Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484282 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 07:51 - pre 146 meseci
mali genije,

moj broj caskanja po ovoj temi je 8 i na drugoj 2.

Tema je otvorena 2003 ili 2004 , ja se tp ne bavim ni amaterski a kamoli profesionalno, pa nemam vremena ni interes da se toliko posvetim citanju svih postova.

Vama u svakom slucaju hvala za citirano iskustvo anonimnog korisnika . Koja je cena investicije?
Ako nemaju vremena otvorite naloge u njihovo ime (uz odobrenje) , iznesite hjihova iskustva i cene svakog sistema, u Vasem je interesu. Da se bavim Vasim poslom tako bi na neki nacin razvio biznis.
Niko , ko malo prati ovu temu, ne moze da ospori da TP voda-voda ima bolju , odnosno najbolju, iskoriscenost.

Nadam se, da ste primetili da stavljam akcenat na opravdanost investicije -da ne ponavljam sta je cokacunami rekao a sto je i moj stav.

Uvek cu iznositi svoja i samo svoja iskustva.

Inace , izuzetno cenim Vasu posvecenost ovoj temi kao i temi sa solarnim grejanjem. Vidi se da ste odlican prakticar.Kao ste jednom prilikom rekli, prakticari se odavno greju za male pare.

Sto se cena tice svako ima pravo da da svoju ponudu,tvoje je da prihvatis ili ne, osim ako je nepristojna pa se zavrsi na sudu uz svedocenje onih koji kazu da je "dranje", "naduvano" ili vec kako...

Srdacan pozdrav


do25

Ugrinovci nemaju kanalizaciju a nazalost nisam ni blizu kanala.
Pozovite prodavce TP i neka izadju sa cenama makar one bile i preliminarne, te Vas ljubazno molim da nas obavestite iz prve ruke.

I Vama srdacan pozdrav

PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 11:45 - pre 146 meseci
Citat:
do25

Ugrinovci nemaju kanalizaciju a nazalost nisam ni blizu kanala.
Pozovite prodavce TP i neka izadju sa cenama makar one bile i preliminarne, te Vas ljubazno molim da nas obavestite iz prve ruke.



Reklamiranje je zabranjeno,a cene koje sam naveo su manje vise slicne kod svih ponuđača.Nije ih tesko pronaci,posaljite im mail i dobicete ponudu iz prve ruke.

Negde u prethodnim postovima sam i objavljivao cene,ako nemate vremena da citate postove,nemojte misliti da bi neko trebao da ih iscita umesto Vas,da zove prodavce opreme,instalatere i da Vam sve to servira ovde.
Pozdrav


[Ovu poruku je menjao d025 dana 18.04.2012. u 13:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 13:36 - pre 146 meseci
d025,
Prosto zelim da cujem licna iskustva , nadam se da nije greh.
Vama se najiskrenije izvinjavam ako sam Vas na neki nacin uznemirio.
Hvala na savetu.

Srdacan pozdrav

PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 14:22 - pre 146 meseci
@sunfan
Ja nisam ovde da razvijam biznis to se dobro razvija samo od sebe tako da mi to nije problem a forum mi
dodje kao vid psihickog rasterecenja a usput mozda i pomognem nekome.
Sto se tice zadovoljnih korisnika ja da se logujem u njihovo ime i iznosim iskustva nemam nameru
jer mi je dovoljan njihov zadovoljan osmeh na licu kad se slucajno sretnemo.
Investicija ko investicija svaka je problematicna i zavisi uglavnom od stranke i njenih zahteva,
vecina ce uzeti kredit i dati 30000e za nov auto koji ce da otplacuje godinama i nastaviti da kuka
i lozi kotao ugljem i drvima tako da je to diskutabilna tematika.
Spomenuo si orman od 300e nisi naveo njegovu funkciju sto je bitna stavka iz koje se vidi dal je to
mnogo ili malo ja sam montirao ormane koji kostaju po 1500e jer su bili zahtevi za pametno vodjenje
sistema u bilo koje vreme sa bilo koje lokacije na zemaljskoj kugli itd da ne nabrajam sve
pozdrav
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 15:12 - pre 146 meseci
mali genije,
Sve ste mi objasnili i to je potpuno ok.
Kao sto sam napisao ponuda je bila nezvanicna, da su me zainteresovali i ubedili u da uradim TP voda-voda imao bih zvanicnu ponudu sa svim detaljima.Zatim bi trazio bar jos 5 ponuda.Valjda se tako radi. Tako da zaista ne znam kakva bi oprema bila ugradjena.
Kada sam hteo da uradim bazen vise od pola godine sam se zestoko informisao , poceo da skupljam ponude i na kraju sam prosao 2000 eura jeftinije za isti bazen sa istom opremom.
U mom poslu sam se nagledao i nagledao primera koje ste naveli u vezi dobrih automobila i nacina zivota.

