Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 109738 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 11:43 - pre 114 meseci
Ventura

Ima ta prica i drugu stranu. Taj susedni stan ce verovatno da se greje, na struju ili sta god, mozda i bolje nego na centralno grejanje. Mozda da se izmeri i njemu toplana da doplati grejanje kroz zidove?

Drugo, da li su isti stanovi u potkrovlju i prizemlju u odnosu na "sredinu" zgrade? Zar oni ne "vuku" vise toplotne energije od stanova izmedju, i zar ne bi trebali vise da placaju, ili manje jer im je niza temperatura za isti utrosak energije? Zasto svi placaju isto?

Ili, meni koji sam na cosku da smanje cenu jer se manje grejem "kroz zidove" od onih ususkanih stanova u sredini?

Objasni meni ovu logiku, konkretno u mojoj zgradi (mada mislim da to vazi za svaku zgradu koja ima zajednicki kalorimetar).
- Svaki stan ima svoj kalorimetar.
- Neki stanovi su prazni i gazde su odjavile grejanje, ali moraju da placaju osnovicu (oko 2000 dinara).
- Grejanje se placa tako sto se ocita glavni merac u podrumu zgrade i potrosena energija se deli prema povrsinama stana, kao da nema pojedinacnih kalorimetara (oni se ne ocitavaju).
- zasto toplana naplacuje utrosenu energiju + osnovicu za stanove koji su prazni? Merac je u podrumu i sva potrosena energija je vec placena, zasto bi naplatili i osnovicu, odnosno kakve veze njima ima da li se deo te toplote odaje i praznim stanovima? Mozda bi stanari trebali da traze od komsija sa praznim stanovima da ucestvuju sa te 2000 u ukupnom trosku, a ne toplana sto uzima pare dzabe.
Sustina je da je sva utrosena toplota placena toplani, a oni jos plus uzimaju preko osnovice. Nelegalno!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 15:51 - pre 114 meseci
Citat:
ventura:
Nije mi to poznato, ali ako zaista postoji takva presuda onda ti veštaci koji su to ustanovili treba da predaju svoje licence i prestanu da se bave inženerstvom.

Zašto treba da predaju licence? Niko nije rekao da grejanje kroz zidove ne postoji, već da ne treba Peri Periću naplatiti grejanje koje želi njegov komšija. Ako ti raspališ roštilj u svom dvorištu pa dim pređe u komšijino dvorište, i onda komšija uzme parče 'leba pa jede taj 'leb uz miris tvog roštilja — da li komšiji treba naplatiti deo tvojih troškova za spremanje roštilja?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

No_LiMiT.ss
Beograd

Član broj: 37778
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 22:12 - pre 114 meseci
Citat:
ventura:
Citat:
No_LiMiT.ss: Hocu ali je bas retardirano da je nemoguce ugasiti nesto sto ne zelite lol.

Možda živiš u zgradi sa liftom a ideš peške, zašto bi plaćao lift?

Možda živiš u prizemlju zgrade, zašto da plaćaš isto za čišćenje stepeništa kao onaj sa 7. sprata?

Možda živiš u centru grada, ali ti ne smeta đubre po ulicama, pa zašto da plaćaš đubretare?

itd.

Na kraju krajeva možda si neandertalac, pa zašto da koristiš civilizacijske tekovine, lepo se preseli u pećinu i niko te neće terati ni da plaćaš grejanje ni infostan niti bilo šta drugo.


Da, placam za lift a idem pjeske jer sam na prvom spratu, ne bih ni to placao. Zao mi je sto mislis da je neandretalac neko ko ne zeli da placa stvari koje su mu nametnute i ne koristi a ne moze da ih ne placa. Da si rekao da sam imao slobodu da ne zivim u zgradi gdje je to tako regulisano (vecina?) ali oni meni moja prava i slobodu uskracuju sa tim racunom, ali fala bogu uskoro kupujem svoj stan pa cu imati slobodu da placam sta hocu sta necu, stavise ja bih se tuzio sa njima oko ovoga kad bi doslo do necega. U ovom slucaju bih uzeo primjer da je stan moj, ako sam ga ja kupio i nigdje nemam ugovor da sam u obavezi da placam to i onda mi dolazi racun za nesto sto ne zelim i ja nista ne mogu? I to racun od 5500 dinara na garsonjeru gdje ispada vise od cetvrtine kirije???

