Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fon Burg ide iz Srbije

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Fon Burg ide iz Srbije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129864 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije31.08.2012. u 21:47 - pre 141 meseci
on topic

Recimo, pojavi se neki matematički genijalac negde. Zašto bi njemu bilo zanimljivo da na nekom inženjerskom projektu, pa makar bio naučnoistraživački, izigrava Žuću račundžiju? To obično nije slučaj. Takve tipično zanima ono čime se oni bave.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije31.08.2012. u 22:30 - pre 141 meseci
ontopic2

Dok su mami (od čije se sise mali nije odvojio, kao što je ventura primetio) trebale pare, govorila je "zaustavimo odliv mozgova iz Srbije".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+1

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 04:10 - pre 141 meseci
Citat:
E, vidiš Milanče, vrhunska nauka je oduvek bila javna.


Imam problema sa ovom tvrdnjom.

Prvi problem je sta sve tacno zoves vrhunskom naukom. Ovo pitanje je kljucno za nasu raspravku
u poslednjih 3-4 stranice. Po mojoj proceni - previse olako si mnogo toga lisio atributa nauke.
Ne oduzimam ti pravo na licnu skalu vrednosti i preferencije, samo moram naglasiti da ustaljena
i prihvacena podela ne ide po linijama koje si navodio, niti je ni priblizno iskljuciva.

Da jasnije podcrtam gde vidim nelogicnost:

Primer: memristor - element teorije kola kojeg je predvideo 1971 Leon Chu. Nemam sumnje da ces
ovu vrstu dostignuca okarakterisati kao vrhunsku nauku - i ja cu.

Ono sto bih voleo da mi kazes, prema svojim dosadasnjim stavovima - kako bi trebalo okarakterisati
ekipu iz HP Labs koja je uspela 40-tak godina kasnije da realizuje prvu prakticnu implementaciju tog
do skora cisto teorijskog koncepta ?

Da li se mogu uklopiti u tvoju definiciju vrhunske nauke ?

Nacisto sam sledece:
a) nisu doneli supstancijalnu novu misao - Chu im je sve lepo rekao 40-tak godina pre.
a) tezga nije, nisu to radili da bi namlatili para, platili rentu itd
b) cist research nije u pitanju (istrazivanje u nepoznatom sirom otvorenih ociju i usiju za nesto sto potencijalno
moze da donese napredak) - u ovom slucaju su tacno znali sta traze i sta ce biti prihvatljiv rezultat.
Da li je to onda neka vrsta domaceg zadatka (definisan problem, nadji resenje) ?
c) cisto tehnologija nije, iako je igrala neku ulogu - na nekoj materiji su morali to da realizuju, a da li je to i najbolje
resenje, prihvatljivo iz svih mogucih uglova, od ekonomskog do ekoloskog - u ovom trenutku je manje bitno.
d) inzenjering - nije ni to, mada negde na kraj mozga je to verovatno krajnje ishodiste.

Dakle - sta su tacno ?

Drugi problem si sam rekao sta je:
Citat:
postoje zatvoreni naučni projekti

tj. da li se danas sva naucna saznanja odmah prosledjuju naucnoj javnosti, ili ima i po nesto
sto je od vojno-strateskog, pa i od ostalih znacaja (kontrola svesti, kontrola populacije)
itd.

Licno se bojim da ce zadrska javnog publikovanja da traje prilicno dugo, a da ce samo oni
koji prezive imati prilike da saznaju sta ih je sve snaslo i sta su sve preziveli.

Na ovom problemu se necu zadrzavati, jer definitivno moze ovu temu da otera u tezak off.

Citat:

OK, neka je taj tvoj projekat neki izolovan slučaj zatvorenog vrhunskog naučnog projekta. Ako je tako, onda rezultati nisu objavljeni niukakvim javno dostupnim naučnim časopisima, jer predstavljaju tajnu. Postoje dakle sledeće mogućnosti:

1. Projekat je zaista bio zatvoren i zato nema objavljenih rezultata.
2. Rezultati su objavljeni. U tom slučaju je NDA čisto vađenje, jer ono što je objavljeno nije nikakva tajna, a link na objavljeno je upravo ono što se traži.