Srdacan pozdrav


Ako mogu iskustva sa bilo kojom TP


PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 18:55 - pre 146 meseci
Citat:
sunfan:



Ako mogu iskustva sa bilo kojom TP


Objekat 150m2,10cm stiropor,podno grejanje,akumulacija 1000l,kotao na cvrsto gorivo,
tp viessmann8kw R410,sanitarna voda 150L,bunarska pumpa 300w,
grejanje nije kompenzovano prema spoljnoj temp.,bunar 24m,sa grubim filterom.
sistem je u funkciji 5god.tp kupljena polovna i samo posle prve grejne sezone uradjen
preventivni servis zbog nepoznatog kvaliteta vode.


sto se tice sakupljanja ponuda to je sasvim ok razmisljanje i tako treba uraditi ali nekad jeftinija ponuda zna da izadje na nos sto bi rekao nas narod.Po meni je najbolja ponuda dobra preporuka mada ni to nije merodavno jer su razliciti kriterijumi.
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 19:30 - pre 146 meseci
Citat:
d025,
Prosto zelim da cujem licna iskustva , nadam se da nije greh.
Vama se najiskrenije izvinjavam ako sam Vas na neki nacin uznemirio.
Hvala na savetu.

Srdacan pozdrav


Niste me uznemirili,nema potrebe za izvinjavanjem.
Pre nego sto sam se odlucio za TP procitao sam sve stranice na ovom forumu* koje su prava enciklopedija*,i tek nakon toga postavio pitanja,te sam Vam savetovao da ucinite isto.

Ponude su razlicite,i kao sto kaze mali genije ne znaci da je najjeftinija i najbolja,ali ni obrnuto.Moj savet ,ali i savet mnogih ovde je uraditi pravilne proracune toplotnih gubitaka i tek onda se upustiti u posao,ja cu jos uraditi projekat instalacije,tako da instalater nema sta da razmislja vec da radi kao sto pise.

Videcete ovde razlicite cene grejanja sa istim sistemom,pretpostavka je da su lose uradjeni proracuni,izolacija.

Na pp ili e mail Vam mogu poslati cene koje sam ja dobio za TP voda/voda,ali kazem opet posaljite ono sto Vas zanima firmama koje se bave tim poslom i dobicete konkretnu ponudu za svoj objekat.

Zanimao sam se i za zidno grejanje-varijantu gipsani paneli sa ugradjenim cevima,cena prava sitnica 70 e po m2.

Neko ko ima novaca ce uzeti i ugraditi bez razmisljanja,kao sto ce neko kupiti auto za 20-30 000 e, ja nemam novaca da se igram,te zato ovoliko i iscitavam ,pitam,preracunavam,svi bi mi za sto manje novaca sto jeftinije grejanje, naci neki balans je idealno resenje kojem tezimo.
Pozdrav svima

mali genije
Citat:
kupljena polovna i samo posle prve grejne sezone uradjen
preventivni servis zbog nepoznatog kvaliteta vode.


Da li kupovati TP koja sadrzi R22,novu naravno ?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 21:03 - pre 146 meseci
Citat:
d025: Da li kupovati TP koja sadrzi R22,novu naravno ?

Kao sto znamo R22 je zabranjen za upotrebu sto znaci da ce biti sve skuplji a vecina servisera ne poseduje
rekuperator pa izvuci zakljucak.
Treba cuvati okolinu.

nemora gipsani panel na zidno grejanje.



[Ovu poruku je menjao mali genije dana 18.04.2012. u 22:16 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 21:26 - pre 146 meseci
Citat:
a vecina servisera ne poseduje
rekuperator pa izvuci zakljucak.


Ako moze prevod :)


Znam da ne mora gipsani panel,hteo sam da izbegnem malterisanje.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 21:32 - pre 146 meseci
Rekuperator je uredjaj koji sakuplja freon iz uredjaja u bocu pa se ponovo
koristi i vecina ga ne poseduje.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 21:43 - pre 146 meseci
Ok,a sta ako iscuri gas ,a za nekih par godina ga ne bude bilo u prodaji ?

Da li je moguc takav scenario,i u tom slucaju koliko sam shvatio nemoguce je umesto R22 ubaciti drugi gas.

