Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 109717 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 12:49 - pre 91 meseci
Citat:
Java Beograd:
Da ih uklone oni ? Može. Onda kad tebi odgovara, kad budeš bio kući. Otprilike oko Božića.

Verovatno si u pravu, nego ja pretpostavljam da oni nikom ko hoce grejanje nece isto ukljuciti dok i poslednjem ko nece ne urade to sta su planirali sa radijatorima. Tako da sigurno necu da odugovlacim sa formalnostima dok se neki penzioner ili malo dete smrzava jer nema alternativno grejanje. Ja sam vise za brzo i efikasno resenje kojim niti ja ostecujem nekog, niti neko mene.

Citat:
Iskreno ako je stara zgrada, mozda je i bolje da ima CG, video sam dosta starih zgrada koje su poprilicno memicne i vlazne, kad svako greje ili ne greje svoj stan a zajednicke prostorije su na 5 stepeni zimi.

Ako pod zajednickom prostorijom podrazumevas hodnike i stepenista, mi smo u zdradi veoma specificni ljudi - volimo pse! To znaci da su ulazna vrata otvorena 365 dana x 24 sata godisnje kako bi psi lutalice mogli da ulaze, spavaju na otiracima, jedu granule i piju vodu iz za to predvidjenih mesta u hodniku i slicno nebitno sto je sad ovde offtopic, poenta je da ako je na ulici -20 onda je i po hodncima i stepenistima skoro pa isto toliko i to nikom nikad nije smetalo
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 14:35 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: nego ja pretpostavljam da oni nikom ko hoce grejanje nece isto ukljuciti dok i poslednjem ko nece ne urade to sta su planirali sa radijatorima. Tako da sigurno necu da odugovlacim sa formalnostima dok se neki penzioner ili malo dete smrzava jer nema alternativno grejanje.
Tvoja pretpostavka je OK donekle, u nekom totalitarnom i bahatom režimu. Mnogo je logičnije da onaj ko je platio dobije svoje grejanje od prvog dana, bez obzira da li neko drugi nešto nije platio.

Kažem, čitava zavrzlama je puna pravnih i praktičnih nedorečenosti.

Na kraju krajeva, ako baš hoćeš da budeš 100% fer, onda ni ona fora sa bakarnim cevima nije u redu. Jer, ako ima (na primer) 20 korisnika daljinskog grejanja, ovi će iz podstanice da puste taman dovoljno toplotne energije koliko je potrebno za taj broj potrošača. Dodavanjem novih površina oko vetikalnih cevi, realno, ti de facto oduzimaš toplotnu energiju (nebitno da li je to dozvoljeno) i time se, opet, neki penzioner ili malo dete smrzava. Dobro, ne bukvalno, ali dobija manje toplote.

A, sa druge strane, nije fer ni onih 30% cene grejanja.

Lepo reče bananaphone "... prvo instistucije kradu građane, a onda građani kradu institucije ..."
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 17:37 - pre 91 meseci
Citat:
adzo_:
Kod mene je nova zgrada i centralno je grejanje. Vertikale idu kroz hodnik, svako ima svoj kalorimetar.
Podstanica nam je unutar zgrade. Organizovali smo se i izolovali cevi u hodnicima i garazama da se ne greju bez razloga.
Zajednicka potrosnja nam je nesto smesno mala tipa nekoliko KW.

Kako ste ovo uradili, tj. cime ste izolovali? Kod nas postoji neka izolacija tih cevi, i dobra je zgrada, pa opet ispod 5% "Bacenog" grejanja ne moze, a to je mnogo vise od 50din po stanu.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?08.09.2016. u 18:46 - pre 91 meseci
I ja sam odavno za to da predjem da se grejem na struju. Pogotovo sto su im racuni za struju nebulozni.

Stigne mi u julu da sam potrosio 86 kubika.

I dalje ne kapiram ovaj račun, ovo je totalno besmisleno i verovatno da neko ko ima volje za tuzakanjem mogao bi da se ganja sa njima da ne plati racun jer su radijatori bili hladni u julu...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 07:19 - pre 91 meseci
Citat:
Dexic:Kako ste ovo uradili, tj. cime ste izolovali? Kod nas postoji neka izolacija tih cevi, i dobra je zgrada, pa opet ispod 5% "Bacenog" grejanja ne moze, a to je mnogo vise od 50din po stanu.


