Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480744 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kotlar
IT - MNE
Kolašin, Montenegro

Član broj: 301958
Poruke: 7
*.crnagora.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 12:23 - pre 146 meseci
Citat:
sunfan: cbc
kotlar

cokacunami je potpuno u pravu , angazujte strucna lica ,platite njihovo znanje pa cete imati koga da hvatate za gusu.

Ako vec niste pogledali ovde imate razna resenja www.solartirol.at iako je vec vidjeno mozda pomogne

Srecno


Hvala puno. Neznanje je najveći trošak!
Evo danas, 16.04.2012.godine u 13:15h snijeg je ponovo počeo da pada.
Znanje je na teškom ispitu u ovim uslovima!
Uporedne fotografije su 15 februar i 16 april ove godine.




[Ovu poruku je menjao kotlar dana 16.04.2012. u 13:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kotlar dana 16.04.2012. u 13:46 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 13:34 - pre 146 meseci
Citat:
cokacunami:Treba da nadjete strucnjaka za grejanje koji ce vam izracunati koju debljinu izolacije treba da stavite na kucu da bi vas sistem CG
mogao da zagreva kucu sa napojnom vodom temperature 40c-50c (sto niza to bolja za TP).


Zar radijatori mogu da greju na 40 stepeni? Ja sam mislio da im treba najmanje 60 da bi mogao vazduh da cirkulise kroz njih, a da sa 35-40 stepeni odradjuju posao fancoileri jer imaju ventilator koji stvara vazdusnu struju oko grejnih tela.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 16:06 - pre 146 meseci
kotlaru,

-15C je isto i u Kolasinu i u Beogradu.

Ista kolicina toplote je potrebna (ako nema severca). Ja slutim da je tvoj 70kw kotao u sadejstvu sa odzakom (bese li 30cm?)
glavni toplotni gubitak.Proveri. Provera nije skupa, a mnogo ce ti ustedeti ako me osecaj ne vara.

dmax

Itekako mogu. Sve zavisi od nekoliko faktora:
1.) Izolacije (moja: zidna 12,4cm, plafonska 18cm kosi deo, 25cm ravni deo).
2.) Kvaliteta stolarije. Ja sam odlican posao uradio sa drvenim niskoemisionim prozorima (20% ustede) i spolj. vratima firme "Samarica" iz Kacareva (cena je bila 150e/m2).
3.) Obavezan je "vazdusni dzep" na ulazu u kucu - kako nebih grejao dvoriste pri svakom ulasku i izlasku iz kuce.
4.) Projekta grejanja. Imam Globalove Al. radijatore. i el. kotao 24kv u kome koristim maksimum 12kw, sa Mernom grupom. Tu sam pogresio, pametnije je postaviti 2 brojila SAMO ZA GREJANJE.

Tezultat je da je u +80% vremena temperatura vode u napojnoj grani 32-35C a do 45C kad je bilo najhladnije.

KLJUCNA STVAR ZA STEDNJU JE SMANJENJE TOPLOTNIH GUBITAKA!

NAGLASAVAM : KADA BIH ELIMINISAO GUBITKE NA 2 VELIKE BETONSKE TERASE I KAMENOJ COKNI 45m2 (ženina posla) GUBITCI BI VEROVATNO BILI 25-33% MANJI.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 18:38 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: Zar radijatori mogu da greju na 40 stepeni? Ja sam mislio da im treba najmanje 60 da bi mogao vazduh da cirkulise kroz njih, a da sa 35-40 stepeni odradjuju posao fancoileri jer imaju ventilator koji stvara vazdusnu struju oko grejnih tela.
Na strani 72 ove teme, zadnji post je link gde možeš pročitati atest panelnih radijatora na 44/39*C i gde se vidi da daju oko 3 puta manje energije nego na 85/66*C. Dakle, treba uračunati 3 puta veću površinu radijatora. Ko to radi? Planski malo ko. Obično se ide na podno grejanje.
Ali, ako ste imali neizolovanu kuću sa zidovima 25-38cm (cigla ili cigla i po), pa naknadno ovih godina stavili demit fasadu od 10cm - eto došli ste na isto tj smanjili ste gubitke kuće skoro 4 puta pa su Vam radijatori ispali skoro 4 puta veći nego što treba. Sa demitom od 5cm smanjenje gubitaka je 2.5 puta. Sigurno znate dosta takvih primera.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 18:40 - pre 146 meseci
CBC

Greska u kucanju Vaseg username , izvinjavam se.


