Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62325 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 06:25 - pre 73 meseci
Treba samo malo da se zamislis i oslobodis gledanja na slobodnu volju kao covekov slobodan izbor da izleti kroz prozor zgrade i prezivi, zato sto je tako odlucio :D

Tvoja odluka da pravis pare i ne lipses od gladi je upravo cin slobodne volje, i ako mozda zvuci kontradiktorno. Ti si SVESTAN sta ce se desiti u slucaju da doneses ovaj ili onaj izbor u zivotu, niko te ne tera da radis i zaradjujes, ili da citas filozofiju.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 09:06 - pre 73 meseci
Nisam svestan koji qrc tražim ja na ovoj planeti i šta je uopšte sve to uključujući i mene i po čemu se ja razlikujem od Bradzorfa ili Bananafona. Vidiš da nisam svestan.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 10:10 - pre 73 meseci
Citat:
pisac: Nisam svestan koji qrc tražim ja na ovoj planeti

Dobar deo foruma se pita to isto
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 10:12 - pre 73 meseci
Citat:
Shadowed: Dobar deo foruma se pita to isto :D



Oni koji znaju pisca od ranije, pouzdano zna da on na ovoj planeti iskljucivo trazi maloletnice, ovo ostalo je samo mlacenje prazne slame :D
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 10:12 - pre 73 meseci
Citat:
pisac: Nisam svestan koji qrc tražim ja na ovoj planeti i šta je uopšte sve to uključujući i mene i po čemu se ja razlikujem od Bradzorfa ili Bananafona. Vidiš da nisam svestan.


A možda samo imaš problem sa srpskim jezikom? Neznanje i nesvesno nisu sinonimi.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 10:41 - pre 73 meseci
Citat:
bananaphone:
Citat:
Shadowed: Dobar deo foruma se pita to isto :D



Oni koji znaju pisca od ranije, pouzdano zna da on na ovoj planeti iskljucivo trazi maloletnice, ovo ostalo je samo mlacenje prazne slame :D

Ali iskljucivo 13+! :)
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 14:00 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
E vidiš oko toga se ne slažemo. Slobodna volja je rezultat uspostavljenih neuronskih veza u mozgu i možda određene kvantne slučajnosti, a to u suštni nije slobodna volja. U stvari ovo je mnogo otišlo u filozofiju, ne mogu to da ispratim jer bi zahtevalo da se krajnje udubim i angažujem, i lipšem od gladi, pa je bolje da prekinem (vidiš da nemam slobodnu volju)

Svest - ne, nema prave svesti.
Slobodna volja - zavisi od definicije slobodne volje, prava sloboda ne postoji u biologiji već je podređena.



Imas ti i svest i slobodnu volju,samo nikako to sebi da priznas. Spoznaja, da ces umreti ako ne jedes je "svest". A odluka da ne umres je "slobodna volja". I kod tebe su proradili oni rudimentni nagoni: hranjenje, piskenje i kakenje. Jos samo da proradi nagon za razmnozavanjem....tesko nama!

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 20:03 - pre 73 meseci
Ma nagon za razmožavanjem mi još radi i najbolje. Pre bi se leba odrekao nego seksa odnosno džaba život bez seksa bolje da riknem.
Mislim da je i majmunima jasno da će umreti ako ne jedu, tako da su onda i oni svesna bića.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 20:25 - pre 73 meseci
P.S. Primećujem da samo vi pominjete neke maloletnice, pa mi se čini da to vaša podsvest nešto vama stavlja do znanja
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 20:43 - pre 73 meseci
Pa neki od nas pamte kao "slonovi"....I maloletnice, i vakcine, i filtere za ulje, akumulator, Patagoniju, alternator, turbo punjac...

Citat:
pisac:
Mislim da je i majmunima jasno da će umreti ako ne jedu, tako da su onda i oni svesna bića.