Iskren da budem stvarno ne znam koji je materijal. Dogovorili smo se na jednom sastanku i uplatili novac. U hodniku vidim da su cevi obavijene sa nekom masom sive boje, debljinu bi procenio na 3-4cm a struktura je pa kao malo meksi stiropor mada se ne kruni. Ako se dobro secam problematicne cevi su bile u garazama njih su dobro izolovali. Detalje stvarno ne znam jer je em bilo davno em sam samo dao novac. Mnogo znace i dupla ulazna vrata jer se hodnik manje hladi tako. Ja ako nadjem racun slikacu ga ali zajednicka nije vise od 10kw za moj stan(kod nas je cena kw 5 din - vidim da je u KG duplo skuplje )

@CoyoteKG

Na ovom racunu imas osnov za zalbu, jer ne mogu da ti naplate nesto sto nisu isporucili. Toplane ne rade u julu mesecu. Ovo moze da bude da je neka greska kod njih u sistemu(u Cacku se deo potrosaca ocitava rucno deo daljinski pa je moguca greska(permutacija cifara) ili u ocitavanju(manje verovatno jer se van grejne sezone ne ocitava) ili u unosu podataka za racun(ako ne rade automatski))
U svakom slucaju bi trebalo da odes da se zalis
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 07:42 - pre 91 meseci
Nije greska.
Tako svima ocitavaju.
Slicno je bilo i preko zime.

Fora je sto i zimi pise 15-16 grejnih dana. Valjda im je ovo neka matematika da zimski racun pa da podele na celu godinu.
Razumem ja to, ali ne razumem da su nasli tako glupo resenje, da pisu grejne dane u julu...
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 07:55 - pre 91 meseci
Heh
Kod nas ne rade tako. Oni koji imaju kalorimetre i ocitavanje potrosnje ne mogu da dele racune na 12 meseci vec samo oni koji imaju fiksnu cenu po kvadratu - oni placaju cele godine grejanje
Ja recimo imam vece racune zimi i minimalne leti
A jeste glupo pisati grejne dane u julu. Resenje je dobro ali su trebalo to da nazovu drugacije ili zaostali dug ili akontacija....
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 10:59 - pre 91 meseci
Adzo, na racunu u Beogradu nema tog dela na racunu, to mozes videti jedino ako dobijas izvestaj od citaca kalorimetara (ili rucno ako pogledas svoj kalorimetar, a onda vidis koliko kWh je naplaceno na racunu)

Toplana isporucuje neku kolicinu do tvoje zgrade, koju glavni kalorimetar, u podstanici ocitava i toliko se celoj zgradi naplati. Kalorimetri stana su tu da se vidi odnos potrosnje, i u stvari sami su informativni tebi.
Ako svi trose isto, recimo, a potroseno je 30% vise (glavni kalorimetar pokaze 30% vise nego sto svi kalorimetri stanova pokazu ukupno), onda ce svima biti naplaceno 30% vise od onoga sto kazu kalorimetri stanova. I to se nigde ne na racunima u Beogradu, znaci samo ako dobijate izvestaj citaca kalorimetara (zavisi koja firma to radi, ovde su u obavezi da izvestavaju) ili da rucno uporedis (ali moras znati kada je citan kalorimetar)

Jedan deo cevi kod nas je bas izolovan tako necim sivim, ali malo sija, jeste kao stiropor, ali meksi, i tu cevi nisu tople. Ali ima dosta ipak cevi (koje nisu u zidovima, nedostupne) koje bi mogle da se izoluju.
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 11:15 - pre 91 meseci
Kod nas u Cacku ima. Kao racun za struju. Ima prethodno stanje u KW i novo stanje u KW. Kalorimetri su u hodnicima i bilo kad mozes da pogledas svoje trenutno stanje.
Naplacuje se samo ono sto potrosis. Ako nisi tu i zavrnes radijatore platices samo fiksni deo plus tu razliku izmedju isporucene i potrosene energije podeljenu po kvadraturi stanova

