Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482325 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 08:56 - pre 146 meseci
Ja sad pokušavam da razumem tvoje razloge za fan-coil i ne mogu.
Fan-coil se instališe zato što ima mogućnost niskotemperaturnog grejanja i hlađenja. Koliko se sećam, cene su od 300evra pa naviše bez ugradnje.
Ako ne misliš da se kuća hladi leti, zašto onda birati fan-coil?
Ako pametno izpojektuješ grejanje onda se niskotemperaturno možeš grejati i sa radijatorima. Samo ako imaš mesta da ih smestiš a to zavisi od izolacije objekta.
Ako može da ti pomogne, u mom potkrovlju od 70m2 imam 3 panelna radijatora (onaj tip 22 visine 60cm) i to 2 od 80cm i jedan od 120cm + sušač u kupatilu. Izolacija je zid 20+10+15, a plafon gipsane ploče i odgore 15cm mineralne vune. Polazna voda je 40*C kada je 0*C napolju, a projektovana 55*C kada je napolju -20. To je na granici korišćenja TP i nije baš najekonomičnije zbog visoke temperatre polazne vode, ali se TP može koristiti (čak i ekonomično) najveći deo zime.
Radijatorsko rešenje je mnogo jeftinije (bar duplo) od onog sa fan-coilima sa skoro istim efektom (ako ne treba hlađenje). A za razliku možeš kupiti više od pola TP.
I takvo radijatorsko je vrlo prijatno jer su radijatori uvek mlaki.
Baš sam gledao atest na http://www.etazgrejanje.com/cm...les/697_izvestaj_o_ispitivanju[1].pdf
Možda ti bude od koristi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 09:14 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Hladjenje ce biti pasivno,zaboravio sam da napomenem,da li je i u tom slucaju potrebna izolacija cevi?

kao sto tihi navede u postu ni ja nista ne razumem moraces precizno da definises sta hoces da uradis jer
niko od nas nema kristalnu kuglu da moze da vidi
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 10:36 - pre 146 meseci
Nemam uslove za podno grejanje
,Fan coile sam mislio zbog mogucnosti hladjenja,i to pasivnog( temperatura bunarske vode preko izmenjivaca u sistem,ako sam dobro razumeo,TP nema veze sa tim)...Ne znam da li FC mogu da hlade na toj temperaturi,ako ne mogu onda sam u zabludi i ostaje mi mogucnost grejanja preko radijatora,a klimatizaciju da resim na drugi nacin.

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 19:31 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Nemam uslove za podno grejanje
,Fan coile sam mislio zbog mogucnosti hladjenja,i to pasivnog( temperatura bunarske vode preko izmenjivaca u sistem,ako sam dobro razumeo,TP nema veze sa tim)...Ne znam da li FC mogu da hlade na toj temperaturi,ako ne mogu onda sam u zabludi i ostaje mi mogucnost grejanja preko radijatora,a klimatizaciju da resim na drugi nacin.

pasivno hladjenje je nesto drugo i nema veze sa fankoilima.To sto si zamislio bunar/izmenjivac/fcu ne znam kolikog bi efekta imalo(nemam iskustva sa takvom kombinacijom).Nije mi jasno stavljao bi i fcu i radijatore koliko sam razumeo ili imas radijatore pa bi stavljao fcu sta od toga?
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 19:45 - pre 146 meseci
Meni su preporucili pasivno hladjenje i podno grejanje,uslove za podno nemam pa sam mislio da stavim fancoile tamo gde mi treba i hladjenje,a tamo gde ono nije potrebno radijatore.
Citat:
To sto si zamislio bunar/izmenjivac/fcu ne znam kolikog bi efekta imalo(nemam iskustva sa takvom kombinacijom).


Nie moja ideja,ni ja nemam pojma da li bi temp bunarske vode preko FC uspela da ohladi kucu( navodno preko podnog ili zidnog grejanja bi)

Nemam ni FC ni radijatore,tek sve to treba da uvedem.



Znaci u dilemi sam da li da stavim FC i imam pored grejanja i tzv pasivno hladjenje( ne znam da li je moguce kao sto sam objasnio gore ali je najeftinijie ) ili da na TP prikljucim radijatore a da se hladim preko klasicnih klima uredaja.




 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 19:57 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Meni su preporucili pasivno hladjenje i podno grejanje,uslove za podno nemam pa sam mislio da stavim fancoile tamo gde mi treba i hladjenje,a tamo gde ono nije potrebno radijatore.


Nie moja ideja,ni ja nemam pojma da li bi temp bunarske vode preko FC uspela da ohladi kucu( navodno preko podnog ili zidnog grejanja bi)

Nemam ni FC ni radijatore,tek sve to treba da uvedem.