A što se tog Gedesa tiče, ako si sarađivao sa njim na nekom projektu, to i dalje ne znači da si učestvovao na naučnoistraživačkom projektu. Ako je pak neki od tih njegovih 800 objavljenih radova bio deo tog projekta, onda stavljanje linka na dostupan rad nema nikakve veze sa NDA i to je onda samo vađenje.


Gotovo svaka od ovih predpostavki je netacna.

Tacan je samo jedan detalj - od mene licno ne mozes dobiti eksplicitne detalje za koje pitas. Sreca je
sto ti i bilo ko drugi sa internet vezom moze sve ove podatke da lako i besplatno dobije.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 01.09.2012. u 07:07 GMT+1]
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 05:03 - pre 141 meseci
Da probam da adresiram i ovo pitanje:

Citat:
Recimo, pojavi se neki matematički genijalac negde. Zašto bi njemu bilo zanimljivo da na nekom inženjerskom projektu, pa makar bio naučnoistraživački, izigrava Žuću račundžiju? To obično nije slučaj. Takve tipično zanima ono čime se oni bave.


Prvi veliki faktor je raspoloziv broj pozicija i njihova dostupnost.

Ako izuzmem likove poput Perelmana, koji se neda preveslati, masa ostalih genijalaca
se pre ili kasnije suoci sa najbanalnijim aspektima materijalne fizike planete - sa cinjenicom
da mora da se jede, da mora da ima gde da se spava, da za podizanje porodice treba
sredstava, da vec i prvo dete unosi mnogo vise odgovornosti nego sto je odgovornost
prema cistoci profesionalnih izbora.

Trenutno, raspolozive pozicije za teorijsku fiziku (prema iskustvu bliskih prijatelja) su
na apsolutnom minimumu, placene izuzetno malo, dostupne najstarijijima i najuglednijima
u akademskim krugovima. Bolje placenih alternativa ima znatno vise, i uglavnom su u
primenjenim naukama, tehnologiji, pa cak i u inzenjeringu. U okruzenju u kojem obicno
ne postoji sigurnost koje nosi nasledstvo od proslih generacija (recimo: stan od matoraca),
ovakvi izbori se ne mogu preskociti.

Kad je rec konkretno o matematicarima, cak i pre 70 godina, Milomir Stanisic http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9B
(head of Aerospace Eng na Purdue, mentor Neal Armstronga) doktor masinstva i doktor matematike,
je izmedju godina u kojima je po Ilinoisu i Indijani kopao sanceve i grobove za nadnicu i godina
u kojima je bio u samom vrhu najplacenijih aerospace konsultanata verovatno morao da napravi
neki izbor te vrste.

Iako je nedvosmisleno bio naucnik ( http://scholar.google.com/scho...&as_sdt=1%2C5&as_sdtp= )
ocito da mu je bilo zanimljivo da se bavi konkretnijim problemima. Ili - bar nije nalazio da je
mismatch izmedju zelja i raspolozivog u velikom raskoraku.

U odnosu na ono sto je znao, u onome cime se bavio bio je upravo neka vrsta hiper-Zuce racundzije.

Drugi veliki faktor moze da dodje od zadovoljstava nevezanih striktno za nauku kao nauku.

Videti da plod tvoje manje teorijske a vise prakticne invencije konkretno spasava neciji zivot,
moze da znaci puno. Geddes je isticao da mu je medju svim izumima daleko najvise znacio
mali prsten koji se moze staviti tromesecnoj bebi oko prsta i koji non-invazivno meri i dojavljuje
mnostvo vitalnih zdravstvenih parametara.


Verujem da ne postoji nijedan vrhunski naucnik koji ne bi pristao da trampi bar deo svojih naucnih
doprinosa za nesto znatno prostije sto bi efektivno resilo neki od gorucih problema covecanstva
(glad, bolestine, bedu).



