Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zabrana izlazaka posle 23h?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zabrana izlazaka posle 23h?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21860 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:08 - pre 151 meseci
Ako kosarkaska utakmica pocinje u 21 a ti onda idi sa svojim detetom da je gledate zajedno. Eto i dobre prilike za bonding a i manja sansa da ti dete vrbuju navijacke organizacije. Win-win. Roditeljstvo je odgovornost, ko nece odgovornost i nema vremena za svoje dete onda nije trebao ni da ih pravi, sasvim sigurno mu ne treba dozvoliti da odgovornost zameni letargijom oko toga sta mu dete radi i sa kim se smuca. I zasto ja to uopste moram bilo kome da kazem, to bi trebalo da znate.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:20 - pre 151 meseci
Citat:
DaliborP: Wow, koje sam ja srece da nisam imao takvog roditelja. Cuj nema aktivnosti, pa napravicu je sam sebi nevezano da li je 10 uvece ili ponoc.


ok, daj primer, imas 14 godina (7 razred) i ponoc je, koja je to tvoja smislena aktivnost koja ukljucuje boravak na ulici? Ja znam da ces ti da osmislis sebi aktivnost i to je zapravo i srz problema, jer sa 15 godina, napumpan horminima ti nemas teorijske sanse da okruzen istim takvim drustvom osmislis iole pametnu aktivnost. Ispada kao da je dete osudjeno na robiju, to je apsolutno netacno, deci tog uzrasta treba puno aktivnosti, puno prilika da pokazu i nauce samostalnost, prilike da shvate sta je odgovornst, itd, ali roditelj/staratelj je tu kljucna osoba, nije samostalnost to sto dete u ponoc sa drustvom klosari po parku.

Alo, osoba < 15g => DETE! nije cak ni stariji maloletnik, to je DETE!

Evo slika cisto ako ste izgubili percepciju, ovo su 15godisnji decak i devojcica:





Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:35 - pre 151 meseci
^Ja sam tako izgledao sa 8-9 godina, kao i citava moja generacija.
Da su mi ovdje sad slike ucenika iz moje generacije kad smo upisali prvi gimnazije okacio bi pa bi otprilike vidjeli da izgledamo kao stricevi ove djece na gornjim slikama.
Od kuce sam otisao poslije osnovne skole na drugi kraj ondasnje drzave, kao sto su isli i hiljade druge djece, i hiljade takvih je zivjelo samostalno po domovima i internatima u velikim gradovima i uglavnom sami brinuli o sebi.
Da mi je neko u tom uzrastu branio slobodu kretanja ne bi bilo dobro.

U nekim zemljama sa 15-16 godina te vec smatraju odraslim covjekom, a ako se neko nije "kalibrisao" do tog uzrasta, nece mu nista pomoci ni da ga vec u 5 popodne vezujes za radijator.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:42 - pre 151 meseci
Citat:
mmix: ok, daj primer, imas 14 godina (7 razred) i ponoc je, koja je to tvoja smislena aktivnost koja ukljucuje boravak na ulici?

Ja sam sa 14 godina bio u srednjoj skoli, ne znam otkud 7 razred. Smislena aktivnost? Druzenje sa vrsnjacima recimo, ili jos bolje vrsnjakinjama? Sta je lose u tome? Park, setnja itd - meni je to sasvim bilo normalno i prilicno zabavno. Ako ogranicis izlazak do 9, to automatski iskljucuje da bi on mogao nesto lose uraditi?
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:46 - pre 151 meseci
Ma da, vi ste svi bili gorostasi i brijali se od 4 razreda jasta ste, proveri ti te svoje slike slobodno Ja upravo pogledah moj razred u 7 i 8 rarzredu i nismo nista drugaciji od voih klinaca gore.

Uostalom, prvi razred srednje je vec 15 i ne kaci te zabrana, zabrana je bas za te mladje koji se jos kalibrisu. I btw, sta i bilo da ti je neko branio slobodu kretanja? Neko bi platio? Kalibrisano?