Hvala
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 19:48 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2: Na strani 72 ove teme, zadnji post je link gde možeš pročitati atest panelnih radijatora na 44/39*C i gde se vidi da daju oko 3 puta manje energije nego na 85/66*C. Dakle, treba uračunati 3 puta veću površinu radijatora. Ko to radi? Planski malo ko. Obično se ide na podno grejanje.
Ali, ako ste imali neizolovanu kuću sa zidovima 25-38cm (cigla ili cigla i po), pa naknadno ovih godina stavili demit fasadu od 10cm - eto došli ste na isto tj smanjili ste gubitke kuće skoro 4 puta pa su Vam radijatori ispali skoro 4 puta veći nego što treba. Sa demitom od 5cm smanjenje gubitaka je 2.5 puta. Sigurno znate dosta takvih primera.


Dakle po ovoj racunici svako ko ima ugradjene radijatore (proracunate za potrebe bez izolacije na objektu), kada doda kasnije demit fasadu od 10cm moze komotno da odrzava temperaturu sa TP (sa polaznim vodom 40 stepeni) i iskoristi pogodnosti niskotemperaturnog grejanja.
To ispada tako, zar ne?
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.mbb.telenor.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 20:20 - pre 146 meseci
Hajde ja da se ponovo javim i da podsetim na svoje pitanje: koliko je isplativo ugraditi u kucnoj varijanti klimatizacioni sistem sa toplim/hladnim vazduhom kakav se radi u poslovnim zgradama (banke, megamarketi i sl). Ako je vec moguce ugraditi to bezbedno sa hladjenjem i grejanjem, koliko sam ja primetio kao laik, u tom sistemu se uvek uvodi svez spoljasnji vazduh, ili se varam>?

Koliko je to isplativa investicija kao alternativa podnom grejanju (kuhinja i kupatila) i fen/coil u ostalim prostorijama?

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.04.2012. u 23:54 - pre 146 meseci
Citat:
dmax: Dakle po ovoj racunici svako ko ima ugradjene radijatore (proracunate za potrebe bez izolacije na objektu), kada doda kasnije demit fasadu od 10cm moze komotno da odrzava temperaturu sa TP (sa polaznim vodom 40 stepeni) i iskoristi pogodnosti niskotemperaturnog grejanja.
To ispada tako, zar ne?
Da, tako je. Sa 10cm stiropora polazna voda ne bi bila veća od 45-50*C. Po računici, režim 90/60 bi se promenuo u 42/37 ali se mora računati i na nesmanjene gubitke poda (retko se tu ponovo investira) i prozora (ako se ne menjaju). Tavan se takođe mora izolovati ali to je skoro uvek moguće a još i najjeftinije (mineralna vuna 10cm košta oko 200din/m2). Zato ta rezerva od nekoliko stepeni. Ono 90/60 je u teoriji, stvarni sistemi uvek imaju dodatih 10-15% radijatora više (to se majstori uvek obezbeđuju) pa zapravo nikada nije polazna voda 90*C a povratna 70 već 80/60 što opet ide u prilog niskotemepraturnom grejanju i TP.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 07:42 - pre 146 meseci
da dopunim tihi2-a:

Tvoja logika je ispravna, ali ja bih ipak radje ulozio 100Eura u misljenje strucnjaka (o debljini izolacije, i dr),
umesto da se posle kajem, i doradjujem doradjeno.

Svima koji imaju panelne radijatore najtoplije preporucujem da plate 100Eura, jer sam ubedjen da ce im to
biti manje ulaganje od odokativnog rada i rezultujucih gresaka. Tu se neisplati stedeti na znanju.

Za strucnjaka: idite na gradjevinski i masinski fakultet i pitajte.


zmajurina,
Ovde se grejanje/hladjenje vazduhom neisplati iz vise razlloga.
Glavni je sto se ovde ne gradi na nacin koji omogucuje jeftino postavljanje vazdusnih kanala.
Drugo, izvodjaca verovatno i nema, a trece i takvi delovi su preskupi, zbog unikatne potrosnje.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 08:07 - pre 146 meseci
@zmajurina
Jel si to sklanjao banderu sa placa posto te dugo nije bilo?

