Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483985 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2012. u 18:22 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2:Vidim da neki za objekat računaju i 50 godina. Ja nemam para SADA da uložim da bi mi se to isplatilo ni za 10 godina.

Nisi me razumeo za tih 50 godina, ako se odnosilo na moj post. Neracunam da se isplati investicija kroz 50 godina. Meni je maksimum otplate na izolaciju sto hocu da ulozim 5 godina, a posle nje za TP sistem jos 10 godina. Racunao sam da ce i posle tih 5 godina za povrat investicije, ista izolacija da "donosi pare" kroz ustedu jos dugo, dugo dok god bude kuca trajala. Kod TP je druga prica, jer ona nece vecno trajati, tako da sa godinama idu popravke, dok nedodje i zamena iste. Kod izolacije nema popravke, a fasada ko fasada, traje koliko vec traje. A pogotovo kod poda nema "popravki", sto je zabetoniranu tu i ostaje.
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2012. u 22:11 - pre 146 meseci
Cokacunami, ti si kralj! Nadam se to sto si pisao o izolaciji potkrovlja nije neka dobra zezancija! Ja upravo treba da uradim potkrovlje i naravno lupam glavu kako sve to da odradim da bude sve ok., jer nisam neki pametnjakovic. Od izolacije potkrovlja do dobrog grejanja. Nadam se da ces mi pomoci to da odradim, bez naknade. Voleo bih da vam (ti) postavim par pitanja, ali na privatnoj poruci ako dozvoljavate!? Hvala vam u napred!
DB
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2012. u 23:20 - pre 146 meseci
Ma ne Dmax, nisam mislio ni na koga posebno. I 10 godina je mnogo za procenu kretanja cena i uštedu,a ne 50. Veliko je pitanje kako će se i izolacija ponašati kroz toliko vreme, kažu da stiropor hoće da se istopi...ko zna da li je istina. A tada će važiti sasvim drugi standard i sasvim novi materijali jer su ovi što smo mi ugradili "štetni po zdravlje i okolinu". Podsećam na priču o zabrani R22.
Tu negde oko 10 godina je vek TP a verovatno i bunara. Teško da tu ima onda uštede. Ja bih to sveo na 5 godina, a ako ne može, onda ništa. Za 10 godina TP je tehnološki strašno zastarela (pre 10 godina COP je bio jedva 2).
Čitajući ovo unazad ispade ja najveći protivnik TP. A nisam, samo tražim da mi neko pomogne da nađem ekonomsku opravdanost za to. Ali poštenu i stvarnu. I za mene je TP velika želja.
I dalje nisam odustao od prepravke klime (24000btu), gde bi investicija bila ukupno oko 500evra. Mnogo sam našao uputstava i prepravki, ali malo pravih testova i podataka (uglavnom se svodi da je vlasnik super zadovoljan da to može da radi, ali ništa od bilo kakvog merenja).Ako na leto bude prilike. I ekonomskog rezona.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.04.2012. u 23:56 - pre 146 meseci
Iako je ova rasprava zadnjih dana malo delovala mimo teme, drago mi je da vidim da je i drugima TP primamljiva opcija ali se kolebaju zbog previsokih cena ulaganja.

Posto imam jos dosta poslova da odradim dok nedodjem do TP, ja se iskreno nadam da ce cene da se spuste. Pre 20-tak godina cena ugradnje klime u neko vozilo je bilo reda 3000 do 5000 DM, sada se to odradi, za skoru jednu nulu manje.
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 00:20 - pre 146 meseci
Zasto mislite da je vek TP deset godina,ili bunara ?

Meni najvise plasi rast cene struje u odnosu na gas,a i postavio sam pitanje ovde ali nisam dobio odgovor,zasto koristiti jeftinu struju kad radi tp ,zar nije isplativija srednja tarifa s obzirom da ista radi vecinu vremena danju ?

I ja sve nesto mislim,bice nekakve subvencije na ugradnju tp,ali sa druge strane mogu da nam naplate koriscenje "prirodnih resursa" pa da nam opale brojilo za vodu,i tu je tp voda -voda "ugasila".



 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 01:29 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Zasto mislite da je vek TP deset godina,ili bunara ?