Opet mislis...Shvati, svako zivo bice je "svesno" u nekim svojim okvirima i u odnosu prema drugim bicima i svojoj okolini...Majmun je svestan da je majmun u okviru "majmunkih" poslova, slon prema slonovskim i td...I takva im je i intelegencija. Ko se rodi kao bubasvaba, kao bubasvaba se i ponasa. A i ona je svesna kad naidje neka opasnost. Kad upalis svetlo ili se pojavis one se razbeze jer spasavaju svoj zivot. Prema tome, ne moze se reci da nisu "svesne"...Ali mi, kao "visa" bica, ne komuniciramo sa bubasvabama. Iako i one imaju svoj nacin medjusobne komunikacije...a to znaci da i one imaju neki nivo intelegencije koji je njima primeren i samodovoljan...isto tako i mravi, pcele, i td...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 21:13 - pre 73 meseci
Pa eto, samo si potvrdio ono što sam već rekao mnogo puta: čovek je svestan isto koliko su svesne i životinje, samo na malo većem nivou razvoja. Ništa drugo sem toga.

A to je, nažalost, u konačnici (mislim da bi tako rekli Hrvati, ako se dobro sećam zajedničkih TV programa od pre 30 godina) nesvest.

Čovek ne zna ništa, stalno se koprca da sazna nešto novo i da otkrije od čega se sastoji ovaj svet i koji je njegov smisao, ali sa svakim novim otkrićem dolaze i 3 nove misterije, tako da je to put bez kraja. Čovek ne može doći do spoznaje jer to što traži je svuda oko nas samo nema sposobnost da to vidi i - nije svestan.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 21:18 - pre 73 meseci
A ovi slonovi što pamte, naka pamte malo bolje pošto nisu sve tačno zapamtili. Inače od patagonije sam odustao, nova tura je preko Rusije i Mongolije do Azije a zatim Australija. Razlog? Problematičan je prevoz kampera preko okeana, a i Latinska Amerika je puna kriminala za razliku od Azije. Sem toga volim azijatkinje, upoznao sam neke u BG prošle godine i rekle su da svratim kada ostvarim planove, tako da ću spojiti ugodno sa korisnim.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 21:41 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:... a i Latinska Amerika je puna kriminala za razliku od Azije.


E, stvarno...nemam reci...Infantilnije celjade nisam sreo
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 23:14 - pre 73 meseci
Citat:
pisac: Ti više ni sam ne znaš šta si hteo da kažeš i zašto uopšte pišeš.


Hteo sam da kažem da se karakter i inteligencija ne nasleđuju, i to sam i rekao, a pišem da ti saopštim.

Citat:
bananaphone:
Ali nema veze, sto se tice bar ovog dela oko inteligencije, tu se slazem sa tobom, dobar deo osobina licnosti su nasledjene, svako ko ima vise od jednog deteta vidi to bez neke naucne dubioze.


Ali to su videli i oni koji su odlučili da posmatraju identične blizance koji su odrastali u različitim uslovima, tako da zahvaljujući njima sad znamo i tačno koje su to osobine ličnosti koje se nasledjuju a to su fizički izgled i temperament, inteligencija i karakakter nisu na tom spisku.

Mslm, rodiš ga, gajiš ga, polovinu gena ima od tebe, provodi vreme sa tobom, učiš ga da hoda, da govori, dok konačno ne progovori i kaže mama, i posle nekog vremena po svojim kriterijumima mu procenjuješ inteligenciju? A preslikavanje je popularan metod u nauci. Samo što inteligencija nije nasledjena nego naučena, usvojena učenjem, najviše što možeš da kažeš da je nasledjena kulturološki, sa prenosom znanja, tradicije. Koliki nivo inteligencije možeš da izmeriš aboridžinu na standardnim testovima koje pisac voli? A kako će proći deca iz afrike što ih je usvojila Andjelina Džoli? Ako budu vredni, a uslove će imati, imaju izglede za Harvard kao bilo koje dete iz usa.

U vezi sa onim osobama što su ih našli u divljini a u istu dospeli pre početka procesa učenja: osim što su bili prljavi, čupavi, iskeženi itd...neke su uspeli da nauče da govore, neke ne...većina dugo vremena po pronalaženju nisu jeli rukama! Nego direktno zubima. Nisu šake koristili onako kako ih koriste ljudi. Nisu se u divljini ogrnuli kožom ulovljene životinje, nisu otkrili točak, nisu zapalili vatru itd...Na koliko bi procenio taj nivo inteligencije? Kako bi opisao taj karakter? Pa tu bi više imalo smisla raspravljati da li je to uopšte ljudsko biće nego razmatrati kakvog je karaktera. Životinjskog je karaktera. Da li bi stvarno tvrdio da je taj nivo inteligencije nasledilo od roditelja?