Citat:
cokacunami
zmajurina,
Ovde se grejanje/hladjenje vazduhom neisplati iz vise razlloga.
Glavni je sto se ovde ne gradi na nacin koji omogucuje jeftino postavljanje vazdusnih kanala.
Drugo, izvodjaca verovatno i nema, a trece i takvi delovi su preskupi, zbog unikatne potrosnje.

izvodjaca ima koliko hoces to uglavnom montira ekipa za ventilaciju jer su klasicni termoizolovani kanali.
Sistem nije komplikovan za montazu jer uglavnom ima kanalne izmenjivace toplote ili klima komoru
i rekuperator,filtere plus ostale sitnice,sistem trazi uredno odrzavanje.

 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.static.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 08:25 - pre 146 meseci
Konacno i odgovori za mene...

@mali genije: jok ja, sklonila EDB SVE bandere sa placa i to za dz! A mene dugo nema jer smo se malo porodili i dobili 3 prionve koje zahtevaju svu pažnju....... ali nastavljamo sa projektom, finiširamo lokacijsku i projekat i samo da izmislim koga da ubijem za građevinsku dozvolu da možemo mirne duše da dižemo kredit i krećemo sa pričom.

Pretpostavio sam da investicija od podizanja ploče za nekih 30-ak cm od planirane i spuštanje plafona pa u spuštenom plafonu da uradim tokove klimatizacije, a i strujni razvod.... to ne bi bila preterana investicija što se tiče podizanja plafona i spuštanja istog, samo me zanima koliko bi bilo skuplje u odnosu na fan/coil i podno?

Svakako ću raditi sistem voda/voda samo je pitanje kako izvesti eksploataciju do kraja.

Pozz i hvala.
Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 09:10 - pre 146 meseci
kotlar

Cudi me da Vam iz toplice nisu preporucili da stavite kapke na stolariju, iz iskustva garantovano pravi ustedu kako u grejanju tako i u hladjenju.

Ako je objekat komercijalnog tipa mozda odvojiti grejanje svakog apartmana( tako da kada se ne koristi u toku dana i negreje) ili koristiti iskustva skijaskih centara u inostranstvu pa grejati od 5 do 8 i od 17 (kada se zatvaraju zice) do 22. Podeliti perjane jorgane , mala sala.Mozda pomogne.

Moj sistem grejanja

Kuca pr ( grejne pov.86 m2} + ptk ( nije zavrseno) a u aneksu sa severo- zapadne strane garaza sa pomocim prostorijama
-TP vazduh- vazduh ( inverter klima) 12 -stica ( ugradjena 07.11.2011) cena TP 77040( sa popustom} + montaza 15210 = 92250 RSD

TP ugradjena iznad ulaznih vrata ( kako to obicno rade u nordijskim zemljama, pratio na forumima i sajtovima), koja se nalaze na severnoj strani , gde mi severac pravi velike gubitke tako da planiram da odradim jedan predprostor da ne bih , kao sto cokacunami kaze, grejao dvoriste.
Daljinac na 22 step.

-radijatori ( tucani) koji nisu povezani u sitem vec su potpuno autonomni , sa ugradjenim el.grejacima ( mek, cini , elite).Od sedam radijatora + susac , radila su cetiri i to od ponoci do 8 u raznim vremenima da to sada ne elaboriram( preko tajmera).
Cena grejaca u zavisnosti od snage ali u proseku oko 2000 RSD

- kamin , zatvorenog tipa nominalne snage 11 kw sa prednjim otvaranjem ,( alfa plam ) kupljen za 500 DM ako se ne varam 1998 . Ugradnja DIY uz pomoc strane literature. Dela kao zmaj.

Izolacija , spolja ka unutra

Demit 8 cm ( 20 grm kazu iz firme koja je radila da je to max preporucena gustina osim ako nije u pitanju vetrena fasada kada ide veca gustina )
malter 2-3 cm
giter blok 19 cm
mineralna vuna 5 cm
parna brana
trokomorna cigla na kant, cini mi se 7.5 cm
malter 1- 1.5 cm

pod
heraklit ploca 7-7.5 cm

PTk nije zavrseno pa sam na pod stavio parnu branu i 10 cm min. vune ,a na deo koji je vise na severnoj strani dodao sundjer ( koji se zatekao) i izolaciju za klima kanale. Krov podascan .

Stolarija drvena sa termo staklom i drvenim kapcima( koji u mom slucaju kad su zatvoreni mogu da podignu temp.odnosno smanje gubitke, i do dva stepena).