Meni najvise plasi rast cene struje u odnosu na gas,a i postavio sam pitanje ovde ali nisam dobio odgovor,zasto koristiti jeftinu struju kad radi tp ,zar nije isplativija srednja tarifa s obzirom da ista radi vecinu vremena danju ?

I ja sve nesto mislim,bice nekakve subvencije na ugradnju tp,ali sa druge strane mogu da nam naplate koriscenje "prirodnih resursa" pa da nam opale brojilo za vodu,i tu je tp voda -voda "ugasila".


Za TP nemam ideju koliko bi trajala. Imam u kuci Gorenje frizider star 40 godina koji jos radi, a od smo iste firme zamrzivac star 15 godina upravo izbacili, jer je non-stop pustao pritisak i majstor je konstatovao da mu vise nema spasa. Kako trend ide u pravcu da nema vise "vecnih" stvari, tako nekako imam utisak da ni TP nece bas dugo zbog samog kvaliteta danasnje izrade.

Sto se bunara tice, bilo je dosta komentara i primera (od komsija i prijatelja) gde je voda presusila ili se bunar zapusio posle par godina upotrebe. Tako da ispada da je busenje bunara kod nas prava lutrija....

E kod ove srednje tarife. Meni deluje da je bolje imati srednju tarifu sa sistemom vazduh/voda, jer su spoljne temperature preko dana vece nego nocne, tako da je taj tip TP ekonomicniji u radu preko dana.
Neznam koliko vremena (sati u toku dana) je jeftina struja, jer ja koristim srednju, ali pretpostavljam daje samo nekih 8 sati nocu. Dalje nisam siguran ni posto kosta, ali ako se ne varam skupa je 3x vise od jeftine, a srednja izmedju te dve. O tarifama pojma nemam, znam samo da je crvena zona 1400kwh i trudim se da ravnomerno koristim dva brojila sto imam da ne prebacim crvenu.
Ako su to vrednosti, parametri bi bili, a > jeftina, 2*a > srednja i 3*a > skupa onda nam sledeca proporcija moze dati broj sati gde bi potrosnja bila ista po srednjoj tarifi i po tarifi zbira maksimalanog broja sati jeftine (8 sati) i ostatka skupe struje:

(8*a)+(x*3a) = (8+x)*2a

E jednacinu sam nekako sklopio, ali sam zaboravio kao se moze izvuci x iz ovoga

Kada bi TP u 24h radila manje od x sati, onda se vise isplati skupa-jeftina, a ako bi radila vise od x sati, onda je bolje koristiti srednju tarifu.
Kako sam iz glave izracunao x je malo manje od 15h. Dakle ako TP radi vise od 15h onda se ispati vise srednja tarifa. Ako se doda jos efekat rada prako dana kod TP vazduh/voda, tu se dobije jos malo. Problem je sto se kroz razne dane menja i potreba za radom TP, tako da bi trebalo izvuci prosek, ali je pitanje koji, jer godisnji isto ne odgovara, jer neradi TP leti (makar za grejanje). Tako da bi se mogao uzeti neki prosek samo grejne zimske sezone i videti koja je prosecna dnevna upotreba TP.
E posto je to sad vec opet, puno parametara i nagadjanja, ja mislim da bih ostao i dalje na srednjoj tarifi i probao da ustedim tipom vazduh\voda i baferom koristeci TP sto je moguce vise danju (npr. gasio je tajmerom u ponoc i palio ujutru).

Nego kada smo kod price 2 strujomera, tu bi bila dobra racunica (kada ne bi bilo blok tarife) da jedan strujomer bude na srednjoj, a drugi na skupoj-jeftinoj. Tada bi mogla da se pusti TP da radi na jeftinoj dok traje, a onda se prebaciti na drugi strujomer koji meri srednju, a to moze i automatski sa tajmerom
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 07:01 - pre 146 meseci
Citat:
puno parametara i nagadjanja, ja mislim da bih ostao i dalje na srednjoj tarifi i probao da ustedim tipom vazduh\voda i baferom koristeci TP sto je moguce vise danju (npr. gasio je tajmerom u ponoc i palio ujutru).