Citat:
DaliborP: Ja sam sa 14 godina bio u srednjoj skoli, ne znam otkud 7 razred. Smislena aktivnost? Druzenje sa vrsnjacima recimo, ili jos bolje vrsnjakinjama? Sta je lose u tome? Park, setnja itd - meni je to sasvim bilo normalno i prilicno zabavno. Ako ogranicis izlazak do 9, to automatski iskljucuje da bi on mogao nesto lose uraditi?


Ti si sa 14 mogao da upises srednju samo ako si krenuo u osnovnu sa 6. Mart je presek za skolsku godinu tako da minimalno mogao da imas 14 1/2.
I nema nista lose u druzenju sa vrsnjacima, imaju ceo dan na raspolaganju do 11 uvece.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 11:53 - pre 151 meseci
Dete u osnovnoj skoli treba uredno strukturisano vreme, a to ukljucuje i uobicajen ritam spavanja.
Da li ce se ovim zakonom tako nesto postici, videcemo.

Tesko, kad sad pametnom coveku treba da objasnjavas da ponoc nije optimalno vreme za spavanje osnovcu, sta ce biti tek sa magarcima koji nece da im neko kaze sta ce on sa djetetom.

To je i evolucija.
Svako ce dobiti onoliko koliko ulaze u sebe i porodicu, jedino treba napraviti mehanizam da se ostali zastite od toga.
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.198.*



+69 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:27 - pre 151 meseci
Sve je stvar roditeljskog vaspitanja

Sto se tice same teme, ne mogu da dadjem nigdje ovaj NacrtZakona tj. sta se tacno u njemu nalazi? Sudeci po novinarskom clanku sta-kako mislim da je bzvz i nema mjesta u nasem drustvu jer mi nismo takvi, ili imamo jos uvjek sanse da se popravimo.

Usvajanjem (pritiskom, manipulacijom EU*) lose prevedenih zakona iz (vecinom) Skandinavskih zemalja (kako RS tako i ExYU) ovog Zakona o .... nece se postici nista osim dopuniti budzet ..., po narodu, sirotinji, ljudima koji nemaju ili nisu imali izbora, i
steci utisak da je u drzavi stanje slijedece: fizicko nasilje na svakom cosku, porodice se medjusobno razbijaju od batina, djeca 10-15 god. ...
a ne kako je provuceno kroz usi a prihvaceno kao "Dete treba gajiti u okruženju lišenom nasilja svake vrste" ili "Deca da se zastite"

Naravno, svi mi imamo pravo i priliku ucestvovati u izgradnji svoje zemlje i kao pojedinci izraziti svoje misljenje tj. uticati i preko NDI ili NSRS

15-togodisnjaci su odrasli ljudi i to treba da prihvati cijelo drustvo a pogotovo roditelji te ce tako biti svima lakse.

L.P.



Citat:
*
"Kristina iskreno govoreci ja sam mislio da si ti zena modernih shvatanja, da si iznad tih malogradjanskih gluposti kao sto je brak. Sad vidim da sam se prevario."

:D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:44 - pre 151 meseci
Jel to opet neki kalimero-robinhud momenat? Siromastvo kao izgovor za roditeljsku neodgovornost? Nemam para pa moje dete od 12 leta moze da izbija iz kuce do tri ujutro?

I drugo, ako su 15 godisnjaci odrasli ljudi onda daj da to regulisemo zakonski. Licna karta, pravo glasanja, oslobadjanje roditelja odgovornosti, puna zakonska odgovornost za postupke... Sve po redu kao sto se sad desava sa 18.

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:44 - pre 151 meseci
^^
Takodje, sta drustvo u Srbiji nudi kao alternativu?
Van par vecih gradova ne funkcionisu bioskopi, o nekim utakmicama mogu da sanjaju da gledaju, omladinski centri (nekadasnji domovi omladine i kulture) uglavnom ni ne postoje, bazeni takodje pusti snovi.
Nekadasnje skolske dodatne sekcije slabo funkcionisu, a neki aktivizam je retka pojava u bilo kojem uzrastu.

