Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 804391 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

biber021
Novi Sad

Član broj: 55257
Poruke: 246
*.cust.panline.net.



+4 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti19.02.2009. u 10:17 - pre 183 meseci
milani63 svaka čast! Što kažu u Banatu "Ost'o taki!" :)

Uzgred, završen je nagradni konkurs za najbolja amaterski video na temu "Filmom protiv duvanskog dima"

Tri nagrađena filma su ovde http://www.b92.net/stopduvanskomdimu/
 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
77.46.230.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti20.02.2009. u 07:51 - pre 183 meseci
Citat:
qazqaz:Daj napisi nam sad tvoja iskustva, kako ti vidis proteklu godinu (bez cigareta)?
Prednosti i mane?

Ukratko, iskustva... prvih 10 dana mi nije bilo lako, posebno uvece. Nakon toga vise sam osecao neki nedefinisan nedostatak nego pravu zelju da zapalim. Ovaj osecaj "nedostatka" se vremenom sve manje javljao, tako da posle godinu dana mogu slobodno reci da je potpuno nestao. Po meni, kljuc odvikavanja je u tih 10 dana. Ako se pored cvrste odluke izdrzi taj period, velike su sanse za potpuno ostavljanje. Zelja za nikotinom se nakon 10 dana rapidno smanjuje. Izuzetak su prilike, uz pivo, kafu, neke stresne situacije kada se zelja javlja, ali samo nakratko. Vremenom i u tim situacijama je zelja sve manje izrazena. Sad mi je potpuno svejedno.. ne osecam nikakvu potrebu ni zelju.. mislim da bih morao imati jacu volju da ponovo zapalim od volje da se odviknem. To je moje iskustvo.
Prednosti..
-Zdravlje.. Kad sam ostavio nikotin nisam imao problema sa zdravljem, osim nekih uobicajenih problema kao pojacana zeludacna kiselina (ponekad), retka glavobolja i sl.. Za ova dva problema mogu reci da su potpuno nestala. Pored toga, disanje punim plucima, manje zamaranje, bolji san..
-nema potrebe za stalnim proveravanjem kad negde krenem.. jesam li poneo cigarete i upaljac
-nema vise standardnog pitanja (i sramote) kad negde odem, "mogu li da zapalim"
-na poslu mi je pravo olaksanje.. koncentrisaniji, bez potrebe da svakih pola sata odlazim u pusaru..
-znacajna materijalna usteda
-nisam los primer detetu i okolini
ukratko.. vise zdravlja, ustede i slobode.
Nedostaci.. nema.
Pozdrav svima... a zahvalnost clanovima s pocetka ove teme, koji su mi pruzili podrsku na pocetku ostavljanja kad mi je bilo najteze.




 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
93.86.90.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti20.02.2009. u 13:00 - pre 183 meseci
Hvala i tebi, jer baš zahvaljujući tebi i imamo ovu korisnu temu sa, za sada 282 odgovora i preko 40000 pregleda! A čini mi se i da smo i nekolicini drugih članova pomogli da ostave pušenje putem ove teme.
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.static.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti22.02.2009. u 21:55 - pre 183 meseci
Citat:
qazqaz:.....da se veliki broj ljudi vraca pusenju nakon godinu dana.

Samo jedan dim... To bi bio "mali dim za vasa pluca i veliki poraz u vasoj glavi"
 
Odgovor na temu

febofebo

Član broj: 214099
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti26.02.2009. u 23:26 - pre 183 meseci
na vidikovcu je otvoren kafic za nepusace www.kuba.beoclick.com
 
Odgovor na temu

febofebo

Član broj: 214099
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti26.02.2009. u 23:27 - pre 183 meseci
na vidikovcu je otvoren kafic za nepusace www.kuba.beoclick.com
 
Odgovor na temu

Mbit

Član broj: 87574
Poruke: 184
*.ptt.rs.