Na juznoj strani (dnevna soba,trpezarija i kujna) se nalazi zimska basta velicine 32 m2 ( krov leksan 16 mm a zidovi klizna alu vrata bez termo prekida sa termo staklom. Pasivno grejanje , fantazija. Na -6 ,sunce, bez vetra , unutra 38 step.

Termicki potrosaci

Masina za ves
-mas. za susenje
-sauna sa peckom od 9 kw ( kada radi sve ostalo od term. potrosaca se iskljucuje)
-bojler od 80 lit koji se nalazi u garazi i nije dodatno izolovan tako da tu imam veliki gubitak, ali planiram da ga zamenim -za bojler od 280 lit sa dva izmenjivaca i da ga ususkam sa jos 10 cm vune. Tako da ce bojler raditi samo nocu kad je --jef. struja i imati kapacitet da pokrije celodnevnu potronju.

A sada potrosnja
- drva bukova 4m3 ,koja su uvek dobro prosusena ili stara oko 1 god
- struja za 2011
maj 890 kw 5808.23 RSD
jun 696 4714,83
jul 792 5327,70
avg 866 5736,52
sep 911 6038.15
okt 774 5111.84

- ugradjena TP u nov.

nov 972 kw 6875.74 RSD
dec 1007 6806.26

- struja za 2012
januar 1348 kw 9072.95 RSD
februar 1004 6400.46
mart 891 5329.25

Kao sto aviator kaze , izvolte. On i Milan su posteno izasli sa svojim iskustvima , pozitivnim i negatinim, ali zamalo da nastradaju . Imam utisak da je uvezeno porevise TP voda-voda. Nemam nista protiv TP voda-voda. Cak su i dolazili kod mene na preliminarne dogovore, ali o tom iskustvu drugi put.

Indikativno je da niko od zadovoljnih kosnika TP voda- voda se ne javlja sa konkretnim podacima. Mozda zato sto to vise nisu.

Moja malenkost jako dobro zna koliko ga kosta svaka investicija ,jer nisam toliko bogat da nemogu da kontrolisem IN-OUT= BALANCE. I kad ulazem gledam ,ako cu izgubiti, da me sto manje boli.
Nista licno
Do sada sam bio skrt na recima pa sada ukoliko je ovo bilo dosadno i nekorisno najljubaznije se izvinjavam .








PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 09:41 - pre 146 meseci
Citat:
Kao sto aviator kaze , izvolte. On i Milan su posteno izasli sa svojim iskustvima , pozitivnim i negatinim, ali zamalo da nastradaju . Imam utisak da je uvezeno porevise TP voda-voda. Nemam nista protiv TP voda-voda. Cak su i dolazili kod mene na preliminarne dogovore, ali o tom iskustvu drugi put.



Iz onog sto sam do sad zakljucio , TP vazduh voda ne moza da ima nize troskove grejanja od TP voda voda,isplativost moze biti dovedena u pitanjje jedino zbog pocetne investicije,ali i to je pitanje.

Nadam se da ima neko ugradjenu TP voda-voda,pa da i on ostavi svoja iskustva.
Hvala na informacijama koje si podelio sa nama
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 10:30 - pre 146 meseci
d025,

Tvoj zakljucak nije dobar. Tacnije, on je zasnovan na idealnim (teoretskim) pretpostavkama.

TP voda/voda ima mnogo vise nepoznanica od TP vazduh/voda, koje mogu da poremete tvoj zakljucak.

Najuticajniji faktori su znanje izvodjaca i projektanta, kvalitet opreme, i kvalitet radova (materijala i izvodjenja).

Samo ovi faktori, mogu potpuno da promene racunicu u korist TP vazduh/voda.

Plus nepredvidivi faktori kao sto je kolicina vode, kvalitet vode, zapusavanje izmenjivaca i/ili napojnog kanala,
vanredni otkazi,....idr.

Sve to jako komplikuje racunicu, i neretko ispadne jeftinija (+mnogo udobnija) TP vazduh/voda.
Tako da je jedino realno merilo isplativosti cena eksplatacije posle 5, ...10, 15 godina upotrebe.

Posto poznajem tehnicku realnost srpskog trzista i zakonsku nezasticenost potrosaca, TP voda/vazduh je za mene cisto kockaje.
Upravo zato sam zagovornik upotrebeTP vazduh voda. Ona jeste manje ofikasna od TP voda/voda, ali je mnogo sigurnije resenje
jer je mnogo manja verovatnoca promasaja i skupuh gresaka. Plus je i osetno jeftinija inicijalna investicija.

