih otklonimo, umjesto sto gledamo tudje, koje nemozemo popraviti, sve bi bilo mnogo drugacije.
Ali, mnogo je lakse vidjeti tudje greske i traziti krivca u nekom drugom, jer pobogu, pa mi smo svaki za sebe naprosto "idealni".
"Oni drugi" nevaljaju.






[Ovu poruku je menjao nerminz dana 15.08.2013. u 05:25 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao nerminz dana 15.08.2013. u 06:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 07:52 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Mi svo vreme pricamo jednu pricu koju ti i ekipa osporavate i kontrirate sa poslodavcima i onda dolazis ti i u primeru koji treba da pokopa nas (prenoseci kobajagi istinitu pricu) navedes da je osoba o kojoj se radi tacno onakva kako mi opisujemo lelemude u svojim postovima.

I onda se ljutis i vices sto se hvatate toga jer je to beznacajno i govoris nam da se drzimo tvojih rekla-kazala pricicama.

A ne vidis kakav genijalan primer si naveo. Tj vidis, ali sad bi da se izvuces nekako.


Nije lelemud, nemoj tako... čovek je 3 meseca dolazio na posao na vreme. 'Mogu i ja jednom da budem pijan svaki dan'? :-)
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 08:21 - pre 130 meseci
Citat:
mr. ako:
Znaci vi opisujete lelemude kao ljude koji su: najbolji u svojoj smeni, znaju da rade na najvise pozicija/masina od svih ostalih, imaju fakultetsku diplomu, rade najbolje sto znaju, ne dodju jednom u tri meseca rada jer se napiju (za ostatak godine ne znamo, mozda bi se svaki treci mesec napio, a mozda bi dolazili 9 meseci bez dana prekida),...? Jel takve "lelemude" opisujete? Da...? NE...?


To najbolji u smeni, ]ebac keve i ostalo je on sam sebi prilepio ili su mu to rekli sefovi?

Btw, uzdrzi se od licnih napada dok se krijes iza anonimnog nika. Lako je imati muda do zemlje kad se krijes.
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 08:21 - pre 130 meseci
Citat:
mr. ako:

Pa jes' ti retardiran Sunce ti Bogovo...??? :D


Daj bre, čoveče...

pišeš tekstove na nivou netalentovanog tinejdžera, iznosiš primere koji isijavaju debilitet rušeći temeljno tezu koju sam želiš da dokažeš, vrlo ozbiljnu temu si degradirao na nivo za*ebancije i sve to ti nije dosta, nego još diskutante, koji to očigledno nisu, nazivaš glupim i retardiranim. Povuci se iz diskusije i daj prostora drugima da kažu šta imaju, aman. Jedino što se može zaključiti iz tvojih postova jeste da imaš užasno zanimljive i zabavne drugare, ne da su poslodavci u Srbiji surovi. Ako nastaviš sa ispaljivanjem ovakvih projektila, bliži si dokazivanju teze da je Boris Bizetić bio u pravu sa BB show-om od dokazivanja bilo čega vezanog za radnike i poslodavce u Srbiji. Za*ebao si se, nije kraj sveta, prestani da se čupaš iz postavki koje si sam kreirao i sjaši, ne umaraj nas više, molim te. Kako ide ona priča beše... ne ljuti se neko na nekoga što se kockao, nego što se vadio?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 08:44 - pre 130 meseci
Citat:
nerminz
Istina je i to da je vecina poslodavaca losa, da maximalno koriste situaciju kakva jeste.

Šta znači to loš? Loš je onaj poslodavac koji radniku na radnoj traci ne da platu od 1000 evra?