Na kraju krajeva (ontopic) Srbiju moze da potpuno ravnopravno zanima bilo koja kombinacija
(teorijska nauka ili ne, nauka ili inzenjering) koja bi za krajnji efekat imala da se zemlji donese
bilo kakav konkretan prosperitet koji odlucujuce moze doneti uspesan genije - naucne veze i
ugled, protok eksperata i ekspertiza, konkretni projekti, radna mesta.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 01.09.2012. u 06:19 GMT+1]
 
0

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 05:10 - pre 141 meseci
Citat:
ontopic2

Dok su mami (od čije se sise mali nije odvojio, kao što je ventura primetio) trebale pare, govorila je "zaustavimo odliv mozgova iz Srbije".


Porazavajuca cinjenica je da se oko njegove buducnosti morala brinuti njegova majka.
U normalnim drustvima, o talentima i znatno manjeg kalibra brigu preuzimaju razni drugi
drustveni entiteti....majka tu ostaje eventualno da ima ko da donese kolace vikendom u
kamp/centar za talente/internat za nauku.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 09:38 - pre 141 meseci
milanche

Vrhunska nauka je probijanje novih ideja, a ne "moj projekat na koji se palim". To je valjda svima jasno. Genije je onaj ko menja svet - način mišljenja i života.

Taj memristor mi je zaista špansko selo. Međutim, po tvom opisu, šta je tu vrhunska nauka po pitanju HP-ovog projekta? I sam kažeš da nisu doneli supstancijalno novu misao. Ako je reč o vrhunskoj nauci, to je ono što je predvideo taj Chu pre 40 godina. Kažeš, on je sve lepo rekao. Pa, po čemu je implementacija toga vrhunska nauka?

Drugo, apsolutno znam da se neke stvari kriju iz strateških razloga, ali mi ne navede šta je od fundamentalnih otkrića bila tajna. Je li memristor od tog Chu-a bila tajna. Pusti sad to šta ćemo mi saznati da ih je snašlo. Reci ti meni šta smo mi saznali da nas je snašlo od pre x godina. Saznali su Nemci za Tjuringovu ulogu u II Svetskom ratu, ali Tjuring je taj rad štampao 1936. Dakle, bio je javan. Tajno je bilo samo da je to primenjeno, a vrhunska nauka je bila javna.

Treće, lako je negirati argumentovane postavke - bez argumenata.

Četvrto, od dvadesetak studenata iz moje grupe, koji su diplomirali, dvoje se u Americi bave teorijskim radom i predaju na američkim univerzitetima. Neki drugi se bave teorijskim radom ovde i nisu genijalci ni približnog kalibra kao mali iz naslova teme. Znam i ljude kalibra Teodora von Burga, pa i mnogo većeg, i bave se vrhunskom teorijom. Nikakav problem im nije bio da nađu posao na prestižnim mestima. Plate su im odlične. Jedan je nedavno doneo kolegi iz Srbije poklon vredan 500 evra. I gle, niko nije imao mamu koja je urlala po novinama, imali su kudikamo manju podršku države od Teodora von Burga. Dakle, upisanu matematičku gimnaziju, kasnije matematički fakultet, stipendiju, pristup bibliotekama i kontakte sa starijima.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
+4

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 09:55 - pre 141 meseci
Citat:
milanche: Porazavajuca cinjenica je da se oko njegove buducnosti morala brinuti njegova majka.
U normalnim drustvima, o talentima i znatno manjeg kalibra brigu preuzimaju razni drugi
drustveni entiteti....majka tu ostaje eventualno da ima ko da donese kolace vikendom u
kamp/centar za talente/internat za nauku.

Sve je to u redu, samo nije u redu da njegova majka lažima i pritiscima dolazi do nečega što njenom sinu ne sleduje po zakonu...
 
+2

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 10:16 - pre 141 meseci
Citat:
Taj memristor mi je zaista špansko selo. Međutim, po tvom opisu, šta je tu vrhunska nauka po pitanju HP-ovog projekta? I sam kažeš da nisu doneli supstancijalno novu misao. Ako je reč o vrhunskoj nauci, to je ono što je predvideo taj Chu pre 40 godina. Kažeš, on je sve lepo rekao. Pa, po čemu je implementacija toga vrhunska nauka?


Odlicno.

