@odin, čitava poruka ti je "šuplja priča"!
-----
Ovo je napisao Dr. Ivan Supek „Teorijska fizika i struktura materije I dio“ na strani 425. (citiram) :
„Između obaju sustava postoji dakle relacija:
(8) x' = k (x – vt).
Možemo se postaviti na stajalište da crtani sustav miruje, a necrtani se prema njemu kreće, x-koordinata necrtanog sustava bit će izražena na isti način sa x' i t', samo što ispred brzine dolazi protivan predznak, jer se necrtani sustav prema crtanom kreće u protivnom smjeru:
(9) x = k (x' + vt').
„Konstantu k možemo izračunati iz uvjeta da se svjetlosni signal u oba sustava širi s jednakom brzinom. Pustimo u početnom momentu t = t' = 0 signal iz izhodišta obaju sustava. U jednom sustavu opisuje širenje signala jednadžba x = ct, a u drugom x' = ct'. Uvrstimo to u jednadžbe (8) i (9):
ct' = k (ct – vt)
ct = k (ct' + vt').
Odlučno je da smo stavili istu konstantu c. Pomnožimo lijeve i desne strane ovih jednadžbi:

Odatle izlazi da je:
(10)

,( kraj citata).
.....
Pitanje za najvećeg oratora na ovoj temi: Prihvataš li zvaničnim i naučnim navedeni tekst Dr Ivana Supeka?
Kao dopunu Supekovom tekstu citirat ću i dio teksta A. Ajnštajna – „Moja teorija“, strana 35.
„Galilejeve transformacije proizilaze iz Lorentzovih jednostavno tako da u ove potonje za brzinu svjetlosti c stavimo beskonačnu vrijednost.
Na slijedećem primjeru ćemo lijepo vidjeti kako je shodno Lorentzovim transformacijama zakon širenja svjetlosti u vakuumu sačuvan i za referentno tijelo K i za referentno tijelo K'.
Pošaljimo duž pozitivnog kraka x-osi svjetlosni signal te neka on putuje shodno jednadžbi
x = ct ,
dakle brzinom c. Shodno jednadžbama Lorentzovih transformacija taj jednostavan odnos između x i t uvjetuje i odnos između x' i t'. Ustvari, daju nam prva i četvrta jednadžba Lorentzovih transformacija kad u njih umjesto x stavimo ct:
Iz kojih zatim dijelenjem dobivamo jednostavno
x' = ct' .
Prema toj jednadžbi vlada se širenje svjetlosti ako ga promatramo u odnosu na K'. Vidi se dakle da je brzina širenja jednaka c i u odnosu na referentno tijelo K'. Isto je sa svjetlosnom zrakom koja se širi i u nekom po volji drugom smjeru. Tome se dakako ne treba čuditi, jer su jednadžbe Lorentzovih transformacija izvedene naime s tog stanovišta.“ (kraj citata Ajnštajnovog teksta).
Ako su ovo Lorencove formule (a jesu)
1. Lorencova formula za t' :
2. Lorencova formula za t :

i ako je c = c u svim sistemima pravcima i neovisno od....., onda će biti i za ove Lorencove intervale c = c i možemo pomnožiti sa c i lijeve i desne strane ovih jednakosti! Tako ćemo dobiti Lorencovo x = ct i x' =ct'.
Je li to „protiv nauke“, Ivane Dimkoviću?!
[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 28.04.2010. u 16:48 GMT+1]
[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 28.04.2010. u 16:50 GMT+1]