Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211255 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:06 - pre 42 meseci
Bananarama ;)
Slazem se oko beganja iz zemlje i sl.

I izgleda da se ti slazes da nije fer da neko ko zaradi prosek u Srbiji plati vise nego neko u NL sa istom cifrom?
Jos da se slozimo sta dalje :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:13 - pre 42 meseci
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Dexic:
Pa ima.
Jer za male plate mnogo placas ovde.


Kako bi inače mogli da imaju robove renesansni umovi koji vode ovu zemlju ka budućnosti u letećim automobilima?


Cela ova tema moze da se opise sa 4 recenice:

1. Ljudi koji su privredjivali bez da placaju porez ("freelanceri utajivaci poreza") se bune sto im drzava trazi da... placaju porez
2. Srbija ima poreski sistem koji je nepovoljan za ljude sa malim primanjima i vrlo povoljan za ljude sa visokim primanjima
3. Ako mozes i dalje da budes pausalac i primas tik ispod maksimalnog dozvoljenog prometa = na konju si, vidi te: placas porez "Like a Boss"!
4. Ako si freelancer i imas primanja reda minimalca... za*ebato, bices na*uzen: pausalno ili redovno, kupi vazelin (ne mozes da ga odbijes od poreza, sorry)

To mu je otprilike to.

Citat:
Dexic
I izgleda da se ti slazes da nije fer da neko ko zaradi prosek u Srbiji plati vise nego neko u NL sa istom cifrom?
Jos da se slozimo sta dalje :)


Zavisi koga pitas. Bob Rock, koji je sa Brojem 1 radio kao savetnik za definisanje ciljeva poreske politike ce sigurno reci da ne moze biti bolje (osim da porez bude stvarno 0 za bogate, ali to nije bas zdravo, pitajte Mariju Antoanetu).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:18 - pre 42 meseci
Ivan:"4. Ako si freelancer i imas primanja reda minimalca... za*ebato, bices na*uzen: pausalno ili redovno"

To sve zavisi kako dolazis do para. Ako postavljas klipove na YT, onda porez nece tesko da padne,
ali ako se boris sa indusima za bid od 50$ oce.


edit:"1. Ljudi koji su privredjivali bez da placaju porez ("freelanceri utajivaci poreza") se bune sto im drzava trazi da... placaju porez"

ima mnogo ljudi koji rade na crno. Drzava ovde jedini nacin naplate ima ukoliko neko prima iz inostranstva pa moze da ima uvid
u iznos. No to je vise naplata poreza na priliv novca iz inostranstva nego porez na dohodak. Postoji zakonski problem naplacivati
doprinose nezaposlenima...

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:30 - pre 42 meseci
Uhh nemoj Bane, to je klizav put!

Neko moze reci, npr. da porez "nece tesko da padne" egzibicionisti koji mlati pare na YouTube-u (zezam se, Alphabet, Inc. je jedini ko stvarno mlati pare) tako sto jednom mesecno snimi sebe kako pravi nevidjenu glupost i glavu stavlja u torbu.

Opet, neko drugi ce reci - sta cemo sa rizikom, svim trudom i znojem koji ide u planiranje?

Ili taj tvoj programer sto se bori sa Indusima za $50, mozda covek bas voli da se cenka i ima (tax-free!) satisfakciju kad pod-biduje Kumara za JS skriptu?

Neko pomenu ove.. kako se zovu, influnezere? Cek bre... freeloader(ka/stvar) dobije besplatno smestaj na jahti + kintu od zivotnih formi koji gledaju kako se navedeni influenzer(ka/stvar) razvlaci po toj jahti. Njima bar nije problem porez?

A sta cemo sa izlaganjem influenzera "std"-ovima ("std" ne kao C++ standardna biblioteka, vec kao gonoreja grla. Mada, istina, ima neke apstraktne slicnosti), potencijalni rizik da je vlasnik jahte psiho koji ce influenzer-a frag-ovati i spakovati u frizider. Sve rizik za rizikom, pa onda: svo vreme i trud za odabiranje poze za selfi, KO CE TO DA PLATI?