Problem izmedju tvoje nomenklature nauke i ostatka sveta sto se i dostignuce i ekipa koja je to uspela
da uradi (prva implementacija + prva potvrda koncepta) ubrajaju u ....guess what ? Upravo u domen
vrhunske nauke ("hej, imamo element teorije kola koji je nedostajao, a svi smo znali da mora da bude
tu negde")

Ko ih ubraja ? Svi relevantni faktori, kolege, naucne institucije, drustvo, drzava. Siguran sam da im
dostignuca ne svrstavaju ni u puku tehnologiju, ni u inzenjering (sto bi bilo par spratova ispod), najmanje
ne u tezgu, niti u bilo sta sto lebdi kao polu-riba, polu-devojka na granici nauke, kao jeste, a kao i nije.
Dakle, svi smatraju da su celim obimom presli u teren nauke.

Slutim da ce se potpuno isto provesti i ekipa iz CERN-a sa svojim angazmanom oko potvrde postojanja
Higgs-ovog bozona (ideje prvi put jasno formulisane pre 50-tak godina) - malo ko ce taj konkretan
poduhvat smestiti izvan granica vrhunske nauke. Stavise - zauzece vidno mesto na hronologijama nauke
(recimo: http://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_scientific_discoveries).


Sta hocu da kazem ?

Ti imas ocito svoj stav o tome sta se svrstava u nauku i gde leze granice. Izlozio si ga vec u nekoliko navrata.

Taj stav se vrlo ocito razlikuje od siroko i de facto/de iure prihvacenih stavova o tome sta je nauka, sta je
sve naucna institucija, sta je sve naucni poduhvat, ko sme da se zove naucnikom a ko ne. Moram da jasno
kazem da spadam u one koji sa tim stavovima nemam nikakav problem, prihvatio sam ih po default-u.

Razlika te ocito zove ili na detaljniju elaboraciju stavova (da eksplicitno i detaljno i na miru izlozis svoje
nomenklature nauke i srodnih pojmova) ili na korigovanje stavova prema usvojenim konvencijama vremena.








[Ovu poruku je menjao milanche dana 01.09.2012. u 11:31 GMT+1]
 
+1

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 10:21 - pre 141 meseci
Citat:
Četvrto, od dvadesetak studenata iz moje grupe, koji su diplomirali, dvoje se u Americi bave teorijskim radom i predaju na američkim univerzitetima. Neki drugi se bave teorijskim radom ovde i nisu genijalci ni približnog kalibra kao mali iz naslova teme. Znam i ljude kalibra Teodora von Burga, pa i mnogo većeg, i bave se vrhunskom teorijom. Nikakav problem im nije bio da nađu posao na prestižnim mestima. Plate su im odlične. Jedan je nedavno doneo kolegi iz Srbije poklon vredan 500 evra. I gle, niko nije imao mamu koja je urlala po novinama, imali su kudikamo manju podršku države od Teodora von Burga. Dakle, upisanu matematičku gimnaziju, kasnije matematički fakultet, stipendiju, pristup bibliotekama i kontakte sa starijima.


Konkretno okruzenje matematike ne poznajem, niti imam razloga da sumnjam u to sto si rekao. Drago mi je da sa
matematikom stvari stoje tako kako kazes.

Pokazao sam samo da u onom okruzenju koje poznajem (ucesce u raznim drugim naukama), mesta za genijalnog
matematicara ima u izobilju.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 11:54 - pre 141 meseci
paaa,

nije isto istrazivanje u oblasi matematike ili obrade signala ili se cak i pojedine oblasti fizike razlikuju.

Primer. Konkretno sto se tice radova iz astrofizike tu je tipicno da se na rad potpisuje i po 20tak ljudi jer takav im je kodeks da moras potpisati i one koji su recimo konstruisali ili odrzavaju teleskop koji si ti koristio. To npr nije slucaj sa biofizikom gde se gleda da se ne potpisuje vise ljudi jer ti se umanjuje koeficijent za broj ko-autora.

Drugo, vodje timova se potpisuju na puno vise radova godisnje jer oni daju ideju i prate i znaju sta kada i kakao. Bas kao sto i gazda prisvaja glavni profit. Dok doktorand ili post-doc recimo da 2-3 rada njegov sef moze i 3-4 puta vise.