Znaci u dilemi sam da li da stavim FC i imam pored grejanja i tzv pasivno hladjenje( ne znam da li je moguce kao sto sam objasnio gore ali je najeftinijie ) ili da na TP prikljucim radijatore a da se hladim preko klasicnih klima uredaja.

cisto da znas da stricnjak koji ti je preporucio psaivno hladjenje preko fcu.......no coment.
Za tvoju informaciju pasivno hladjenje funkcionise sistemom podnog,plafonskog,zidnog grejanja zato se i zove pasivno
i cisto da znas da uz pasivno hladjenje obavezno idu odvlazivaci ili izmena vazduha sa rekuperacijom
ako nemas nameru da hladis citav objekat bolje kupi nekog kineza za hladjenje nego da arcis kompresor od 500/1000e
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 20:12 - pre 146 meseci
Citat:
ako nemas nameru da hladis citav objekat bolje kupi nekog kineza za hladjenje nego da arcis kompresor od 500/1000e


Pa,potrebne su mi bar tri klime,ono sto sam naveo delovalo mi je povoljnije.



Onda mi ostaju radijatori kao jednina opcija i tu je kraj price sto se tice hladjenja preko TP.

Odnosno da jednog dana uvedem pasivno plafonsko hladjenje,ako bude bilo novaca mada mi ovo niko nije spomenuo

Citat:
uz pasivno hladjenje obavezno idu odvlazivaci ili izmena vazduha sa rekuperacijom



TIHI2
Citat:
Baš sam gledao atest na http://www.etazgrejanje.com/cm...les/697_izvestaj_o_ispitivanju[1].pdf
Možda ti bude od koristi.


Ne radi link

[Ovu poruku je menjao d025 dana 10.04.2012. u 21:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 20:59 - pre 146 meseci
Citat:
mali genije: cisto da znas da stricnjak koji ti je preporucio psaivno hladjenje preko fcu.......no coment.
Za tvoju informaciju pasivno hladjenje funkcionise sistemom podnog,plafonskog,zidnog grejanja zato se i zove pasivno
i cisto da znas da uz pasivno hladjenje obavezno idu odvlazivaci ili izmena vazduha sa rekuperacijom
ako nemas nameru da hladis citav objekat bolje kupi nekog kineza za hladjenje nego da arcis kompresor od 500/1000e


Neznam odakle si izvukao da se ne moze hladiti pomocu fancoilera, sa pasivnim hladjenjem. Pasivno hladjenje sto se spominje kod TP se ne odnosi na neki sistem odavanja toplote (podno, plafonsko itd...) nego na nacin rada TP, tako da pasivno oznacava rad bez upotrebe kompresora. Dok se koristi pasivno hladjenje, radi samo bunarska pumpa i unutrasnja cirkulaciona i ventilatori u fancoilerima. Tu i dolazi do vanredne ustede sistema voda/voda u odnosu na druge tipove TP kod kojih je ova opcija ne moguca.

Ako bunarska voda ima max 14 stepeni, dakle preko izmenjivaca u fancoiler ide oko na 17 stepeni i vazduh se hladi uz pomoc te hladne vode. A ako je bunarska voda jos hladnija, onda je dakle temperatura jos niza. Sustina da se iskoristi fancoiler je bas u tome da se koristi i za grejanje i hladjenje. To lepo funkcionise sa time temperaturama, jer vazduh cirkulise oko izmenjivaca pomocu vestackog strujanja vazduha (isto to mu dodje kod grejanja da fancoil moze da greje sa vodom koja je na samo 30 do 35 stepeni, a ne na 60 kao kod radijatora). Da uporedite temperature, letos sam merio da mi iz klime izlazi 14 stepeni, a zimi je grejala sa 44 stepena.

Sto se tice vlage i fancoila. Vlaga iz vazduha se lepi na hladnjak tj. kondenzuje se i odvodi odvodnom cevi iz fancoila. Tako da fancoil igra tu odlicnu ulogu i efekat hladjenja je isti kao kod klima uredjaja. Kod hladenja sa cevima u zidu i plafonu, prica je problematicnija jer vazduh kada se hladi da prima manje vode, tj. pri spustanju temperature dize se vlaznost vazduh. Kada dodje do kriticne tacke (kada je vazduh zasicen 100% sa vlagom) visak vode pocne da se kondenzuje po najhladnijim mestima u stanu. Tako da je bas kod ovog sistema potrebna dodatna vestackim ventilacija.

