Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211208 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 18:52 - pre 42 meseci
Primer br 2:

Plata od 4220e - od kojih oduzmes 15% ekstra profita i zavrsis posle sveg na 4000e mesecno, bruto plata je nekih 65250e. Odnosno svi doprinosi su nesto manje od 27%.

Ako hoces duplo u NL - odnosno 8k cistu platu - treba da pregovaras 178k - i platices doprinosa i poreza nesto manje od 46%. (sa placenim zdravstvenim i AOW penzijom - ~20-tak eura po godini radnog staza)

Ako imas 30% rulling - treba da pregovaras 137k - i platices oko 30% doprinosa i poreza.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 18:59 - pre 42 meseci
Aman, ako poslodavac ima 40.000e sve troskove za radnika u NL, koliko dobije radnik na kraju neto mesecno, posle SVEGA?
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 19:06 - pre 42 meseci
^Dexic
Samo da ne bude zabune.
Tekst
Citat:
@Al Imam - to je ako ostvaris sve povrate poreza - najpre ti naplate porez pa onda ako uspes da vratis super, i ne ukljucuje zdravstveno koje je obavezno, bazicno najjeftinije kosta 110-120e mesecno.

je napisao bananaphone.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 19:08 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic: Ako pregovaras za Bruto 1 u NL, to je onda tek bolje, ali ispada da su porezi/doprinosi >50% ;) Koliko bi ti poslodavac placao ukupno za 20.000 Bruto 1 u NL? Tj. koliko bi ti njega ukupno kostao i koja cifra pise u ugovoru?

Ja kad sam pregovarao, sve je bilo za "bruto 2" (ne NL, DE/UK).

U svakom slucaju za trosak poslodavca od 40.000e u NL, koliko dobijas cist neto, posle svega? Ovde dobijes oko 2000e neto mesecno.


Ne, ti pregovaras bruto cifru na koju ti placas svoje poreze, to je novac koji firma daje tebi za posao koji ti obavis, i na njega ti placas doprinose. I svi porezi koji su izrazeni u kalkulatorima su tvoji porezi - odnosno bruto 1.

Firma dodatno placa svoje doprinose na tvoju platu, i ti njih ti kostas vise od cifre koju is pregovarao, od zemlje do zemlje taj iznos je drugaciji, ali u NL, koliko ja znam - je oko 15% u Nemackoj tipa 20%. To bi bio bruto 2 iznos u tom kalkulatoru.


EDIT:

Citat:
Dexic:
Aman, ako poslodavac ima 40.000e sve troskove za radnika u NL, koliko dobije radnik na kraju neto mesecno, posle SVEGA?



Nasao sam za Nemacku, ali zaista ne znam koliko je ovo pouzdano: https://www.bbx.de/grossnet-wage-calculator-germany/ - ako ispregovaras 33.5k bruto sa poslodavcem - ti njega kostas ~40k. Neto dobijes 22k, odnosno 45% su ukupni porezi i doprinosi.

Za NL ne mogu da pronadjem kalkulator.



EDIT2:

Ako koristis tvoj kalkulator za plate u Srbiji - za neto 4k - poslodavac placa 70.5k godisnje (bruto 2) u Srbiji (dodao sam i 15% na ekstra profit). Za 4k neto u Nemackoj, po ovom kalkulatoru, posodavac treba da plati ~99k.

Razlika je brutalna - ali u korist Srbije na ovaj iznos. Samo da dodam - ovo je regulare plata sa svim doprinosima i porezima, bez ikakvog muljanja, dividendi, pausala itd.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 07.11.2020. u 20:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 20:06 - pre 42 meseci
Ako koristimo taj tvoj kalkulator za Nemačku
tada za godišnju platu od 11877 €
(bez penzije i zdravstvenog koji nisu obavezni)
se ne plaća porez.
Neto = 11877 €.

U slučaju da izabereš "Pension insurance:Statutory"
tada je
Pension insurance 1,104.56 €
Unemployment Insurance 142.52 €
Neto = 10,629.92 €.

Izgleda povoljnije nego srbijanskih 26% za PIO.
Ako se dodaju i porezi onda je srbija gora nego da Turci vladaju.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 20:21 - pre 42 meseci
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 21:02 - pre 42 meseci
Citat:
Al Imam:
Ako koristimo taj tvoj kalkulator za Nemačku
tada za godišnju platu od 11877 €
(bez penzije i zdravstvenog koji nisu obavezni)
se ne plaća porez.
Neto = 11877 €.

