Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows

[es] :: Advocacy :: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 69436 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.200.115.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 13:19 - pre 214 meseci
Pa jbg brate to je valjda najvisa drzavna institucija tj u vrhu piramide ;)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

N N

Član broj: 87759
Poruke: 126
195.252.78.*



Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 14:44 - pre 214 meseci
Citat:
aleksandrin: Ja nisam rekao da mora ja sam rekao da mi je lakse znaci MENI
Ako je tebi lakše reinstaliranje windowsa od korišćenja idiot-proof programa, onda je tvoj IQ zabrinjavajuće nizak.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:08 - pre 214 meseci
Citat:
N N 2 aleksandrin: Ako je tebi lakše reinstaliranje windowsa od korišćenja idiot-proof programa, onda je tvoj IQ zabrinjavajuće nizak.


Ovim si me definitivno ubedio da je koriscenje idiot proof programa, imperativ, potreba i neminovnost bez prave alternative.
A i neka si mu skresao u brk.
To je zapravo jedini nacin da nekome pojasnis ili objasnis nesto.
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Andreja Dulovic

Član broj: 14570
Poruke: 246
*.adsl.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:09 - pre 214 meseci
@Apatrid:

Citat:
Ti ljudi koji OSS pakete razvijaju nijesu toliko iskljuceni iz teorije i prakse koja se trosi u komercijalnom razvoju softvera. Radili bi i oni to tako, ali nijedan OSS paket iza sebe nema prvo finansijsku, a samim tim i organizacionu (e sva ta organizacija kad od toga zaposleni ne zive je druga nega prica) infrastrukturu da takvo sto izvede.

znam da nisu iskljuceni iz tokova i to nikad nisam ni sporio, niti sam ulazio u razloge zasto se oss ne testira najoptimalnijim metodama (jasno je, zbog budzeta), samo sam hteo da kazem da je to tako i da istaknem uticaj koji takvo, hatoicno, testiranje ima na kvalitet i vreme izlaska upotrebljive verzije softvera. ne kazem da su ta resenja u svakom pogledju losija, ali je njihov uticaj takav kakav je, ma koji razlog bio za njihovo sprovodjenje.

Citat:
Kad ti alati pocnu da se koriste rezultati su zapanjujuci. Odnos softverskih gresaka koje takvi alati pronadju, u glavnoj grani programa nasuprot bugovima u kodu za tretiranje gresaka je, po sjecanju, 2-15% naprema 98-85%. Pazi, u veoma ozbiljnim aplikacijama, profesionalci i razivijali, i testirali.

naravno, to je razumljiv odnos, stavise, mislim da je i ocekivan s obizrom na prioritete koje procesu testiranja namece hronologija razvoja i implementacije modula programa. sto se ranije napise deo koda, i sto mu je prioritet veci, to ce on na kraju biti manje sklon greskama jer je prosao kroz vise iteracija testiranja, sto na nivou modula, sto integracionong tako da me ne iznenadjuje odnos gresaka koje si naveo.

just in case, podsetio bih te da ja nikad nisam tvrdio da se komercijalni softver testira do savrsenstva niti mislim da je to moguce izvesti u nekom razumnom vremenskom periodu kod kompleksnijih programa.

Citat:
Medjutim, na duze staze, resursi koje OSS zajednica angazuje (preko truda korisnika) na ODRZAVANJU POPULARNIH OSS PAKETA je nesto sto ja mislim da nijedna korporacija ne moze da izdrzi.

problem i jeste u tim "duzim stazama", jer vreme izlaska softvera "u svet" je bitno koliko i kvalitet. kakva je korist od pustanja u promet zastarelog paketa koji u odnosu na konkurenciju ima manje opcija i funkcionalnosti? da bi se nesto obavilo u pravo vreme i da bi bilo sto konkurentije u ovom trenutku na "trzistu" potrebno je organizovati proizvodnju. znas vec kako to ide, uml, pert dijagrami i slicno.. kako raste komplekstnost paketa tako je potreba za takvom organizocijom veca. oss-u to fali po samoj prirodi stvari.

plus, mislim da nije objektivno uvesti pretpostavku da komercijalni softer ostaje bez korisnicke podrske, ako nista ono bar u domenu bug reportinga, pa je bar tu mrtva trka.

Citat:
Bas zbog takve tendencije (e malo ko radi full code coverage) i kod komercijalnog softvera, ja tvrdim da OSS rijesenja mogu, cak i sa tako kljakavom metodologijom, a kroz dovoljan broj iteracija (niko ne spori da se tu mnogo vise truda potrosi), dostici kvalitet komercijalnog rijesenja, primarno zato sto na dugi rok akumulira vise resursa. Taj se nivo dostize samo kod popularnih paketa koji se mnogo koriste. Zato sam rekao da je kvalitet OSS rijesenja proporcionalan broju korisnika.