+6 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti07.03.2009. u 19:50 - pre 183 meseci
Citat:
daj reci koji je to bitan deo da ne čitam knjigu od x strana o odvikavanju od pušenja
thnx

pa nije u pitanju 100.000 stranica, laganim čitanjem za 7 dana, a ko je utreniran za 1 dan.



par godina u nazad, pokušavam se rešiti duvanskoga dima iz pluća, prostorija u kojim boravim, tehničkih aparata, i svaki put čekam neki povod razlog, probam, ne pušim 2-3 dana nakon toga bukvalno jedem cigarete.
ovu tem u sam video i ranije, pročitao i tako...
nevezano za bilo kakvu knjigu, i metodu, već isključivo zbog nemogućnosti da normalno živim i nakon malo matematike iz prva četiri razreda osnovne (2-3, ponekada i 4 pakle lakija na dan),
ako sam budan 16 sati dnevno, a popušim 3*20=60, znači da dnevno pušim 6-7 sati * 365 dana, znači godišnje skoro 100 dana bez prestanka sedim i pušim, to je poražavajuća činjenica, i popušio godišnje jedan komletan računar najnovije generacija (od 1000-1300evra).

uglavnom neku noć nisam mogao da zaspem, jer me naravno već duže vreme stalno nešto probada, pušim 14 godina, imam 32, ustanem i umesto da popušim 1 pa da se vratim u krevet, ne ja sam jednu za drugom bukvalno, popušio 6 i sve to u 3 noću, dok sam tu 6 i poslednju u pakovanju držao u ruci, pomislio sam zašto ovo ne bi bila TA. Nakon 48 sati nisam popušio ni jednu, zatim sedam u auto zaustavlja me patrola, redovna kontrola, tražeći dokumenta iz sandučeta ispadne 1 paklica sa 1 cigaretom i upaljačem, pomislih: "al se neko gadno igra sa mojom odlukom", izvadim dokumenta zatvorim saduče. Od tog momenta par trenutaka na dalje, mislim samo na tu cigaretu, plan je pao i odlazim da je izgorim. To se dešava danas u 12, čitav dan nakon toga svestan svoga poraza, ćutke se mirim sa tim da nisam izdržao i oko 20.00 odlazim po malo pakovanje 10-ka marlbora sedam u obližnji kafić i naručujem duplu kratku espreso kafu ispalio sam 2, prva mi je prijala do 3 dima kasnije je bila samo rutina, 2 mi nije prijala pa sam je na polovini ugasio.

zašto sam ovo napisao, prvenstveno da odam veliko priznanje ljudima koji su uspeli i uspevaju da ne povuku ni jedan dim, i da još jednom potvrdim o kakvom se protivniku radi.

izgubio sam bitku, u svakom slučaju ne predajem se ovaj put, resto cigara je završilo u kontejneru.


[Ovu poruku je menjao Mbit dana 09.03.2009. u 11:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mizantrop
beograd

Član broj: 125818
Poruke: 72
*.vektor.net.



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti08.03.2009. u 11:27 - pre 183 meseci
Hajde da i ja kazem svoje iskustvo tj. ja sam u pripremama za ostavljanje zla.

Ja sam poceo da pusim sa 23 godine (pusim vec pet godina (u poslednjih godinu 1,5-2 pakle)) i moram reci da nisam poceo da bih bio faca i cool nego zato sto sam uzeo tako dobru cigaru koja mi uopste nije pekla pluca i izuzetno mi je prijala a do tada nikada nisam palio .
Dakle ono da svako pocinje na silu iako mu ne prija nije tacno.

Prvih pola godine sam pusio paklu po 10 dana i to je bilo potpuno uzivanje jer je svaka cigara tako "radila" da to nije bilo normalno ( bas prava droga ) .Naravno sada isto "radi" ali u smislu da iskasljavam medvede i smrdim a od zadovoljstva nista.
Ja sam se dugo i grebao od drugara i onda sam kao odlucio , daj necu da se grebem kupicu sebi paklu.
To je bio kraj...

Takodje meni i sada posle pet godina pusenja smeta kad neko smrdi na cigare (naravno i sebe osecam kako smrdim i zgadi mi se zivot) i to iako pusim, kad ujutru udjem u sobu gde pusim okrene mi se zeludac !!!! Naravno izvetrim, napravim kafu, sednem za kompjuter ( sledece zlo u nizu ) i zapalim.
Pusim i razmisljam koji sam idiot.