Zasto uopste proizvode TP sa R22(U Srbiji) ,jeftinije resenje ili bolji efekat TP sa R22 ?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.04.2012. u 22:10 - pre 146 meseci
Gas R407C je zamišljen kao ekološka zamjena za R22
Ako imas decu, i želis im ostaviti barem slican planet na kojem si ti živeo, onda neces koristiti R22 jer je upravo R407C uveden da se zamjeni R22 i zastiti ozon.
Dakle, oprema u kojoj je R407C je konstruisana za R22 ali je stavljen R407C kao zamjena zbog ekoloskih razloga i propisa u zemljama uvoznicama.
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.04.2012. u 07:47 - pre 146 meseci
mali genije,

Odlicno , najzad u pravom smeru. Objekat je slicne kvadrature i izolacije kao sto je moj . Koliko je kw potroseno za ovu sezonu ,po sistemu ?
Polovna TP nije lose ideja ( praksa je pokazala da i polovni uredjaji mogu biti i te kako dobra investicija). Koja cena? Ako je problem da javno kazete, moze na pp( ako je sanduce otvoreno).

Ako se secam, napisao sam - ista oprema. A verujte mi, nisam uopste naivan , ipak sam, kao sto znate, komercijalista (sa debelim iskustvom). Naravno, svako moze da napravi gresku. Da ne odemo u pogresnom smeru.

Pre neki dan se spomenuli Daikin alth. HT. Odlicna preporuka mozda i najbolja kad je upitanju TP vazduh-voda(misljenje laika) . Iskustvo? Da ne ulazimo u cenu.
Kakvo je iskustvo sa Lg therma V i sa malo poznatom SIRAC?

Izgleda da me tastatura ne slusa, s obzirom da nije lit. sekcija bice oprosteno.

Pozdrav

d025
Hvala sto zelite da podelite info. Moze na pp , nadam se da radi.
Zidno i plafonsko , pored podnog za PTK( posto je PR u funkciji) je odlicna ideja . Razmatra se vec neko vreme.Skuplji razvod - jef uredjaj ,moze da bude dobitna kombinacija.
Pozdrav
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.04.2012. u 07:52 - pre 146 meseci
mali genije,
Ako sam shvatio, izmedju redova, da se mogu videti postavljeni sistemi.

Pozdrav
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.04.2012. u 13:59 - pre 146 meseci
Citat:
sunfan: mali genije,
Ako sam shvatio, izmedju redova, da se mogu videti postavljeni sistemi.

Pozdrav

moji uvek mogu ne bas svi al uvek bar 2-3
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.04.2012. u 18:09 - pre 146 meseci
mali genije,

Hvala , kad dodje vreme organizovacemo se.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