I jos nesto - Nepostoji hladnjenje pomocu poda! Hladjenje se moze izvesti sa cevima u plafonu i zidu ali ne i u podu. To je iz razloga sto hladan vazduh ide dole, tako da nema efekta, jer bi samo donjih par cm od poda bilo ohladjeno. Iz istog razloga se ne moze grejati sa cevima u plafonu...
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 21:15 - pre 146 meseci
Tihi2
Ne radi link na koji si nas uputio pa ako mozes pokusaj ponovo postaviti taj dokument
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 21:25 - pre 146 meseci
Citat:
Neznam odakle si izvukao da se ne moze hladiti pomocu fancoilera, sa pasivnim hladjenjem. Pasivno hladjenje sto se spominje kod TP se ne odnosi na neki sistem odavanja toplote (podno, plafonsko itd...) nego na nacin rada TP, tako da pasivno oznacava rad bez upotrebe kompresora. Dok se koristi pasivno hladjenje, radi samo bunarska pumpa i unutrasnja cirkulaciona i ventilatori u fancoilerima. Tu i dolazi do vanredne ustede sistema voda/voda u odnosu na druge tipove TP kod kojih je ova opcija ne moguca.

Ako bunarska voda ima max 14 stepeni, dakle preko izmenjivaca u fancoiler ide oko na 17 stepeni i vazduh se hladi uz pomoc te hladne vode. A ako je bunarska voda jos hladnija, onda je dakle temperatura jos niza. Sustina da se iskoristi fancoiler je bas u tome da se koristi i za grejanje i hladjenje. To lepo funkcionise sa time temperaturama, jer vazduh cirkulise oko izmenjivaca pomocu vestackog strujanja vazduha (isto to mu dodje kod grejanja da fancoil moze da greje sa vodom koja je na samo 30 do 35 stepeni, a ne na 60 kao kod radijatora). Da uporedite temperature, letos sam merio da mi iz klime izlazi 14 stepeni, a zimi je grejala sa 44 stepena.

Sto se tice vlage i fancoila. Vlaga iz vazduha se lepi na hladnjak tj. kondenzuje se i odvodi odvodnom cevi iz fancoila. Tako da fancoil igra tu odlicnu ulogu i efekat hladjenja je isti kao kod klima uredjaja. Kod hladenja sa cevima u zidu i plafonu, prica je problematicnija jer vazduh kada se hladi da prima manje vode, tj. pri spustanju temperature dize se vlaznost vazduh. Kada dodje do kriticne tacke (kada je vazduh zasicen 100% sa vlagom) visak vode pocne da se kondenzuje po najhladnijim mestima u stanu. Tako da je bas kod ovog sistema potrebna dodatna vestackim ventilacija.


Ovo sto dmax navodi je identicno onom o cemu su mi pricali,ja sam to takodje tako razumeo,s tim su mi neki savetovali i plafonsko hladjene i podno grejanje,ali mislim da je to skuplja varijanta od FC,jer s njim imam 2 u 1.
Rekuperaciju vazduha nije niko pominjao.

Tako da ako je dmax u pravu,vracam se opet na pocetak price...a to je cena instalacije FC.

 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 21:37 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: Neznam odakle si izvukao da se ne moze hladiti pomocu fancoilera, sa pasivnim hladjenjem. Pasivno hladjenje sto se spominje kod TP se ne odnosi na neki sistem odavanja toplote (podno, plafonsko itd...) nego na nacin rada TP, tako da pasivno oznacava rad bez upotrebe kompresora. Dok se koristi pasivno hladjenje, radi samo bunarska pumpa i unutrasnja cirkulaciona i ventilatori u fancoilerima. Tu i dolazi do vanredne ustede sistema voda/voda u odnosu na druge tipove TP kod kojih je ova opcija ne moguca.

Ako bunarska voda ima max 14 stepeni, dakle preko izmenjivaca u fancoiler ide oko na 17 stepeni i vazduh se hladi uz pomoc te hladne vode. A ako je bunarska voda jos hladnija, onda je dakle temperatura jos niza. Sustina da se iskoristi fancoiler je bas u tome da se koristi i za grejanje i hladjenje. To lepo funkcionise sa time temperaturama, jer vazduh cirkulise oko izmenjivaca pomocu vestackog strujanja vazduha (isto to mu dodje kod grejanja da fancoil moze da greje sa vodom koja je na samo 30 do 35 stepeni, a ne na 60 kao kod radijatora). Da uporedite temperature, letos sam merio da mi iz klime izlazi 14 stepeni, a zimi je grejala sa 44 stepena.