mislim da za "dovoljan broj iteracija" treba previse vremena da bi paket ostao dugo konkurentan na trzisu ili, u nasem slucaju, "downloadistu". :) sto se tice testiranja, mozda se kod oss-a broj bagova i nestabilnost sw-a asimptotski priblizavaju nuli, ali dok taj nivo padne na neku podnosljvu meru i paket dobije preduslov da se omasovi, konkurentski, komercijalno razvijan, sw napreduje, i izlaze nove verzije koje svojim novim funkcionalnostima privlace korisnike. kad bi pred korisnike stavili jedan veoma stabilan i savrsen sistem skromnih mogucnosti, ili jedan sistem cije je nezeljeno ponasanje svedeno taman na dovoljnu meru da se moze raditi, ali je zato paket pun dodatnih funkcionalnosti, sta mislis sta bi bilo? nisam prorok pa se ne usudjujem da decidno predvidim rezultat, ali znajuci sebe, ja bih izabrao ono drugo i cekao patcheve, service packove i slicno, ne zato sto sam takav po prirodi, nego zato sto ce me konkurencija koja koristi alate sa vise funkcionalnosti pojesti na trzistu.

inace, sticem utisak (mozda pogresan) da si ti uveo premisu po kojoj se razvoj komercijalnog sw-a zavrsava onog trenutka kad se on pusti u promet, sto bas i nije cinjenica.

Citat:
Kljucni ljudi u Linux kernelu odavno nijesu "entuzijasti" u smislu da to rade bez naknade. Drugo, linux kernel drajveri koji se pojavljuju danas su pocesto kod koji zaposleni proizvodjaca hardvera ubacuju u kernel. Ti parcici su razvijeni po komercijalnoj metodologiji i Linux (ovdje mislim na kernel) je sve manje i manje prica o "entuzijastima".

nisam znao da smo pricu lokalizovali samo na kernel i drajvere. ja sam pricao o sw-u uopste.

Citat:
Ne znam koliko se opsti framework kernela moze nazvati "odlicnim", ali sam siguran da je to sve manje i manje vazno. To, takvo kakvo je, oposljava posao poprilicnom broju firmi i "kucnih" korisnika.

ovo me inspirise da postavim pitanje: kad je poslednji put izmenjeno nesto u scheduleru, mem manageru, file sistemu, i ostalim kljucnim delovima linuxa? slusajuci teze koje forisraju pobornici oss-a bilo bi za ocekivati da se svakih par meseci implementira neki genijalan algoritam i desi revolucija na tom polju. da ne bi trivijalizovali stvar, ne pitam kad su unete minorne promene tipa otklanjanje nekog baga ili kad je poboljsano nesto sto se odnosi na specijalan slucaj, vec kad je kod linux-a poslednji put sustinski napredovala neka od stvari koje sam naveo?
pitanje nije retoricko, vec je zaista pitanje.





meni se ne svidja trenutno stanje na trizstu os-a u kome jedna firma drzi 90% teriorije i praktino nema konkurenciju. mislim da bi ponuda trebalo da bude odredjena zdravom konkurencijom istorodnih proizvoda, jer bi takva konkurencija garantovala sustinska poboljsanja kvaliteta softvera u svim domenima, pocev od, implementacije, efikasnosti, user friendlinesa, itd. ovako, m$ nema finansijiski motiv da radi na onim aspektima windowsa na kojim bi radilo da ima jaku konkurenciju, tako da se manje truda ulaze u funcionalnosti koje bi bile bitne korisniku.
ukratko (da ne bude zabune oko toga ko kakav stav zastupa): ja bih voleo da linux (ili nesto drugo) postane konkurentan windowsu jer mislim da bi krajnji korisnici imali dosta koristi od toga i da bi se prosecan kvalitet softvera poboljaso u svakom pogledu.

-----------

sto se tice oss-a:

nesumnjivo je da postoje prednosti open source-a, ali mislim da one nisu distribuirane na sve aspekte sw developmenta na optimalan nacin, i da oss narocito zaostaje u "organizacionim" i "ne-kompjuterksim" fazama razvoja koje, kako se ispostavlja, najvise uticu pre svega na vreme potrebno da se softver razvije, a i sam kvalitet istog. poznata je prosecna raspodela truda koji je potrebno uloziti u razlicite faze i aspekte sw developmenta:


(ukupno za testiranje -> 45% !!!)

naravno, ovo ne vazi ako se pravi samo neki dll koji ima 3-4 metode dostupne spolja i gde se najveci deo truda i brainpowera ulazu, na primer, u maksimalnu optimizaciju alogritama, vec se odnosi na korisnikce pakete, a to je ono od cega zavisi popularnost->prisustvo na trzistu->konkurentnost->cena->kvalitet sledece verzije. zbog same prirode open source-a u kojoj organizator nema nacina da delegira zadatke shodno optimalnim potrebama projekta, oss ce u tom aspektu kasniti za komercijalnim developmentom dok god se taj problem nekako ne resi, a za sad nije resen. u prevodu: ako neko napravi bolji program od photoshopa, to bi, pretpostavljam, izazvalo masovniju migraciju profesionalnih korisnika na linux nego poboljsanje ponasanja kernela, na primer.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:33 - pre 214 meseci
Citat:
aleksandrin: kad moram opet da ponovim :)

znaci radim u ozbiljnoj firmi :) drzavnoj naj ozbiljnijom ako ministarstvo nije ozb onda dokle
smo stigli. Ti ne kapiras da windows nije savrsen .I da se sve to desava obicnim ljudima.
Pa jel si ti kad pratio forume i na sta se ljudi obicno zale? Da je win takav kakvim ga predstavljate
nebi postojao forum Windows ma daj ventura idi pre kupuj neke deonice.