U slučaju da izabereš "Pension insurance:Statutory"
tada je
Pension insurance 1,104.56 €
Unemployment Insurance 142.52 €
Neto = 10,629.92 €.

Izgleda povoljnije nego srbijanskih 26% za PIO.
Ako se dodaju i porezi onda je srbija gora nego da Turci vladaju.


Uh, nisam siguran sta je povoljnije pravo da ti kazem, 11877 EUR godisnje u DE ce biti *ebeno, ovako ili onako.

Plus, ima Srbija sta da ponudi, samo za drugu kategoriju zaposlenih.

Recimo, ako su ti bruto primanja 120000 EUR godisnje.

Da vidimo, racunamo mesecno:

Srbija:

Bruto 2 - 1.170M RSD / 10K EUR
Neto: 981.2K RSD / 8.4K EUR

Nemacka:

Bruto - 10K EUR
Neto - 5.6K EUR

Racunaljka za DE: https://www.brutto-netto-rechner.info/ (BW, nema dece, porez 1 klasa, ne ide u crkvu)
Racunaljka za SR: https://aktivasistem.com/kalku...di-preduzetnik-kontrolni-broj/

--

Vidis, 8.4K EUR ti ostane u Srbiji umesto 5.6K EUR u DE... nije bas sve crno!

ALI cekaj! Stani! To nije sve! Ako ides u crkvu, smanji neto u DE na 5.4K EUR, u Srbiji je placanje crkvi ono sto Nemci kazu "freiwillig". Ko je sad slobodni kapitalista sunce im njihovo, a?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 21:20 - pre 42 meseci
Jblo vas 150000e, kao da za njih treba da brinemo koliko placaju:)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 21:24 - pre 42 meseci
Ma ja samo ukazujem da i Srbija ocigledno ima optimizovanu poresku politiku, samo je optimizacija malo drugacija nego sto je uobicajeno.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 21:28 - pre 42 meseci
Jasno! Bolje je celog života biti milioner nego jedan dan siromašan.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 21:49 - pre 42 meseci
@Ivan - minimalac u Nemackoj je 19k? Ima li smisla racunati porez ako zaradis na primer 10e mesecno ?

I sto znaci ono "statutory" zdravstveno i penziono koje Imam izostavlja kao neobavezno - kao sto mu ime kaze - je (statutom-zakonom propisano) obavezno?

Drugo tvoj kalkulator racuna samo bruto 1 zaradu. Pogledaj kalkulator koji sam ja pronasao, a koji uz to racuna i troskove poslodavca - bruto 2: https://www.bbx.de/grossnet-wage-calculator-germany/

Da definisemo:

bruto 1 - ukupna plata koju dobija zaposleni i na nju je duzan da plati poreze i doprinose. To je plata koju pregovaras sa poslodavcem u svetu.

bruto 2 - ukupan trosak firme, to je bruto 1 plata + dodatni porezi i doprinosi koje placa firma.


Ljudi na forumu kad pricaju o bruto zaradi - za inostranstvo koriste bruto 1 zaradu - onu koju pregovaras sa poslodavcem, i kalkulatore koji racunaju neto zaradu od bruto 1, a u Srbiji koriste bruto 2 zaradu - ukupan trosak koji poslodavac ima prema zaposlenom. Sto izaziva totalni zbun oko poreza i osecaj da Srbija ima neke nenormalne poreze.


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 22:19 - pre 42 meseci
Pa ima.
Jer za male plate mnogo placas ovde.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 22:40 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic: Pa ima.
Jer za male plate mnogo placas ovde.


Pa mislim da nema smisla staviti u nemacki kalklulator iznose ispod minimalca, posto je poreska politika i razredi, podesena oko lokalnih primanja. Sve ispod minimalca ulazi u socijalnu kategoriju i tako se i tretira.

Sa druge strane - i ranije sam govorio da se slazem da su porezi i doprinosi za najnize plate u procentima preveliki, ali za sve ne samo za FL-re


Ako uzmes minimalac u Srbiji 31.747,36 - bruto 2 je 50k - ukupni porezi i doprinosi su nesto manje od ~37%

Ako uzmes minimalac u Nemackoj od 19000 godisnje bruto, to je 14,188.45 neto, odnosno 22,757.25 bruto 2 - ukupni porezi i doprinosi su za dlaku vise od ~37%

Kako plate rastu - tako u Nemackoj porez sve vise raste a u Srbiji lagano opada.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 22:47 - pre 42 meseci
Nije u svakoj drzavi EU isto !