vasic74
sasa vasic

Član broj: 153354
Poruke: 425
*.kbcnet.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.04.2012. u 01:37 - pre 146 meseci
Pozdrav svima.
Uglavnom sam aktivan na temi u vezi grejanja na pelet. Skoro sam počeo da raduckam sa toplotnim pumpama. Zašto se javljam jeste kotlar. Ono što mi je čudno jeste 70 Kw kotao ali nisam dobro razumeo koliko grejne površine on ima. Vidim da su u pitanju dva objekta. Ono što mi je i te kako čudno kako je sa četvorokrakim ventilom uspeo da spusti toliko temperaturu polazne vode ka radijatorima. Jer ja imam četvorokraki ventil, i čim ga okrenem ispod 5 -ce, tj 50 % mešanje vode, naglo mi raste temperatura u kotlu. Jer se vraća sada veća količina tople vode u kotao a toplota koju odaje ugalj povećava temperaturu vode u kotlu. Nisam razumeo da li su svi radijatori sa termoglavama. Kod klasičnog grejanja na kotao, nije obro ak ose se sistem predimenzioniše, tj stavi veći kotao nego što treba i stavi veći broj radijatora. Jer ugalvnom stepen korisnosti kotla drastično opada i vek trajanja mu se drastično smanjuje, procuri. Ja sam po struci projektanti izvođač termotehničkih instalacija. Najviše sam radio ventilaciju i limatizaciju velikih sistema sa chilerima, rooftopvima, u poslednje dve godine sam uglavnom radio isto to sa VRV sistemima i VRF LG. Poslednjih par meseci se bavim i peletom i grejanjem na pelet. O tome neću puno pisati , jedino ako nekoga baš to interesuje. Interesuje me kao Ono što mogu da pomognem iz nekog mog iskustva, jeste da ugraditi toplotnu pumpu i koristiti je samo za grejanje ili hlađenje je po meni besmislica. Bacanje para. Šta hoću da kažem, ako već neko ima radijatorsko grejanje i hoće da pređe na TP onda neka zameni radijatorsko grejanje sa parapetnim FC jedinicama ili zidnim vodenim. Koje su dosta jeftinije nego freonske jedinice. I imaće i grejanje i hlađenje o istom trošku. Kovač ako hoćete da pređete na TP morate da promenite kompletno sve. Jedino tako će te imati pravu efikasnost u grejanju. Radijatosko grejanje je inertno i još povezivanjem na TP je po meni besmislica. Ne isplati se, čak i sa opcijom velikog rezervoara kao akumulatora toplote. Naravno bolje je nego da ga nema, ali ako već hoćete TP idite na kompletnu promenu radijatora. A to košta, ali će se kasnije isplatiti. po meni kao što je već ovde napisano treba da se definišu gubici toplote. Zatim da se napravi kombinacija tog vašeg kotla, koji nema neki veliki stepen iskorištenja, sa Akumulacionim Rezervoarom, sve termo glave, na svim radijatorima, gorinik na pelet i to od 60 KW. Da bi automatizovali svoj sistem. I sa cenom od 160 eur po t. manje će vas koštati grejna sezona nego do sada. I naravno investicija će biti dosta jeftinija. Primera radi ja sam na 240 m2 grejnog prostora potrošio oko 6,5 t po 155 eur peleta. U Beogradu. Prošle godine sam za manju kvadraturu i to bez rada Cirkulacione pumpe potrošio isto toliko na ugalj i drva ali se nisam ugrejao. Ove godine sam se prvi put ugrejao kako treba. Nema oscilacija u temperaturi. Ja za svojih 300m2 grejnog prostora ugradio kotao od 33 KW. I ove godine je grejao super i to sa izlaznom temperaturom najvišom 75 stepeni. Vremenski rad je bio od 6 i 20 do 22 i 20. I kada je bilo najhladnije oko -20 stepeni par dana isto je vreme bilo uključivanja i isključivanja gorionika. A temperatura u dnevnom boravku je bila u 7 i 30 ujutru oko 23 stepena. Broj rebara je izabran za sistem 90-70. Projektovao sam kuću za taj sistem. Znači manji broj rebara nego što bi trebalo proračunom za sistem 75-55. Ravnomerna akumulacija toplote u zidovima koji su dobro izlovani, sa konstantnim dovođenjem toplote bez nekih oscilacija dnevnih je prouzrokovalo da sa manjim brojem rebara nego po proračunu za 75-55C, imam dobro grejanje.
Izvinjavam se opet što opet spominjem gorionike, jer ovo nije ta tema, ali sam pokušao da malo približim sliku šta znači klasično radijatorkso grejanje. Ima još tu stvari ali da ne preterujem odmah.
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.05.2012. u 16:30 - pre 145 meseci
Pitanje za Vasica.??
Grijali ste se na ugalj bez rada cirkulacione pumpe.

Zamijeniti radijatore parapetnim FC
ili zidnim vodenim jedinicama.

Molim vas malo opsirnije da pojasnite inace je interesantno.
 
Odgovor na temu

HP_Bn
Inzinjer
RS, BiH

Član broj: 282137
Poruke: 5
*.teol.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.05.2012. u 20:54 - pre 145 meseci
Pozdrav

Evo i moje potrosnje za ovu zimu

Sistem TP voda-voda, kineska pumpa 18kw, podno grijanje+ 2x fancoil, podna obloga laminat. Fasada stiropor 8cm. Povrsina kuce 180m2 ali se trenutno grije prizemlje sa nekih 90m2.
TP grije bafer od 500 l i bojler za sanitarnu vodu 200 l. Ujedno ves masina koristi toplu vodu iz bojlera tako da je ostala potrosnja svedena na nekih 330kwh mjesecno.
Sto se tice potrosnje TP, potopne pumpe, 3x cirk pumpe ukupno za ovu sezonu iznosi 4950Kwh ( imam kontrolno brojilo samo za grijanje)
Sistem je ukljucen 13.10.2011 a ugasen juce 30.04.2012

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.05.2012. u 22:57 - pre 145 meseci
Lepo. Nekoliko pitanja.
Na kojoj dubini je voda i koja je snaga potopne pumpe?
Da nije 18kw previše? Koja je to TP i pošto je?
Koja je temperatura polazne vode?
Hvala unapred.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484282 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.