Moja devojka je posle 13 godina aktivnog pusenja (od trineste godine !?!?! ) odlucila da ostavi.
Jedno vece je prestala i nije vise zapalila (vec pola godine), nema zelju da zapali, ja je smaram sa dimom sada .
Nikakve knjige nije citala nije se pripremala nego je samo isekla i gotovo. Ali ja vidim koliko je cvrsto odlucila , znaci secha u glavi i sve moze...

Ja sam sto se kaze sisica. Cekam lepo vreme da iznesem bajs, izvadim basketaru odem na basket , i krenem da igram stoni tenis sa ortacima jer i onako sam od sedenja za kompom dobio previse kila , samo mi jos malo sala fali... A i kontam da je sport ubedljivo najjaci nacin da se prebrodi kriza za nikotinom a i izbalansira usporenje metabolizma zbog prestanka pusenja.

Javljam o rezultatima cim krene lepo vreme

P.S. Da mogu da pusim jednu-dve cigare dnevno nikada ne bih ostavljao!!!!!

P.P.S. Ne znam kako kod vas , ali ja sam poceo da primecujem da u celom svom okruzenju polako postajem jedini koji pusi.

Bolje ziveti tisucu godina kao milijunas nego tijedan dana kao bijednik.....
 
Odgovor na temu

dezareo
dezareo.net
Neverland

dezareo
Član broj: 15218
Poruke: 13
212.200.239.*

Sajt: dezareo.net


+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti11.03.2009. u 08:49 - pre 183 meseci
Mizantrop i Mbit

Ljudi (ovaj odgovore je posvecen Mizantropu i Mbitu), kao sto sam vec ranije naveo ja ne pusim duze od sedam meseci a pusio sam aktivno 15 godina(procitajte moju pricu u prethodnim postovima). Primecujem da kada govorite o pusenju to radite na nacin da kada ostavite cigarete to shvatate kao odricanje od nekog zadovoljstva. Nema tu zadovoljstva, obojica ste zavisnici.
Morate da shvatite obojica da NIKADA NECETE OSTAVITI PUSENJE AKO O ISTOM RAZMISLJATE KAO O ZADOVOLJSTVU, i kao o necemu sto sto propustate. Alo bre, Mizantrop kaze da godisnje pusi 100 dana, izgori brdo para. Mora da se napravi pravi stav u glavi.

Pronadjite negde knjigu "Lak nacin da ostavite pusenje - Easyway metoda" autora Adama Carr-a. Dobro je prostudirajte.

Ja znam da je tesko, i ja isto tako, dan danas imam krize da zapalim ali pravi stav u glavi uvek kada se javi kriza me glatko odbija do cigarete. Nema vise smisla, a posle ovoliko vremena ne pusenja primecujem da ja vise i ne razmisljam o cigareti u toku dana. Ujutru popijem kafu bez cigarete, posle obroka nemam zelju da zapalim cigaretu, tek ponekad uhvatim sebe sa mislju u glavi "Hej, pogledaj, prosao je ceo dan a nisi ni pomislio o cigareti". Za ovakve trenutke "nerazmisljanja o cigareti", naravno potrebni su meseci odricanja, ali vredi, verujte mi.

Evo vam jednog saveta. Cigareta vam je potrebna da bi prebodili npr. neku kriznu situaciju(razgovor za posao, ili pre polaganja ispita itd.) Ja sam konkretno avgusta 2008. godine imao par situacija izuzetno stresnih za mene ali sam sebi zadao cilj da necu te iste situacije da prolazim sa cigaretom u ruci. Rekao sam sebi ako to prodjem bez cigarete ja imam velike sanse da ih ostavim zauvek(konkretno ja sam pravnik u jednoj opstini, zabrljao sam nesto oko nekih ugovora i pretila mi je novcana kazna zbog propustanja rokova za zakljucenje tih ugovora). Resio sam to celu situaciju isteram na cistac bez cigareta. Kada je sve to proslo(srecom nije bilo posledica po mene), ja sam resio problem, sve ostale situacije su bile maciji kasalj za mene, i eto vec vise od sedam meseci ja nisam zapalio ni jednu cigaretu.