Citat:
Shadowed:
Citat:
bananaphone:
Citat:
Shadowed: Dobar deo foruma se pita to isto :D



Oni koji znaju pisca od ranije, pouzdano zna da on na ovoj planeti iskljucivo trazi maloletnice, ovo ostalo je samo mlacenje prazne slame :D

Ali iskljucivo 13+! :)


Niste fer, nije samo tražio maloletnice, tražio je i telefon uz pomoć koga policija ne može da ga locira, ali ne zato što ima nešto da krije nego to je privatnost "što mnogi članovi foruma jednostavno ne razumeju...", ali sa dobrom kamerom jer to je bitno za privatnost, da zabeleži porodične momente :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)09.03.2018. u 05:06 - pre 73 meseci
Citat:
MajorFatal: Hteo sam da kažem da se karakter i inteligencija ne nasleđuju, i to sam i rekao, a pišem da ti saopštim.

Tvoje verovanje nije baš u potpunom skladu sa trenutnim znanjem i verovanjima u neuropsihijatriji, bar koliko sam ja upoznat i preko jutuba i raznih tekstova i od studentkinje psihologije koja prilično dobro poznaje aktuelnu materiju koja se izučava. Ne bih dalje vodio raspravu o deci koja su rasla u divljini, jer uopšte ne shvataš suštinu i implikacije nasleđa u korelaciji sa spoljnim faktorima tokom odrastanja.

Citat:
MajorFatal: Niste fer, nije samo tražio maloletnice, tražio je i telefon uz pomoć koga policija ne može da ga locira, ali ne zato što ima nešto da krije nego to je privatnost "što mnogi članovi foruma jednostavno ne razumeju...", ali sa dobrom kamerom jer to je bitno za privatnost, da zabeleži porodične momente

Molim te da tvoje (podsvesne?) fantazije zadržiš ako je to moguće za sebe, jer mi se nekako prilično gadiš kada projektuješ te svoje fantazije. Ako misliš da to nisu tvoje fantazije već moje, molio bih te da citiraš nešto od toga što si napisao (naročito ovaj deo za polilciju), a ako to nisi u stanju biće da su to ipak tvoje fantazije i da si moje postove samo nesvesno izvrnuo i izvitoperio da se uklope u okvire tvoje sopstvene podsvesti, i tako ih zapamtio.

Pri tome se uopšte ne šalim, ako veruješ u ovo što si napisao to zaista jeste tvoja podsvesna fantazija, što samo potvrđuje naslov ove teme.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)09.03.2018. u 07:35 - pre 73 meseci
Citat:
pisac: Pa eto, samo si potvrdio ono što sam već rekao mnogo puta: čovek je svestan isto koliko su svesne i životinje, samo na malo većem nivou razvoja. Ništa drugo sem toga.

A to je, nažalost, u konačnici (mislim da bi tako rekli Hrvati, ako se dobro sećam zajedničkih TV programa od pre 30 godina) nesvest.


Non sequitur, jbt.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)09.03.2018. u 08:01 - pre 73 meseci
Ovo je odličan video, ne dotiče se svesti ali pominje slobodnu volju.

Počinje sa temom o kojoj sam ja razmišljao još tamo kada sam imao desetak godina, a to je da je sve unapred određeno još na samom početku svemira jer sve zavisi od međusobne interakcije čestica, a ta interakcija je predvidiva. Kao što rekoh u nekoj temi, to moje ubeđenje je prilično poljuljano sa kvantnom mehanikom, i oni upravo i pominju kvantnu mehaniku kao razlog zašto budućnost nije predodređena. Na kraju završavaju sa time da je u stvari kvantna mehanika osnova slobodne volje.