Sto se tice vlage i fancoila. Vlaga iz vazduha se lepi na hladnjak tj. kondenzuje se i odvodi odvodnom cevi iz fancoila. Tako da fancoil igra tu odlicnu ulogu i efekat hladjenja je isti kao kod klima uredjaja. Kod hladenja sa cevima u zidu i plafonu, prica je problematicnija jer vazduh kada se hladi da prima manje vode, tj. pri spustanju temperature dize se vlaznost vazduh. Kada dodje do kriticne tacke (kada je vazduh zasicen 100% sa vlagom) visak vode pocne da se kondenzuje po najhladnijim mestima u stanu. Tako da je bas kod ovog sistema potrebna dodatna vestackim ventilacija.

I jos nesto - Nepostoji hladnjenje pomocu poda! Hladjenje se moze izvesti sa cevima u plafonu i zidu ali ne i u podu. To je iz razloga sto hladan vazduh ide dole, tako da nema efekta, jer bi samo donjih par cm od poda bilo ohladjeno. Iz istog razloga se ne moze grejati sa cevima u plafonu...


ako pazljivo procitas post lepo sam napisao da nemam prakticnog iskustva sa bunarskom vodom preko izmenjivaca
pa u fcu.Zidno podno i plafonsko sam napisao da treba izmena vazduha ili odvlazivac.
Za hladjenje pomocu poda kad bude ugrejalo na leto pozivam te da dodjes na hladno pivo i da se uveris da radi dobro
mada ga ja ne koristim jer mi netreba a u prostoriji uvek ima neke cirkulacije vazduha kretanje,otvaranje vrata,prozora itd
tako da se vazduh uvek mesa

 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 21:50 - pre 146 meseci
I ja sam krenuo sa razmisljanjima od varijante TP voda/voda sa pasivnim hladjenjem. I razmisljao sam da li raditi plafonsko ili fancoilere. Posto nisam nasao konkretna resenja za plafonsko hladjenje (tipa spustene plafonske konstrukcije) a i na samim sajtovima proizvodjaca nisam bas nasao puno detalja da bih imao sve podatke za samostalnu instalaciju (posto sam ja sam svoj majstor :) polako sam odustajao od plafona i blizio se fancoilerima. Kada sam dosao do problema vlage, shvatio sam da moram imati i fancoilere (idealno u svakoj prostoriji) da bih mogao efikasno odvoditi vlagu, tako da se prica zavrsila na tome. U prizemlju cu raditi podno grejanje, tako da ce fancoileri (namenjeni prvenstveno hladjenju) resiti i problem kod nagle promene spoljne temperature i inertnosti podnog grejanja. Tj. mogu drzati temperaturu poda na manjim temperaturama (27 stepeni) tako da je pod prijatno topao, a na tu temperaturu moze da dodje parket ili laminat, a razlika potrebne energije bi se dodala sa fancoilerom. Ovo nije najjeftinija izvedba, ali mi deluje kao veoma konforna. Plafonsko hladjenje, mozda dodam negde kada budem spustao plafone koje planiram da spustim zbog zvucne izolacije, ali to samo ako budem imao dovoljno informacija o tim sistemima i ako budu povoljni naravno (na Knauf sajtu ima resenje sa bakarnim cevima, sto mi ni malo nedeluje jeftino).

E to je lepa varijanta, samo sto vise nisam siguran u sistem voda/voda zbog problema koje smo pre spominjali (cena busenja kod nas, neizvestnost izdasnosti bunara, nepoznat vek trajanja i na kraju sam kvalitet vode)
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 21:57 - pre 146 meseci
Citat:
mali genije: ako pazljivo procitas post lepo sam napisao da nemam prakticnog iskustva sa bunarskom vodom preko izmenjivaca
pa u fcu.Zidno podno i plafonsko sam napisao da treba izmena vazduha ili odvlazivac.
Za hladjenje pomocu poda kad bude ugrejalo na leto pozivam te da dodjes na hladno pivo i da se uveris da radi dobro
mada ga ja ne koristim jer mi netreba a u prostoriji uvek ima neke cirkulacije vazduha kretanje,otvaranje vrata,prozora itd
tako da se vazduh uvek mesa


Pa spomenuo si strucnjake koji preporucuji fancoil za hladjenje... zato sam komentarisao....