Nemoj to da radis, nije lepo suditi o tudjem radu :-)

Citat:

ima mnogo ljudi koji rade na crno. Drzava ovde jedini nacin naplate ima ukoliko neko prima iz inostranstva pa moze da ima uvid
u iznos. No to je vise naplata poreza na priliv novca iz inostranstva nego porez na dohodak. Postoji zakonski problem naplacivati
doprinose nezaposlenima...


Zaboravio sam:

5. Monti-pajtonovske ideje o porezu :-)

- Nema nikakvog zakonskog problema, svako ko ima prihode od rada placa doprinose OSIM ako nije oslobodjen po nekom osnovu

- Neko ko taji porez definitivno nije u zakonu kategorija koja je oslobodjena bilo cega. Naprotiv, zakon obicno predvidja mere da utaja ne bude primamljiva UOPSTE. Umesto crvenog tepiha obicno stoje neke kamate, kazne - nekad cak i zatvor!

- Mesanje "priliva novca iz inostranstva" sa "porezom na prihode" je ili neobavestenost ili bezobrazluk. Neobavesten mozes da budes samo dok te ne obaveste + to ne uklanja obavezu :-) Posto si ti vise nego obavesten do sad, znas vec... :-)

Vrlo je lako razlikovati ovo - ako imas prilive iz inostranstva, drzava trazi da pokazez da NISU prihodi. Ako ne umes da objasnis da nisu prihodi (recimo, dokazi o kupovini, dokazi o izdrzavanju deteta, dokaz da je to nasledstvo od clana porodice gde uzivas oslobodjenje ako to uopste postoji ili sta qr), IZNENADJENJE! To je prihod, sto se drzave tice --> plati.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 08.11.2020. u 02:40 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:34 - pre 42 meseci
Izvuko si celu pricu, a ja sam rekao da ljudi zive od toga sto samo postavljaju klipove na YT. Ti odmah pucas na one koji se snimaju ja na njih nisam ni mislio.
No kad se vec pacas ovoga, svakako da neko ko zaradi daleko preko 3k evra, ne placa porez uopste, tako da je za ekstremne slucajeve tek ovo nista.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:6400:7ab..



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 01:50 - pre 42 meseci
Nesto mi se cini, ne mogu znati naravno, da ima puno i tih sto primaju "daleko preko 3K evra" sto nisu placali nista.

Da se razumemo, rekoh vec, ako mozes da predjes drzavu: godspeed :-) Ko umije...

Ali mojne te price o "prilivima iz inostranstva", "zakonski problem sa doprinosima ako si 'nezaposlen'". To su trivijalne stvari koje su resene odavno.

O cemu mi tacno pricamo ovde?

1. O freelancerima koji imaju primanja u visini izmedju 0 i ~1-2 prosecne plate?
2. O freelancerima koji imaju bilo kakva primanja?
3. O "freelancerima" koji zapravo nisu ni freelanceri vec de-facto zaposleni kod jedinog klijenta koga imaju (padaju testove samostalnosti)?

Ovo su vrlo razlicite kategorije sa razlicitim problemima i posledicama.

Ove poslednje iz 3. mozes odmah da otpises u startu. Ako nisu u stanju da se dogovore sa tim jedinim klijentom da ih placa posteno ILI da sa njim urede posao drugacije tako da JESU nezavisni, I TREBA da im ne bude isplativo vise da to rade. NE samo zbog njih, vec i zbog svih ostalih. To je de-facto cist kriminal "klijenta" (poslodavca!) prema RADNICIMA koje zamislja kao "nezavisne konsultante" (citaj: moz' ih sutne svakog minuta, ne mora da placa odmor, ...)

Znas, ako nekom Uber-u prolazi, to ne znaci da treba da prolazi "Miletu i Sinovima", "Fritz Stekara GmbH-u", "Brutal, Inc." koji najmi Induse od $50 i drugima.

Kapiram, moze da ide i tuzna prica "kako cemo sa Indusima koji rade za $50" - prvo, Indusi koji rade za mikro pare nestaju, drugo to je njihov problem, trece: ko normalan zeli da drustvo na jednom kontinentu krece u rat cenama rada sa zemljom na drugom kontinentu koja ne moze biti vise razlicita po svim parametrima??? WTF? Ludilo.