Međutim, ja bih tu morao da dodam ono što oni nisu izveli: slučajni događaji nisu slobodna volja, već samo - slučajnost. Ja i dalje ostajem pri tome da ni slobodna volja ne postoji, jer postoji unapred predodređena interakcija čestica, i uspostavljenih neuronskih veza, i obična kvantna slučajnost koja ne predstavlja slobodnu volju već dakle - slučajnost.

https://www.youtube.com/watch?v=sMb00lz-IfE


Svima koji se zanimaju za slične teme (i fizika i psihologija), slobodno neka se pretplate na ta dva pomenuta kanala pošto su itekako kvalitetni.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)09.03.2018. u 08:09 - pre 73 meseci
Citat:
MajorFatal:
Ali to su videli i oni koji su odlučili da posmatraju identične blizance koji su odrastali u različitim uslovima, tako da zahvaljujući njima sad znamo i tačno koje su to osobine ličnosti koje se nasledjuju a to su fizički izgled i temperament, inteligencija i karakakter nisu na tom spisku.


Mozda nisi bas ispratio sta se desavalo u poslednjih 15-20g. Kreni od novinskih clanaka: http://www.nytimes.com/2009/01/11/magazine/11Genome-t.html pre nego sto se prabacis na neke ozbiljnije tekstove.

===
The most prominent finding of behavioral genetics has been summarized by the psychologist Eric Turkheimer: “The nature-nurture debate is over. . . . All human behavioral traits are heritable.” By this he meant that a substantial fraction of the variation among individuals within a culture can be linked to variation in their genes. Whether you measure intelligence or personality, religiosity or political orientation, television watching or cigarette smoking, the outcome is the same. Identical twins (who share all their genes) are more similar than fraternal twins (who share half their genes that vary among people). Biological siblings (who share half those genes too) are more similar than adopted siblings (who share no more genes than do strangers). And identical twins separated at birth and raised in different adoptive homes (who share their genes but not their environments) are uncannily similar.
===



Citat:
MajorFatal:
Mslm, rodiš ga, gajiš ga, polovinu gena ima od tebe, provodi vreme sa tobom, učiš ga da hoda, da govori, dok konačno ne progovori i kaže mama, i posle nekog vremena po svojim kriterijumima mu procenjuješ inteligenciju? A preslikavanje je popularan metod u nauci. Samo što inteligencija nije nasledjena nego naučena, usvojena učenjem, najviše što možeš da kažeš da je nasledjena kulturološki, sa prenosom znanja, tradicije. Koliki nivo inteligencije možeš da izmeriš aboridžinu na standardnim testovima koje pisac voli? A kako će proći deca iz afrike što ih je usvojila Andjelina Džoli? Ako budu vredni, a uslove će imati, imaju izglede za Harvard kao bilo koje dete iz usa.


Stvari nisu ni priblizno tako jednostavne, rekao sam ti vec, ja imam troje dece, tri razlicita karaktera od kad su rodjeni, tri razlicite licnosti, tri razlicite price, tri razlicite inerakcija sa svetom i roditeljima. Ti samo mozes da malo motas levo destno i naravno - ono sto je najbitnije - izvuces maksimalni potencijal iz deteta, ali onaj potencijal koji vec postoji. Iz mnogih ljudi nije izvucen ni priblizan potencijal koji bi mogao, i tu se slazem da drustvo i roditelji trebaju da odigraju svoju ulogu.

Moje najstarije dete je naucilo abecedu pre trece godine, znalo je da otkuca kompletnu abecedu na kompu, da napise male reci - tipa mama, tata, svoje ime itd. Znam da zvuci kao SF, ali bukvalno se to desilo, sad tecno cita dok njegova generacija uci slova. Nismo ga terali ili forsirali, niti nam je bitno da dete cita sa 3 godine, jednostavno je samo bilo opsednuto sa slovima, smaralo je iz dana u dan da ga naucimo. Ljudi su nas pitali kojim metodom smo ga ucili i sl. - nista bato, nema metod, sta god da ima slova (igracka, TV, knjiga, kompjuter, majica sve) ono bi pokazivalo na slovo i trazilo da mu kazemo. I to je samo citanje, ostale stvari kapira ili kao njegova generacija ili SLABIJE.
Sad je i mladje dete - posto vidi starije da cita, krenulo da smara da ga naucimo da cita, bato - nema sanse, ne moze da upamti 5 slova :D :D :D, sto je i normalno za taj uzrast.
Upamtice kad mu dodje vreme, ni zena ni ja nismo citali pre skole, niti mislimo da je to nesto bitno za tako malo dete da nauci, i sad kad bas smara, pokazemo mu 20min i idemo da slazemo kockice ili bojimo nesto, naravno nismo ni blizo da je naucilo bar abecedu.