Ok, zna drzava da nece decu do 15 godina na ulici iza 23h.
A sa cim ce ispuniti vreme do tad?
Ipak, roditelji uglavnom placaju porez od kojeg treba da se finansira gore nabrojano, a opet su osudjeni vise manje na licne improvizacije, ako uopste imaju volju da se bave time.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:48 - pre 151 meseci
Citat:
missortr:
15-togodisnjaci su odrasli ljudi i to treba da prihvati cijelo drustvo a pogotovo roditelji te ce tako biti svima lakse.


Odrasli ljudi? Daj bože da bi znali jaje da skuvaju
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.198.*



+69 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:51 - pre 151 meseci
@mmix

?, nije, slazem se u potpunosti i ne treba mi zakon da bi to bilo tako.

Ovo drugo isto nisi u pravu, moras razmisljati malo, moze vozacka.
:D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:51 - pre 151 meseci
Isak666, Pa, mislim da gresis. Ne mogu da pricam o drugim sredinama ali u Pancevu ima poprilicno aktivnosti za klince raznih uzrasta, cak je i dom omladine veoma aktivan sa srednjim i starijm maloletnicima, organizuju i koncerte, mislim da cak imaju i instrumente i daju prostor bendovima za vezbanje, imaju svoj internet radio, izdavacku delatnost, itd (http://www.domomladinepancevo.com). Ima sportskih klubova, cak i americki fudbal (zovu se Pancevacki Panteri valjda). Tako da situacija nije uopste tako sivilo kako se prica, samo se treba malo raspitati i uputiti dete u razne stvari dok ne nadje nesto sto mu se svidja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 12:54 - pre 151 meseci
Citat:
missortr: Sve je stvar roditeljskog vaspitanja

Poenta cele price.


Zakonska zabrana izlaska je kontraproduktivna - uvek bila, i uvek ce biti. I opet pokusavaju da rese problem sa pogresne strane.

Za svaki postupak maloletnog deteta odgovoran je roditelj ili staratelj. Shodno tome, za svaki problem koje dete napravi, oni trebaju da snose odgovornost.
Dete obije trafiku u pola noci - nikakav problem. Roditelj ode malo u CZ da odlezi (kao da je on cuknuo trafiku), a taman ima vremena i da razmisli malo.
Kada izadje, neka pusta opet dete da radi iste stvari - ako mu se svideo boravak u CZ-u.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 13:02 - pre 151 meseci
Na zalost, ne gresim (osim ako se nesto nije drasticno izmenjalo poslednjih dve tri godine, a da nisam cuo za to).
Pancevo je izuzetak.

Inace, imali ste (ili imate jos uvek, nemam pojma vise) i ok ekipu koja je gurala medju prvima u Srbiji pricu omladinske politike na lokalnom nivou - i to pre nego sto je to postala licna akcija G17+ ;)
 
Odgovor na temu

missortr

Član broj: 210741
Poruke: 364
92.36.198.*



+69 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 13:03 - pre 151 meseci
@Miroslav Jeftić
ako do te dobi nemaju odgovornost tj. postanu ono sto si prokomentarisao mozes li nam pribliziti kada ce onda.

nisi uopste ni procitao post?

a o samom Zakonu o .... ni govora da se pojavi u el. obliku

***pardon
nacrtu
:D
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 13:04 - pre 151 meseci
kakva naiva.
Mislis da ce klinca koji obija trafike da boli dupe sto mu cale ide u cz? Sta ce cale da ma uradi, da ga izmlati kao 258 puta pre toga? I onda nece da obije trafiku da ponovo posalje caleta na "odmor"?

Resenje problema nije u tome, ti kad uhvatis klinca koji obija trafiku ta prica je vec gotova, poenta je u prevenciji, poenta je u tome da se roditelji nateraju da primete da su napravili decu pre nego sto ta deca urade nesto sto ce im sje*ati ostatak zivota. To izmedju ostalog ukljucuje i suocavanje sa prinudnim apartom drustva (policijom) na prekrsajnom nivou PRE nego sto to bude na krivicnom ako vec ne moze da se dopre do roditelja. To izmedju ostalog ukljucuje i otkrivanje onih porodica u kojima ni to ne funkcionise i kojima je ocigledno neophodna strucna pomoc PRE nego sto ta strucna pomoc bude vaspitac u popravnom domu. Ako ce neki 14-godisnjak zbog toga da se uzruja, i neka, ocigledno onda do tog trenutka nije naucio da sloboda nije apsolutna, nek se malo isfrustrira pa ce lakse da se pomiri sa tim, pa ce i svi ostali u njegovom okruzenju imati manje problema sa njim kad poraste.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 16:57 - pre 151 meseci
Citat:
missortr: @Miroslav Jeftić
ako do te dobi nemaju odgovornost tj. postanu ono sto si prokomentarisao mozes li nam pribliziti kada ce onda.

