Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211163 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:16 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Pokret - smanjite poreze i doprinose svim ljudima koji zaradjuju minimalac podrzavam 100% :)

To u Srbiji nikako nije dobra ideja. Ja sam osedeo boreci se da se radnicima ne uplacuje minimalac, nego onoliko koliko zaista zaradjuju. Ako ikako moze, minimalac bi trebalo najvise oporezivati, a onda za one od minimalca do proseka umanjiti, a potom natprosecne opet malo zesce nagaziti. Svako drugo resenje gura drzavu ka fiktivnim minimalnim platama i dodatku na ruke, odnosno u koverti, tj. smanjenje poreza i doprinosa na minimalac podstice kriminogeno ponasanje.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:18 - pre 42 meseci
Dobro je da ovi nameti za FL ne podstiču "kriminogeno" ponašanje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.swanmobile.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:21 - pre 42 meseci
Citat:
Očekuješ da se ljudi bore za neku univerzalnu pravdu? Jel to postoji negde? Svako se bori za svoje interese i ti si otišao u NL zbog svojih interesa, a ne da bi pomagao holandskom društvu, EU ili nekome trećem. Pitanje je samo šta je čiji interes i koliko je neko uopšte sposoban da prepozna svoj interes. Moj interes je da živim u bogatoj državi koju čine bogati i zadovoljni ljudi. Kada država rastera ono malo ljudi koji su ostali, a da nešto vrede, šta će ostati? Biće Srbija lider u regionu na čelu sa preprodavcima, kamiondžijama, knjigovođama, državnim činovnicima... (nadam se da se neće uvrediti oni koje sam izostavio, lista je prilično duga, pa ne mogu da navedem sve). Ima sve da pljušti od startapova i inovacija...

Znaci, da sumiramo, svaciji interes je da zivi u drzavi, da koristi sto vise benefita te drzave, da ne placa porez i doprinose, a da drugi zive i placaju, a ti isti kao on koji nece da placaju da se odsele negde?
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:33 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
dr0id: Ponovo, nije bitna sama visina nego sta se zauzvrat dobija


Uvek, slazem se 100% - ali ljudi se ne bore za to sta se dobija, ili za to da se svim ljudima sa malim primanjima smanje izdaci i porezi, nego da se njihovoj guzi dopuste odredjene povlastice, a u tom slucaju ovaj argument nije previse validan.

Pokret - smanjite poreze i doprinose svim ljudima koji zaradjuju minimalac podrzavam 100% :)

Ja podrzavam smanjivanje i milionerima, ako zauzvrat dobiju nista ili vrlo malo.
Citat:
Sa druge strane tema je otisla daleko od onog sto sam pisao ranije - FL je nacin da korporacije izbegnu zakone jedne zemlje - prakticno citavo poslovanje kompanije je offshore - ne samo finansije. Sto urusava drzave, a drzave nemaju nacin da se bore protiv toga osim ako pravno gone svoje gradjane, posto su im korporacije izvan domasaja.

Drzava koju mogu da uruse freelancer-i i treba da se urusi
Citat:
BuzzLightyear: Očekuješ da se ljudi bore za neku univerzalnu pravdu? Jel to postoji negde? Svako se bori za svoje interese i ti si otišao u NL zbog svojih interesa, a ne da bi pomagao holandskom društvu, EU ili nekome trećem

Ali odlaskom pomaze i sebi i holandskom drustvu
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:40 - pre 42 meseci
@Darko
Ne. Kao što sam više puta napisao da je neophodan balans i pragmatičan pogled na stvari. Malo je ljudi koji su za to da oni sami ili niko ne plaća porez. Pitanje je samo ko treba da plaća i koliko i šta dobija zauzvrat. Hajde da posmatramo stvari iz pragmatičnog ugla. Hajde pokušaj da odgovoriš iskreno, ako država naplati porez od FL sada, onako kako je najavljeno:

- da li će se iznos poreza koji će moći da naplati od istih ljudi u narednih pet godina povećati ili smanjiti i u kom procentu
- da li će se priliv deviza od tih ljudi u narednih 5 godina povećati ili smanjiti
- da li će se broj ljudi u Srbiji koji se bavi FL poslovima povećati ili smanjiti