2. Pretpostavljam da se slazes da neko ko prima 5000 EUR mesecno nema apsolutno ni jedan razuman razlog da izbegava porez osim "zato sto mogu"?

1. Bukvalno ova grupa jedina i ima nekog razumnog osnova da se zale. I OK, u pravu su - ali, za pocetak, mogu da stanu "u red" posto isti problem ima vecina zaposlenih u Srbiji koji imaju takva primanja.

Konacno, koliko uopste ovih iz #1 ima? Da li si siguran da su to isti "frilenseri" koji se najvise bune?
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 02:02 - pre 42 meseci
"Ali mojne te price o "prilivima iz inostranstva", "zakonski problem sa doprinosima ako si 'nezaposlen'". To su trivijalne stvari koje su resene odavno."

Kako? Kako drzava zna da je priliv novca rezultat posla? Nezaposlenog? Kako da plate doprinose unazad kad zakonski ne moze?
Zasto bi placali doprinose ako su nezaposleni? sta je tu reseno? Nista.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 02:42 - pre 42 meseci
Rekao sam da se neću više javljati na temu, ali ne vredi, ne mogu da izdržim.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Kako? Kako drzava zna da je priliv novca rezultat posla?


Tako što si ti dužan da prijaviš svaki prihod. Da ponovim. Dužan si da prijaviš svaki prihod.

Dakle, kad uđeš u banku i kažeš da hoćeš račun, oni te pitaju, jer su jelte obavezni po zakonu da te pitaju. Okle pare? Ponude ti neke opcije da čekiraš.

1. Ja programiram na kropjuktoru u cepepepepeu i imam mnogo lepu frizuru. Ja sam znate mnogo fensi šmensi pametan, zato me tako dobro i plaćaju.

2. Tetka iz Kanade.

3. Radašin svojoj zakonitoj supruzi Milunki iz Rusije u kojoj radi, šalje pare.

4. Malo valjam belo.

Nadam se da ti je ovo pod jedan jasno. Pod dva ti treba sudski overena tetkina izjava, pa ako iznos ne prelazi sumu x, nema ni poreza. Opcija tri se ne oporezuje, pošto Milunka lako može da dokaže da je u braku sa Radašinom, kao i da on radi u Rusiju. Opcija četiri u stvari ne postoji. E sad, možeš malo i da lagiš, da dubiš na trepavicama, ali banku to zabole. Međutim, ako čike iz PU posumnjaju, moraćeš da spremiš neku mnogo lepu priču.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Nezaposlenog?


Kao što nisi primetio, opcija jedan kaže nešto drugo.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Kako da plate doprinose unazad kad zakonski ne moze?


Ne samo da može, nego i mora. Pride, ne zastareva.

Citat:
Branimir Maksimovic:
Zasto bi placali doprinose ako su nezaposleni?


Stvarno? Ovo je dobro pitanje.

Citat:
Branimir Maksimovic:
sta je tu reseno? Nista.


Divim ti se.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 08.11.2020. u 04:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:3545:f7db:47e4:bab3



+7177 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 04:04 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
"Ali mojne te price o "prilivima iz inostranstva", "zakonski problem sa doprinosima ako si 'nezaposlen'". To su trivijalne stvari koje su resene odavno."

Kako? Kako drzava zna da je priliv novca rezultat posla? Nezaposlenog? Kako da plate doprinose unazad kad zakonski ne moze?
Zasto bi placali doprinose ako su nezaposleni? sta je tu reseno? Nista.


Ja sad ne znam vise da li se ti samo pravis neobavesten ili trolujes temu :-)

- Drzava nema sta da "zna", banka ce joj poslati info o prilivima iz inostranstva na tvoj racun
- Banke ce traziti da dokumentujes svrhu prilliva iznad nekog iznosa (10K EUR)
- Ako je smislena kolicina kinte (isplati im se), sama drzava (poresko) mogu da te pozovu da im objasnis srhu, bez obzira i sto nije 10K EUR

Ako nemas nacina da priliv objasnis --> drzava ce reci "OK, to je onda prihod: razno", platices porez na prihod i doprinose ako utvrde da moras

Ako objasnjavas ali lazes ("tetka" varijanta) --> Moze da prodje, moze da prolazi dugo vremena - ali jednom ako ne prodje, naje*os si, nisi samo tajio porez vec imas i dodatne prekrsaje

Ako kazes da je to uplata na osnovu tvog rada --> Placas porez

Sto se tog tvog "nezaposlenog" tice: da li je zaradio te pare radom (programiranjem, influensiranjem, ...)? Ako je odgovor DA -> nisi nezaposlen vec radis a da nisi jos platio porez i doprinose. Sam cin rada za pare te je... uposlio :-)

Citat:

Kako da plate doprinose unazad kad zakonski ne moze?