Ne znam ko za njih cita kalorimetre ali detalji postoje na racunu

Ne samo izolacija nego mada i ona mnogo znaci nego i dupla ulazna vrata koja se sama zatvaraju i niko ne moze da zaboravi da ih zatvori. Prakticno se ohladi samo taj medju-prostor
Znas koliko to znaci za gubitke....
Sa izolovanim cevima kod nas u hodnicima je toplo dovoljo je da svaki stan 3x dnevno otvori ulazna vrata da izadje iz stana
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 11:42 - pre 91 meseci
Svi imate te kalorimetre?
Jeste li plaćali kada su vas "naterali"? Ili ste se jednostavno uselili u nove stanove?
Ovo su stare zgrade po KG i ne znam imaju li kalorimetre, ali se već godinama priča da će se uvesti i da će nam računi onda biti manji :D
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 11:58 - pre 91 meseci
Svi stanovi imaju kalorimetre koji mere od pocetka. Prve 2 godine smo svi placali fiksno grejanje po kvadratu preko cele godine bez obzira sta pise na kalorimetru ili koliki su gubici. U mom slucaju je to bilo 51.600 godisnje -5% za redovne uplate.
U onaj gore godisnji iznos(20.000 +/- par hiljada) je uracunata stimulacija od 5%
Novi stanovi su u pitanju. Kada su kalorimetri u pitanju onda iznos racuna zavisi iskljucivo od izolacije. Ako su stare zgrade onda nije preporucljivo prelaziti na kalorimetre
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?09.09.2016. u 16:32 - pre 91 meseci
Citat:
adzo_:
Kod nas u Cacku ima. Kao racun za struju. Ima prethodno stanje u KW i novo stanje u KW. Kalorimetri su u hodnicima i bilo kad mozes da pogledas svoje trenutno stanje.
Naplacuje se samo ono sto potrosis. Ako nisi tu i zavrnes radijatore platices samo fiksni deo plus tu razliku izmedju isporucene i potrosene energije podeljenu po kvadraturi stanova

Ne znam ko za njih cita kalorimetre ali detalji postoje na racunu :)

Znaci tokom sezone pogledas kalorimetar i kWh koje placas na racunu i svega 5% ti je u proseku razlika? To je previse dobro iskreno, u Beogradu je to misaona imenica za prosek. Moze tokom najhaldnijih meseci jer se tada puno trosi a "bacena" energija je izgleda slicna svakog meseca, pa onda na vecoj potrosnji manje izadje.

Citat:
Ne samo izolacija nego mada i ona mnogo znaci nego i dupla ulazna vrata koja se sama zatvaraju i niko ne moze da zaboravi da ih zatvori. Prakticno se ohladi samo taj medju-prostor
Znas koliko to znaci za gubitke....
Sa izolovanim cevima kod nas u hodnicima je toplo dovoljo je da svaki stan 3x dnevno otvori ulazna vrata da izadje iz stana

Mi imamo dvoja vrata, ali jedna su uvek otvorena :D
 
Odgovor na temu

N_L

Član broj: 107442
Poruke: 98
212.200.65.*



Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?11.09.2016. u 14:54 - pre 91 meseci
Bivši vlasnici moga stana su imali dug od preko hiljadu ipo eura zbog infostana jer je stan zvrjao prazan i nijesu plaćali, tek su kad sam ja kupio sporazumom na rate. Ali sad ja razmisljam, ja odem van po x mjeseci, možda i duže zbog posla i stalno moram ovo smece da plaćam koje je nehumano skupo, 300-400e za par mjeseci nestabilnog grijanja koje je van moje kontrole i ne mogu da se odjavim sa toga za stan od 24m2(balkon neuracunat). Stvarno bi trebalo da pišemo nekom sudu i žalimo se protiv nemogućnosti kompletne odjave.
Tih jebenih 30% tokom cijele godine ni toliko me ne bi izašlo grijanje tokom sezone na druge načine i onda jos njima za ništa..
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.09.2016. u 09:37 - pre 91 meseci
Evo ga racun za mart 2016:

Potrosio sam 413kW a zajednicka potrosnja je 10,23kW. To je neka srednja vrednost jer u zgradi ima 5 tipova stanova, 2 su manja od mog a 2 su veca od mog
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.09.2016. u 14:55 - pre 91 meseci
Ako ovo nije nekako drugacije racunano, imate super izolaciju cevi i zgradu onda!