Kapiras - ja mogu da se ubijem od ucenja deteta, ali ono moze da nauci samo koliko moze da nauci, preko toga frustriras i sebe i dete, naravno ako ulozis dovoljno truda ti mozes da izvuces maksimum i tu se slazemo. Postoji eksperiment gde su decu koja su retardirana i nesposobna da nauce da citaju, uz koristenje standardanog kurikuluma, intenzivno ucili da citaju godinama, i na kraju ih je vecina uspela da nauci da procita tekst. I to podrzavam, treba da se ulaze u edukaciju, ali koliko god ulagao u nekog, uvek ces udariti u precku preko koje dalje jako tesko ide, i ta je precka tu postavljena od kad se dete rodilo.

Citat:
MajorFatal:
U vezi sa onim osobama što su ih našli u divljini a u istu dospeli pre početka procesa učenja: osim što su bili prljavi, čupavi, iskeženi itd...neke su uspeli da nauče da govore, neke ne...većina dugo vremena po pronalaženju nisu jeli rukama! Nego direktno zubima. Nisu šake koristili onako kako ih koriste ljudi. Nisu se u divljini ogrnuli kožom ulovljene životinje, nisu otkrili točak, nisu zapalili vatru itd...Na koliko bi procenio taj nivo inteligencije? Kako bi opisao taj karakter? Pa tu bi više imalo smisla raspravljati da li je to uopšte ljudsko biće nego razmatrati kakvog je karaktera. Životinjskog je karaktera. Da li bi stvarno tvrdio da je taj nivo inteligencije nasledilo od roditelja?


To je potpuno odvojena prica, i ne bih hteo da idem u tom smeru, ne zato sto se ova prica ne uklapa u ovo sto sam gore napisao, nego je ovo preobimno i komplikovano pitanje, jako interesantno, ali dok se ne slozimo oko ovog gore, bolje da ne otvaramo u paraleli i ovo...



@pajapop - moras da pohvatas neke osnove na ovu temu. Znam da pises dobronamerno, ali sve sto si napisao je poprilicno netacno.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 09.03.2018. u 09:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)10.03.2018. u 04:30 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
Tvoje verovanje nije baš u potpunom skladu sa trenutnim znanjem i verovanjima u neuropsihijatriji, bar koliko sam ja upoznat i preko jutuba i raznih tekstova i od studentkinje psihologije koja prilično dobro poznaje aktuelnu materiju koja se izučava. Ne bih dalje vodio raspravu o deci koja su rasla u divljini, jer uopšte ne shvataš suštinu i implikacije nasleđa u korelaciji sa spoljnim faktorima tokom odrastanja.


Tačno sam znao da su korelacije implikacija u pitanju, bukvalno nisi morao ni da napišeš, ovaj put potvrdjujem da si u pravu i da je tvoje verovanje u potpunom skladu sa trenutnim znanjima u neuropsihijatriji, čak bih citirao Bukovskog: "implikacije korelacija doćiće nam glave..."

Citat:
pisac:
Molim te da tvoje (podsvesne?) fantazije zadržiš ako je to moguće za sebe, jer mi se nekako prilično gadiš kada projektuješ te svoje fantazije. Ako misliš da to nisu tvoje fantazije već moje, molio bih te da citiraš nešto od toga što si napisao (naročito ovaj deo za polilciju), a ako to nisi u stanju biće da su to ipak tvoje fantazije i da si moje postove samo nesvesno izvrnuo i izvitoperio da se uklope u okvire tvoje sopstvene podsvesti, i tako ih zapamtio.
Pri tome se uopšte ne šalim, ako veruješ u ovo što si napisao to zaista jeste tvoja podsvesna fantazija, što samo potvrđuje naslov ove teme.