U Madjarskoj je tzv. flet sistem ! Svi placaju isto , nema nikakve progresije prema velicini zarade !

33.5 % radnik , poslodavac + 19 % .

Da ne ispadne bas da Srbija ima najgori sistem placanja . Tamo je PDV 27 % !
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 23:09 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone

I sto znaci ono "statutory" zdravstveno i penziono koje Imam izostavlja kao neobavezno

Pa to "Statutory" valjda znači da sam biraš gde ćeš da uplaćuješ.
Kad staviš "Statutory" dobiješ penziono i zdravstvene obaveze 0.

Državni penzioni fondovi su sistem krpelja i neradnika.
To treba zakopati u septičku.
Komunisti su učili da treba biti svestan i odgovoran
pa nek svako sebi izabere šta i gde će uplaćivati.
Osim privatnih penzionih fondova tu su akcije, kripto, lutrija, šta poželiš.

Zdravstvo na državnoj sisi takodje ukinuti.
Tu jedan odgovoran plaća za 100000 neodgovornih pušača,
alkoholičara, narkomana, žderača industrijske otrovne "hrane" - čipsova, hamburgera itd.
pa nek se leče o svom trošku.

Ionako ljudi po srbiji prose za ozbiljnije lečenje.

Ovako štedi svoje pa kad ti zatreba lečenje
pravac privatna praksa.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
87.116.164.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 23:15 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:
Pa ima.
Jer za male plate mnogo placas ovde.


Kako bi inače mogli da imaju robove renesansni umovi koji vode ovu zemlju ka budućnosti u letećim automobilima?

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere07.11.2020. u 23:28 - pre 42 meseci
Samo da si izguglao, video bi da staturory znaci obavezno :)

Banana, minimalac ne znaci da niko ne prima ispod toga.
Nije 14100, vec 15200 na 19.000 u Nemackoj stalno slucajno? zaboravljas tax credit (~9200€ godisnje, svi imaju pravo na njega). 23.300e bruto 2.
U Srbiji bi na taj bruto 1 (Bruto 2 od oko 23.300e) imao samo 1150e mesecno. U Nemackoj ti ostaje vise.

Sta ima da uporedjujem minimalce, kad u globalizmu oni nigde vise ne znace?
Uporedim plate sa kojima neko nema kako da ode odavde. Suludo je da u Nemackoj ostane vise ili isto.

Ko ima 1200e neto nema ni kako da ode, to nije ni za Blue Card.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 00:02 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic: Samo da si izguglao, video bi da staturory znaci obavezno

...


Pa dobro jutro - Imam u svom stilu . I racunanje poreza na cifre ispod minimalca nisu referenca poreske politike - imas i socijalu i koje kakva davanja, al nije ni bitno...


Ne zelim da se cela rasprava pretvori u natezanje od par procenata, poenta moje price oko poreza, bila je vezana za pausalece i FL-re koji zaradjuju mnogo u Srbiji, a kukaju na nepravedne poreze, i prete odlaskom iz zemlje samo zbog poreza, da su porezi u Srbiji isti ili manji od poreza u zapadnoj EU, da neto plate u EU nisu tako visoke, kako vecina ljudi koji zaradjuju u IT-u u Srbiji, misle da jesu. Percepcija primanja i poreza i odnosa plata je po meni dosta iskrivljena. To nikako ne znaci da se zivi lose na zapadu ili da su plate male ili nesto trece. Vec samo ono sto sam napisao, dobar deo ljudi koji rade kao pausalci i FL-ri su imali zaista nesrazmerno velike neto plate i one su im bile referenca za sve

Da li sam u pravu ili nisam, nije ni bitno - izneo sam dovoljno podataka o onog sto ja mislim da je relevantno, bruto iznose, porez koji placas ti i deo koji placa firma. Ko je hteo, mogao je da skapira ko nije, nece ni da nastavimo jos 100 strana, tako da bataljujem daljnje natezanje.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 00:05 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic

Samo da si izguglao, video bi da staturory znaci obavezno :)

Ovaj, "Statutory" je opcija a ne kategorija.
Za opciju treba izabrati "Private"
i tada je penziono i zdravstvano 0
koliko god da upišeš zaradu.