Dalje, veliki profesori i znacajna imena obicno izdvoje par radova kao selected papers.

I na kraju, najpoznatiji imena uglavnom se dovoljno predstavljaju imenom, recimo kao sto je bio Ajnstajn, Openhajmer, Fridman, Abrikosov i druga superteska kategorija.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 12:06 - pre 141 meseci
Citat:
milanche:
Kad je rec konkretno o matematicarima, cak i pre 70 godina, Milomir Stanisic http://sr.wikipedia.org/wiki/%...%D0%BD%D0%B8%D1%88%D0%B8%D1%9B
(head of Aerospace Eng na Purdue, mentor Neal Armstronga) doktor masinstva i doktor matematike,
je izmedju godina u kojima je po Ilinoisu i Indijani kopao sanceve i grobove za nadnicu i godina
u kojima je bio u samom vrhu najplacenijih aerospace konsultanata verovatno morao da napravi
neki izbor te vrste.


Svaka cast Stanisicu, ali neko poput njega danas to ne bi mogao da uradi.

Prosto, konkurencija je prejaka. ONDA u godinama kad je on upisivao fakultet, napredniji naucnici SADA vec dobijaju stalne pozicije. Zato danas odmah po zavrsetku faksa phd dobijaju stipendije, koje mada ne velike omogucuju pristojan zivot i ako se shvate kao investicija u buducnost mogu biti dobra stvar. PhD student tako moze komotno da se posveti nauci, a ne da istovara ugalj ili cisti cipele i slicne nebuloze.

U tom svetlu trebati gledati i perspektivu Burga.

Znaci to je kao trcanje maratona. U pocetku trke mi vidimo da se odmah izdvoji par njih i naravno ocekujemo da i pobednik bude iz te grupe pa cak i da onaj ko vodi na 5km pobedi. No, to ipak nista ne mora da znaci. Sigurno je samo dakle da oni koji su zaostali nemaju sanse, ali od grupe koja vodi moze svasta da bude jer duga je trka.
 
0

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 13:05 - pre 141 meseci
Citat:
Nedeljko:Taj memristor mi je zaista špansko selo. Međutim, po tvom opisu, šta je tu vrhunska nauka po pitanju HP-ovog projekta? I sam kažeš da nisu doneli supstancijalno novu misao. Ako je reč o vrhunskoj nauci, to je ono što je predvideo taj Chu pre 40 godina. Kažeš, on je sve lepo rekao. Pa, po čemu je implementacija toga vrhunska nauka?

Ovo ti je poprilična redukcija pojma nauka.
Po tome, kad bi neko predvidio na papiru da bi trebalo da je moguće okrenuti tok vremena ili nadmašiti brzinu svjetlosti - a pri tom nemajući pojma kako bi se to moglo u praksi implementirati - to bi bila nauka.
Kad bi neko za 50 godina zaista napravio vremeplov ili WARP pogon - to bi bilo obično tezgarenje?!

Danas nije problem predviđati kojekakva čuda, čak je i trećerazrednom naučniku uz pomoć kojekakvih simulacija i super-računara moguće da predviđa koješta, od kojekakvih super-materijala pa do otkrivanja novih dimenzija. Međutim, realizacija toga u praksi obično zahtjeva da 2000 prvorazrednih naučnika radi na tome 10 godina da bi se to na neki način manifestovalo u materijalnom svijetu.
 
+2

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 16:10 - pre 141 meseci
^
Odine, to što pišeš je OK. Međutim, u tvom primeru je taj drugi pronašao način kako da nešto ostvari, što je bilo nepoznato, a to se ne uklapa u ovo
Citat:
milanche: nisu doneli supstancijalnu novu misao - Chu im je sve lepo rekao 40-tak godina pre.