Moj kolega je pre mesec dana pusio po 2,5 paklice Kamela. Trosio je mesecno 100 evra za cigarete. Usao je covek u kredit i u narednih 20 godina ima ratu kredita mesecno 12.000,00 dinara. Proracunao se i rekao sebi da nema smisla da pusi vise i da sebe dovede u poziciju da ga banka odere(dao je stan kao zalog za kredit). Prestao je lepo da pusi. Inace zdrav je, nije imao problema sa pusenjem, a pusio je 20 godina. Cista racunica ga je naterala da ostavi cigarete.

Eto toliko od mene, to vam je moj savet... Skupite m*** i ostavite pusenje!!!
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better. -Samuel Beckett-
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti16.04.2009. u 19:40 - pre 181 meseci
Ovaj link vise ne radi..
Citat:
Emil Ranc: Ovde više puta spominjanu knjigu "Easyway to stop smoking" pronašao sam nedavno u elektronskom formatu, hrvatski prevod.

Evo linka, ako nekog interesuje:
http://www.4shared.com/file/54...-_Lako_Je_Prestati_Pusiti.html

ima li neki drugi koji radi..
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
93.86.38.*



+294 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti17.04.2009. u 00:36 - pre 181 meseci
Code:
http://rapidshare.com/files/222235970/ljpp.rar

Šifra za arhivu je "alenkar", naravno, bez navodnika.
 
Odgovor na temu

waikiki

Član broj: 51675
Poruke: 702
*.dynamic.sbb.rs.



+130 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti17.04.2009. u 11:24 - pre 181 meseci
Citat:
Emil Ranc
Code:
http://rapidshare.com/files/222235970/ljpp.rar

Šifra za arhivu je "alenkar", naravno, bez navodnika.

Super.. radi..
thanks..
 
Odgovor na temu

jelena022

Član broj: 220389
195.66.69.*



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti22.04.2009. u 13:14 - pre 181 meseci
Ovo je super...Iskustva o kojima se piše su zaista od velike pomoći...
Pušim skoro 15 godina i pre 3 dana sam rešila da prekinem...Prvi put sam kao pokušala pre 1,5 godinu i nije uspelo...
Sada to zaista želim...
Danas mi je dan 2 i poprilično mi je teško...Muka u stomaku, glavobolja, vrtoglavica...užas...nisam verovala da su prvi dani ovako grozni...
Teši me što vidim da su mnogi kroz ovo prošli...i da ne traje predugo...

 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
93.86.76.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti22.04.2009. u 16:22 - pre 181 meseci
Citat:
jelena022: Teši me što vidim da su mnogi kroz ovo prošli...i da ne traje predugo...

Jelena samo napred. Stvarno nece trajati dugo.. Posle 10 dana bice ti mnogo, mnogo lakse. Prve nedelje je najteze. Ali prodje i to. Ja sam vec 16-ti dan prestao da brojim. Niposto ne odustaj. Za par nedelja neces verovati koliko ce ti ova odluka doneti dobrog. I tebi i tvojim najblizim. Ja sam zagazio vec u drugu godinu (14 meseci) od kako sam prestao da pusim, posle 20 godina dima. Iskustva drugih su mi jako pomogla. Steta sto nisam prestao mnogo ranije. Obavesti nas kako napredujes.. i tvoje iskustvo ce nekom pomoci.
 
Odgovor na temu

jelena022

Član broj: 220389
195.66.69.*



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti23.04.2009. u 08:18 - pre 181 meseci
Hvala na podršci!

Danas treći dan a kao da je 30-ti...Sporo mi prolazi vreme...Ali to valjda i nije tako loše!
Kupila sam neki sprej koji treba da ubije želju za cigaretom...Ne mislim da ima drugo dejstvo sem sugestivnog ali i to mnogo znači...Ipak najviše mi pomaže voda...Kad god mi se pripuši popijem dva tri gutljaja i baš pomogne...
 
Odgovor na temu

franjo_tahi
Franjo Tahi
Zagreb

Član broj: 34712
Poruke: 399
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti27.04.2009. u 12:45 - pre 181 meseci
Pokušao sam xx puta i sve metode :( mogao bih doktorirati, ali samo na teoriji, ostavljanja cigareta.