Cilj svake firme je profit. Normalno je da će firma da koristi sve pogodnosti koje joj se pružaju radi ostvarivanja što većeg profita, da nije tako, onda bi menadžment firme trebalo smeniti. Zašto recimo Siemens ovde plaća radnika 350 evra, a u Nemačkoj takvog istog radnika plaća 3500 evra? Pa zato što može. Da ne može, tj. da neće niko da radi za 350 evra, morao bi da plati kao u Nemačkoj (probaj tamo da nađeš nekoga da ti radi za 350 evra). Ali isto tako onda verovatno ne bi otvorili fabriku u Srbiji već u susednoj Rumuniji gde rade za 250 evra, pa bi ti radnici ostali i bez to malo crkavice što bi inače mogli da zarade.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 10:39 - pre 130 meseci
@ventura
Zašto misliš da samo plata doprinosi mišljenju o poslodavcu? Imaš poslodavce koji bukvalno maltretiraju zaposlene i tretiraju ih skoro pa ko robove. Plata je samo jedan segment, često nije i najodlučujući kada neko kaže da je neki poslodavac loš.
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:07 - pre 130 meseci
^ Upravu si, kod nas je vecina poslodavaca losa. Hej ti meni dajes platu 1K-1.5K ali ti zaradjujes stotine hiljada eura i bas si pizdekan sto mi dajes tako malo.
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:15 - pre 130 meseci
@ivan.mojsilovic

Čeveče kako si ti prolupao.... Čitaj malo šta je napisano. Lepo sam naposao "često nije ni najodlučujuća", a to znači da kod nekog, recimo poput tebe, bi bilo odlučujuće. Recimo kada te "gazda" omalovažava pred drugim ljudima, kada te psuje, kada ti daje da ribaš tepih, a primljen si da radiš kao stručnjak za računare i to mu je redovna pojava, kada neće da ti isplaćuje redovno plate (dakle ne nema, nego neće) a od tebe zahteva da radiš i više nego što treba.. to je meni klasičan primer lošeg poslodavca. No tebi je verovatno i to dobro ako ti da 1000€, bole tebe jer ti samo gledaš u pare i imaš obraz ko đon...
 
Odgovor na temu

zlobnino1

Član broj: 275438
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:34 - pre 130 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
Lavlja_Jazbina: Jaooo brate po traktoru.Ti si izgleda napet zbog berbe kukuruza. :-).

Pa gde su u ovoj tvojoj racunici rezije?100€ zajedno sa stanom.Tesko.

Soba brate po traktoru, soba :)

Vidim da se sobe izdaju uglavnom po 60-80 evra, plus zimi dodaješ još 20 evra za grejanje, pa sam ja to široko zaokružio na 100 evra tokom cele godine...

A zbog kukuruza nisam napet uopšte, pre bih rekao da su slatke muke u pitanju :)


Znači savet je da mladi odu pošto poto od kuće, osamostale se, i onda stanuju u sobi kod neke babe - što je jedino što može za 60 e. Bitno je što je svoj čovek i samostalan a što i dalje ne može ribu da dovede to nema veze.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:41 - pre 130 meseci
Citat:
zlobnino1: Znači savet je da mladi odu pošto poto od kuće, osamostale se, i onda stanuju u sobi kod neke babe - što je jedino što može za 60 e. Bitno je što je svoj čovek i samostalan a što i dalje ne može ribu da dovede to nema veze.

Moze da iznajmi stan sa 2-3 prijatelja pa onda mogu i 5 riba da privedu. Ali mislim da privodjenje ima vise veze sa vestinom, nego lokacijom :)
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:44 - pre 130 meseci
evo ja kao privatnik zelim reci da su vecina ''gazda'' losi!
i u poslovanju su bahati a kamoli prema radnicima!
ima nas mozda 25% normalnih a sve ostalo je bagra!

slazem se da plata nije najvazniji faktor ali sama situacija atmosfera medju zaposlenima je po meni ubedljivo najvaznija!
ono sto sam vec ovde pisao da zadovoljan radnik je dobar radnik! firmi jeste cilj profit ali ako radni tim zaposlenih ne napreduje takva firma je osudjena na propast!
isto tako ako firmi stalno odlazi dolazi snaga koja je prosla obuku i stekla iskustvo itd i on odlazi posle 5 godina je isto poraz za firmu!
jer uspesnu firmu cine ljudi, a ne masine i prostorije!
posle rada od 12 meseci privatnik koji svom zaposlenom ne dozvoli godisnji odmor od barem 2 nedelje za mene je necovek!
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 11:56 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
@ivan.mojsilovic