Citat:
CoyoteKG:
Cek bre, zivis kao podstanar, i razmisljas o tome da raskidas ugovore za stan koji nije tvoj???


Isto kao za telefon, kablovsku itd? U svakom slucaju ne moze se to izvesti.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 22:21 - pre 114 meseci
Citat:
No_LiMiT.ss
Da, placam za lift a idem pjeske jer sam na prvom spratu, ne bih ni to placao. Zao mi je sto mislis da je neandretalac neko ko ne zeli da placa stvari koje su mu nametnute i ne koristi a ne moze da ih ne placa.

Mislim da bi trebao da se pobuniš što plaćaš policiju i vatrogasce... Zamisli, ceo život ih plaćaš a nijednom ti nije izgorela kuća... Čisto bacanje para...

Citat:
No_LiMiT.ss: I to racun od 5500 dinara na garsonjeru gdje ispada vise od cetvrtine kirije???

Ti onda tu istu garsonjeru iznajmi za 2000 evra, pa će ti to biti 2% od kirije umesto 25%...

Još samo kad bi objasnio kakve veze visina kirije ima sa cenom grejanja, struje, vode, kablovske, interneta...
 
Odgovor na temu

No_LiMiT.ss
Beograd

Član broj: 37778
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 22:46 - pre 114 meseci
Super primjer to je bas isto, vidim ja da ti je banja u glavu, drago mi je sto smo pricali, aj pozdrav.


Citat:
KrkaCiC:
Citat:
mrkii:
Ako je ustavni sud dosudio (to su neki ovde pisali) da ne stoji argument toplana "grejanja kroz zidove", zasto se ne bi neko iskljucio?


Zato sto vise ne zivimo u socijalizmu :)

Mene zanima kako neko uspeva da greje 100 kvm za 400e godisnje na struju? Ali da greje a ne da se seta sa dzemperom i u dulim termo carapama :)



Oni griju oko 4 mjeseca tako da za godinu se neces ni kod njih, a u mom slucaju nije stan od 100 no nema ni 40, stan od 100 se moze zagrijat mjesecno za ispod 100e struje klimom a ne ovako 107eura za svaki od 4 mjeseca kad griju za malu garsonjeru. Da je cijena manja pa aj ali ovo je previse. A ako to ne zelis nego da se grijes u svojoj reziji e ne moze imamo te za m!?a moras pa koristio ili ne. Zasto??? Meni je to krsenje mojih prava, ne moze te niko natjerati na silu da platis ili kupis nesto sto ne zelis. Odes u prodavnicu i ne daju ti da izadjes ako ne platis taksu 1000 dinara sto si im disao vazduh. Ko te tjerao da udjes u prodavnicu? Ko te tjerao da zivis u stanu mozes pod sator...
 
Odgovor na temu

Bik Koji Sedi

Član broj: 147189
Poruke: 237



+310 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 22:52 - pre 114 meseci
Citat:
No_LiMiT.ss: ali fala bogu uskoro kupujem svoj stan pa cu imati slobodu da placam sta hocu sta necu


Iskoristi tu slobodu i kupi sebi lepo kuću, pa plaćaj šta hoćeš, a šta nećeš - nemoj. Jeste malo skuplje, ali sloboda košta.

Život u stambenoj zgradi znači i suživot s drugim stanarima, s kojima deliš ulaz, stepenište, fasadu, krov, lift, struju za osvetljenje. To plaćate i održavate zajedno i tu nema "neću". To su osnove pretpostavke civilizovanog života i ako želiš da živiš u gradu, te pretpostavke moraš prihivatiti. Ako nećeš da živiš s drugim ljudima, kupi kuću. Ako misliš da ćeš moći da odbiješ da platiš održavanje lifta s računa koji bi ti stizao s Infostanom, ili pak da skineš sebi tu stavku s računa, prevario si se - ne možeš. Dugovi bi ti se samo gomilali i na kraju bi ti mogli doći izvršitelji.
 
Odgovor na temu

No_LiMiT.ss
Beograd

Član broj: 37778
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?26.10.2014. u 23:09 - pre 114 meseci
Ne, kupujem mali stan jer ovdje ne zivim full time.