Kako spojiti bafer da radi ,da li je u njemu voda koja je u sistemu ili ima ulogu izmenjivaca ?

Moja pretpostavka je da je u njemu voda koja je u sistemu,i kako onda, nesto ( da li tp ili el.kotao) zagreva taj bafer,ali onda nam vod prema grejnim telima u kuci mora biti zatvoren( i neko ili automatika ga mora otvoriti u odredjeno vreme),do koje temp.zagrejati bafer a da ne poraste pritisak,kako onda tu vreliju vodu pustati u sistem koji je projektovan za rad na nizim temperaturama,i koliko m3 treba da je bafer ?Mozda sam totalno omasio sa pretpostavkama,ali ajd ako neko ko ima moze da pojasni kako to radi i koliko kosta.

Da li otvarati posebnu temu ili se i ovo moze utopiti u ovu.



Citat:
Iako je ova rasprava zadnjih dana malo delovala mimo teme, drago mi je da vidim da je i drugima TP primamljiva opcija ali se kolebaju zbog previsokih cena ulaganja.


Pa evo,moj zakljucak posle svih ovih stranica i saveta je sledeci: Nemam pojma....kako za koga,za nov objekat sigurno da jeste isplativa, a za ostale zavisi od situacije do sitacije.Vec se ponavljam ali ugradnja gasnog kotla +taksa je 2000-2500 e ;TP *oko* 3000 e +bunar( cene su sarolike,kod mene kopanje na 15 -16 m 250 e,bez opreme),...


I mene brine vek trajanja i kao sto TIHI2 kaze,ne interesuje me isplativost za desetak godina,jer zivot je kratak,treba se i ziveti,kuca ko kuca,stisnemo se malo finansijski zimi,pa leti uzivamo,..ovako da ja ulazim u neke preskupe projekte da se zaduzim u narednih desetak godina , da sedim kuci i nemam za "kafu i pivo" a da uzivam u mojoj SF toplotnoj pumpi,rekuperacijama vazduha i izolaciji od 30 cm,neka fala.......istina je negde izmedju ,i ovo ne znaci da je tp losa ,a niti to da se bez nje ne moze.

Pozdrav

 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 07:11 - pre 146 meseci
BaneKI, posalji mio tvoj e-mail da ti posaljem ruski casopis Murator (za izolaciju).
Citirani clanak je natpis gradjevinskog inzenjera sa hrvatskog foruma.

Sto se tice veka trajanja TP: Evidentan je trend cele industrije ka totalnoj konfekcizaciji, i proizvodnji za jednokratnu upotrebu.
To prakticno znaci da ce novi proizvodi imati ekonomican vek trajanja reda velicine GARANCIJA + 10-20%.
Nakon toga cena opravki ce usmeravati na kupovinu novih proizvoda (kako bi industrija mogla da opstane).

DAKLE: zaboravite da su ikada postojali proizvodi koji su mogli da rade 20-30 godina bez kvarenja, jer to NIKADA VISE NECE POSTOJATI.

Zakljucak: Za ocekivati je ekonomican rad kvalitetne TP da bude 5-7godina.

Pri kupovini bilo kog elektrouredjaja savetujem da birate one koji su zasticeni od specijaliteta nase ED : padovi i skokovi napona, ispadanje faze,....
u suprotno, necete imati ni tih 5-7 godina (garancija ne vazi za kvarove koji su uzrokovani javaslukom ED).

Strucnjaci: je li tacno da je vecina TP ostljiva na ispadanje faze???


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 02.04.2012. u 08:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 02.04.2012. u 08:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 07:22 - pre 146 meseci
IZUZETNO VAZNO:

Ni za zivu glavu ne koristite STIROPOR/STIRODUR u unutrasnjoj izolaciji, jer su KANCEROGENI!

99% PROIZVODA NA BAZI NAFTE JE KANCEROGENO!