Čeveče kako si ti prolupao.... Čitaj malo šta je napisano. Lepo sam naposao "često nije ni najodlučujuća", a to znači da kod nekog, recimo poput tebe, bi bilo odlučujuće. Recimo kada te "gazda" omalovažava pred drugim ljudima, kada te psuje, kada ti daje da ribaš tepih, a primljen si da radiš kao stručnjak za računare i to mu je redovna pojava, kada neće da ti isplaćuje redovno plate (dakle ne nema, nego neće) a od tebe zahteva da radiš i više nego što treba.. to je meni klasičan primer lošeg poslodavca. No tebi je verovatno i to dobro ako ti da 1000€, bole tebe jer ti samo gledaš u pare i imaš obraz ko đon...


Aj za pocetak iskulirajte sa vredjanjem lokovace nam temu. A i nije kulturno, plus je kukavicki kad se krijes.

Nego to omalovazavanje, psovanje pred drugima, ribanje tepiha i slicno je tvoje cisto preterivanje da bi svojim stavovima dao na tezini. Ne kazem da toga nema, ali kazem da to radi manji broj poslodavaca nego sto vi pokusavate da prikazete.

 
Odgovor na temu

zlobnino1

Član broj: 275438
Poruke: 87
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:03 - pre 130 meseci
Citat:
bachi:
E, da se ne lažemo, oni bosančerosi devedesetih su poseljačili Beograd i Vojvodinu, pogotovo Vojvodinu...


Daj ne ke*aj, da vam Bosanci nisu malo popravili krvnu sliku bili bi sad ko u "Brda imaju oči".
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:06 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Recimo kada te "gazda" omalovažava pred drugim ljudima, kada te psuje, kada ti daje da ribaš tepih, a primljen si da radiš kao stručnjak za računare i to mu je redovna pojava, kada neće da ti isplaćuje redovno plate (dakle ne nema, nego neće) a od tebe zahteva da radiš i više nego što treba.. to je meni klasičan primer lošeg poslodavca

Meni nikad nece biti jasni ljudi koji ovo trpe (i maltretiranje i rad za obecanje umesto plate).
Zasto ne ispsuju i(li) izmlate gazdu i odu ?
Ili ako nema plate - ne dolaze na posao dok ista ne legne na racun ?
Ako plata zakasni jednom razumem da neko saceka ali ako je to redovno stanje i kasni po nekoliko meseci tu samo batine pomazu
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:14 - pre 130 meseci
@ ivan.mojsilovic
Nešto ne vidim da sam te vređao, sem ako konstataciju da si prolupao i da ne čitaš više postove ne smatraš vređanjem.
Što se tvog odgovora tiče, to što ti ne veruješ ne znači da nema (to smo već apsolvirali), doduše sada dozvoljavaš i da ima, ali na tvoju žalost, a i žalost Srbije ima ih i previše. Ne kažem da su svi takvi, ako nisi primetio i ja sam poslodavac, imam svoju mikro firmicu sa nekoliko zaposlenih, koja fino radi i donosi mi "parite" i trudim se, koliko god je u mojoj mogućnosti da stvorim prijatnu atmosferu za rad. Žena mi je izmenjala ko zna koliko firmi do sada, sem u jednoj, u savkoj je naletela na takvog poslodavca (u pitanju su 7-8 firmi, ako umem dobro da brojim). E sada, možda je ona bila traljave sreće, ali čak i tako pokazuje da nije retkost takav poslodavac. I da svoje mišljenje ne baziram samo na svojoj ženi, jako mnogo ljudi iz mog okruženja, kojima nemam razloga da ne verujem, mi priča tu istu priču, tako da je to dokaz više...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:18 - pre 130 meseci
Citat:
Homer J. Simpson:

Meni nikad nece biti jasni ljudi koji ovo trpe (i maltretiranje i rad za obecanje umesto plate).
Zasto ne ispsuju i(li) izmlate gazdu i odu ?
Ili ako nema plate - ne dolaze na posao dok ista ne legne na racun ?
Ako plata zakasni jednom razumem da neko saceka ali ako je to redovno stanje i kasni po nekoliko meseci tu samo batine pomazu


Primer moje drugarice, samohrane majke ti sve govori. Ona ako ne primi tu "obećanu" platu (znala je da im kasni i po 2-3 meseca, a to je još dobro, evo imam poznanicu koja je sada primila januarsku platu), nema od čega da živi. Tržište postoji, ali problem je što je jako mnogo nezaposlenih i ljudi su spremni sve da istrpe samo da bi imali posao. Što se batina tiče, to već nisam pristalica, pre sam pristalica što sam i rekao svojoj ženi, daj otkaz i ko ga šiša, nego ovo i posle ko zna koliko godina me poslušala i prešla u moju firmu. Međutim, ona je dala otkaz, jer je imala izlaz. Koliko njih nema?
 
Odgovor na temu

Homer J. Simpson
Zombilend

Član broj: 307921
Poruke: 688



+923 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:24 - pre 130 meseci
Dobro , jasno mi je da je tesko za neke koji su u bezizlaznoj situaciji ali ima gomila mladih npr. koji rade (od fizikalisanja do inzenjerskih poslova) a ne primaju platu po 3-4-6 meseci a i dalje rade.
To ne kapiram , daj otkaz i(li) umlati gazdu/direktora pa trazi drugi posao.
Ili nemoj ici na posao ili radi nesto drugo / za nekog drugog dok ne legne plata
 
Odgovor na temu

Kangrga

Član broj: 316354
Poruke: 19



+106 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:35 - pre 130 meseci
Citat:
vladared:
Recimo kada te "gazda" omalovažava pred drugim ljudima, kada te psuje, kada ti daje da ribaš tepih, a primljen si da radiš kao stručnjak za računare i to mu je redovna pojava, kada neće da ti isplaćuje redovno plate (dakle ne nema, nego neće) a od tebe zahteva da radiš i više nego što treba.. to je meni klasičan primer lošeg poslodavca.


Jel se tebi lično dogodio ovakav slučaj ili navodiš iskustva drugih? Nemoj da misliš da sam ciničan, stvarno nisam, nego me zanimaju još neke stvari. Definitivno se radi o lošem poslodavcu po ovoj priči, ali ta firma, sudeći po ovome "ne nema, nego neće", posluje sa profitom? Na šta liči kompjuterski sistem u firmi u kojoj stručnjak za računare riba tepihe? Čime bi bilo koji poslodavac bio motivisan da kompjuterskog stručnjaka angažuje na poslovima ribanja tepiha? Jel to bio "gazdin" tepih iz kuće ili firmin tepih? Pred kojim ljudima je "gazda" psovao i vredjao svog zaposlenog - pred ostalim zaposlenima, klijentima ili nekim trećim? Da li je neko od zaposlenih, umoran od torture, pokušao da se suprotstavi "gazdi" na bilo koji način? Ako jeste, na koji način je to pokušao i kakav je ishod bio?

Znaš, po ovoj priči, to više liči na neku ludnicu ili državnu firmu, nego na privatnu firmu koja radi profitabilno.
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 12:37 - pre 130 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Citat:
mr. ako:
Znaci vi opisujete lelemude kao ljude koji su: najbolji u svojoj smeni, znaju da rade na najvise pozicija/masina od svih ostalih, imaju fakultetsku diplomu, rade najbolje sto znaju, ne dodju jednom u tri meseca rada jer se napiju (za ostatak godine ne znamo, mozda bi se svaki treci mesec napio, a mozda bi dolazili 9 meseci bez dana prekida),...? Jel takve "lelemude" opisujete? Da...? NE...?