Povućiću jednu paralelu.

Vi u firmi imate vozače automobila pretpostavljam. Pošto ih imamo i mi u firmi, znam otprilike da je njihova dužnost da posle puta odu i odvezu auto na pranje, da voze automobile na redovan servis, da sipaju gorivo itd itd.

Zamisli sada da su ti vozači neodgovorni (poput vaše IT službe), pa nov automobil ne oteraju na nulti servis, ne zaključaju auto kad ga ostave na ulici, pa raznorazni vandali upadnu i pokradu sve unutra, ne menjaju redovno ulje, a gorivo kad sipaju ne vode računa da li je benzin ili dizel, i nakon nekog vremena zariba motor. I šta bi ti takvom vozaču, odnosno vozačima uradio? Pa normalno da bi ih poterao govnjivom motkom sve od reda.

E tako treba i sa vašom IT službom. Ja volim idiot sistem. IT služba je tu da računari u firmi besprekorno rade. Kako će oni to da izvedu to je njihova stvar. Taman reinstalirali windowse svaku noć posle radnog vremena kako bi ujutru ljudi imali svež sistem, nek rade, ako ne znaju bolje. Ako vama računari zahtevaju reinstalaciju svako par meseci, i time se gubi radno vreme radnika koji radi za tim računarom, troši se satnica tehničara, troše se ostali resursi, ja kao rukovodilac bi zaključio da ta IT služba ne radi kako treba i sve bi ih poterao, jer kao neko sa iskustvom znam kako stvari treba da stoje. Isto kao što neko zna da u auto možeš da sipaš samo određenu vrstu goriva, inače zariba, tako znaš da se i računar setuje na određen način, i znaš kako je očekivano da funkcioniše, i da usporavanja, krahovi sistema itd. ne spadaju u normalno funkcionisanje... Simple as that.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:38 - pre 214 meseci
Znaci opet mi treba tim podrske da bi win normalno funkcionisao? :)

Citat:

Ako je tebi lakše reinstaliranje windowsa od korišćenja idiot-proof programa, onda je tvoj IQ zabrinjavajuće nizak.


Ok. Pa jeste mi nizak ne kazem da nije. I ja sam zabrinut.
Nego ne rece ti sta ako posle backupa imas gomilu novih unosa u reg? Opet
radis backup? jel tako svaki dan ili? Koliko backupa napravis za mesec dana?
Da bi mogao da vratis sve normalnou tom zadnjem stanju u kojem je sve radilo.
Ili vratis samo onaj prvi backup pa sve programe i sl radis iz pocetka?
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:42 - pre 214 meseci
Citat:
aleksandrin: Znaci opet mi treba tim podrske da bi win normalno funkcionisao? :)



Ne, ne treba ti tim podrške tebi treba fakin psihijatar jer si mentalno zaostao.

 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 15:51 - pre 214 meseci
Citat:
ventura: 7. Opustiš se i uživaš, jer ćeš od tog trenutka moći da zaboraviš da taj računar postoji



Paralele povlacis lenjirom ili slobodnom rukom?


Citat:
ventura:
Vi u firmi imate vozače automobila pretpostavljam. Pošto ih imamo i mi u firmi, znam otprilike da je njihova dužnost da posle puta odu i odvezu auto na pranje, da voze automobile na redovan servis, da sipaju gorivo itd itd.
Zamisli sada da su ti vozači neodgovorni (poput vaše IT službe), pa nov automobil ne oteraju na nulti servis, ne zaključaju auto kad ga ostave na ulici, pa raznorazni vandali upadnu i pokradu sve unutra, ne menjaju redovno ulje, a gorivo kad sipaju ne vode računa da li je benzin ili dizel, i nakon nekog vremena zariba motor. I šta bi ti takvom vozaču, odnosno vozačima uradio? Pa normalno da bi ih poterao govnjivom motkom sve od reda.

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 17:59 - pre 214 meseci
Citat:
Andreja Dulovic:just in case, podsetio bih te da ja nikad nisam tvrdio da se komercijalni softver testira do savrsenstva niti mislim da je to moguce izvesti u nekom razumnom vremenskom periodu kod kompleksnijih programa. 


Nema potrebe da me podsjecas, jer uopste ne diskutujem sa takvim stavom. Ispricao podugu pricu da bih objasnio zasto mislim da neefikasna metodologija za testiranje iz OSS svijeta moze da se nada da ce dostici rezultate iz komercijalnog razvoja (uz vise vremena i truda). Nema neke velike razlike u krajnjem rezultatu, ko doceka krajnji rezultat, to je ogoljena tvrdnja.

Citat:
Andreja Dulovic:problem i jeste u tim "duzim stazama", jer vreme izlaska softvera "u svet" je bitno koliko i kvalitet. kakva je korist od pustanja u promet zastarelog paketa koji u odnosu na konkurenciju ima manje opcija i funkcionalnosti?


