Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6360329 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.09.2012. u 20:32 - pre 141 meseci
Valjda u uputstvu za klimu piše koliko treba kompresor da bude odaljen od zida i plafona. Ja sam za moju Mideu uzeo nosače za daleko veću klimu samo da bih to ispoštovao. I ispoštovao sam i ograničenje od max.9m za dužinu cevi. I evo radi odlično. A po gradu se može videti da se uglavnom stavljaju minimalni nosači koji odvoje kompresor 10cm od zida... i opet sve radi. Doduše, sigurno da troši više struje, ali briga montere za to pošto nije njihova struja a klijent se ionako ne razume u te stvari

Nego, imam ja jedno važno pitanje: Treba mi klima za podno grejanje, hoću da je prepravim tako da spoljna jedinica bude u bunaru (tj. vodeno hlađena/grejana sa vodom iz bunara) a unutrašnja da bude preko izmenjivača toplote spojena za vodu podnog grejanja. Predviđam da će zimi spoljna jedinica raditi na 5-10oC, a unutrašnja na 30-35oC, što bi trebalo da daje odličan COP i smanji mi troškove za grejanje bar 2-3x. Ako izuzmemo probleme kako staviti spoljnu i unutrašnju jedinicu u vodu zajedno sa senzorima temperature, a ne pokvasiti elektroniku, najveći problem je: koju klimu odabrati? odnosno kako je ubediti da pravilno radi u potpuno neočekivanom okruženju. Mislim da bi mi invertorske klime samo pravile probleme u takvom okruženju, pa je bolje da uzmem neku najprostiju... ali to je onda manji COP i manja ušteda. Ima li neko mišljenje o ovoj ideji?
 
+1

synn
Novi Sad

Član broj: 152047
Poruke: 276
*.dynamic.sbb.rs.



+42 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.09.2012. u 20:38 - pre 141 meseci
Citat:
MMaarrCCoo: Pozdrav svim forumašima.Hteo bih da vas pitam u vezi klime koju imam nameru da kupim u sledećih nekoliko dana.Klima je ova:
http://www.klimauredjaji.com/prikaziModel.do?u=264
Klimu bih koristio za grejanje,zapravo za karatka dogrevanja pre nego se podloži kotao.Radi se o kući,solidne stolarije,površine oko 80 kvadrata,od kojih je dnevni boravak oko 30 m2.Imao sam i neke jeftinije,ali ova je A klasa i,čini mi se da će manje struje da troši,a svaki dinar je važan.Radi od -10 do +5o stepeni....nisu loše karakteristike,prema onome što mogu da pročitam.Da li neko ima iskustva sa ovom klimom i da li se isplati dati 39000 rsd za nju?Unapred zahvalan na odgovorima...pozz


Neko ozbiljnije grejanje sa klimom koja nije Inverter, mislim da bas i nema smisla. Jednostavno, ta klima nije za to. Moze da posluzi ali... Bolje kupiti neki Galanzov ili slican kineski inverter za malo vise para nego tog obicnog Galanza.
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910
Via: [es] mailing liste

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja02.09.2012. u 20:53 - pre 141 meseci
Nemci upravo to (slicno) rade sa Mitsubishi SRK-35 serijom.
 
0

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja03.09.2012. u 00:59 - pre 141 meseci
@ Pisac Za to sto ti hoces se koristi toplotna pumpa
Nisam expert,ali smatram da ti obicna klima nikako ne bi mogla zavrsiti taj posao jer unutrasnja jedinica sumnjam da moze da zagreje vodu na nivo upotrebljivosti
 
0

Yvan
Kragujevac

Član broj: 38663
Poruke: 134
*.ptt.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja03.09.2012. u 06:18 - pre 141 meseci
Citat:
pisac:
hoću da je prepravim tako da spoljna jedinica bude u bunaru (tj. vodeno hlađena/grejana sa vodom iz bunara) a unutrašnja da bude preko izmenjivača toplote spojena za vodu podnog grejanja.


To su toplotne pumpe, i za to ti treba mnogo veća količina vode od one u bunaru, npr jezerce, bara. Ili par rupa od 100-tinak metara u dubinu, ili bagerom iskopana rupa sa spiralno postavljenim crevom... Ima dosta tpga na net-u, potraži.
 