Kakav je osecaj toplote, meni se 400kWh za ovu zimu cini ipak puno za 50-ak m2, cak i za decembar/januar?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.09.2016. u 19:10 - pre 91 meseci
Kako puno, ako se dobro secam ventura je negde na pocetku teme naveo racunicu po kojoj za grejanje 50 kvadrata treba red velicine 10.000 kWh godisnje, znaci mesecno najmanje 2.000 kWh?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10242 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.09.2016. u 19:30 - pre 91 meseci
Ja trošim oko 6.500 kWh struje godišnje za grejanje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?12.09.2016. u 20:18 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Kako puno, ako se dobro secam ventura je negde na pocetku teme naveo racunicu po kojoj za grejanje 50 kvadrata treba red velicine 10.000 kWh godisnje, znaci mesecno najmanje 2.000 kWh?

Ako uzimas ono sto ventura lupi kao relevantno, onda zasluzujes da placas 30% i jos nista ne dobijes na grejanju :) Isti je tvrdio i da klima za 1kWh napravi 1kWh toplote, kao i da je kuhinjska so tip nitrata/nitrita :)

Za stan od 100m2, toplana moze da isporuci 12000kWh toplote tokom grejne sezone otprilike (da, to je gornja granica, dok se ne promene sve toplane/korisnici da budu na grejanje po utrosku, ne mogu vise od ovoga potrositi u praksi). (oko 2000kWh moze mesecno, i to samo u jakim mesecima)
Proverio sam u nekoliko novih zgrada gde imaju potpunu grejanje po potrosnji, uz kalorimetre, stan od 100m2 ne moze dobiti vise od toga (+/- mozda nesto malo). Stvar je u tome da su toplane uradile te sisteme tako da zgrada ne moze povuci vise od onoga sto bi dobila da ide pausalno, jer je ceo sistem i dalje masovno pausalan. A sistem je napravljen da cela zgrada moze oko 120kWh/m2 godisnje imati
(izracunaj, ako stan od 100m2 potrosi 12.000kwh, to je oko 84000, +12*2500 za fiksni deo, znaci oko 114.000 - taman koliko stan od 100m2 placa godisnje za grejanje pausalno)

Posto je ovo (u adzinom primeru) grejanje na utrosku, odlicno izolovana zgrada i zima je bila bas vruca, mnogo manje je trebalo. Po potrosnji ljudi koji koriste drva ove godine nije ni upola.
Tako da je 400kWh za njegov primer, prilicno komotno.
 
Odgovor na temu

adzo_
Ivan Adžić

Član broj: 150302
Poruke: 464



+256 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?13.09.2016. u 07:45 - pre 91 meseci
@Dexic je u pravu.
Prilicno sam nemaran sto se tice grejanja jer jos uvek nisam uzeo termo glave za regulaciju temperature i ova potrosnja je sa radijatorima odvrnutim uvek na max.
(mada moram da napomenem da imamo neku novu podstanicu koja meri spoljnu temperaturu i ne povlaci od toplane kW koliko bi mogla toplana da isporuci vec dozira u zavisnosti od spoljne temperature)

Najveca potrosnja u kW mi je bila u januaru 2016 i to 660kW i u decembru 2015 od 559kW. Sve ostale potrosnje su manje od 500kW mesecno.
(ovo je neobicno velika potrosnja bila za 01.2016 i 12.2015 a ne znam zbog cega jer recimo za 12.2014 je bila 481kW a za 01.2015 je bila 452kW)

Temperatura u stanu je dovoljna da moze da se ide u kratkim rukavima i bos.

@Darko
Moji roditelji se greju na struju i imaju malo vise od 50kvm. Nikada nisu potrosili 2000kWh mesecno za struju. Ne mogu da garantujem ali mislim da nisu ni pola od toga trosili.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?13.09.2016. u 10:58 - pre 91 meseci
Samo da se razumemo, u Beogradu vazi ovo sto sam napisao gore, za druge toplane/gradove vec ne znam kako ide.
I u extermnim temparaturama je moguce da se moze vise povuci (ako je -10*C celog dana).

660kWh za 50m2 ovog januara je bas previse, u Beogradu znam da slabije izolovane zgrade od tvoje ne potrose toliko za 80m2, znaci bas si odvrnuo :) A stan od 50m2 ne bi mogao toliko da povuce ove zime u BG.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nemogucnost iskljucenja sa daljinskog grejanja u novim zgradama?

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22

[ Pregleda: 109717 | Odgovora: 420 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.