Uspio sam od 2 dana - 6 mjeseci biti bez cigarete.
Najduži period mi je 6 mjeseci i tada sam ponovo počeo (sam bih sebi pljusku odvalio...)

Na dočeku Nove - društo puši, pomislih - daj jednu, što mi može? Zapalio ja tu jednu - fuj kako smrdi, ugasio nakon 3 dima.

Za nekoliko dana u uredu - pije se kava, društvo puši. Pomislim: zapalio onu na Novu, nije valjala, nije me pretjerano tražilo nakon toga, daj jednu...
Popušio sam skoro pola cigarete. Da smrdi - smrdi...
Kod kuće, skoro da i ne pomislim na cigaretu.

Sljedeći dan - ista priča, ali popušio sam cijelu...
Kod kuće - ništa.

Za tjedan dana - kako paše ta cigareta uz kavu. Čvrsto si obečah: samo ta, niti slučajno više. Pomislih - ovo je odlično, cigaretu uz kavi i to je to.

Za 10 dana - ma, može jedna prije spavanja...

Za mjesec dana - pušio kao i prije.

Sada sam opet na 2 kutije dnevno, a uskoro neću više smjeti uz kavu u kafiću.

Sada sam skinu knjigu, idem pročitati pa da vidimo.
Inače, pokušao sam razne tehnike: smanjivanje, teatralno bacanje cigareta i upaljača, akupunktura, hipnoza...

Bio sam kod čovjeka (da ga ne reklamiram, ako koga zanima, poslat ću mu privat) na hipnozi. Bio je na TV-u (naplatio, ako se dobro sječam, 250 Kn). Onih 6 mjeseci je bilo nakon posjeta njemu. Iskustva su sljedeća:
- želja za cigaretom je skoro ista kao i bez hipnoze
- dužina odvikavanja - ista
- popratne pojave - bitno smanjene: nema nervoze, nisam jeo toliko slatkiša (ostalo je u kući nešto bombona i keksa i za djecu), kava bolje prija nego s cigaretom - bolja aroma.

Ovo s kavom mi je najzanimljivije (znam iz brojnih pokušaja): nakon 1-2 dana bez cigareta - kava mi ne valja, ukus po pljesnivim krpama. Nakon hipnoze - odlična, aroma jača i bolja nego s cigaretom.

Čestitam svima koji su uspjeli. Nedajte se nagovoriti na "testiranje".

 
Odgovor na temu

milani63

Član broj: 161095
Poruke: 18
79.101.193.*



+29 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti27.04.2009. u 17:08 - pre 181 meseci
@franjo_tahi
Lepo si opisao svoje iskustvo. Potvrdio si ono pravilo koje smo vise puta ovde konstatovali, a to je da samo "jedan dim" u praksi znaci skoro sigurno ponovo vracanje cigareti.
@Jelena
Nadam se da istrajavas u odluci.
 
Odgovor na temu

kvaju

Član broj: 168744
Poruke: 517
77.221.0.*



+16 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti28.04.2009. u 00:00 - pre 181 meseci
Od jutros od 10:30 nisam zapalio niti jedne, osjećam se čudno, čudno dišem.
Taman kontam kako ću sa kolegom sutra za kavom da zapalim samo 1, jer nemogu se zamislit kako da pijem kavu bez cigareta..
i onda pročitah ovaj franjin post..oo koji sam slabić to je nemoguće, baš da vidim kako će sutra da prođe.
 
Odgovor na temu

jelena022

Član broj: 220389
195.66.69.*



Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti28.04.2009. u 07:14 - pre 181 meseci
@Jelena
Nadam se da istrajavas u odluci.