0

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja03.09.2012. u 10:32 - pre 141 meseci
Citat:
nekojtamu: Ne bi valjda bilo problem da klima bude udaljena 25cm od zida. I kad bi se sledeće godine postavila izolacija ostali bi 15. Sada nisam u mogućnosti da uradim izolaciju, a i najverovatnije ću samo jednu klimu od 5,5 kw u dnevnom boravku da ugradim. Nego ima li ko da koristi vivax inverter od onih koji rade do -15? Voleo bih da čujem iskustva.

Ako staviš klimu sa dodatnim nosačima i tako je odmakneš od zida moglo bi da završi posao. Treba voditi računa i o crevima - da ih ne oštete prilikom montiranja izolacije.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
0

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja03.09.2012. u 10:38 - pre 141 meseci
Citat:
pisac:
....... Nego, imam ja jedno važno pitanje: Treba mi klima za podno grejanje, hoću da je prepravim tako da spoljna jedinica bude u bunaru (tj. vodeno hlađena/grejana sa vodom iz bunara) a unutrašnja da bude preko izmenjivača toplote spojena za vodu podnog grejanja. Predviđam da će zimi spoljna jedinica raditi na 5-10oC, a unutrašnja na 30-35oC, što bi trebalo da daje odličan COP i smanji mi troškove za grejanje bar 2-3x. Ako izuzmemo probleme kako staviti spoljnu i unutrašnju jedinicu u vodu zajedno sa senzorima temperature, a ne pokvasiti elektroniku, najveći problem je: koju klimu odabrati? odnosno kako je ubediti da pravilno radi u potpuno neočekivanom okruženju. Mislim da bi mi invertorske klime samo pravile probleme u takvom okruženju, pa je bolje da uzmem neku najprostiju... ali to je onda manji COP i manja ušteda. Ima li neko mišljenje o ovoj ideji?


Ne gledajući na navedene probleme, mislim da ideja ipak nije izvodljiva. Ne znam koliki ti je bunar pa pretpostavljam da je prosečan - kao i većina bunara. U tom slučaju mislim da bi ti bunar leti prokuvao, a zimi se zaledio zbog nedovoljnog protoka vode.

Morao bi da imaš na raspolaganju neko jezerce sa stalnim dotokom vode u njega i obaveznim propelerom koji bi terao vodu na hladnjak klime. I opet je pitanje šta bi se desilo sa ribicama iz jezera.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
0

baggio

Član broj: 72870
Poruke: 358
*.stylos.rs.



+9 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja04.09.2012. u 15:30 - pre 141 meseci
Citat:
pisac:

Nego, imam ja jedno važno pitanje: Treba mi klima za podno grejanje, hoću da je prepravim tako da spoljna jedinica bude u bunaru (tj. vodeno hlađena/grejana sa vodom iz bunara) a unutrašnja da bude preko izmenjivača toplote spojena za vodu podnog grejanja. Predviđam da će zimi spoljna jedinica raditi na 5-10oC, a unutrašnja na 30-35oC, što bi trebalo da daje odličan COP i smanji mi troškove za grejanje bar 2-3x. Ako izuzmemo probleme kako staviti spoljnu i unutrašnju jedinicu u vodu zajedno sa senzorima temperature, a ne pokvasiti elektroniku, najveći problem je: koju klimu odabrati? odnosno kako je ubediti da pravilno radi u potpuno neočekivanom okruženju. Mislim da bi mi invertorske klime samo pravile probleme u takvom okruženju, pa je bolje da uzmem neku najprostiju... ali to je onda manji COP i manja ušteda. Ima li neko mišljenje o ovoj ideji?


Umesto ove varijante toplotne pumpe (voda-voda) koja je na ovaj nacin vrlo tesko izvodljiva, daleko realnije resenje je sistem Vazduh-Voda, gde ti ostaje spoljasnja jedinica, a unutrasnji izmenjivac se modifikuje da umesto vazduha greje vodu.
Najbolje odabrati najjeftiniju klimu pa isprobati kako to u praksi funksionise...pa ako radi onda odraditi isto sa nekim kvalitetnijim uredjajem sa vecim COPom.

BTW pomenuti Vivax inverter (stariji omdel doduse) su pohvalili nekoliko strana unazad kao pristojan model za te pare. U pitanju je cini mi se Gree rebrendiran uredjaj.