Svi racuni su ok ali bre DERU za ovo grijanje koje ja ne mogu da kontrolisem kad i koliko ga zelim, aj da je razumna cijena ali ovo je preivse. Ma lift je najmanji problem to bih placao svakako nebitno je, to je vise moj liberalni dio gdje stvarno mislim da ne bih trebao ali je nebitno. Nijesam sa sela dosao zivio sam i u Americi i Italiji pa nijesam ovakve probleme imao, i dalje dosta vremena provodim u inostranstvu.

Ali da, obratit cu paznju da stan ne bude imao ovakav tip grijanja a i da se gomilaju raucne sta mogu uradit, poslat izvrsitelje? Super ja nikad kuci sta ce - da obiju? Koliko znam ne mogu a i da urade unutra nema nista sem osnovne stvari pa mogu krevet da nose slobodno lol.
Znam da je moja greska sto sam izabrao u ovaj stan da se uselim i to cu ispraviti, samo sam htio da vidim kako drugi ljudi se nose sa ovim i kako prezivljavaju ljudi sa manjim prihodima a racuni im ovakvi. Razumijem argument da kad sam vec zakupio stan imao sam izbor, ali eto da se desi da ga kupim ili imam nebitno, ja nemam ugovor potpisani ne shvatam zasto sam u obavezi da to placam. Nikad se sa ovakvim necim nijesam susreo pa mi zato nije jasno, vi ste se mozda navikli. Stvarno mi je neshvatljivo zasto ne bi moglo da se ugasi, jednostavno ako ne mogu sa daljine dodju, zavidaju sto treba ili neka uzmu radijatore sto ce mi nijesam ih trazio i kraj price. Vjerovatno je nekad bilo super ova zamisao ali kad ti ode dobar dio plate na nista...

[Ovu poruku je menjao No_LiMiT.ss dana 27.10.2014. u 01:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.10.2014. u 00:39 - pre 114 meseci
Bez uvrede,ali ne kapiras neke stvari. Kad kupis stan u zgradi koja je prikljucena na CG to znaci da si prihvatio da placas CG i tacka

Sto se tice cene,ja mislim da to nije mnogo. Pa to ti je kao da si kupio 2 metara drva i platio nekog da ih isece i iscepa. A sa 2 matara drva bi se grejao kad je napolju do nule ceo mesec i ostalo bi ti,ali kad dodje -10 2 metara bi potrosio za cas

Grejanje na CG je privilegija ljudi u gradovima,da kad dodjes sa posla imas topao stan,kupatilo Ja bih rado trenutno placao tu cenu za moju kucu,ali jbg nema toplane u mom malom mestu. Grejao sam se i ja klimom,ali onda je poskupela struja,i sad furam drva,sopstvena. Da je malo struja jeftinija izbacio bih Alfu napolje,ali struja ce jos poskupeti.
A zasto uopste placamo ovu struju,kad npr to neke lopatice okrecu turbinu,a nama skoro 10 din kilovat. Lopovi
 
Odgovor na temu

No_LiMiT.ss
Beograd

Član broj: 37778
Poruke: 12
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.10.2014. u 01:38 - pre 114 meseci
Kapiram, ako je zapravo tako kad kupujes stan (barem u nove zgrade) da se automatski obavezujes da placas ako je ugradjeno, i da je to u ugovoru naglaseno onda ok (ako nigdje nije naglaseno ili ne potpises ista u vezi toga onda ima mjesta za bunjenje). Opet mislim da bi trebalo imati vise izbora oko toga, ja sam veoma liberalna osoba i uslovaljavanja me nerviraju ali sto ces.
Bez obzira na to ja mislim da to uopste nije jeftino, stan od oko 40 kvadrata (koji je jako glupavo dizajniran i lose iskoriscen prostor pa zbog toga osjecam da je previse izmedju ostalog) da je toliko grijanje nije ok, jer kuci na stan od oko 110 kvadrata gdje je samo grijanje na struju koja je skuplja nego u Srbiji ne dodje toliko grijanje (naravno manja temperatura i sve ali opet se grije dosta).