Citat:
Ali odlaskom pomaze i sebi i holandskom drustvu


Ne verujem da je uopšte razmišljao o holandskom društvu, ali bolje je da se on sam izjasni. Ako je hteo da pomogne nekom društvu bilo bi zanimljivo čuti zašto baš holandskom. Zašto nije želeo da pomogne srpskom društvu, tako što bi na primer radio kao FL u Srbiji i savesno plaćao porez? Meni je nekako draži FL koji unosi devize i ne plaća porez nego neko ko je otišao u NL i ne unosi devize i ne plaća ništa u Srbiji.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:44 - pre 42 meseci
Zato sto to ne bi bilo pomaganje nego odmaganje?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:52 - pre 42 meseci
Zašto bi bilo odmaganje? To bi bio odličan primer nekoga ko stavlja interes društva iznad svog interesa. Onda bi mogao da dođe na forum i da drži moralne pridike i niko ne bi mogao ništa da mu zameri, osim možda njegove žene i dece, ali šta je to u poređenju sa zadovoljstvom koje osetiš kada znaš... ma jasno je da lupam gluposti... samo sam pokušao da nastavim tok misli koje je započeo banana, ali sam izgleda odlutao u pogrešnom smeru.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 13:58 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear: Očekuješ da se ljudi bore za neku univerzalnu pravdu? Jel to postoji negde?


Da, ako zele da inspirisu mase da stanu na njihovu stranu, a jedino sto sirotinja ima su mase, i jedini nacin da pregovara sa drzavom - koja opet pregovara sa kapitalistom, je masovnost onih koji nesto traze.
Ako dodjes i kukas samo nad FL koji cine mali procent radno sposobnog stanovnistva - i koji su samo uvedeni u iste tokove u kojima funkcionise ostatak stanovnistva i odekujes saosecanje od tog istog ostatka, onda ne znam sta bi ti rekao.

Citat:
BuzzLightyear: Svako se bori za svoje interese i ti si otišao u NL zbog svojih interesa, a ne da bi pomagao holandskom društvu, EU ili nekome trećem. Pitanje je samo šta je čiji interes i koliko je neko uopšte sposoban da prepozna svoj interes. Moj interes je da živim u bogatoj državi koju čine bogati i zadovoljni ljudi. Kada država rastera ono malo ljudi koji su ostali, a da nešto vrede, šta će ostati? Biće Srbija lider u regionu na čelu sa preprodavcima, kamiondžijama, knjigovođama, državnim činovnicima... (nadam se da se neće uvrediti oni koje sam izostavio, lista je prilično duga, pa ne mogu da navedem sve). Ima sve da pljušti od startapova i inovacija...


Tako je - ali moji interesi ne postoje van interesa drzave u kojoj zivim i njenih stanovnika, ja ne zivim u vakumu u NL, placam poreze, namete, doprinose, osiguranja i sve ostalo sto drzava trazi od mene, i ponovo ne kukam, jer sam to izabrao - a iluzija da ce drzava Srbija rasterati malo ljudi koji vrede tako sto ce uvesti nekolicinu kauboja u legalno poslovanje.
Ti isti ljudi ce samo morati da placaju porez kao i ostali ljudi koji vrede, a zive u Srbiji ili bilo kojoj drugoj normalnoj zemlji.

Ako neko odluci da ode samo zbog toga sto mora da placa porez - onda ne razume kako stvari stoje u EU - posto ce mu porezi u NL konkretno biti veci. Ako je neko odlucio da ode - on ce otici bez obzira na poreske olaksice.

Sa druge strane - opet - problem je u poslovanju korporacija koje koriste FL loop i koje tako izbegavaju bilo kakvu pravnu odgovornost i placanje poreza, dok realno posluju u celom svetu, i citava EU pokusava da resi taj problem, nije samo u Srbiji. Pricao sam cini mi se o tome jos na Uber temi.

 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:04 - pre 42 meseci
Neće niko da ide samo zato što mora da plaća porez, već zato što kada bude platio porez neće moći da živi ovde. Ako se uzme u obzir da veliki broj tih ljudi ima mogućnost da ode, bar je meni nekako logično da bi trebalo da država prilagodi poreze realnom stanju. Da si mogao da organizuješ bolji život u Srbiji nego u Holandiji verujem da bi i ti ostao. Koju korist ima Srbija od tebe u Holandiji? Možda kratkoročnu jer možda šalješ neki novac roditeljima. Tvoja deca već neće imati nikakve veze sa Srbijom i biće 100% Holanđani, to je nešto što nijedan porez Srbiji ne može da nadoknadi.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:05 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone: Ako neko odluci da ode samo zbog toga sto mora da placa porez - onda ne razume kako stvari stoje u EU - posto ce mu porezi u NL konkretno biti veci.

Zasto spinujes kao los politicar, nije samo nego zbog toga sto mnogi drugi ne placaju a naplacen porez nestaje (bilo da zavrsi u dzepovima ili u beskorisnim, preplacenim, losim, stetnim, itd. "investicijama")
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:32 - pre 42 meseci
Citat:
dr0id: Zasto spinujes kao los politicar, nije samo nego zbog toga sto mnogi drugi ne placaju a naplacen porez nestaje (bilo da zavrsi u dzepovima ili u beskorisnim, preplacenim, losim, stetnim, itd. "investicijama")


To postoji nezavisno od toga da li ti licno placas porez ili ne. Ako ti to smeta otices i kao pausalac i kao FL i kao normalno zaposleni gradjanin.