Da li su te kategorije (vrijeme izlaska, kvalitet kad izidje) uopste vazne za OSS paket, Andreja? Tu se ne radi o direktnoj konkurenciji sa komercijalnim rijesenjima. Ako OSS paket promasi interval kad je trziste zeljno novih funkcija (i spremno da to plati), kome ce zbog toga "pasti kruna s glave"? Korisnicima? Niko sa njima nije sklopio ugovor da ce imati sve sto ima u komercijalnom svijetu. Mogu da "plate i klate" ako im to odgovara. Mogu da sacekaju da se javi OSS rijesenje. Mogu da zasucu rukave da to napisu.

Jedino sto ne mogu, ne mogu da kukaju da im je neko oteo pare ili ih prevario. Nije.

Kakva je korist?

Za potrosaca, pojava OSS paketa koji se trudi da implementira funkciju "X" je to pritisak na komercijalni paket koji vec ima funkciju "X". Firma koja taj paket pravi dobija konkurenciju sasvim drugacijeg tipa: funkcija OSS paketa je da definise "nultu vrijednost", ono na cemu se ne prave pare. Sve sto gomila zanesenjaka ne moze (ili jos nije) da implementira kroz OSS model je ono na cemu se prave pare. Sto gomila zanesenjaka moze da sklepa kroz OSS model (kljakav kakav je), i da time zadovolji potrebe njihovih korisnika, e to je domen "zajednickog tehnoloskog naslijedja" i samo prevaranti mogu da pokusavaju da prodaju nesto sto je dzaba. Ogromna vecina komercijalnih firmi nijesu prevaranti, batalice corav posao prvom prilikom.

Za industriju? Definisanje "standardnog middle-ware-a". Implementacija standarda u otvorenom kodu je idealni mehanizam za postizanje standardnih API u softveru. Sto je otvoreno, niko ne moze da kontrolise. Moze da forkuje i proba da zatvori, ali to nece dobro da se zavsi, jer vise nije standard.

Ja na fenomen OSS-a prvenstveno gledam kroz te dvije kategorije: standardizacija i potenciranje konkurencije. Komercijalni igraci ce bit dovuceni u vode u kojima je mnogo teze praviti paru (treba da imas to "nesto" sto ti osigurava da nece to neka ekipa po garazama implementirati u slobodno vrijeme), ali laze svako ko kaze da je nemoguce praviti tako pare.

Citat:
Andreja Dulovic:plus, mislim da nije objektivno uvesti pretpostavku da komercijalni softer ostaje bez korisnicke podrske, ako nista ono bar u domenu bug reportinga, pa je bar tu mrtva trka.


Cak ni to nije isto. Psiholoski, ljude mnogo vise nervira kad im ne radi komercijalni softver za koji su platili pare. Ako placam, ocekujem kvalitet. Ako kvaliteta nema, postavlja se pitanje sto to placam, prevari li me neko kad mi proda nesto sto ne radi ono sto je predvidjeno.

Odluka da se koristi OSS paket povlaci za sobom spremnost da se u tom testiranju ucestvuje (ili da se odsustvo kvaliteta trpi). To je cijena koja se placa, OSS korisnici odreda trpe manjak kvaliteta sa mnogo vise razumijevanja nego kad se takve stvari desavaju u komercijalnim vodama.

Kao privatno lice, ja Microsoft-u jedan jedini problem koji nadjem kao kucni korisnik prijaviti necu. Ako ne radi, "zajebah se sto kupih to djubre, nikad vise necu". Tako se ponasam zato sto ne kupujem pretjerano skup softver. Nemam vremena za akanje sa komercijalnim kucama i njihovim "support-om" (sati cekanja na telefonu), pretrazicu mrezu, ako to ne pomogne ili cu sacekati "da se samo sredi", ili cu "bacit djubre", kupiti novo, ili odlucii da se akam sa OSS rijesenjima, ako moram da se akam sa polufabrikatima.

Na poslu je drugacije. Neko drugi odlucuje sto se koristi, sa snabdjevacem cu uvijek pokusati da paket natjeram da radi sto treba mojoj kompaniji i prijavicu gresku, veoma detaljno, ne zbog sminke, nego da ne moze niko da se izvlaci, otaljava i produzuje agoniju meni i mom poslodavcu.

I komercijalni paketi dobijaju prijave problema od potrosaca, ali to uopste nije isto.

Citat:
Andreja Dulovic:mislim da za "dovoljan broj iteracija" treba previse vremena da bi paket ostao dugo konkurentan na trzisu ili, u nasem slucaju, "downloadistu". :)


Pogledaj kad je napravljen GCC i sam iz toga izvuci zakljucke. Mislim da nijesi u pravu. Za OSS rijesenja je cijela trka za "market timing-om" irelevantna. Kad OSS rijesenje "odlezi" i dostigne nivo kvaliteta koji zadovoljava potrebe korisnika, ono za mnogo ljudi postane "finalno rijesenje" jer se cijeni "nula" ne moze konkurisati. Novi nivo "zajednickog naslijedja" dostignut.