Ne znam tacno kakvi su zakoni Srbije, ali poreska obicno ima pravo N godina u nazad da revidira stanje, da ti isplati pare ako ti je duzna (haha, salio sam se) ili da tebi traze pare ako utvrde da si im duzan.

Tvoj status iz proslosti ce te odati ako si imao identicna redovna primanja ranije. To je toliko prosto da ne moraju ni da se cimaju puno.

Ako si sakrio kintu na nekoj kartici napolju, nije ti prestala nikakva obaveza vec si ti samo popeo na lestvici prekrsaja. Sto si vise, to eventualni pad ima vise da boli.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 07:32 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:
Bananarama
Slazem se oko beganja iz zemlje i sl.

I izgleda da se ti slazes da nije fer da neko ko zaradi prosek u Srbiji plati vise nego neko u NL sa istom cifrom?
Jos da se slozimo sta dalje


Pa mislim da treba da poredis prosek u Srbiji sa prosekom u NL i procentom poreza. Tu je porez u NL veci. Ne mozes da poredis cifre direktno posto su porezi prilagodjeni lokalnim platnim razredima, odnosno u skladu sa lokalnim primanjima procenti rastu.
Ali da ponovim nemam problem sa tim da ljudi koji primaju najmanje - placaju najmanje, a da se porez progresivno povecava. Meni je to logicno, da covek koji prima 250e, plati manje poreza u procentima od onog ko zaradi 1500e.


@Ivan - i moj je osecaj da citavu ovu galamu i "videcete vi kad ja odem u inostranstvo" pricu, vode ljudi koji imaju stvarno nesrazmerno velika primanja i za Srbiju i za EU, zahvaljujuci tome sto nisu placali nikakav porez. I preko svega smatraju da takav polozaj zasluzuju, kao sto ostatak stanovnistva zasluzuje da placa kompletne poreze - sto mi je dodatno interesantno

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 08.11.2020. u 08:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 07:33 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
@Darko
Ne. Kao što sam više puta napisao da je neophodan balans i pragmatičan pogled na stvari. Malo je ljudi koji su za to da oni sami ili niko ne plaća porez. Pitanje je samo ko treba da plaća i koliko i šta dobija zauzvrat. Hajde da posmatramo stvari iz pragmatičnog ugla. Hajde pokušaj da odgovoriš iskreno, ako država naplati porez od FL sada, onako kako je najavljeno:

Ako si pratio, ja sam gore iznad predlozio potpuno drugi model oporesivanja, za koji mislim da bi bio pravedan, moguc i ostvariv - da se it frilenseri izjednace sa beracima malina i ostalim poljoprivrednim frilenserima, jer u sustini nema nikakve razlike. Ukratlo, da placaju 330 dinara dnevno i samo za dane koje rade, pod uslovom da ne zaradjuju preko 1000 evra mesecno. Ako zaradjuju vise, nek registruju doo, posto kao preduzetnici pune gace kad im se pomeme test samostalnosti. Upravo zbog toga sto si u pravu - i jedne i druge je prilicno tesko loviti, poljoprivredni frilenseri moguda se kriju po nekim brdima daleko od ociju inspektora, a it frilenseri nesto veoma slicno tome u cyber svetu. I jedni i drugi zaradjuju malo i neredovno. I jedni i drugi treba da imaju neku makar najminimalniju penziju za dane kad vise ne budu mogli da drze motiku/misa. Ono sto je porazavajuce, 99% diskutanata nije niti podrzalo neki konkretan predlog, niti iznelo neki svoj, izuzev - da se ne placa nista i da se u starost doceka van penzionog sistema. Sto je u suprotnosti sa vizijom drzave srbije, balkana, evrope. Negde van evrope ima takvih drzava, pa se treba nekako ili uklopiti ovde, ili emigrirati u drzavu koja vam se podudara sa planovima, sta drugo?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 08:11 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:

Malo si fulao, svako zanimanje koje direktno donosi zaradu poslodavcu je takodje dobro placeno u Srbiji, daleko od toga da je to samo IT....