Ja ga jedini branim da nije samo tražio maloletnice (kojima forum inače obiluje) nego da je učestvovao i u tehničkom delu foruma i vidi kako mi vraća, pa tako mi i treba. A kakve fantazije spominješ, šta je u pitanju? Nije baš da sam pominjao zmajeve ili farmakomafiju? Što se tiče gadjenja ne znam kako sam to izazvao i zašto se meni žališ, možda bih mogao da ti savetujem da popiješ ranisan, to može da bude gorušica neka ili želudac u pitanju, u krajnjem slučaju obrati se lekaru, ako nemaš poverenja u medicinsku struku (iako ti se "verovanja" poklapaju sa "znanjem" iz neuropsihijatrije što je takodje medicinska struka, možda da potražiš pomoć od baba Vange? Iz jednog pouzdanog izvora čuo sam i da je brezova kora veoma lekovita?
Ni ja se nisam šalio, polilcija steže obruč, lociraće te kad tad...
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)10.03.2018. u 05:27 - pre 73 meseci
Citat:
bananaphone:
Mozda nisi bas ispratio sta se desavalo u poslednjih 15-20g. Kreni od novinskih clanaka: http://www.nytimes.com/2009/01/11/magazine/11Genome-t.html pre nego sto se prabacis na neke ozbiljnije tekstove.

===
The most prominent finding of behavioral genetics has been summarized by the psychologist Eric Turkheimer: “The nature-nurture debate is over. . . . All human behavioral traits are heritable.” By this he meant that a substantial fraction of the variation among individuals within a culture can be linked to variation in their genes. Whether you measure intelligence or personality, religiosity or political orientation, television watching or cigarette smoking, the outcome is the same. Identical twins (who share all their genes) are more similar than fraternal twins (who share half their genes that vary among people). Biological siblings (who share half those genes too) are more similar than adopted siblings (who share no more genes than do strangers). And identical twins separated at birth and raised in different adoptive homes (who share their genes but not their environments) are uncannily similar.
===


Pravo da ti kažem i nisam, nije baš ni da me nešto ekstra zanima, ali evo par stvari: bihejvioristi su ti oni što samo izučavaju spoljašnje ponašanje, samo inervaciju i reakciju sa naglaskom na reakciju tj. ponašanje, u tom smislu odavno je primećeno da je taj sam pristup klimav jer ljudi nisu mašine, osim inervacije i reakcije na istu, postoji i obrada signala, ljudi promišljaju o svojim akcijama i donose odluke, ta i ta debata "is over..." to baš nije često u nauci, ni u prirodnim kamoli u društvenim, ovo ostalo ne vidim kako je u suprotnosti sa onim što sam napisao? By this he meant that a substantial fraction of the variation among individuals within a culture can be linked to variation in their genes. Sad bi ja trebalo da postavim one snimke koji tvrde da si ti 30% viking, 40% sloven, 25% german itd..."can be linked..." je korelacija implikacije u prevodu. "And identical twins separated at birth and raised in different adoptive homes (who share their genes but not their environments) are uncannily similar." ovde dopiši u čemu su slični a u čemu različiti, s tim što teško da bi takvo istraživanje bilo novijeg datuma, u prvom delu prošlog veka su identične blizance smeštali u različite porodice (ili kad se razvedu pa jedan roditelj odvede jednog), danas se trude da ih smeste u istu porodicu da bi odrastali u onim uslovima bar sličnim kao što bi u svojoj biološkoj porodici.



Citat:
bananaphone:
Stvari nisu ni priblizno tako jednostavne, rekao sam ti vec, ja imam troje dece, tri razlicita karaktera od kad su rodjeni, tri razlicite licnosti, tri razlicite price, tri razlicite inerakcija sa svetom i roditeljima. Ti samo mozes da malo motas levo destno i naravno - ono sto je najbitnije - izvuces maksimalni potencijal iz deteta, ali onaj potencijal koji vec postoji. Iz mnogih ljudi nije izvucen ni priblizan potencijal koji bi mogao, i tu se slazem da drustvo i roditelji trebaju da odigraju svoju ulogu.