Citat:
Andreja Dulovic:inace, sticem utisak (mozda pogresan) da si ti uveo premisu po kojoj se razvoj komercijalnog sw-a zavrsava onog trenutka kad se on pusti u promet, sto bas i nije cinjenica.


Nijesam to tvrdio. Tvrdnja je da komercijalne kuce mnogo vise trose resursa trose na implementiranje novih funkcija, nego na odrzavanje. U starom softveru se poprave bagovi koji su stvarno problematicni korisnicima, sitne stvari se pocesto ostave takve kakve jesu i trci se za novom verzijom i novom sansom da se korisniku izvuku pare za novu verziju.

Sad, da se ne bi pogresno razumjeli, ni OSS se ne odra od odrzavanja bivsih verzija (sa par vrijednih izuzetaka tipa "stable" Debian ili "release" grane *BSD-a). I tamo je logika "bug je popravljen u novoj verziji". Ali, posto je cijena nove verzije ~0 (za razliku od komercijalnog softvera gdje se placa), to OSS korisnicima ne smeta premnogo. Ko hoce da vozi stari (i provjereni softver), moze da backportuje fix-eve.

Citat:
Andreja Dulovic:nisam znao da smo pricu lokalizovali samo na kernel i drajvere. ja sam pricao o sw-u uopste.


Nijesmo lokalizovali, ja posebnu paznju posvecujem upravo kernelu, drajverima, X-u i infrastrukturi uopste, tj. komercijalizaciji istih. Buducnost Linux-a, uopste OSS svijeta, vidim u koegzistenciji sa komercijalnim rijesenjima. U kernelu i drajverima je model kako komercijalne kuce prave pare pronadjen. Proizvodjaci hardvera ne interesuje sto je kod za njihove drajvere otvoren, na kraju balade korisnik ce doc da kupi opipljivo parce opreme da to na njemu vozi.

Iznad tog middleware domena, stvari su mnogo vise "divlje" i standardizacija nije postignuta, tj. standardi izranjaju sporo (Gnome vs. KDE, naprimjer). Slazem se sa Ivanom da Linux-u treba standardizacija na visem nivou apstrakcije. Daleko od idealnog, ko voli nek izvoli. Ali mislim da ce bit, da sumnje nema da iko vise moze da ubije tu teznju ka standardizaciji. Hoce li se zvat' Linux, *BSD, Hurd, QNX (sto bi jos najbolje bilo, ja sto se pitam, kad bi ga otvorili), meni sve-svejedno. Ali mora bit otvoreno i mora bit da niko ne moze da ga kontrolise kako to MS danas moze sa Windows. Apple nije rijesenje, to je MS koncept sa malo boljom tehnickom implementacijom. Linux? Mozda, zasad je najbolji kandidat od onoga sto su opcije, nista vise.

Citat:
Andreja Dulovic:ovo me inspirise da postavim pitanje: kad je poslednji put izmenjeno nesto u scheduleru, mem manageru, file sistemu, i ostalim kljucnim delovima linuxa? slusajuci teze koje forisraju pobornici oss-a bilo bi za ocekivati da se svakih par meseci implementira neki genijalan algoritam i desi revolucija na tom polju. da ne bi trivijalizovali stvar, ne pitam kad su unete minorne promene tipa otklanjanje nekog baga ili kad je poboljsano nesto sto se odnosi na specijalan slucaj, vec kad je kod linux-a poslednji put sustinski napredovala neka od stvari koje sam naveo?
pitanje nije retoricko, vec je zaista pitanje.


Promjene i tumbanja se pocesto desavaju u OSS paketima iznad tog nivoa. Xorg je nedavno (Bogu hvala) dozivio "generalku" prosavsi kroz modularizaciju. I bilo je burno, bar na mojoj distribuciji.

Sto se Linux kernela samog tice... kako sto. Fajl sistemi, velika je kontroverza sa podrskom za ReiserFS v4, koji se aktivno razvija. XFS, JFS su poprilicno stabilni. NTFS podrska je nedavno dostigla nivo "produkcija" kvaliteta, ja Windows particije bekapujem i kopiram koristeci Linux alate, naprimjer (nikakvih problema dosad).

Mijenjanje kljucnih elemenata Linux-a, scheduler, mem manager... alternative postoje, ali se to odrzava kao patchset (ko voli nek izvoli). Problem sa vecinom takvih "major overhaul" stvari je potencijalna destabilizacija kad se uvede nova funkcija i cini mi se da niko, a od korisnika, a od linux kernel developer-a sad nije spreman da to plati. Sa Linusom se ne slazem u svemu (RT svinjarije posebno, ima toga jos), ali sa njegovim management-om kernela kao projekta, zasad mogu da zivim. Generalno se odlucio da se posveti sto siroj podrsci za hardver, a da kljucne mehanizme mijenja kad se udari u barijere, kad se dalje ne moze. Fer strategija, Linux je, kao kernel, odabran ne zato sto je najidealnije tehnolosko rijesenje, nego sto radi. Radi i dan danasnji, toliko je sigurno.

Citat:
Andreja Dulovic:u prevodu: ako neko napravi bolji program od photoshopa, to bi, pretpostavljam, izazvalo masovniju migraciju profesionalnih korisnika na linux nego poboljsanje ponasanja kernela, na primer.