Ako je bilo nepoznato kako se to može ostvariti, pa neko našao način, to jeste nauka, a da li je vrhunska to zavisi od toga koliko je teško bilo doći do tog otkrića (načina ostvarivanja). Težina i praktičnost ne idu uvek zajedno. Evo, od velike Fermaove teoreme niko nije video praktične koristi (njen je značaj što su se razvili važni delovi matematike u pokušajima da se ona reši), a rešavala se vekovima. Sa druge strane, nešto što je mnogo lakše, kao što je Njutnov metod tangente za numeričko rešavanje jednačina, može biti vrlo praktično.

E, zato je meni milanche nejasan po ovom pitanju. Ako nije bila potrebna nikakva značajna nova ideja za ostvarivanje, u čemu je onda bio problem? U nedostatku interesovanja da se to reši? U nedostatku opreme?

Naravno da ja priznajem i primenjene nauke, ali vrhunska nauka nauka, koja god da je je uvek u provaljivanju novih ideja. To je ono što nešto čini vrhunskom naukom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 16:10 - pre 141 meseci
Citat:
Primer: memristor - element teorije kola kojeg je predvideo 1971 Leon Chu. Nemam sumnje da ces
ovu vrstu dostignuca okarakterisati kao vrhunsku nauku - i ja cu.

Svi se slazu da je ovo vrhunska nauka = Leon Chu je vrhunski naucnik.

Citat:
...HP Labs koja je uspela 40-tak godina kasnije da realizuje prvu prakticnu implementaciju tog
do skora cisto teorijskog koncepta ?

Ja boldovao, u originalnom tekstu nije boldovano - ja boldovao da se zna zasto sam citirao i sta je srž/bitno/jedino vazno u recenici a po pitanju Nauke.

Citat:
a) nisu doneli supstancijalnu novu misao - Chu im je sve lepo rekao 40-tak godina pre.
a) tezga nije, nisu to radili da bi namlatili para, platili rentu itd
b) cist research nije u pitanju (istrazivanje u nepoznatom sirom otvorenih ociju i usiju za nesto sto potencijalno
moze da donese napredak) - u ovom slucaju su tacno znali sta traze i sta ce biti prihvatljiv rezultat.
Da li je to onda neka vrsta domaceg zadatka (definisan problem, nadji resenje) ?
c) cisto tehnologija nije, iako je igrala neku ulogu - na nekoj materiji su morali to da realizuju, a da li je to i najbolje
resenje, prihvatljivo iz svih mogucih uglova, od ekonomskog do ekoloskog - u ovom trenutku je manje bitno.
d) inzenjering - nije ni to, mada negde na kraj mozga je to verovatno krajnje ishodiste.

Dakle - sta su tacno ?

Boldovano - odgovor na to pitanje je vec dat a glasi: Realizacija prve prakticne primene implementacije vrhunskog naucnog dostignuca iz 1971. godine.

Jel' negde gresim? Ako gresim, u cemu gresim? Hvala.

Ako ne gresim - onda ta prakticna primena nije vrhunska nauka.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 16:34 - pre 141 meseci
ne gresis, samo ne znas precizno kako stoje stvari.

U nauci dakle imas teorijski i eksperimentalni deo. Evo npr ovaj eksperiment sa Kolajderom u CERN-u sto se desava oni tu pokusavaju da dokazu postojanje Higgsovog bozona. Znaci teorijsku pretpostavku je dao Higgs jos 60-i-neke, ali evo tek sad postoje tehnicke mogucnosti kao i sredstva i volja da se isfinansira projekat koji treba da simulira uslove rane vasione i pokaze ispravnost Higgsove teorije.

To je sto se tice fundametalnih nauka.

U primenjenim pak imas taj R&D gde se znaci ide na konkretnu implementaciju. Medjutim, nemoj misliti niukom slucaju da su to neki Proke pronalazaci i to su sve naucnici ali usredsredjeni na konkretan projekat...
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 16:57 - pre 141 meseci
a i jos nesto:

Amerikanci i Englezi uvek su imali drukciji pristup nauci od recimo kontinentalnog evropskog zapada, mislim na FRA, NEM i ITA. Na kontinentu se nauka uvek razvijala kao svrha sebi. Npr kad gledas najveci naucnici su bili Francuzi, Nemci, Italijani (vise u renesansi)...