Moje najstarije dete je naucilo abecedu pre trece godine, znalo je da otkuca kompletnu abecedu na kompu, da napise male reci - tipa mama, tata, svoje ime itd. Znam da zvuci kao SF, ali bukvalno se to desilo, sad tecno cita dok njegova generacija uci slova. Nismo ga terali ili forsirali, niti nam je bitno da dete cita sa 3 godine, jednostavno je samo bilo opsednuto sa slovima, smaralo je iz dana u dan da ga naucimo. Ljudi su nas pitali kojim metodom smo ga ucili i sl. - nista bato, nema metod, sta god da ima slova (igracka, TV, knjiga, kompjuter, majica sve) ono bi pokazivalo na slovo i trazilo da mu kazemo. I to je samo citanje, ostale stvari kapira ili kao njegova generacija ili SLABIJE.
Sad je i mladje dete - posto vidi starije da cita, krenulo da smara da ga naucimo da cita, bato - nema sanse, ne moze da upamti 5 slova :D :D :D, sto je i normalno za taj uzrast.
Upamtice kad mu dodje vreme, ni zena ni ja nismo citali pre skole, niti mislimo da je to nesto bitno za tako malo dete da nauci, i sad kad bas smara, pokazemo mu 20min i idemo da slazemo kockice ili bojimo nesto, naravno nismo ni blizo da je naucilo bar abecedu.

Kapiras - ja mogu da se ubijem od ucenja deteta, ali ono moze da nauci samo koliko moze da nauci, preko toga frustriras i sebe i dete, naravno ako ulozis dovoljno truda ti mozes da izvuces maksimum i tu se slazemo. Postoji eksperiment gde su decu koja su retardirana i nesposobna da nauce da citaju, uz koristenje standardanog kurikuluma, intenzivno ucili da citaju godinama, i na kraju ih je vecina uspela da nauci da procita tekst. I to podrzavam, treba da se ulaze u edukaciju, ali koliko god ulagao u nekog, uvek ces udariti u precku preko koje dalje jako tesko ide, i ta je precka tu postavljena od kad se dete rodilo.


Ma sve to stoji, ali najkraće zato što se nasledjuju potencijali i za formiranje karaktera, i za razvoj inteligencije i za sposobnost govora itd...em moraju da postoje uslovi da se ti potencijali razviju a njih najčešće obezbedjuju roditelji, pa tek onda škola, država, em kao što si primetio postoje i limiti i pravo vreme za nešto. To što si napisao ipak nije karakter makar i opisao kao "ljubav prema slovima", pa nije u suprotnosti sa onim šta sam ja pisao, dete je radoznalo i uči i to su osobine dece, pogadjaj koga je više od jedanput videlo da kucka po tastaturi, a na tastaturi su pogadjaj šta - slova. Od poznanika unuk jedva da je bio naučio da izgovara nekoliko reči i zapeo mvda, mvda...neko vreme nisu mogli da provale šta je to - "mrda" se kursor od miša po ekranu, posle mu nabavili aplikaciju koja šta god uradiš sa mišem radi bar nešto, crta geometriske oblike, boji... Karakter će biti da li pomaže slabijima ili otima olovke, da li će vratiti kusur kad ga pošalješ u prodavnicu, biti plemenito, lojalno ili podmuklo. Bar u onom uobičajenom smislu reči karakter. Plemenitost se ne nasledjuje. IQ 130 se ne nasledjuje.

Citat:
bananaphone:
To je potpuno odvojena prica, i ne bih hteo da idem u tom smeru, ne zato sto se ova prica ne uklapa u ovo sto sam gore napisao, nego je ovo preobimno i komplikovano pitanje, jako interesantno, ali dok se ne slozimo oko ovog gore, bolje da ne otvaramo u paraleli i ovo...


Pa sad, a oni što proučavaju ponašanje ne isplati im se da slušaju roditeljske priče o sopstvenoj deci, koju god mamu da intervjuišeš ispašće da je njeno dete i najlepše i najpametnije i najjače i šta god...A tema jeste i široka i zanimljiva zato postoji nekoliko nauka psihologija, sociologija, andragogija, pedagogija, kibernetika, verovatno ima još...





Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62325 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.