Fujitsu ASYA12LGC, ASHG09LECA, ASHG07LECA; LG Hero CS12AF; Midea MSR12-HRDN1; Gree Amber GWH09YD-S6DBA2A
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja04.09.2012. u 20:26 - pre 141 meseci
Pre dve nedelje je bio drugarov drugar da probamo preračunati da li je takva ideja moguća. Ima tri klime od 12 KBTU pa bi se tako grejao.
Izmenjivač se skida sa spoljnje jedinice i stavlja u bunar. Instalacija se produžava za 10m. Sva elektronika ostaje na spoljnjoj jedinici. Pumpa (cirkulaciona) vuče vodu iz bunara u kanalizaciju i donosi novu vodu.
Temperatura bunara je oko 14*C i klima bi radila sa konstantnom spoljnom temperaturom. Nema odleđivanja a COP je pristojan (jer radi na +14*C).
Ostalo je da se malo sabere i počne realizaciju. Više se nije javljao a ja ga mislim posetiti za 2-3 nedelje da vidim šta je uradio.
Ne vidim šta tu ne bi radilo. E sad koliko dobro, ne znam. Sigurno bi bolje bilo sa malim izmenama, ekspanzionim ventilom itd, ali...
Kod njega je zapelo što je objekat neizolovan i ima oko 25KW/h gubitaka na -20 što svodi da bi mu klime radile do oko spoljnjih 0*C a to može i sada bez prepravki. Posao ima smisla kada je napolju ozbiljniji minus.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
+1

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja05.09.2012. u 08:33 - pre 141 meseci
Pisi cim nesto saznas posto sam i ja u jednom slicnom projektu.
24 je klima koju zelim da potopim u bazen za kisnicu sirok 120cm a dubok nepuna 3m
Bazen ima preliv u kanalizaciju i moj plan je da iskopam bunar (do vode je blizu,NS sa mnogo podzemne vode)
I iz bunara da crpim vodu topliju od 10 stepeni u bazen.
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja05.09.2012. u 09:16 - pre 141 meseci
Citat:
tihi2:
Pre dve nedelje je bio drugarov drugar da probamo preračunati da li je takva ideja moguća. Ima tri klime od 12 KBTU pa bi se tako grejao.
Izmenjivač se skida sa spoljnje jedinice i stavlja u bunar. Instalacija se produžava za 10m. Sva elektronika ostaje na spoljnjoj jedinici. Pumpa (cirkulaciona) vuče vodu iz bunara u kanalizaciju i donosi novu vodu.
Temperatura bunara je oko 14*C i klima bi radila sa konstantnom spoljnom temperaturom. Nema odleđivanja a COP je pristojan (jer radi na +14*C).
Ostalo je da se malo sabere i počne realizaciju. Više se nije javljao a ja ga mislim posetiti za 2-3 nedelje da vidim šta je uradio.
Ne vidim šta tu ne bi radilo. E sad koliko dobro, ne znam. Sigurno bi bolje bilo sa malim izmenama, ekspanzionim ventilom itd, ali...
Kod njega je zapelo što je objekat neizolovan i ima oko 25KW/h gubitaka na -20 što svodi da bi mu klime radile do oko spoljnjih 0*C a to može i sada bez prepravki. Posao ima smisla kada je napolju ozbiljniji minus.

To o cemu vi razmisljate je osudjeno na propast i nece imati upotrebljivost.Podno grejanje,toplotne pumpe,klima uredjaji........spadaju u grupu--NISKOTEMPERATURNOG OBLIKA GREJANJA--Takav oblik grejanja zahteva perfektnu izolaciju o kojoj se razmislja jos u toku izgradnje objekta ili kasnijom ugradnjom jako,jako,jako kvalitetne izolacije.Cesto ljudi grese i to kod podnog grejanja kada dodju u situaciju da moraju da podizu temperaturu polazne vode.Drugo nemojte zaboraviti da mi ipak zivimo u Srbiji--znate kakve su zime u Srbiji--Nekoliko puta sam primetio da neko mase nekakvim izvestajima hidro-meteroloskog zavoda Srbije u kome se idealizuju zimske temperature.Taj izvestaj se odnosi na-- izmerene teperature u TACNO ODREDJENOM VREMENU DANA--- u 13 h --- a sta se desava sa ostatkom dana kakve su tada temperature ? ---naravno uvek nize.Ali ako imate volju i energiju vi probajte ali nemoj da ocekujete mnogo --ipak je termodinamika nauka koja ne trpi IMPROVIZACIJU.Pozdrav............
 