A i pistolj mi nespada u omiljene alatke.




[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 17.04.2012. u 13:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 13:29 - pre 146 meseci
cokacunami,

Potpuno se slazem sa Vasim razmisljanjem.
Naime, kod mene su dosli prodavac TP voda-voda i projektant( posto je bio dogovor da i on dodje zbog proracuna t.gubitaka). Proracun gubitaka je uradjen , overen, potpisan i naplacen. Prvi proracun za celu kucu( zajedno sa PTK ) je 13 kw a drugi sa grejanjem bazena( u prelaznom periodu) od 38m3 16 kw.

Cena TP 13 kw 3500 + el. orman 300 sa pustanjem u rad =3800 Garancija 2 god . Ok,sta je sa bunarom ?

Bunar ne radimo ,ali cemo Vam preporuciti ljude za taj posao( svima je jasno zasto). Ok,koliko kosta?

Za Vas je potrebno izbusiti tri bunara ( jedan napojni i dva upojna) dubine po 25 m .zato sto je voda blizu, sto cini 75m x 40 eura = 3000. Zasto drugi upojni ? Plasimo se da jedan nece moze da primi svu kolicinu vode s obzirom da je teren takakav kakav jeste. Jos sam ja visi u odnosu na komsije jer sam nasuo skoro 300m3 zemlje.Sta ako potopim komsije?

Valjda necete. Ok, koliko kosta pumpa za bunar ?
Tu negde oko 700.

rekapitulacija
3800 + 3000 + 700= 7500 moja kalkulacija koja nije nikad omanula : gde je 7500 tu je i 8000 Ok, koliko je struje da trosi ceo sistem ?

Ako se ne varam , nemojte me drzati za rec , 10 -12 kw na dan x 30 dana = 300 - 360 kw meseno. Tu su me naceli.

Ok, mogu li bunari malo manje da bole?

Moze, ako se buse na dubinu pijace vode , sto je negde 54 m x 3 =162 m x 10 = 1620 eura .Ok, sta je sa pumpom ,ne moze da stane u taj fi ?
Onda ce te da koristite pumpu kao za hidropak( muke koje sam se relativno skoro resio). OK,onda ima nepovratni ventil.Sta ako on blokira ( sto mi se desavalo sa hidropakom) pa iscuri voda ,pumpa radi na prazno, izgorece?
Ma ne napravicemo Vam zastitu, nece puno da Vas kosta. Ok, a sa vodom koja nedostaje?
Pa , vidite tu cete morati da radite kao i kod hidropaka, lonce i dopunite razliku da bi povukla. A ovde su mi j....m....

rekapitulacija

3800 + 1620 + kondom = 5420 + kondom + lonce puno vode

Sada Vam je jasno sto se ljudi sve vise okrecu TP vazduh- voda , TP vazduh - vazduh
Zato su aviator i Milan pobegli u sigurnost, kosta, pa sve u zivotu kosta, samo je pitanje koliko zelite da platite.
Licno ne bih platio TP vazduh-voda 6500- 7000 eura ,jer mislim da moze jeftinije. U Subotici imate gospodina , el.inzinjera, koji ima u ponudi TP koje je video u Finskoj ( za daleko manje para), a inace se prave u Kini ,kao i sve ostalo

cokacunami, dobra vest, americka ambasadorka je najavila angazovanje americkih firmi u vezi obnovljive energije ( vest od pre nekoliko dana).

Treba zaraditi i za hleb,
Pozdrav






PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 18:17 - pre 146 meseci
sunfan,

HVALA ZA ISKUSTVENU POTVRDU MOJIH ZAKLJUCAKA.

Molim te za kontakt podatke tog el.inzenjera iz Subotice.
Ja nameravam da ugradim TP i trazim pravog coveka da mi odradi taj posao.

A sto se dobre vesti - najave americka ambasadorka o angazovanje americkih firmi u vezi obnovljive energije,
i ja bih voleo, ali, videcemo.
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 18:59 - pre 146 meseci
cokacunami,

Nisam dovoljno dugo clan da bih mogao da Vam posaljem podatke na pp.

Jednom prilikom ste ostavili Vasu e-mail adresu koja u sebi sadrzi 2you, ako je to ok.