Sve u svemu htio sam se pozaliti i vidjet sto drugi misle o ovome, eto sad vidim, ja cu svoj posao i eto, pozdrav.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?27.10.2014. u 14:04 - pre 114 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Bez uvrede,ali ne kapiras neke stvari. Kad kupis stan u zgradi koja je prikljucena na CG to znaci da si prihvatio da placas CG i tacka :)

Ne, niti je to prihvatio, niti to igde pise, niti je to igde u zakonima ili aktima ;)

Sta ventura prica, okacite macku o rep, taj isti je tvrdio da je kuhunjska so vrsta nitrata/nitrita, da se isplati orociti pare u nasim bankama i iznajmljivati stan umesto da se kupi svoj tim parama (sada je to bas vredno, mislim stan od 100.000 se iznajmljuje za 250-350eur/m=3000-4200eur/godisnje, a dobija se 1500eur godisnje za stednju :)), itd....

Ovo njegovo tupljenje da je CG "civilizacijska tekovina" je najgora kombinacija komunizma i kapitalizma - uzeo lose stvari iz oba :)
Grejanje kroz zidove postoji za bilo koji vid grejanja, ali ako ja nisam u zgradi zimi, civilizacija bi mi dala mogucnost da nista ne placam za grejanje! I daje... samo sto Srbija nije civilizacija ;)
Kada sam ziveo u Nemackoj, imao sam mesecni trosak od 2-3 EUR za "grejanje" kada se nista ne koristi (za gas u sustini, neki minimalni racun je toliko). To vec nije pljacka kao kod nas, vec ipak treba da se nekako odrzava mreza, i to je ukljuceno u to.
A kod nas to odrzavanje mreze kosta nekoliko desetina puta vise :)


CG je kod nas skroz nepravedno.


Iskljucenje je zvanicno moguce, ali je efektivno nemoguce, jer zahtevaju potpise susednih stanara, a to se u prosecnoj zgradi nikada nece dobiti. Ja sam imao srecu da zivim u normalnoj zgradi, dobio tu saglasnost, i otkazao grejanje.

Ko misli da je grejanje po utrosku fer, ili bolje, ocigledno nema pojma o cemu prica.
Pri placanju grejanja po utrosku, postoje dve varijante:
- kada se ne sloze svi stanari da se ugrade kalorimetri, onda ide placanje po utrosku po zgradi, i ta izmerena potrosnja se deli po kvadraturi. Ovo je super a se**nje koji odvrte do kraja radijatore, jer "drugi placaju", ali za normalne osobe, ili one koji nisu tu je jos gore od pausalnog placanja, koje se sada koristi u najvecem delu zgrada.
- kada svi stanovi imaju svoje kalorimetre, onda stvarno ide "po utrosku", ali postoji FIXNI deo, koji iznosi oko 30% pausalne sume, i koji se placa svaki mesec, trosio/ne trosio cele godine! Medjutim, kalorimetri kao da broje vetar a ne stvarnu toplotnu energiju. Ovo znam jer sam se hteo premestiti u takvu jednu zgradu, ali tokom iste zime, u istom stanu, tri razlicita skroz dana (oktobar, decembar i januar, temperature po 20*C razlike vani), slicna potrosnja sa skroz otvorenim radijatorima! Znaci, grejao se ti na +10*C, ili na -20*C, da se zagreje prostorija na 20*C, otprilike se isto plati, sto nema nikakvog smisla.


Ko moze, tj. zivi u zgradi gde moze dobiti potpise susednih stanara, toplo predlazem da otkaze daljinsko grejanje, ili jos bolje, ako zeli cela zgrada, neka cela zgrada to uradi, to je vec mnogo lakse i ne nosi dodatne troskove posle iskljucenja.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.10.2014. u 17:07 - pre 114 meseci
Citat:
Dexic:Ko misli da je grejanje po utrosku fer, ili bolje, ocigledno nema pojma o cemu prica.
Pri placanju grejanja po utrosku, postoje dve varijante:
- kada se ne sloze svi stanari da se ugrade kalorimetri, onda ide placanje po utrosku po zgradi, i ta izmerena potrosnja se deli po kvadraturi. Ovo je super a se**nje koji odvrte do kraja radijatore, jer "drugi placaju", ali za normalne osobe, ili one koji nisu tu je jos gore od pausalnog placanja, koje se sada koristi u najvecem delu zgrada.