Englezi su se pak bavili primenjenim stvarima. Tako su anglosaksonci izmislili sve prakticne stvari i konacno pokrenuli industrijsku revoluciju. Zeleznica, parabrod, telegraf, telefon sve te prakticne stvari su oni izmislili. Cak recimo i radar koji ih je spasao od Adolfa Alojza Hitlera.

Stos sa Amerikom je sto ona gleda materijalnu korist. Ukoliko masa ne vidi da je nesto isplativo, nece ga finansirati ma kako to bilo lepo. Takav pristup je razuman i dobar, ali ima nekad kada moze i da se obije o glavu ako se tvrdoglavo insistira na njemu.

To se desilo upravo u sukobu sa Rusima oko svemirskog programa. Lansiranje Sputnika 1957. u potpunosti je sokiralo Washington. Otkriveno je da Amerika i nije tako superiorna i sto je jos gore da je veoma ranjiva. Godinu dana kasnije 1958. pred. Eisenhower osnovao je NASA, a sve to vreme su se natezali oko budzeta i svadjali treba-netreba. Za to vreme Sovjeti su nastavili da ispaljuju satelite, sa kerom, dva kera, majmunom, a onda su izbacili i Gagarina 1961. I cak i tada pred. Kennedy morao je da pazljivim govorima naelektrise masu i Kongres za podrsku da idu na Mesec (before this decade is out) ! Nije to bilo nimalo lako. Ne ne.

Ako ste gledali film Apollo 13, tamo predstavnici lokalnih vlasti ladno prete Lovellu da mozda i nece biti leta Apollo 13 jer ne vide svrhu finansiranja dalje "posto su pobedili Ruse"...







 
0

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 18:02 - pre 141 meseci
^ :) To su sve istorijska desavanja i objasnjenje ko sta radi. Ne ulazim u to, niti je bitno. Niti je odgovor na ono sto sam pitao. Ma nije ni bitno.



Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 18:18 - pre 141 meseci
Lion Lederman je dobio Nobelovu nagradu za eksperimentalnu fiziku. Ali, on nije radio po tuđim šemama, nego je dao vrlo važan originalni kreativni doprinos.

O neutrinu sam prvi put čitao u sjanoj popularnoj knjizi "postoji li antisvet" kao gimnazijalac. Pisalo je da je neutrino čestica koja vrlo teško interaguje sa materijom. Toliko teško da mi se čini da je pisalo da čak u kroz Sunce može da prođe veliki broj puta bez ijednog sudara. Međutim, neutrini sa Sunca na Zemlju stižu u ogromnim količinama, pa se nešto od toga i sudari sa ovdašnjim česticama. Detektori neutrina su postavljani na dnu mora ili okeana, gde su sva ostala zračenja zaustavljena masom vode, pa se na detekciju sudara neutrina sa opremom velike mase čekalo godinama. Čak i kada dođe do detekcije, postojala je značajna verovatnoća da je detektovano nešto drugo.

E, onda je došao čika Lion Lederman i smislio elegantan način za detektovanje neutrina. Toliko elegantan da je sa lakoćom merena brzina neutrina na Zemlji. E, za to je dodeljena Nobelova nagrada za eksperimentalnu fiziku.

Drugi primer Nobelove nagrade za eksperimentalnu fiziku je Džozeftonov metod za eksperimentalnu proveru kvantne elektrodinamike sa tačnošću koja je za nekoliko redova veličine veća od presiznosti merne opreme. Reč je o vrlo komplikovanom i kreativnom eksperimentalnom radu.

Dakle, i u eksperimentalnoj fizici je dodeljivana Nobelova nagrada za genijalne pomake, a ne za prostu implementaciju nečega postojećeg.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 18:22 - pre 141 meseci
Braksi,

Očigledno nisi upućen da gro fundamentalnih naučnih otkrića posle drugog svetskog rata potiče upravo iz SAD.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fon Burg ide iz Srbije01.09.2012. u 18:49 - pre 141 meseci
zar sam ja to negirao ?

ps.: milanche je -9. Sad bi trebao vec da je ustao !
 
0

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Fon Burg ide iz Srbije
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 129864 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.