Inace si mi sada dao ideju za podno hladjenje i jedan "luster, plafonski ventilator". On odlicno moze da digne hladan vazduh sa poda i to ima isti efekat hladjenja kao i fancoiler ali i ostaje problem vezan za vlagu koju treba odvesti. Mada eto priznajem da sam pogresio za podno hladjenje, jer moze da bude efikasno!
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 22:32 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: Pa spomenuo si strucnjake koji preporucuji fancoil za hladjenje... zato sam komentarisao....

da si bolje procitao video bi da sam spomenuo u kontekstu pasinog hladjenja,no nebitno.
fcu je aktivni elemenat u objektu jer koristi ventilator za strujanje vazduha tako da nespada u pasivu
kotlarnica kao izvor energije je vec druga prica sto si ti vec spomenuo i sa cim se slazem u potpunosti.
Citat:
dmax
E to je lepa varijanta, samo sto vise nisam siguran u sistem voda/voda zbog problema koje smo pre spominjali (cena busenja kod nas, neizvestnost izdasnosti bunara, nepoznat vek trajanja i na kraju sam kvalitet vode)

pa ovde svi dosta pricaju i teoretisu o raznim problemima koje si naveo ali niko nije naveo konkretan primer.
cene busenja u Vojvodini i nisu strasne a sto se tice bunara i izdasnosti treba naci pravog coveka pa nece ni to biti
problem
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:00 - pre 146 meseci
Čim je temperatura instalacije niža od temperature okoline dolazi do kondenzacije vlage iz okruženja. Pa i da si u Sahari vlage uvek ima u vazduhu...
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:02 - pre 146 meseci
Citat:
mali genije:cene busenja u Vojvodini i nisu strasne a sto se tice bunara i izdasnosti treba naci pravog coveka pa nece ni to biti problem


Pa iskreno da ti kazem, ja ne vidim kao rezonovanu osnovu naplacivanje 50 evrica za metar busenja fi 125mm (neki su spominjali 40 evra/m). U Vojvodini se uzima za fi 50mm oko 200 evrica za 18m dubine (3 cevi 2 cola), sto mu dodje oko 11 evra po metru. Nevidim gde se napravila razlika od 39 evrica, jer koliko sam ja shvatio koristi se ista metoda busenja, samo sa malo vecim cevima, dakle malo vise "o-ruk".
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:15 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: Pa iskreno da ti kazem, ja ne vidim kao rezonovanu osnovu naplacivanje 50 evrica za metar busenja fi 125mm (neki su spominjali 40 evra/m). U Vojvodini se uzima za fi 50mm oko 200 evrica za 18m dubine (3 cevi 2 cola), sto mu dodje oko 11 evra po metru. Nevidim gde se napravila razlika od 39 evrica, jer koliko sam ja shvatio koristi se ista metoda busenja, samo sa malo vecim cevima, dakle malo vise "o-ruk".

ja znam za 40e a sto je veca dubina veci su i problemi sa busenjem veci je staticki pritisak na cevi bunara pa zato idu deblje koje naravno i vise kostaju,kvalitetno sito isto kosta pa zasip hm mozda sam nesto i zaboravio ovo sam cuo sve
od hidrogeologa koji vec duze vremena busi bunare.
ako hoces poslacu ti br na pp pa se rapitaj sta te zanima.
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:16 - pre 146 meseci
U Vojvodini covek je busio bunar za toplotnu pumpu,cena je bila 250 e,mislimda je fi 125 na 15-16 m.
Busenje obicnog bunara je kolega platio 140 e na 20 m dubine*to je po staroj ceni,sad je nesto skuplje


Ok,mislim da su mnoge stvari sad jasnije sto se tice FC i podnog, plafonskog itd


Meni ne ide i dalje u glavu zasto neko trazi za cenu instalacije FC preko 2000 evra kad sam materijal ne bi smeo da izadje upola manje od toga, alpex cevi od 60-100 din po md,vertikale ne znam ali suma sumarum mnogo je ,mislim da klepaju za ruke,zato se i raspitujem kako bih angazovao nekog ko uvodi CG jer je cena po grejnom telu 20-30 e,bez materijala.
Razmisljam da platim projektanta koji bi to doslovno sve nacrtao i onda angazujem nekog da radi po projektu ali bih ipak da prikupim sto vise informacija o tome kako se instalira FC.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:18 - pre 146 meseci
Citat:
rade.zrnic: Čim je temperatura instalacije niža od temperature okoline dolazi do kondenzacije vlage iz okruženja. Pa i da si u Sahari vlage uvek ima u vazduhu...

Tesko je vama u Apatinu vi uvek imate problem sa kondenzom na jelenku.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:23 - pre 146 meseci
Izgleda da ne može direktno da se skine. Može da se ode na ovaj link dole
http://www.etazgrejanje.com/katalog.php?prodID=697
i da se na toj stranici izabere pdf dokument "izveštaj o ispitivanju".
Tamo su prikazane 3 testirane temperature (korisne za projektovanje veličin radijatora) i zato sam to naveo.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2482325 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.