kalorimetre je tesko ugraditi jer je u velikoj većini zgrada (u BG) starijih od 10ak god. izveden dvocevni sistem grejanja pa nema za svaki stan razdvojene potisne i povratne cevi gde bi mogao da se zakaci kalorimetar, ali se problem lako rešava postavljanjem delitelja toplote na svako grejno telo u celoj zgradi. ALI mislim da je suludo da stanari samoinicijativno oragnizuju ugradnju delitelja i naplatu po potrosnji jer ceih prvo odrati Techem/Brunata ili ko se već time sada bavi (po par stotina € po stanu), drugo plaćaće uslugu mesečnog očitavanja, i najbitnije, posto u starim zgradama toplotni gubici po m2 idu od 150 do 200+ W/m2, pa nema sanse da NI UZ ŠTEDNJU računi za grejanje budu niži nego što je to sada paušalno po m2 kada se napravi obračun na godišnjem nivou, nego siguran sam 1.5-2 x više.
U jednoj zgradi npr. NBG gradnja 1970, ugradnja delitelja bi se isplatila ako bi se prvo izmenjala stolarija kvalitetnom (ne onom koja košta 100€/m2), pa onda da se uradi kvalitetna izolacija zgrade, da se gubici toplote spuste na 70-80 W/m2 pa tek tad da se razmišlja o raspodeli potrosnje. Ali naravno, pošto ne postoji zgrada ni od 4 stana gde bi vlasnici mogli da se slože oko zamene prozora i izolaciji, smešno je i pričati o tome da se u nekoj većoj zgradi organizuje takva akcija.
Zato, ko god da plaća po m2 i koliko god mu se činilo da je grejanje skupo, po kalorimetru bi bilo jos skuplje. Inače, slažem se da je odjavljivanje sa daljinskog grejanja najekonomičnije rešenje za grejanje...
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?28.10.2014. u 18:18 - pre 114 meseci
Sve zavisi od zgrade. Moja je skoro nova i dobra je izolacija (blok, stiropor, fasadna cigla, pvc). Uz prozore na kant setali smo se u kratkim rukavima.
Dok smo placali pausalno po metru kvadratnom, racun je bio 6500.
Prosle zime, kada smo placali prema glavnom kalorimetru toplana nam je procenila potrosnju na 5800. To je ispalo precenjeno tako da smo tri letnja meseca placali 2300, da bi nam vratili sto su vise naplatili. Realno je potrosnja bila oko 5200.
Od ove sezone svaki stan bi trebao da placa po potrosnji (svako ima merac).
Zavrnuo sam radijator u hodniku (dole su plocice i sve cevi zagrejanje prolaze pa je i ovako pakao), malom wc-u (nepotrebno), kuhinji i prigusio u spavacoj sobi (kompjuter greje po ceo dan). Nesto racunam da umanjim racun i na 4500 dinara.
Dakle sa 6500 na 4500, to je 2000 mesecno tj 200 evra godisnje. Naravno, nema vise setnje u kratkim rukavima :)

A u starom iznajmljenom stanu - Vili promaja, racun ce da bude verovatno duplo veci, ako se meri na kalorimetar.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?29.10.2014. u 18:54 - pre 114 meseci
Ove zime nema promene, gde ima merenja, ima merenja, gde nema, ne moze do kraja grejne sezone da se ugradjuju kalorimetri. A od sledece sezone je sigurno da ce sve biti po potrosnji, jedino je pitanje da li ce biti po m2 ili po stvarnom utrosku.

Za lose izolovane zgrade ce obe varijante biti lose, jer i da ne prihvate da ugrade zasebne kalorimetre, bice ugradnja u zgradi, bice naplacena, i bice naplacena isporucena energija rasporedjena proporcionalno kvadraturi.
Tamo gde ne postoje odvajanja za svaki stan ispred, jedino mogu da se urade kalorimetri na svakom radijatoru zasebno, a razlika od zajednickog (jedinstven za celu zgradu, koji ce biti ugradjen u svim zgradama, bilo da je raspodela po potrosnji ili po kvadraturi stana) ce se naplacivati proporcionalno potrosnji onda, sto je ipak vise fer.