0

popusicko

Član broj: 12568
Poruke: 679



+729 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja05.09.2012. u 09:36 - pre 141 meseci
KOd mene je sve SUPER izolovano.
Pripremam se za postavljanje podnog grejanja tako
da ako uspem da nesto sa ovim uradim odlozicu kupovinu
prave toplotne pumpe.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja05.09.2012. u 14:41 - pre 141 meseci
Onaj drugarov drugar nema lošu izolaciju već ima puno kvadrata...
Niskotemperaturno grejanje ima veću iskoristivost (COP) ali to ništa ne govori o količini potrebne energije.
Ja imam moje podatke o kretanju temperature (nekoliko puta sam kačio link) merene svakih 20 minuta pored kuće, ali važe za NS i 3-5 stepeni je prosečna temperatura za 24h veća nego po zvaničnom merenju (na Rimskim šančevima pored NS). Ja sam ipak u gradu među kućama a ne na nekoj poljani.
Ako se koriste podaci od hidrometereološke stanice, onda se uzima prosečna dnevna temperatura i ona je upotrebljiva za računanje potrebne energije tj potrošnje. To u 13h je najviša dnevna temperatura a ona je za grejanje neupotrebljiva.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2012. u 11:11 - pre 141 meseci
Citat:
tihi2:
Pre dve nedelje je bio drugarov drugar da probamo preračunati da li je takva ideja moguća. Ima tri klime od 12 KBTU pa bi se tako grejao.
Izmenjivač se skida sa spoljnje jedinice i stavlja u bunar. Instalacija se produžava za 10m. Sva elektronika ostaje na spoljnjoj jedinici. Pumpa (cirkulaciona) vuče vodu iz bunara u kanalizaciju i donosi novu vodu.
Temperatura bunara je oko 14*C i klima bi radila sa konstantnom spoljnom temperaturom. Nema odleđivanja a COP je pristojan (jer radi na +14*C).
Ostalo je da se malo sabere i počne realizaciju. Više se nije javljao a ja ga mislim posetiti za 2-3 nedelje da vidim šta je uradio.
Ne vidim šta tu ne bi radilo. E sad koliko dobro, ne znam. Sigurno bi bolje bilo sa malim izmenama, ekspanzionim ventilom itd, ali...
Kod njega je zapelo što je objekat neizolovan i ima oko 25KW/h gubitaka na -20 što svodi da bi mu klime radile do oko spoljnjih 0*C a to može i sada bez prepravki. Posao ima smisla kada je napolju ozbiljniji minus.

 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2012. u 11:22 - pre 141 meseci
Citat:
tihi2:
Pre dve nedelje je bio drugarov drugar da probamo preračunati da li je takva ideja moguća. Ima tri klime od 12 KBTU pa bi se tako grejao.
Izmenjivač se skida sa spoljnje jedinice i stavlja u bunar. Instalacija se produžava za 10m. Sva elektronika ostaje na spoljnjoj jedinici. Pumpa (cirkulaciona) vuče vodu iz bunara u kanalizaciju i donosi novu vodu.
Temperatura bunara je oko 14*C i klima bi radila sa konstantnom spoljnom temperaturom. Nema odleđivanja a COP je pristojan (jer radi na +14*C).
Ostalo je da se malo sabere i počne realizaciju. Više se nije javljao a ja ga mislim posetiti za 2-3 nedelje da vidim šta je uradio.
Ne vidim šta tu ne bi radilo. E sad koliko dobro, ne znam. Sigurno bi bolje bilo sa malim izmenama, ekspanzionim ventilom itd, ali...
Kod njega je zapelo što je objekat neizolovan i ima oko 25KW/h gubitaka na -20 što svodi da bi mu klime radile do oko spoljnjih 0*C a to može i sada bez prepravki. Posao ima smisla kada je napolju ozbiljniji minus.

Ja procitao a pise-- " objekat neizolovan "--toplotni gubici 25 kw/h -- zato i sluzi izolacija da smanji toplotne gubitke.

