Ja mislim da je to nerealno ocekivati. Masovnija migracija svih, ne samo profesionalnih korisnika, bi nastala kad bi virtuelizovane masine (vmware i zen, da znamo o cemu se prica) imale graficke drajvere (samo to fali, kud ta lijepa sreca da mi Bozic Bata "donese" takav NVidia drajver) koji podrzavaju virtuelizaciju i omogucava svim virtuelnim masinama da koriste resurse kartice. Kad budem mogao da pokrenem aplikacije koje sam kupio i OSS rijesenja u istom trenutku na svojoj masini, kad budu koegzistirala u memoriji, ja nikakvih daljih problema kao potrosac nemam. Ako mi treba jace od Gimpa, calenzi bite Adobeu za Photoshop. Ako mi Gimp oposljava posao, a ono dobro i jeste, plati OSS svijetu sto kosta (prijavi problem ako na njega natrcis).
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 18:41 - pre 214 meseci
Citat:
-instalacija sledecih aplikacija:
--acrobat reader
--winamp
--opera
--firefox
--putty
--winrar
--office
--oracle 10g paket


Haha, u kojoj to firmi se korisnicima stavljaju na kompjuter 3 browsera (IE, Opera, Firefox)? I jos pride WinAmp :)))


Hehehehe, opet malo lazemo :)
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.static.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 18:44 - pre 214 meseci
Citat:
degojs: Haha, u kojoj to firmi se korisnicima stavljaju na kompjuter 3 browsera (IE, Opera, Firefox)? I jos pride WinAmp :)))


Hehehehe, opet malo lazemo :)


Ma to su neke "linux world" firme... Svi neke baje, multi kompanije, hiljade zaposlenih, to sve pršti od kritičnih aplikacija (pod linuxom naravno), a ovamo nemaju it službu, vec programeri nameštaju printer sekretarici...
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.200.115.*



+10 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 19:05 - pre 214 meseci
Citat:
ventura: Povućiću jednu paralelu.

Vi u firmi imate vozače automobila pretpostavljam. Pošto ih imamo i mi u firmi, znam otprilike da je njihova dužnost da posle puta odu i odvezu auto na pranje, da voze automobile na redovan servis, da sipaju gorivo itd itd.

Zamisli sada da su ti vozači neodgovorni (poput vaše IT službe), pa nov automobil ne oteraju na nulti servis, ne zaključaju auto kad ga ostave na ulici, pa raznorazni vandali upadnu i pokradu sve unutra, ne menjaju redovno ulje, a gorivo kad sipaju ne vode računa da li je benzin ili dizel, i nakon nekog vremena zariba motor. I šta bi ti takvom vozaču, odnosno vozačima uradio? Pa normalno da bi ih poterao govnjivom motkom sve od reda.

E tako treba i sa vašom IT službom. Ja volim idiot sistem. IT služba je tu da računari u firmi besprekorno rade. Kako će oni to da izvedu to je njihova stvar. Taman reinstalirali windowse svaku noć posle radnog vremena kako bi ujutru ljudi imali svež sistem, nek rade, ako ne znaju bolje. Ako vama računari zahtevaju reinstalaciju svako par meseci, i time se gubi radno vreme radnika koji radi za tim računarom, troši se satnica tehničara, troše se ostali resursi, ja kao rukovodilac bi zaključio da ta IT služba ne radi kako treba i sve bi ih poterao, jer kao neko sa iskustvom znam kako stvari treba da stoje. Isto kao što neko zna da u auto možeš da sipaš samo određenu vrstu goriva, inače zariba, tako znaš da se i računar setuje na određen način, i znaš kako je očekivano da funkcioniše, i da usporavanja, krahovi sistema itd. ne spadaju u normalno funkcionisanje... Simple as that.



Pa i pored redovnog servisa, vodjenja računa o vozilu, pranja, glancanja, i uopšte kvalitetnog održavanja vozila, taj auto se TROŠI! Kilometraža ga ubija, kvalitet delova opada, nakon odredjenog vremena dolaziš u situaciju marginalne isplativosti eksploatacije vozila. Ali KORIŠĆENJEM sredstva, ono se UNIŠTAVA! Isto ti je i sa windowsom, možeš ga održavati koliko god hoćeš, on se kvari i NIKAD neće biti kao pri prvoj instalaciji. Ma šta vi ovde filozofirali.

Podvuci tu paralelu pa uporedi, kockare*



* Ventura


PS. A da, umalo da zaboravim:

Citat:
ja kao rukovodilac bi zaključio da ta IT služba ne radi kako treba i sve bi ih poterao, jer kao neko sa iskustvom znam kako stvari treba da stoje.


Citat:
Ja imam preko 1000 clienata sa svojim softwareom instaliranim (Win XP SP2, user accont, firewall aktiviran), i dosta njih rade kako treba od prvog dana kad su instalirani (od pre neke 2 godine), i uz to većina njih ima client baze na sebi koje se stalno uvećavaju, a usporavanja nema. Da je situacija stvarno takva kakvom je vi pokušavate predstaviti, ja bi odavno izvršio harakiri, jer bi u tom slučaju dnevno imao preko 10 računara kojima treba reinstalacija, odnosno gomilu uplatnih mesta kladionica koje ne mogu da rade zbog reinstalacije, gomilu finansijskih gubitaka, itd itd... pa to bi trebala čitava armija ljudi da to sve postigne.