Danas osmi dan bez cigareta...Sada je već lakše nego u prva 3-4 dana...Krize imam uveče i tada se teško obuzdavam ali uspeva...Znam da ću se ako povučem samo jedan dim vratiti na staro a to ne želim...Tako su ranije propadali svi moji pokušaji...Posle dva, tri, pet dana zaključim da ne ide kafa bez cigarete i da nije strašno ako zapalim uz jutarnju kafu...pa podnevnu...pa večernju...i na kraju pijem 5-10 kafa dnevno:-)
Kupila sam knjigu Alen Kara i zaista je dobra...Kad god me uhvati kriza, a naročito uveče čitam knjigu i bude lakše...ponesem je i na posao pa kada je pauza umesto na pušenje, pročitam par strana ili pregledam iskustva sa ovog foruma, koji je sjajan, kao što sam i na početku rekla...
Najveći problem ovih dana mi je jutarnji jak kašalj...Dok sam pušila nisam kašljala...Da li i drugi imaju ovo iskustvo i koliko će da traje?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti28.04.2009. u 07:48 - pre 181 meseci
Evo još jednog odskorašnjeg bivšeg pušača. Pušio sam tačno 10 godina, a taj podatak verovatno ne bih znao tako precizno da nisam propušio baš za vreme bombardovanja 99', a da stvar bude još gora i gluplja, to uopšte nije bilo zbog aviona i bombi, već zbog jedne devojke i društva. Dakle, TOP 5 najglupljih, ali i najčešćih razloga za počinjanje. Za tih 10 godina sam, kao i većina, prošao različite periode, od početnog povremenog pušenja (samo sa društvom), preko 1.5 pakle dnevno (pušenje u svim prilikama koje to dozvoljavaju), zatim napravio jednu tromesečenu pauzu, pa propušio ponovo, pa pokušao da smanjim na 5-10 cigareta dnevno, pa čak i da popušim 2-3 cigarete nedeljno, pa se opet vratio na 1-1.5 paklu dnevno... Sve te faze kroz koje sam prošao, kao i većina pušača, pokazuju da je ipak velika većina pušača itekako svesna svih loših strana onoga što radi (inače ne bi pokušavao nešto da menja, da smanji, da prekine sa pušenjem, itd.), ali prestati nije tako lako, ponajviše zahvaljujući nekim zabludama, a sudeći po nekim postovima, rekao bih da se o tome priča i u knjizi (kasnije ću je pročitati, pa ću videti). Prvo, većina pušača misli da može da prestane u bilo kom trenutku i da on sam odlučuje o tome i da je jedini razlog zašto puši zapravo taj što on tako hoće i da on sam to kontroliše, a ovo ne može biti dalje od istine. Jednostavno, palimo cigaretu onda kada ostanemo potrebu, a svaka sledeća cigareta stvara veću potrebu za onom sledećom i sve tako u krug. Ne kontrolišemo mi pušenje, nego pušenje kontroliše nas. Druga česta zabluda je vrlo često rasprostranjeno mišljenje kod pušača da ako ostave cigarete više neće moći da uživaju u nekim stvarima u kojima su uživali dok su pušili. Ovo je totalna glupost i čisto je stvar psihe i načina na koji naš mozak povezuje informacije. Da smo kojim slučajem posle svakog ručka raspaljivali sebe bejzbol palicom po glavi, vremenom bismo postali ubeđeni da ručak bez bejzbol palice i nije tako ukusan ili da nije potpun. Treća velika zabluda pušača je da cigareta izaziva zadovoljstvo i da se u njoj uživa. Da je tako, uživali bismo u svakoj popušenoj cigareti, ali kao što svaki pušač zna to je jako daleko od istine... uživa se možda u jednoj do dve cigarete dnevno, a sve ostale su stvar nekakve navike, zavisnosti... Prema tome, jasno je da se u principu cigaretom ne pojačava nikakav osećaj opuštenosti i uživanja, već naprotiv, tom istom cigaretom stvara se još veća tenzija, jer ćeš zahvaljujući njoj, vrlo brzo morati da zapališ sledeću, pa sledeću, pa sledeću... u kojima uopšte nećeš uživati.