Pozdrav
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 20:51 - pre 146 meseci
Citat:
Za Vas je potrebno izbusiti tri bunara ( jedan napojni i dva upojna) dubine po 25 m .zato sto je voda blizu, sto cini 75m x 40 eura = 3000. Zasto drugi upojni ? Plasimo se da jedan nece moze da primi svu kolicinu vode s obzirom da je teren takakav kakav jeste. Jos sam ja visi u odnosu na komsije jer sam nasuo skoro 300m3 zemlje.Sta ako potopim komsije?

Valjda necete. Ok, koliko kosta pumpa za bunar ?
Tu negde oko 700.

rekapitulacija
3800 + 3000 + 700= 7500 moja kalkulacija koja nije nikad omanula : gde je 7500 tu je i 8000 Ok, koliko je struje da trosi ceo sistem ?

Ako se ne varam , nemojte me drzati za rec , 10 -12 kw na dan x 30 dana = 300 - 360 kw meseno. Tu su me naceli.



Pošto imam vec nekoliko ponuda za TP voda/voda mogu da ti kazem da su cene koje si naveo naduvane,ne kazem da si ih ti naduvao.

Cenu bunara sam vec naveo ,ona iznosi oko 250 e za jedan bunar( kod mene),upojni ne mora,moze i da ide voda u kanalizaciju

Pumpa za bunar kosta ne 700 evra vec oko 70
Sva prateca oprema ,a tice se okiten creva,nep.ventila ne kosta vise od 60 e.

El ormar moze da ti napravi svaki elektricar i on ne moze da kosta 300 nikako,(tri osiguraca sklopka i ormar).

Vec je bila opširna prepiska oko isplativosti obe pumpe,moze se procitati.Ali ove cene sto si naveo su nabudzene.
Citat:

Upravo zato sam zagovornik upotrebeTP vazduh voda. Ona jeste manje ofikasna od TP voda/voda, ali je mnogo sigurnije resenje


O tome sam i govorio ,TP voda/voda su efikasnije( koliko sam do sad iscitao o njima),a sto se tice kvarova,pa i TP vazduh/voda moze da se pokvari ,da napravi zastoj itd.


Nisam zagovornik niti jedne ideje( niti prodajem TP ),ja jos uvek nisam ugradio ,ali hocu i skoro sam siguran da ce to biti voda voda,mozda se razuverim,ali za sad je tako.

Naveo sam vec da sam bio kod coveka koji je ugradio istu ,i racun za struju mu je bio 5000 dinara za decembar( ako se cujemo opet pitacu ga i za naredne mesece),kuca 130m2,izolacija 8cm stiropor.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.04.2012. u 21:54 - pre 146 meseci
@sunfan
Da ste citali malo forum nasli bi i malo informacija a evo bra jedne koju je postavio scroll a i rade je kacio neke podatke.
Nemaju svi vremena da caskaju po raznim forumima a ja ih znam licno bar desetak iz mog okruzenja


CITAT.
Ja se grejem sa toplotnom pumpom voda-voda sa radijatorima.teperatura polazne vode 40c a kad je potrebno polaznu vodu dižem na 45c. pumpa radi sa r134a znači da nema najboji cop ali ja sam zadovojan grejem 70kv za januar sam platio između 3000 do 3600din za grejanje .
Kod toplotne pumpe voda-voda nema smanjenja snage ili cop kod smanjenja spojne temperature treba da radi samo toliko više koliko su se povećali gubici toplote na objektu, dok kod vazduh-voda smanjenjem spojne temperaure smanjuje se i snaga pumpe i cop a kod nekih modela samo cop (znatno vaća potrošnja struje).
Kod sistema voda-voda nema potrebe za inventorskim kompressorom jer je temperatura vode uvek ista, možda kod sistema sa zatvorenim krugom ili kod direktne exspanzije.
puštao sam u rad toplotne pumpe od više proizvođača voda-voda,sa vodom iz bunara nema problema ako se buši bunar a ne rupa ,kvalitet vode bi trebalo ispitati a i količinu vode,kad se buši bunar to se i uglavnom odradi.

@d025
nemoj da se cudis za orman 300 jer zavisi sta spada u tu cenu jer ima i skupljih


[Ovu poruku je menjao mali genije dana 17.04.2012. u 23:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 17.04.2012. u 23:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 07:14 - pre 146 meseci
sunfan,

Moze na [email protected]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480744 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.