Iskustvo u reinstalacijama? :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.artcommunication.co.yu.



+6455 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 19:25 - pre 214 meseci
Citat:
mkdsl: Iskustvo u reinstalacijama? :)


Jel su to vas podrvrgavali nekog masovnoj lobotomiji ili šta?
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.200.115.*



+10 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 19:31 - pre 214 meseci
Samo u firmama gde preovladjuju MS rešenja
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 19:57 - pre 214 meseci
Kuku socijale :) Ja sad tek vidim da oni uopste i ne citaju cele postove valjda ih smor :))

Citat:

Haha, u kojoj to firmi se korisnicima stavljaju na kompjuter 3 browsera (IE, Opera, Firefox)? I jos pride WinAmp :)))


Hehehehe, opet malo lazemo :)


U ministarstvu privrede. Naravno IE dolazi sa Win XP Pro , Operu instaliram sam jer je preferiram za surfing
a FF jel se web aplikacija koju su radila EU nekako najbolje slaze sa FF zbog pamcenja podataka i sta ti ja
znam pa je preporuka za sve Operatore po Srbiji i Administratore da u interakciji sa aplikacijom koriste Firefox.

Citat:

Ma to su neke "linux world" firme... Svi neke baje, multi kompanije, hiljade zaposlenih, to sve pršti od kritičnih aplikacija (pod linuxom naravno), a ovamo nemaju it službu, vec programeri nameštaju printer sekretarici...


Vec sam napomenuo da se radi o nasem Ministarstvu. Molio bih te iako si ti znamo vec ko ventura
svetski biznismen da vec kad seres , malo procitas tudje odgovore. Licno da sam na tvom mestu
mene bi bilo sramota da bilo sta i pisem na bilo kom forumu ti si se dovoljno blamirao :)
Tipa CyberB fama , crveni porse i sl.


degojs uopste nemam potreba da lazem. Da si citao moje posteve vec bi shvatio da ne preferiram ni linux.
Vec da sam svestan da i lin i win imaju svoje mane i da koristim obadva. Valjda je to tesko za shvatiti :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.artcommunication.co.yu.



+6455 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 20:22 - pre 214 meseci
Citat:
aleksandrin:
Tipa CyberB fama


Pozdravi svog komšiju hakera... Da vam nije slučajno on administrator? hahahaha


 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 20:32 - pre 214 meseci
Citat:
Operu instaliram sam jer je preferiram za surfing


Ti preferiras??

U kojoj to ozbiljnoj mrezi se korisnici tako pustaju da instaliraju sta oni hoce? Kakvo crno instaliranje softvera po principu - sta se meni svidja?? :)

Sto se mene licno tice - dovoljno si rekao.. To veze nema sa pamecu kad se tako radi. Posle vam Windows kriv hehe

To ti mozes tako da "ozbiljno" radis tako tu gde radis. Pa kad bi ovde instalirao tako programe sta-ja-volim, pa kad bi se desilo da mora da ti se reinstalira Windows jednom, pa drugi put.. brzo bi zavrsio u kancelariji kod sefa, a ako bi nastavio verovatno bi dosla i sut karta. Pazi, neko (ovi sto odrzavaju mrezu) treba da se zajebava sa tobom, kao da ljudi nemaju druga posla da rade? Ne mogu uopste da zamislim sta bi bilo kad bih zvao svaka 3 meseca ove sto odrzavaju mrezu da urade "refresh" sistema.. Pa neko bi tu vrlo brzo rekao: "Smanji dozivljaj, imamo mi i druga posla nego tebi da osvezavamo sistem svaka 3 meseca. Sta ti radis uopste sa tim kompjuterom?" A to da ti uopste imas mogucnost da reinstaliras sistem je tek prica za sebe.

To sto ti uopste dolazis do situacije da reinstaliras Windows svaka 3 meseca, sasvim dovoljno govori kako "ozbiljno" se tu radi...

I jos nesto, koje jebeno reinstaliranje sistema na iole vecoj mrezi? Zato i postoje "slike." (Jesi li bas ti, ili bese neki drugi linuxovac, rekao da za reinstaliranje svega treba 1-2 dana. Jeste li vi pri sebi?)

Covece, jednostavno ne znas sta pricas. To se tako nigde ne radi, nego samo gde je zesce pacerisanje.. Pa ti da si radio na bilo kom poslu gde sam ja ovde radio, veruj mi da bi popio otkaz vrlo brzo. I to jos, cini mi se, rece da radis kao dba, a ne kao programer, pa da covek jos razume da imas nalog lokalnog admina, itd.

I to vase takvo zajebavanje ljudi placaju..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 25.09.2006. u 21:50 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

mkdsl

Član broj: 28910
Poruke: 796
212.200.115.*



+10 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 20:53 - pre 214 meseci
Citat:
degojs:
Citat:

Operu instaliram sam jer je preferiram za surfing



Ti preferiras??

