kepo01 Blagojevic Zeljko Kosjeric
Član broj: 316727 Poruke: 485 *.dynamic.isp.telekom.rs.
Sajt: www.kepo.rs
|
Vidim da se vodi tema o prekomernom paljenju I gašenju kotla u toku dana, pa bih da pomognem koliko mogu kod korisnika kojima je taj problem izrazen.
Prvo i osnovno što treba da shvatimo, kotao na pelet ne možemo kontrolisati preko sobnog termostata kao što možemo gasne i kotlove na struju.. Proces potpaljivanja I gašenja kotla je predugačak, u odnosu na gas i struju gde se sve to dešava u sekundi.
Da bi sobni termostat imao adekvatnu funkciju tj. da ne maltertira kotao ceo dan sa 20 paljenja I gašenja, objekat mora biti dobro izolovan, i projekat grejanja adekvatno urađen u skladu sa postojećim stanjem.
U tom slučaju imaćemo maksimalno 3-5 gašenja ako je na stand by modu, što je ok. Kada je spoljna temperature niska (ispod 5 stepeni pa na niže) prebacuje se u modulaciju, I kotao radi ceo dan bez gašenja, a ne pregreva objekat!
Sve ovo što sam napisao ima smisla, isključivo ako je urađeno sve po PS-u, što u velikom broju slucajeva slučajeva nije. To su već postojeće instalacije kada kuća nije imala izolaciju, ili je majstor postavljao radijatore po kvadratu bez obzira na gomilu faktora koji su bitni (bitno da nema manjka, a što ima viška radijatora to njemu nije problem ali za korisnika i kotao jeste)…itd…
Ako hoćete savršeno grejanje na pelet bez čestog maltretiranja kotla, I da sobni termostat radi savršeno, moraćete da uložite još novca u sistem. Da se u kotlarnicu instalira bafer veličine 1000-2000 lit u zavisnosti od instalacije, I da isključivo posao kotla bude grejanje tog rezervoara sa vodom. Znači kotao nema veze sa sobnim termostatom!
Termostatu kada treba energije on će paliti pumpu koja će uzimati toplu vodu iz bafera I u trenutku je imate.
Kako sam kod sebe rešio problem koji vas muči. Kuća stara 30 god, instalacija rađena iz dva puta, izolacija perlit iz tog vremena, različiti radijatori, dva sprata I pomoćni prostor, garaža, sve to uskladiti da kontroliše thermostat iz dnevne sobe, a svugde da bude zadovoljavajuće, nema šanse. Možda ima, ali ja nemam volje da se cimam sa tim.
Na sve radijatore sam postavio termo glave, osim u kupatilima da bi pumpa imala gde da vrti vodu u slučaju da baš svi radijatori zatvore termo glavu.Kotao se pali ujutru u 06:00, gasi se u 00:30. Kotao je AC serija i ako je dobro sagorevanje dovoljno je da se jednom dnevno očisti gorionik, u mom slučaju u 00:30.
Kotao ceo dan radi u modulaciji, i retko kada se pregreje. Možda nekad u prelaznom periodu… Ovo što neće da se pregreje je dobar odabir kotla prema količini radijatora I potrebe objekta. Njegova minimalna snaga ili modulat nikada nije prejaka za objekat. Što govori da je u objektu uvek poterbno minimum 7-8KW energije.
Jedina moja obaveza jeste štelovanje temperature vode na kotlu. U prelaznom periodu je 60 stepeni, kada krenu niske temperature 70. Kotao je AC35 I za ovih 4-5 godina, nisam imao ni jedan problem. Koristim pelet od mekog drveta GORŠTAK.
Potrošnja je jako individualna stvar, pa ne bih da je spominjem, ali po mom mišljenju na ovaj način možda mi je potrošnja veća za desetak posto u odnosu da kontrolišem kotao sa sobnim termostatom, a mozda i nije, nisam siguran. S tim što kada slušam vas kako imate problema sa oscilacijama temperature, zapušavanje gorionika, na desetom paljenju nije upalio od skrame u gorioniku, i svašta još nešto, malo je deset posto. Naštelovana mi je temperature u svakoj prostoriji kako mi odgovara, I to je to.
Hoću reći, da previse tražimo od uređaja koji ne može da se poredi sa gasnim i elektro kotlovima.
Može, ali ta instalacija I proračun grejanja moraju da budu savršeni!!!
I na kraju najbolje rešenje ako nećete da ulažete novac u bafer. Nije savršeno resenje ali je najbolji kompromis za kotlove koji su prejaki u odnosu na potrebe objekta.
Ukinuti sobni thermostat.
Ugraditi termo glave na radijatore.
Razvući histerezu zadate temperature na kotlu ( za ovo pozovite našu tehničku podršku u firmi da vam objasne kako da to uradite )
To je neko moje misljenje, sto ne znaci da je i najbolje.
|