Daj ne za'ebavaj. Motaci kablova direktno donose zaradu poslodavcu, pa rade za minimalac. Na stranu sto IT u visokom procentu ne sluzi da donosi zaradu, nego predstavlja trosak. Naprimer, u banci sektori platnog prometa i plasmana donose novac, a sektor IT nikad nije zaradio nijedan jedini dinar
A to im uopste ne smeta da imaju vece plate od ovih iz platnog prometa i plasmana.
Koliku ces platu imati ne zavisi od toga koliko novca donosis poslodavcu, nego za koliko novca moze da nadje drugog takvog kao sto si ti.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 08:25 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
banana:"Branimire - bruto?"

Znas kako bruto iznos neki ugovaraju, ali to je imalo smisla samo onda dok je moglo pausalno pa prijavis minimalac. Ja sam oduvek ugovarao neto,
a firma na to izracuna bruto
Mislim da ce sada svi da ugovaraju neto...

Ja mislim da si ti ugovarao bruto, a mislio da ugovaras neto.
Cuj 8.000 evra neto i ti ladno odbio
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 08:35 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Ako sasečeš FL kod prvih 100e, on će možda da zaključi da je bolje da bude tetkica.

Pa dobro, i tetkica je zakljucila da je bolje da bude tetkica nego nesto drugo i to je sve super, tetkice su potrebne, drze zivotni prostor cistim, placaju porez i doprinose, imace penziju jednog dana, tako da nemoj da nas hvatas na patetiku - biti tetkica je sasvim ok i drustveno prihvatljivo ako neko napravi takav izbor.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 08:48 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Mislim da se Imamov kalkulator odnosi na ljude koji nisu državljani Holandije, ali i ovaj kalkulator koji je linkovao banana pokazuje da se frilenserima isplati emigracija u Holandiju.

Dobro, onda toplo preporucujem - bolja klima, cistiji vazduh, to su dva razloga zbog kojih treba emigrirati u NL, cak i da je sve sa zaradom i porezom isto, a posto je i to u NL bolje, onda mozemo da zakljucamo temu - resenje je nadjeno.
Samo, da li to uopste moguce?! Odes u ambasadu sa pasosem i kazes - hocu u NL da budem frilenser, evo avionske karte, dajte boravisnu dozvolu, ako nije problem odmah na 5 godina, da se ne cimam da dolazim svake godine?
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 08:50 - pre 42 meseci
Maksimović piše na osnovu iskustva.
Već je napisao da je pokušao da uplati za period kad nije radio pa nije mogao.
Zakon srbije kaže da se PIO i zdravstveno ne mogu plaćati unazad.
Formalno moraš da podneseš Zahtev
a svojsvo osiguranika može se steći nejranije 30 dana pre podnošenja Zahteva.

U kom Zakonu je predvidjeno da poreska podnosi Zahtev u ima dužnika
i da dužnik dobija svojstvo osiguranika 5 godina unazad?
Pa ni u kakvom!
Nema procedure za izvršenje.
Dakle uzimanje novca po tom osnovu je protivzakonito.

Za zdrvstveno takodje mora da se podnese Zahtev.
Takodje ne može da se uplaćuje unazad.
Ko i kako onda podnosi Zahtev za osiguranje unazad?
Da li će tako naplaćena sredsva moći da refundiraju troškove lečenja koje je retro-osiguranik platio?

U srbiji postoje stotine hiljada ljudi koji su radili
a poslodavac im nije uplatio staž i zdravstveno.
Oni ne mogu da ostvare pravo na penzju
a vi nadjite koga je poreska kaznila
i povezala staž oštećenima!

U te dužnike radnog staža spadaju
"gigantska" preduzeća, razna "ugledna gospoda" i "otmeni državni kadovi"
i slična kamarila.