Ukljucujuci plasticnu ambalazu za vodu i hranu.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 13:33 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: (8*a)+(x*3a) = (8+x)*2a
E jednacinu sam nekako sklopio, ali sam zaboravio kao se moze izvuci x iz ovoga :D

Nego kada smo kod price 2 strujomera, tu bi bila dobra racunica (kada ne bi bilo blok tarife) da jedan strujomer bude na srednjoj, a drugi na skupoj-jeftinoj. Tada bi mogla da se pusti TP da radi na jeftinoj dok traje, a onda se prebaciti na drugi strujomer koji meri srednju, a to moze i automatski sa tajmerom :)
Može to i komplikovanije. Iz jedne linearne jednačine sa dve nepoznate x može da izvuče samo Hudini ili vidovita Zorka.
Cena 1kw na jednotarifnom brojilu je kao da se na dvotarifnom brojilu 20 sati troši viša i 4 sata niža tarifa. Svi koji noću troše više od 20% struje (od 23-07) dvotarifno im je jeftinije.
Ova druga računica teško pije vodu. Za rezervoar potrošim 2300kw niže i 4kw više tarife, prosečna cena ispod 3din/kw. I pored toga što sam 700kw u crvenoj zoni, ceo račun je 6800din. Brojilo ima fiksne troškove od oko 500din mesečno cele godine a košta oko 1000evra (ko ga nema).
Za TP bi dobra taktika bila (kao i za sve na struju) da se kuća zagreje po nižoj tarifi, a onda održava po višoj. Nisam siguran da bi 1din/kw koliko je jeftiniji 1kw na jednotarifnom brojilu mogao da opravda čak ni fiksni trošak (treba 6000kwh da se potroši dnevne tarife za celu zimu).
I viša tarifa je skuplja 4 puta od niže,a crvena zona počinje od 1600kwh gde viša tarifa ima cenu kao suvo zlato(17,74din/kw).

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 02.04.2012. u 19:31 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 16:47 - pre 146 meseci
Cokacunami, imas napisano u svojoj pp.
DB
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 19:51 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2: Može to i komplikovanije. Iz jedne linearne jednačine sa dve nepoznate x može da izvuče samo Hudini ili vidovita Zorka.
Cena 1kw na jednotarifnom brojilu je kao da se na dvotarifnom brojilu 20 sati troši viša i 4 sata niža tarifa. Svi koji noću troše više od 20% struje (od 23-07) dvotarifno im je jeftinije.
Ova druga računica teško pije vodu. Za rezervoar potrošim 2300kw niže i 4kw više tarife, prosečna cena ispod 3din/kw. I pored toga što sam 700kw u crvenoj zoni, ceo račun je 6800din. Brojilo ima fiksne troškove od oko 500din mesečno cele godine a košta oko 1000evra (ko ga nema).
Za TP bi dobra taktika bila (kao i za sve na struju) da se kuća zagreje po nižoj tarifi, a onda održava po višoj. Nisam siguran da bi 1din/kw koliko je jeftiniji 1kw na jednotarifnom brojilu mogao da opravda čak ni fiksni trošak (treba 6000kwh da se potroši dnevne tarife za celu zimu).
I viša tarifa je skuplja 4 puta od niže,a crvena zona počinje od 1600kwh gde viša tarifa ima cenu kao suvo zlato(17,74din/kw).

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 02.04.2012. u 19:31 GMT+1]


(a) je 1 sat i u sustini moze biti zamenjen sa brojem 1. Tako da je samo (x) nepoznata. Ali da batalimo, ako kazes da je 4x skuplja skupa od jeftine..... u sutini moram imati ovde prave podatke da bih mogao neku racunicu napraviti. S druge strane gospoda iz EP mogu lako da promene uslove i onda opet uzalud racunica.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.04.2012. u 22:55 - pre 146 meseci
Idi na http://www.elektrovojvodina.rs...3Aracun-i-cene&Itemid=477#
pa kalkuliši na njihovom kalkulatoru.
TP (kao i svi trofazni motori) je osetljiva na nestanak faze. Mora biti ugrađena zaštita.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.04.2012. u 06:37 - pre 146 meseci
BaneKI

nemam tvoju poruku.
Murator je lako naci koristeci Google
U januarskom brioju 2012 ima dosta detalja.

https://www.google.rs/search?s...e226f&biw=1920&bih=922
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.04.2012. u 00:41 - pre 146 meseci
Da malo osvežimo temu

Raspitivao sam se malo oko fenkoila i ugradnje istih ( sa komplet instalacijom)......sto se tice ugradnje ,da li se instalacije rade isto kao i kod obicih radijatora s tim sto se pravi odvod za kondenzat ili ?