Ono sto nije fer:
- 30% cene se placa koristio grejanje ili ne). Mrki, koliko je kod tebe fixni deo i za koju kvadraturu? Znaci tokom leta verovatno vam je tako (ako nisu radili neka preracunavanja i vracanja leti)
- Kalorimetri kao da ne mere temperaturu vec protok! Mogu "dezurni tehnicari" na ovom forumu reci sta zele, ali gledao sam u zgradi gde ima po utrosku, po stanu kalorimetar, pottrosnja kao da ne zavisi ni od temperature stana/radijatora i spoljasnje temperature. (vec sam pomenuo u proslom postu, i na +10*C i na -10*C ista potrosnja za istu temperaturu stana i radijatora!)
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?29.10.2014. u 20:39 - pre 114 meseci
Da ne trazim sada racun, fiksni deo je oko 2000 za oko 65m2 (Nis).
Nije taj fiksni deo u procentima, vec neka brojka u dinarima koja je stalna, puta kvadratura. Mozda ispadaoko 30% ali je to slucajno tako.
Sve brojke koje sam naveo su otprilike, zena placa racune.
Znam da su prosle godine (prva sezona po utrosku) procenili da trosim 5800kwh (odnosno da zgrada trosi, a da je toliki moj deo u odnosu na kvadraturu).
Princip je da ako se kasnije potrosi vise od njihove procene, moramo da doplatimo tokom tri letnja meseca, ili ako potrosimo manje onda oni smanje racun ta tri meseca. Naravno, preplatili smo i racun nam je bio manji, gotovo samo osnovica.
Sada ocekujem jos manji racun jer cemo da stedimo (presli na individualnu potrosnju).

Prve tri godine u novom stanu nisam obracao paznju na kalorimetar, jer nije bilo vazno zbog pausalnog placanja. Na kraju trece sezone na kalorimetru je pisalo 15500kwh, sto je oko 5000 po sezoni. Toplana je cenila 492kwh mesecno, sto je oko 6000 godisnje, tako da sam znao da ce morati da nam vrate tokom leta. Prosle sezone je valjda bila blaza zima pa smo potrosili oko 4200kwh za 65m2. Zapisao sam stanje brojaca na pocetku ove sezone pa cu da vidim koliko moze da se ustedi, a da se ne smrzavamo (naravno zavisi i od zime).
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 883



+800 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?29.10.2014. u 21:57 - pre 114 meseci
Citat:
Dexic: - Kalorimetri kao da ne mere temperaturu vec protok! Mogu "dezurni tehnicari" na ovom forumu reci sta zele, ali gledao sam u zgradi gde ima po utrosku, po stanu kalorimetar, pottrosnja kao da ne zavisi ni od temperature stana/radijatora i spoljasnje temperature. (vec sam pomenuo u proslom postu, i na +10*C i na -10*C ista potrosnja za istu temperaturu stana i radijatora!)

Radio sam nekad u jednoj firmi koja se, između ostalog, bavila ugradnjom uređaja za raspodelu toplote i njihovim očitavanjem. Sa tim problemom sa kalorimetrima koji pominjes smo se mnogo puta susretali kod jednocevnog grejanja.

Da bi razumeli i oni koji nemaju veze sa grejanjem o čemu se radi, samo najjednostavnije objasnjenje principa jednocevnog grejanja:
dakle, iz razvodnog ormana kreće jedna cev (potisna) sa vodom temperature (prema donjoj formuli ϑHV) i ide do prvog radijatora, gde se voda hladi za par stepeni, pa stiže do drugog gde se jos rashladjuje (za isto odavanje toplote potrebno veće grejno telo za nego prvo jer je ulazna temo. niža), itd. Od poslednjeg grejnog tela u razvodni orman dolazi povratna cev sa vodom neke temperature ϑHR.