Citat:
BuzzLightyear: Neće niko da ide samo zato što mora da plaća porez, već zato što kada bude platio porez neće moći da živi ovde. Ako se uzme u obzir da veliki broj tih ljudi ima mogućnost da ode, bar je meni nekako logično da bi trebalo da država prilagodi poreze realnom stanju. Da si mogao da organizuješ bolji život u Srbiji nego u Holandiji verujem da bi i ti ostao. Koju korist ima Srbija od tebe u Holandiji? Možda kratkoročnu jer možda šalješ neki novac roditeljima. Tvoja deca već neće imati nikakve veze sa Srbijom i biće 100% Holanđani, to je nešto što nijedan porez Srbiji ne može da nadoknadi.


Opet - ako mislis da najugrozeniji gradjani zemlje treba da budu na neki nacin zasticeni - slazem se. Ali to mora da se odnosi na sve gradjane, oni koji rade regulare i placaju sve doprinose, i ove koji rade kao FL i ne placaju nista. To je stvar principa.

Ako pricas o IT sektoru koji ima kroz pausal i FL solidno vece neto zarade nego inzenjer u Italiji, Ceskoj, Poljskoj, a dobar deo ih prima neto plate koje bi bile dobre i u Nemackoj ili Francuskoj - pa hebemumisa, kontam da ce moci nekako da skrpe kraj sa krajem i kad plate iz te svoje sirotinje porez i doprinose drzavi.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:36 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone: To postoji nezavisno od toga da li ti licno placas porez ili ne. Ako ti to smeta otices i kao pausalac i kao FL i kao normalno zaposleni gradjanin.

Jbt, kako je isto ako ti platis npr. majstoru a ja ne platim a dobijemo isto tj. nista?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:49 - pre 42 meseci
Ko zarađuje dobro ima niz mogućnosti da optimizuje poreske troškove, paušalno plaćanje poreza, doo, offshore firma... Za one koji imaju razrađen posao i dobru zaradu nema problema u svakom slučaju. Neki će platiti školu jednom i to je to. Problem je što će ovo odbiti nove ljude i onemogućiti normalan život onima koji zarađuju malo. Uzmi na primer nekoga ko naplati prvi posao na primer za 300e i onda plati porez 150+e... j.beš IT, više ću da zaradim ako nosim gajbice. IT se razvio u Srbiji jer su ljudi ostali bez opcija. Nema bolje škole za obuku novih stručnjaka od mogućnosti da učiš i zaradiš. Da neće možda država da stvori nove stručnjake tako što će nepismeni nastavnici (čast izuzecima) da predaju Python u osnovnim i srednjim školama? Ili će možda ovaj državni projekat da stvori nove stručnjake: https://itobuke.rs/?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 14:57 - pre 42 meseci
Citat:
dr0id:
Citat:
bananaphone: To postoji nezavisno od toga da li ti licno placas porez ili ne. Ako ti to smeta otices i kao pausalac i kao FL i kao normalno zaposleni gradjanin.

Jbt, kako je isto ako ti platis npr. majstoru a ja ne platim a dobijemo isto tj. nista?


Upravo tako - to je socijalna drzava. Ja u NL placam uciteljicu da uci decu ciji roditelji su socijalni slucajevi i ne doprinose nista u kasicu, placam i majstora koji popravlja socijalni stan - ako vec insistiras na majstoru.

@Buzz - Vidi ko pravi 300e od IT-a, ne moze realno od tog da zivi nakon sto izmiri svoje obaveze, morace da radi nesto drugo a kao dodatni posao da radi IT - kao i svako ko zaradi 300e pre poreza od bilo kog drugog posla, zasto bi onda naplatio porez taksisti koji zaradi 300e, ili tetkici ili bilo kom drugom?

 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 15:14 - pre 42 meseci
Ako se dobro sećam, taksisti su blokirali ulice i izborili se za niže poreze. Iskreno, nisu mi posebno zanimljivi ni taksisti ni tetkice. Potrebni su, već sam navodio primere knjigovođa i kamiondžija, dosadna zanimanja, jel treba IT stručnjaci da idu na prekfalifikaciju da bi se time bavili?

Na linku koji sam ostavio u prethodnom postu piše:

Citat:
Svaki radnik u IT sektoru doprinosi izvozu Srbije oko 40 hiljada evra godišnje.