'
 
0

aaaca
Aleksandar
Beograd

Član broj: 186587
Poruke: 203

Sajt: www.aca.rs


+11 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2012. u 13:20 - pre 141 meseci
Citat:
kafa101: Ja procitao a pise-- " objekat neizolovan "--toplotni gubici 25 kw/h -- zato i sluzi izolacija da smanji toplotne gubitke.'

Najbolje da naloži vatru u dvorištu.
Aca
Da li iko koristi Cold Fusion!? Ajde ljudi, ako čujete javite mi.
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja06.09.2012. u 14:00 - pre 141 meseci
Citat:
kafa101:Ja procitao a pise-- " objekat neizolovan "--toplotni gubici 25 kw/h -- zato i sluzi izolacija da smanji toplotne gubitke.
Ma da, na brzinu sam pisao. Ima dve odvojene kuće sa po oko 150m2 (sa potkrovljem). Bio sam skeptik da jedna duvalica (kakva god da je) može da dobro zagreje 100m2 i ti kvadrati nisu u komadu već u 2-3 prostorije. On tvrdi da se zimus tako grejao i da mu je bilo dobro sve do većeg minusa kada klima slabo greje. Nemam pojma šta je uradio. Po računici to bi teško bilo istina ili mu je normalna sobna temperatura 15*C.
A vatra bi morala biti malo veća, pa da se svi okupe.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja10.09.2012. u 00:17 - pre 141 meseci
Ja sam planirao da spoljna jedinca ne bude baš direktno u bunaru već u buretu vode koja bi strujala (pumpom) u zatvorenom krugu kroz spiralu u bunaru, a i kroz cev koja je (već) postavljena u zemlji na 2.5m dubine.

Da li će uspeti ili neće, videćemo. Mene konkretno najviše brine kakvu klimu odabrati. Ukoliko je klima previše "pametna" i sofisticirana, možda neće ni raditi u takvim čudnim okolnostima kada registruje čudne podatke na senzorima.

A ostaje i problem kako takav sistem automatizovati tako da ne moram da hvatam daljinski kada želim da uključim grejanje, već da sve može da radi i preko nekog dugmeta/releja/tajmera/štagod negde u kući.
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja11.09.2012. u 16:12 - pre 141 meseci
Evo nesto konkretno--- blizi se zima treba razmisljati o grejanju.Evo podataka za neke klime koliku kolicinu toplote mogu da isporuce u zimskim uslovima.

DAIKIN
ururur-sarara ftxr 42 ev ururu-sarara ftxr 28 ev
-5 c ---- 3.8 kw -5 c ----2.7 kw
-10 c ---- 2.24 kw -10 c ----2.3 kw

profesional ftxs 35 jv
-5 c------2.63 kw
-10 ------2.24 kw

TOSIBA
suzumi+ ras18 sav2-e ras16sav2-e ras 13 sav2-e ---skv2

- 7 c --3.58 kw -7 c --3.4 kw -7 c ---2.6 kw

MITSUBISHI HEVY IND.
SRK 35 ZJX-S SRK 50 ZJX-S

-5 C ----3.13 KW -5 C--- 4.37 KW
-10 C ---2.90 KW -10 C --4.05 KW

FUJITSU

ASYG 09 LT

-7 C --- 3.2 KW
 
0

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja11.09.2012. u 16:15 - pre 141 meseci
Evo nesto konkretno--- blizi se zima treba razmisljati o grejanju.Evo podataka za neke klime koliku kolicinu toplote mogu da isporuce u zimskim uslovima.

DAIKIN
ururur-sarara ftxr 42 ev ururu-sarara ftxr 28 ev
-5 c ---- 3.8 kw -5 c ----2.7 kw
-10 c ---- 2.24 kw -10 c ----2.3 kw

profesional ftxs 35 jv
-5 c------2.63 kw
-10 ------2.24 kw

TOSIBA
suzumi+ ras18 sav2-e ras16sav2-e ras 13 sav2-e ---skv2

- 7 c --3.58 kw -7 c --3.4 kw -7 c ---2.6 kw

MITSUBISHI HEVY IND.
SRK 35 ZJX-S SRK 50 ZJX-S

-5 C ----3.13 KW -5 C--- 4.37 KW
-10 C ---2.90 KW -10 C --4.05 KW

FUJITSU

ASYG 09 LT

-7 C --- 3.2 KW
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6360329 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.