Još jedan razlog zašto pušači teško prestaju sa pušenjem jeste taj što biraju pogrešne metode prestanka pušenja, recimo tako što će prvo malo smanjiti, pa onda još malo, pa navodno prestati. Od ovoga nema ništa gore... kod god je pokušao ovako nešto, posle toga je pušio duplo više nego što je pušio pre toga. Druga velika greška je što ljudi na prestanak pušenja gledaju kao na odricanje od nekakvog zadovoljstva i uživanja, iako zapravo tog uživanja nikada nije ni bilo, već je sve to godinama veštački stvarana navika. Od prve zapaljene cigarete, preko pušenja 2-3 cigarete dnevno (za koje mislimo da zauvek možemo da ostanemo na tome dok ne odlučimo da prestanemo) do pušenja 2 pakle dnevno, put je veoma kratak i neprimetan i onda vrlo brzo od te 1 cigarete u kojoj smo uživali mi pušimo 40, a uživamo u jednoj ili nijednoj. Mnogi su ovoga svesni, ali opet...

Prema tome, jasno je da gotovo svaki pušač želi da prestane da puši, a onaj ko kaže da ne želi, to kaže verovatno iz straha od neuspeha ako bi probao ili još gore od straha od onoga kroz šta bi prošao ako bi pokušao. Međutim, to ne mora da bude tako... evo ja od kada sam prestao da pušim, uopšte nisam osetio niti fizičku, niti psihičku zavisnost... jednostavno sam odabrao novi metod, a to je da moram da presečem i odlučim ili ću da prestanem da pušim odmah sada i neću zapaliti više nijednu cigaretu ili ću se pomiriti sa tim da sam pušač i da ću pušiti dok sam živ. Da bih to uradio, napravio sam poveću listu nedostataka i prednosti kada si pušač ili nepušač i sam sam se zapanjio koliko stvari tu zapravo ima, a na koje nisam obraćao pažnju... recimo koliko soba smrdi posle pušačke sesije, pogotovo ako nisi boravio u njoj, pa uđeš u nju... zatim koliko veš smrdi, kako onaj na tebi, tako i onaj sveže opran na sušilici, koliko ti smrdi kosa, pa onda recimo moje ponašanje, kao što je cupkanje na sastancima i razmišljanje o tome kada će pauza ili kraj da mogu da izađem i zapalim jednu, ili recimo nepodnošljiva duga putovanja autobusom, crkvene ceremonije i slično gde ne sme da se puši, pa samo čekaš kada će pauza od makar 10 minuta da pripališ... a o dugim stvarima kao što su zdravlje i novac, da i ne pričam, mislim da su one svima jasne... nisam mogao ni do lokalne prodavnice da se odgegam, a da se ne zadišem. Pobogu, čak sam par puta uhvatio sebe da mi čak ni prisustvo dece u zatvorenoj prostoriji nije bio dovoljan razlog da nadjačam želju za cigaretom, već sam tešio sebe u fazonu "Ma neću duvati dim u njih", mislim ono, kao da dim neće svakako popuniti čitavu sobu. Ma, kad bolje pogledam, ni 10 linija koda nisam mogao da sastavim dok ne zapalim cigaretu, tako da su cigarete polako ali sigurno preuzele kontrolu nad mojim životom. Mislim, šta da kažem kada mi je postalo rutina da kad odem kod nekoga, makar i prvi put, prvo što uradim je da snimim unaokolo da vidim da li imaju negde pikslu u stanu, po mogućstvu korišćenu što bi mi ukazalo na to da li sme da se zapali ili ne, pa onda onda ako ne nađem, gledam kuda bih mogao da izađem i gde da se zavučem ako mi se slučajno pripuši. Dakle, totalni gubitak kontrole. A sa druge strane, imamo šta ? Nekakvo virtuelno zadovoljstvo u kome se verovatno uopšte ne uživa stvarno, već je posledica prekida apstinencije (recimo, poznato je da što duže traje pauza, to se više "uživa" u cigareti). Za mene je izbor bio jasan i mogu reći da mi uopšte nije bilo teško. Jednostavno, čim mi se javi nekakva želja ili potreba, što potraje možda par sekundi, setim se svega onog negativnog što sam naveo i prođe me brzo. Sad ne da nemam potrebu za cigaretom, već mi se toliko gade, da mislim da bih se ispovraćao kad bih morao da je stavim u usta.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Odvikavanje od pusenja... iskustva, saveti
(TOP topic, by pajaja)
Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 804391 | Odgovora: 1450 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.