Radi se o tome da kalorimetar meri protok i razliku temperature vode u potisnoj i povratnoj cevi, pa računa potrošnju prema:


I sada šta se dešava kod jednocevnog sistema kada neko npr. ne koristi grejanje celog meseca? Termoglave na ventilima su zatvorene, ali voda i dalje cirkulise jer krene iz ormana, dođe do prvog radijator, OK zatvoreno, ide dalje, do drugog zatvoreno, ide dalje i tako sve u krug. U ovom slučaju kada su radijatori zatrvoreni, teorijski, voda ne bi trebalo uopšte da se rashladi (promena temp. bi trebalo da bude zanemarljiva) pa uprkos konstantnom protoku opet bi potrosnja bila nula, ali u praksi i nije baš tako. zapravo se voda rashladi za 1-2 stepena jer predaje neku malu količinu toplote podu kroz koji cevi prolaze. I onda, jeste razlika temp. mala, ali pomnoženo sa protokom, pa x 24/7 ispada i tako mesec dana npr., kao što je Dexić i rekao, da grejalo se ili ne, kada ima protoka ima i potrosnje. Rešenje je jednostavno, kad neko ne koristi grejanje, treba u razvodnom ormanu samo da zatvori ventil od svog stana i nema protoka, nema ni potrošnje!

ovaj problem smo posle rešili tako što smo počeli da ugrađujemo centralni termostat u stanu koji je povezan sa elektroventilom u razvodnom ormanu, pa kada nema potrebe za grejanjem (ili kada dostigne željenu temp.) ventil sam zatvori pa nema protoka. rešenje je jednostavno i efikasno, ali je prilično povećavalo cenu grejanja, pa nisu svi investitori bili spremni to da plate jer svako uvek gleda da prođe što jeftinije i da što pre rasproda stanove, a vi se posle .ebite sa grejanjem i sa potrosnjom :-/ al dobro, to je sad neka druga priča...

[Ovu poruku je menjao član dana 30.10.2014. u 09:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.10.2014. u 12:49 - pre 114 meseci
Citat:
mrkii:
Da ne trazim sada racun, fiksni deo je oko 2000 za oko 65m2 (Nis).
Nije taj fiksni deo u procentima, vec neka brojka u dinarima koja je stalna, puta kvadratura. Mozda ispadaoko 30% ali je to slucajno tako.

Nije slucajno ;) Kada se otkaze grejanje u BG-u, oni zahtevaju da se placa 30% pausalne cene na konto "odrzavanja" i slicnih gluposti. Zbog toga izgleda i kada je po potrosnji, oni traze taj fixni deo... nema veze sto je za stan od 100m2 taj fixni deo, i da se 0 koristi grejanje veci nego cela potrosnja u Nemackoj ili Engleskoj sa grejanjem :D
(rodjaci u Nemackoj placaju oko 390eur godisnje za gas, znaci SVO grejanje, vode za kupanje/pranje i grejanje zimi, a ovde je otprilike toliko za stan od 100m2 bez grejanja. OK, njihov stan je 75m2, ali opet je mnogo ovo kod nas)


Slicno iskustvo tvom ima kolega iz Nisa koji sada drugu godinu koristi po potrosnji (uradili si na svakom radijatoru u zgradi, ali jedna od retkih sloznih zgrada u Nisu). Novogradnja, dobra izolacija bas, i kaze prilicno je manji racun ukupan, ali oni placaju odmah po potrosnji mesec za mesec (a vi koliko shvatam po proceni placate, pa se posle saldira?)


Clan, u slucaju koji sam pomenuo nije bilo nikakvog merenja kada su svi radijatori zatvoreni u stanu.
Ali opet je bilo previse nelogicno da isto otvoreni radijatori, sa istom temperaturom stana na dve razlicite spoljne temperature isto otkucavaju! (vidno su bili i hladniji radijatori na vecoj temperaturi naravno, u oba slucaja je bila samo proba, prozori nisu otvarani uopste)
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.pmf.ni.ac.rs.



+843 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?30.10.2014. u 19:06 - pre 114 meseci
Kada sam rekao "slucajno" mislio sam na sledece. Fiksni deo je 2000 uvek, bez obzira na potrosnju. Ako potrosis energije jos za 2000 dinara onda je fiksni deo 50%. Ako potrosis energije jos za 8000 dinara onda je fiksni deo 20%. Ali, realno je ocekivati bas oko 30%.