Iskreno, mislim da su to samo lepe želje, ali ono što je sigurno je da ni taksisti ni tetkice neće da donesu ni hiljaditi deo toga, dok IT sektor zaista ima veliki potencijal. Tetkica ima svakog meseca sigurnu platu. Deo ljudi koji su ranije bili FL verovatno će postati tetkice ili taksite, ili još gore, dobijaće socijalnu pomoć.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 15:30 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
dr0id:
Citat:
bananaphone: To postoji nezavisno od toga da li ti licno placas porez ili ne. Ako ti to smeta otices i kao pausalac i kao FL i kao normalno zaposleni gradjanin.

Jbt, kako je isto ako ti platis npr. majstoru a ja ne platim a dobijemo isto tj. nista?


Upravo tako - to je socijalna drzava. Ja u NL placam uciteljicu da uci decu ciji roditelji su socijalni slucajevi i ne doprinose nista u kasicu, placam i majstora koji popravlja socijalni stan - ako vec insistiras na majstoru.

Kao prvo, sam sebi protivrecis, kazes da je nebitno placao ili ne a ovamo istices kako ti placas a drugi ne.
Kao drugo, hajde da uporedimo, koliki su doprinosi za socijalu (i koliko je uopste socijale i koliko dobijaju) u Holandiji a koliko u Srbiji? Ili jos bolje i sve ostalo - infrastrukturu, zdravstvo, skolstvo, sudstvo, policiju, vojsku, itd.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 16:13 - pre 42 meseci
@dr0id - kad shvatis da ne postoji nista protivrecno u onome sto sam napisao - nastavljamo.

@Buzz- izmedju 40.000e izvoza po glavi - do prekvalifikacije u tetkicu - postoji odredjeni procep, koji moj mozak ne moze da preskoci - ako me razumes - svi koji rade u IT-u u Srbiji, zive nesrazmerno dobro u odnosu na ostatak populacije. A oni koji generisu 40.000e izvoza - zive jos bolje
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 16:16 - pre 42 meseci
Prilicno sam siguran da cemo tesko naci nekog ko tu ne vidi nista protivrecno
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 16:28 - pre 42 meseci
Oni koji generišu više od 40000e prvi put verovatno nisu dobili više od 100e. Plata tetkice je u startu nekoliko stotina evra. Tetkica će uvek ostati na nekoliko stotina evra, dok će neki FL od početnih 100e doći do 40000e. Hiljaditi put, onaj koji generiše 40000e nema problem. To i nije plata, već profit firme koja ima jednog zaposlenog. Ako sasečeš FL kod prvih 100e, on će možda da zaključi da je bolje da bude tetkica. Kao tetkica ima veću platu, može da se nada penziji i ima zdravstveno osiguranje. Kao FL u praksi nema ništa od toga bez obzira da li plaća ili ne. Nadam se da sada razumeš. A što se tiče 40000e po IT radniku, to ima veze s mozgom, nema veze s mozgom.

Oni koji zarađuju od IT i treba da žive bolje od ostatka populacije.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere06.11.2020. u 16:34 - pre 42 meseci
Kakvi doprinosi za socijalu ?

Radnik placa Zdravstveno osiguranje i Penzijsko i invalidsko osiguranje ! Da bi mogao da se leci i da bi mogao jednog dana da dobija penziju ili ako mu slucajno zatreba invalidska penzija !

Nema nikakvih doprinosa za Socijalne slucajeve i socijalnu pomoc !

Ni u Holandiji ni u Srbiji . To se podmiruje iz Budzeta , a budzet se puni na 100 nacina .

Nema direktnih doprinosa od zarada za to .

Izdvajanja Srbije za socijalnu pomoc su Najmanja u Evropi ! 8.500 din je za jednoclano domacinstvo , povecanje nije linearno po broju clanova domacinstva . Ko je radno sposoban dobija samo za 9 meseci ?

Od te sice ne moze da se zivi nikako !

Uslov da bi neko dobio Socijalnu pomoc je da nema nikakvu imovinu ! Znaci ako ima neki kucerak 10 ari placa nema socijane pomoci .

Naravno ljudi se dovijaju , varaju sistem ! Znam komsiju koji je skoro dobio socijalu , tako sto se on odrekao stana u korist Sestre koja zivi u Americi , a on je sklopio sa njom ugovor o dozivotnom " plodouzivanju " !

Znaci i dalje sam koristi stan od 60 kvadrata , koji formalno nije njegov , ali ne moze da se otudji bez njegove saglasnosti , a vodi se da nema nista i dobija Socijalu !

Da ne kazem da je kupio pre 3 meseca golfa od 8.000 Eur ?? Ali zato jede one splacine sa kazana ??
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211163 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.