nisi uopste ni procitao post?

a o samom Zakonu o .... ni govora da se pojavi u el. obliku

***pardon
nacrtu


Jesam pročitao, ali ne znam šta ti je poenta. Mi nismo takvi? Kad su moji roditelji bili srednjoškolci, ako te neki profesor zatekne u kafani posle 22h, ugasio si . Naravno više nismo takvi, sad je cool maltretirati profesore i kačiti to na Youtube, a život počinje posle ponoći. Divota
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 17:00 - pre 151 meseci
Ogranicavanjem slobode jos nikad niko u istoriji civilizacije nije postigao nista pametno, pa nece ni sada.
Ajde da se radi o zabranjivanju nekakvog problematicnog ponasanja ili djelovanja, nego se ogranicavaju osnovne ljudske slobode:
- sloboda kretanja,
- sloboda izbora kad cu na spavanje, a kad cu ustajati;
a bez da "kaznjenik" treba da ima ikakve kvalifikacije ili sklonosti ka problematicnom ponasanju, iliti nedajboze da je ikad ista i ucinio?!

Znaci, kaznjavaju se nevini ljudi "preventivno" - da ne bi slucajno nesto lose ucinili.
Pa to je zapamceno samo u par najgorih tiranija koje su zadesile covjecanstvo tokom istorije.

Sta je sledece: preventivni boravak u zatvoru?
Neka se djeca na vreme upoznaju sa prinudnim aparatom drustva, pa ako ce zbog toga neki 14-godisnjak da se uzruja - pa boze moj, i neka, kasnije ce manje problema praviti u okruzenju...

Citat:
mmix: poenta je u tome da se roditelji nateraju da primete da su napravili decu

Vec 200 godina najveci svjetski psiholozi i sociolozi nisu dosli ni priblizno tom rjesenju sa svim svojim teorijama i sistemima, ali ce evo jedna uredba u Srbiji na sve da stavi tacku.
Da citiram:
Citat:
mmix: kakva naiva.
 
Odgovor na temu

hobbista
Beograd

Član broj: 149118
Poruke: 277



+180 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 17:26 - pre 151 meseci
mmix: nije naiva. Tako su stvari nekada funkcionisale.
Treba naterati roditelje da se bave svojom decom. Kada prvih 10 roditelja zavrsi u stanici na prenocistu (ili u CZ-u na produzenom vikendu), ostali ce poceti da razmisljaju gde su im deca i sta rade.
 
Odgovor na temu

p3j4
Lokacija: Mordor

Član broj: 52949
Poruke: 122
*.static.kdsinter.net.



+78 Profil

icon Re: Zabrana izlazaka posle 23h?23.11.2011. u 17:56 - pre 151 meseci
Citat:
hobbista: ostali ce poceti da razmisljaju gde su im deca i sta rade.


a kako će to da razmišljaju i šta će da urade?
pa običan čveger može da se tumači kao nasilje nad detetom, jer su roditeljima ruke vezane.
možda da roditelj jaaako lepo i ponizno zamoli dete da ubuduće bude pristojno? ili će biti prinuđen da mu uskrati gledanje omiljenog crtanog filma.

nego, kako smo krenuli, ja mislim da roditelji treba decu da ustupe državi, i to najbolje odmah po rođenju, pa da onda država tu duradi nešto i da od njih napravi ljude, kad već roditelji ne mogu ili ne znaju.
Internet forumi su kao javni toalet... udje ko želi, ispiša se gde poželi, i ode...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zabrana izlazaka posle 23h?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21860 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.