Prosle godine, kada su prvi put ocitavali potrosnju prema jednom kalorimetru u podrumu, dali su neku procenu nase potrosnje, preterali (naravno), i u letnjim mesecima "vratili".
Ove godine, kada ce svaki stan posebno da se ocitava, ne znam kako ce da se ocitava. Bile su dve varijante u opticaju:
- mesec za mesec pa odmah platis koliko potrosis + osnovica (tako je veliki racun zimi, a leti ide samo osnovica)
- da opet daju procenu, placas cele godine, a u letnjim mesecima ti vrate ili doplatis razliku

Mi smo bili vecinom za drugu varijantu, videcemo.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?31.10.2014. u 14:50 - pre 114 meseci
Citat:
mrkii: Kada sam rekao "slucajno" mislio sam na sledece. Fiksni deo je 2000 uvek, bez obzira na potrosnju. Ako potrosis energije jos za 2000 dinara onda je fiksni deo 50%. Ako potrosis energije jos za 8000 dinara onda je fiksni deo 20%. Ali, realno je ocekivati bas oko 30%.

Nisam ja na 30% od sadasnjeg racuna mislio, vec 30% od cene koja je za pausalnu naplatu :) U smislu da ako je pausalno 6500 mesecno (ono bez kalorimetara i potrosnje skroz), ~2000 ispada fixni deo (30% toga), nevezano za potrosnju.

Citat:
Prosle godine, kada su prvi put ocitavali potrosnju prema jednom kalorimetru u podrumu, dali su neku procenu nase potrosnje, preterali (naravno), i u letnjim mesecima "vratili".

Iskreno prosla godina je bila toliko blaga, da kuce blizu mene, koje se na ugalj i drva greju, uopste nisu uzimali nove ture za ovu zimu - toliko im je preostalo.

Citat:
Ove godine, kada ce svaki stan posebno da se ocitava, ne znam kako ce da se ocitava. Bile su dve varijante u opticaju:
- mesec za mesec pa odmah platis koliko potrosis + osnovica (tako je veliki racun zimi, a leti ide samo osnovica)
- da opet daju procenu, placas cele godine, a u letnjim mesecima ti vrate ili doplatis razliku

Mi smo bili vecinom za drugu varijantu, videcemo.

Druga varijanta je tipican "akontacioni" tip placanja, koji se i u svetu praktikuje za naplatu gasa, ali je podlozan manipulaciji, i "zaboravu da se zalis" :)
Jedino me zanima da li oni ista dodatno naplacuju, ako procenu rade pred sezonu naspram prve varijante.


Offtopic odoh, o samom grejanju umesto o iskljucenju sa istog :D
 
Odgovor na temu

Windows2
behind the shades

Član broj: 305979
Poruke: 167



+585 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?13.12.2014. u 22:09 - pre 113 meseci
Mrzelo me da otkucam tekst svega sto je receno pa sam okacio audio iz priloga bg hronike o iskljucivanju sa centralnog grejanja.

Kratki snimak je na ovom linku: https://soundcloud.com/hebonick/13deckyo-088

Rekao bih da ima nekih novih momenata? Sada kazu da je moguce iskljucenje ali ne pominju znacaj cevi to jest da li prolaze kroz stan ili ne. I ne pominju placanje fiksnog dela od 30% posle iskljucenja, vec samo da iskljucenje kosta 25000 hiljada dinara?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?14.12.2014. u 18:23 - pre 113 meseci
Ja nisam placao iskljucenje, a nije se placalo ni pre 3-4 meseca, bilo je jos jednog iskljucenja u zgradi tada!

Ne znam sta je "tacno" za cevi, mozda sam lose razumeo da ne smeju prolaziti kroz stanove (sto je slucaj kod nas, a moze da se iskljuci), vec da je nesto oko vertikala, bla bla...


Bezobrazno je sto ostali stanari moraju da se sloze, to je samo nacin da se izvlace, jer znaju da u 90% slucajeva ili ne mogu da se nadju vlasnici susednih stanova (iznajmljeni, zive vani, retko su tu...) ili ih ne zanim da tako nesto potpisu, pogotovu sto deo izjave kaze da shvataju da njima moze biti losije grejanje :) Ne zanima ih dalje od toga da citaju.

Ja sam imao srecu, da sam u normalnoj zgradi, pa sam dobio te potpise. Ali je prosta pljacka u pitanju.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 109738 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.