U kojoj to ozbiljnoj mrezi se korisnici tako pustaju da instaliraju sta oni hoce? Kakvo crno instaliranje softvera po principu - sta se meni svidja?? :)

Sto se mene licno tice - dovoljno si rekao.. To veze nema sa pamecu kad se tako radi. Posle vam Windows kriv hehe


Jesi li se ti posvadjao s rasudjivanjem ili prosto voliš da izigravaš klovna ovde? Dečko je rekao Operu, a ne "instaliranje svega i svačega", zaboga! Hoćeš da kažeš da instaliranje dodatnog browsera ili mp3 plejera koji ne postoje u windows-u nije normalno u poslovnom okruženju? Pa Dimković koristi na svom poslovnom laptopu browser koji nije IE, a nema ni administratorske privilegije! Jebote kad neko pošto-poto želi da ispadne pametan, a ustvari je ekstra... Nemam reči...

Citat:
To sto ti uopste dolazis do situacije da reinstaliras Windows svaka 3 meseca, sasvim dovoljno govori kako "ozbiljno" se tu radi...


Cimni se pa poskoči do Srbije da neukim administratorima objasniš kako se "ozbiljno" radi, lako je pametovati sa severnoameričkog kontinenta...

Citat:
I jos nesto, koje jebeno reinstaliranje sistema na iole vecoj mrezi? Zato i postoje "slike." (Jesi li bas ti, ili bese neki drugi linuxovac, rekao da za reinstaliranje svega treba 1-2 dana. Jeste li vi pri sebi?)


U idealnim uslovima traje par sati, u REALNIM uslovima traje i po dan-dva! Na jednom kompjuteru crkao kuler, na drugom zaglavio softver... Ili u tu kod vas takvih problema nema? Ma hajde...

Citat:
Covece, jednostavno ne znas sta pricas. To se tako nigde ne radi, nego samo gde je zesce pacerisanje.. Pa ti da si radio na bilo kom poslu gde sam ja ovde radio, veruj mi da bi popio otkaz vrlo brzo.


Vidim na malo radnih mesta si i radio...

Citat:
I to vase takvo zajebavanje ljudi placaju..


Plaćaju i windows licence, pa opet...
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 21:31 - pre 214 meseci
Citat:
U idealnim uslovima traje par sati, u REALNIM uslovima traje i po dan-dva! Na jednom kompjuteru crkao kuler, na drugom zaglavio softver... Ili u tu kod vas takvih problema nema? Ma hajde...

Tamo gde su realni uslovi da svakih 3 meseca crkava kuler i da redovno glavi neki softver, preporučujem stavljanje ključa u bravu. To nije posao, nego zafrkancija. Shvatate li vi šta pričate ? Prvo, kad se kupuju računari za firmu, biraju se iste konfiguracije, odnosno uniformisani računari, i onda kada nešto "crkne", prebaci se imidž na drugu mašinu, i s obzirom da su u pitanju iste konfiguracije, nastavlja se sa radom bez dodatnih podešavanja u roku od 10 minuta od primećivanja kvara. Kakvo crno osposobljavanje sistema koje traje 1-2 dana. Pa ta firma onda ne radi ništa, nego se verovatno samo pijuckaju kafe i hvataju krivine, čim mogu sebi da dozvole da im mašina 2 dana bude offline. Svašta.

[Ovu poruku je menjao Marko_L dana 25.09.2006. u 23:01 GMT+1]
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
62.108.116.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows25.09.2006. u 21:50 - pre 214 meseci
@ventura :)
Pa ti si stvarno komican lik :)
CyberB mi nije komsija. U pravu si haker jeste jedan od retkih ovde :)
Administratori za ovaj deo gde je radim su Slovenci i neki nas tim iz BG.
Vidis za ralizku od tebe on ne mora da nazove nekog admina servera/hostinga i da nekom defejsa sajt
i da se stim jos kurci po forumima. Ali dobro ti si ionako klovn. Dovoljno su te ismejavali.


@degojs
Naravno da sam dobio dozvolu da instaliram winamp , operu obadvoje su free i poznati proizvodi.
Nisam instalirao ne znam ni ja koje p2p smece warez i sl.
Sta oces da kazes sad da svi treba da koriste i IE? Ma daj.

Citat:

To sto ti uopste dolazis do situacije da reinstaliras Windows svaka 3 meseca, sasvim dovoljno govori kako "ozbiljno" se tu radi...

Koliko se ozbiljno radi nije na meni da govorim. Ja znam sta je moj deo posla primam platu za to i to i odradim.

Citat:

Covece, jednostavno ne znas sta pricas. To se tako nigde ne radi, nego samo gde je zesce pacerisanje.. Pa ti da si radio na bilo kom poslu gde sam ja ovde radio, veruj mi da bi popio otkaz vrlo brzo.


A gde ovde?
Ja sam dba a ne windows admin. Uopste me ne zanima da kopam po tajnama windoze niti imam nameru.Ja pokrenem aplikacije
vezane za oracle, web app iz firefoxa winamp za mjuzu i to je moje.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Na svakih 6 meseci dati krv i reinstalirati windows

Strane: << < .. 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 69436 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.