To najbolji u smeni, ]ebac keve i ostalo je on sam sebi prilepio ili su mu to rekli sefovi?
On mi rek'o da je tako, kao sto mi je on rekao da su mu dali otkaz jer se nije pojavio na poslu. Ja mu verujem i za jedno i za drugo. Ali ti za jedno sto on kaze verujes i uzimas kao aksiom, a za sve ovo drugo kazes da laze. Zanimljivo.


Citat:
ivan.mojsilovic: Ne kazem da toga nema, ali kazem da to radi manji broj poslodavaca nego sto vi pokusavate da prikazete.
Pa isto ni ja ne kazem da nema losih radnika, ali kazem da je to mnogo manji broj nego sto vi pokusavate da prikazete.
- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Zašto mladi danas nemaju posao15.08.2013. u 13:00 - pre 130 meseci
Citat:
Kangrga:

Jel se tebi lično dogodio ovakav slučaj ili navodiš iskustva drugih? Nemoj da misliš da sam ciničan, stvarno nisam, nego me zanimaju još neke stvari. Definitivno se radi o lošem poslodavcu po ovoj priči, ali ta firma, sudeći po ovome "ne nema, nego neće", posluje sa profitom? Na šta liči kompjuterski sistem u firmi u kojoj stručnjak za računare riba tepihe? Čime bi bilo koji poslodavac bio motivisan da kompjuterskog stručnjaka angažuje na poslovima ribanja tepiha? Jel to bio "gazdin" tepih iz kuće ili firmin tepih? Pred kojim ljudima je "gazda" psovao i vredjao svog zaposlenog - pred ostalim zaposlenima, klijentima ili nekim trećim? Da li je neko od zaposlenih, umoran od torture, pokušao da se suprotstavi "gazdi" na bilo koji način? Ako jeste, na koji način je to pokušao i kakav je ishod bio?

Znaš, po ovoj priči, to više liči na neku ludnicu ili državnu firmu, nego na privatnu firmu koja radi profitabilno.


Meni lično se nije dogodilo, jer ja već dugo ne podnosim takve tipuse. Konkretno primer je iz bivše firme moje žene gde je "gazda" naredio da radnica koja je primljena kao knjigovođa svaki dan treba da dođe ranije da pere sudove, očisti poslovni prostor od svog smeća koje zatekne (a proistekne od van radnih aktivnosti gazde, pošto gazda dovodi društvo i derneči svako veče do sitnih sati), sa vremena na vreme otapa frižider, baš se mojoj ženi pre neki dan žalila da je morala da pere tepihe (u firmi)... I tako u nedogled. Kompjuteraš je bio samo zbog Ivana, pošto on sve vreme priča o kompjuterskoj branši. Vređanje u toj firmi je sasvim normalna pojava i to u svim oblicima i to prema svim radnicima (sami kada su, pred saradnicima i pred klijentima firme). Ima onih koji su se pokušali suprostaviti, normalno kroz priču sa skretanjem pažnje na svoja prava, ali jednostavno im nije produžen ugovor. Gazda im redovno daje ugovore na 1-6 meseci mešovito i nikada ne zapošljava za stalno, tako da joj je to veoma lako rešiti ako se neko pobuni.
Firma izuzetno je profitabilna (gazda je u zadnjih godinu dana, kada je moja žena radila za njega) kupio 3 stana (a pre nego što je došla je imao 4, da li je još nabavio koji nemam informaciju) i to ne prosečnih nego exluzivnih na istim takvim lokacijama. Vrte se ogromne pare, radnici uglavnom primaju platu između 20 i 30k, dok kajmak ide gazdi.

Ta firma ima ogromnu fluktaciju zaposlenih, žena je radila godinu dana i bila je najstarija radnica u firmi... Sve u svemu, klasičan primer "dobrog gazde".
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Zašto mladi danas nemaju posao

Strane: << < .. 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 622925 | Odgovora: 2925 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.