Ili taj "German calculator" nema pojma.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 00:55 - pre 42 meseci
@Al Imam,

Poenta je da u DE od 2007 moras biti zdravstveno osiguran, kako god (ok ok, ima jos nekih izuzetaka ali su nebitni za ovu pricu ovde). Pre promena iz 2007 si imao mogucnosti da ne budes (koliko god to bilo besmisleno) ako su ti primanja bila "dovoljno visoka" ili ako si bio... freelancer :-)

"Statutory" (zdravstveno) = ispod neke cifre moras biti osiguran kod jednog od "statutory" provajdera
"Private" (zdravstveno) = iznad neke cifre mozes (slobodna volja) biti osiguran kod "private" provajdera

Ono sto vise ne mozes, a moglo je ranije, da ne budes osiguran nigde pod nekim uslovima.

Dakle, @Al Imam, nije OK staviti 0, zato sto kao zaposleni u DE danas ne mozes a da ne placas NEKO zdravstveno.

@bananaphone,

Kako ne bi komplikovali stvari (mislim, samo propisi Srbije su dovoljno komplikovani), ja uzimam "statutory" zdravstveno kao referencu, zato sto je to najlakse izracunati (= fiksan %, sa minimalnim razlikama izmedju provajdera - privatno je komplet druga prica).

Poredjenje nikad ne moze biti savrseno, zato sto svaka zemlja ima drugacije propise: kako se finansira zdravstveno tj. koliko od kontribucija zaposlenog/poslodavca koliko od generalnog poreza + kakav je model tj. da je prost % ili po komercijalnom modelu troska klase, koliko poslodavac ucestvuje u penzionom, socijalnom i zdravstvenom za radnika, sta uopste ulazi u socijalno i kako se finansira. mislim ako je neko bas toliko dokon...

Onda na to dodaj i razne mogucnosti oko penzionog, posto je i to bitno zato sto je poreski optimalnije, ali to bi bilo bukvalno sve ovo gore puta 2.

Onda mozemo da dodamo i sta ako se penzionises i odes negde drugde, koliko mozes da ustedis ili da budes na steti, razne medjudrzavne propise, ... uzbudljiva konverzacija, gde je najbolje da riknem :-)

A onda kad smo se zagrejali, da popricamo o vracanju poreza, dodatnim beneficijama za radnika (kola, smestaj, klopa) i kako se te beneficije oporezuju, sta ako imas vise poslodavaca, imas decu, nemas decu, da li si u braku, nisi u braku, razveden si, gde ti zivi sadasnja zen.. partner, bivsi parter, da li je oporezivanje zajednicko...

Just... say... no (ne za vracanje poreza ili kompanijski auto, nego za bavljenje time ovde :-)

Sto se "Bruto 2" primanja tice i kalkulatora, da u pravu si ja nisam ukljucio sve troskove, koji su za ovaj slucaj ovakvi:

- Bruto 2: ~11K EUR (~132K EUR godisnje)
- Bruto 1: 10K EUR (120K EUR godisnje, to sam fiksirao)
- Neto: 5.4K - 5.6K EUR (67.2K EUR godisnje)

U principu, slazem se, "najpostenije" je uzeti to sto se zove kod nas "Bruto 2" i sto je, jednostavno, ukupan trosak poslodavca za radnika sa platom X.

Samo sam se salio, nije to ukupan trosak, vec ukupan trosak "koji je moguce relativno jednostavno izraziti po zaposlenom" bez da si knjigovodja. Poslodavac negde placa i dodatna osiguranja koja pokrivaju zaposlenog, itd. ali bi to bilo prakticno nemoguce jednostavno razloziti.

Da stvari budu jos komplikovanije, na nemackom ceku od plate (https://www.presseportal.de/pm/51295/3814637) imas Neto, Bruto (1) i deo stavki koje idu u srpski "Bruto 2": kontribucije poslodavca za zdravstveno i long-term care (#9983, #9996 na ovom primeru), ali nije isprintana kontribucija poslodavca za penziono :-)

Ono sto u DE pregovaraju ljudi sa poslodavcem je to sto se u Srbiji zove "Bruto 1". Cek od plate navodi "Bruto 1" + kontribucije poslodavca za zdravstveno / LTC ali za penziono/nezaposlenost ne pise nista, iako poslodavac ucestvuje 50% i u tome sto na kraju jeste "Bruto 2" :-)

OK...

A sad oko tog auta...

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.11.2020. u 02:06 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211208 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.