Mnogi imaju u Radnu knjižicu upisan radni staž u preduzećima koja ne postoje.
U PIO ne možete dobiti podatke da li vam je uplaćen staž.
To ćete saznati tek kad dobijete rešenje za penziju.
Koga da tužite u tom slučaju?
PIO vas onemogućava da blagovremeno reagujete
a kad dodjete pred penziju posodavac ne postoji!

Nemojte ništa da mi objašnjavate.
Lično poznajem ljude koji su u takvim situacijama ostajali bez staža
i sada "uživaju" umanjenu pewnziju
(ili "tapkaju" sa 65+ godina da steknu penziju)..


 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 09:32 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Ako uzmes minimalac u Srbiji 31.747,36 - bruto 2 je 50k - ukupni porezi i doprinosi su nesto manje od ~37%

Ako uzmes minimalac u Nemackoj od 19000 godisnje bruto, to je 14,188.45 neto, odnosno 22,757.25 bruto 2 - ukupni porezi i doprinosi su za dlaku vise od ~37%

Kako plate rastu - tako u Nemackoj porez sve vise raste a u Srbiji lagano opada.

Pa tako mora - na zalost u Srbiji ogroman broj poslodavaca i radnika je sklon muljanju sa minimalcem (prijava na minimalac, ostalo na crno). Drzava mora nekako da podstice ljude da se odlepe od minimalca i da isplacuju malo vise.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 09:42 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Postoji zakonski problem naplacivati
doprinose nezaposlenima...


Ne postoji. Lica angazovana van radnog odnosa placaju doprinose bez i najmanjeg zakonskog problema.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 09:48 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:

To sve zavisi kako dolazis do para. Ako postavljas klipove na YT, onda porez nece tesko da padne,
ali ako se boris sa indusima za bid od 50$ oce.

A onaj koji bere maline na 40C bi rekao da sve vas koji sedite u hladovini klimatizovane prostorije i lupkate po tastaturi ne da treba zestoko oporezovati, nego treba nabiti na kolac. Srecom po tebe, poreska uprava se ne bavi tezinom/lakocom ostvarivanja prihoda, nego samo aritmetickom vrednoscu prihoda.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 10:13 - pre 42 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Kako drzava zna da je priliv novca rezultat posla?

Tako sto nisi podneo poresku prijavu i platio porez na poklon?
Ili, mislis ako napravis dokumentaciju da tu upwork poklanja novac i platis porez na to?

Citat:
Kako da plate doprinose unazad kad zakonski ne moze?

Kako mislis unazad? To je vrlo kontradiktoran pojam. Ako sutra popunis i podneses poresku prijavu, prekosutra najnormalnije platis porez i doprinose za prethodni dan. Penziono ti vazi za tekuci/prethodni mesec. Zdravstveno tj. overu knjizice dobijes za neko vreme unapred. Ako se nisi oporezovao, nego cekas resenje poreske uprave, opet po resenju mozes uplatiti sutradan ili posle 10 dana, uz placanje kamate.

Kamata na dane dok resenje jos nije bilo sacinjeno/dostavljeo nije bas legalna i oboriva je zalbom/sudskom presudom.

Kako da se samooporezujes za novac koji si primio 2016 godine, a da ti doprinos za penziono udje u obracun te godine? Pa, nece moci automatski. Njihova logika je da se samooporezujes uvek za tekuci mesec, ili prethodni, uostalom, takvi su rokovi propisani. Ako hoces da ti se to tretira kao neki davno prosli period, sleduje ti natezanje sa poreskom upravom. Ali, nije nemoguce. Ja sam svojevremeno imao takvu situaciju, otisao u poresku upravu i objasnio da hocu da platim sve odmah, ali mi nije u interesu da mi sve udje u obracun tekuceg meseca i oni ne budu lenji nego naprave zasebno poresko resenje za svaki od prethodnih meseci, ja platim i to se tako sad vidi u penzionom stazu. Verovatno nisu u obavezi da to tako urade, ali lepa rec i gvozdena vrata otvara, pa mogu i tako, nista ih ne kosta, papir, toner i njihovo vreme to svakako drzava placa.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 211255 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.