Ovo pitam jer pojedine firme traze nesto preko 2000 evra za kucu na sprat cirka 170 m2, 6 fenkoila + 3 radijatora,(u cenu ulaze vertikale i razvodne cevi, naravno bez fenkoila), jel to mnogo ??

Hvala unapred
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.04.2012. u 16:14 - pre 146 meseci
@do25.
fenkoil se veže potpuno isto kao i bilo koji drugi radijator. S' tim što mu moraš dodati i napajanje za el. motor ventilatora, a ukoliko nameravaš i da hladiš pomoću njega, mora postojati i odvod kondenzovane vode.
U selu kod tebe je jedan vrhunski frigomehaničar koji je radio u Somboledu, kontaktiraj ga i sigurno će ti pomoći.
Što se cena tiče, malo si podataka dao za ono što te interesuje...
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.04.2012. u 20:07 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic: @do25.
fenkoil se veže potpuno isto kao i bilo koji drugi radijator. S' tim što mu moraš dodati i napajanje za el. motor ventilatora, a ukoliko nameravaš i da hladiš pomoću njega, mora postojati i odvod kondenzovane vode.
U selu kod tebe je jedan vrhunski frigomehaničar koji je radio u Somboledu, kontaktiraj ga i sigurno će ti pomoći.
Što se cena tiče, malo si podataka dao za ono što te interesuje...

i na ovo gore da dodam da se ne postavlja isti precnik cevi za radijatorsko i fancoil,na cevi se navlaci adekvatna izolacija(ako se koriste i za hladjenje) cirkulaciona pumpa mora da se odabere prema broju,velicini i otporu u fancoilu
u to ulazi i otpor tp. i same instalacije.tako da treba poprilicno iskustva da bi se to sve slozilo kako treba
a shodno tome i cena samog materijala i montaze.
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.04.2012. u 20:28 - pre 146 meseci
Citat:
i na ovo gore da dodam da se ne postavlja isti precnik cevi za radijatorsko i fancoil,na cevi se navlaci adekvatna izolacija(ako se koriste i za hladjenje) cirkulaciona pumpa mora da se odabere prema broju,velicini i otporu u fancoilu
u to ulazi i otpor tp. i same instalacije.tako da treba poprilicno iskustva da bi se to sve slozilo kako treba
a shodno tome i cena samog materijala i montaze.


Ok,recimo da platim projekat i proracun,svaki majstor koji radi centralno moze da uvede i fenkoile.Cevi koje idu su pretpostavljam plastika aluminijum plastika, da li je i za njih potrebna izolacija,ako jeste o kakvoj izolaciji je rec ?

Ipak nekako racunam da vertikale i horizontale sa rukama ne mogu da predju cenu od 2000 evra
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.04.2012. u 21:28 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Ok,recimo da platim projekat i proracun,svaki majstor koji radi centralno moze da uvede i fenkoile.Cevi koje idu su pretpostavljam plastika aluminijum plastika, da li je i za njih potrebna izolacija,ako jeste o kakvoj izolaciji je rec ?

Ipak nekako racunam da vertikale i horizontale sa rukama ne mogu da predju cenu od 2000 evra

Pri izvodjenju ovakvih instalacija potreban ti je iskusan i pedantan izvodjac ako hoces da to bude kako treba.
Ima dosta sitnica i gluposti koje znaju da zadaju problem u toku rada sistema.
Za sve cevi je potrebna izolacija ukoliko kroz njih tece haladan fluid sa velikom temperaturnom razlikom
debljinu izolacije ti odredjuje projektant a uglavnom se koriste armaflex/armacel
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 05:13 - pre 146 meseci

Citat:
Za sve cevi je potrebna izolacija ukoliko kroz njih tece haladan fluid sa velikom temperaturnom razlikom
debljinu izolacije ti odredjuje projektant a uglavnom se koriste armaflex/armacel


Hladjenje ce biti pasivno,zaboravio sam da napomenem,da li je i u tom slucaju potrebna izolacija cevi?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483985 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.