Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469708 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.04.2012. u 23:28 - pre 145 meseci
Citat:
d025


Meni ne ide i dalje u glavu zasto neko trazi za cenu instalacije FC preko 2000 evra kad sam materijal ne bi smeo da izadje upola manje od toga, alpex cevi od 60-100 din po md,vertikale ne znam ali suma sumarum mnogo je ,mislim da klepaju za ruke,zato se i raspitujem kako bih angazovao nekog ko uvodi CG jer je cena po grejnom telu 20-30 e,bez materijala.
Razmisljam da platim projektanta koji bi to doslovno sve nacrtao i onda angazujem nekog da radi po projektu ali bih ipak da prikupim sto vise informacija o tome kako se instalira FC.

-otkud znas da su cevi 60-100 din kad neznas koje ti trebaju i dal su sve za grejanje/hladenje?
-vertikale isto neznas?
-izolacija tip vrsta kolicina ?
-razni fiting kolicina?
-cevi za kondenz kolicina i vrsta(ima ih nekoliko)?
-kad na sve ovo gore dodas ugradnju lako se dodje do 2000
a za tih 20-30e ugradnje po grejnom telu ces dobiti uradjen posao adekvatno znanju majstora.
fcu se jako jednostavno instalira i povezuje tako da je to najmanji problem.
odosmo u dobar off.
evo jedna slika da se vratimo temi
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 00:25 - pre 145 meseci
Citat:
otkud znas da su cevi 60-100 din kad neznas koje ti trebaju i dal su sve za grejanje/hladenje?
-vertikale isto neznas?
-izolacija tip vrsta kolicina ?
-razni fiting kolicina?
-cevi za kondenz kolicina i vrsta(ima ih nekoliko)?
-kad na sve ovo gore dodas ugradnju lako se dodje do 2000
a za tih 20-30e ugradnje po grejnom telu ces dobiti uradjen posao adekvatno znanju majstora.
fcu se jako jednostavno instalira i povezuje tako da je to najmanji problem.
odosmo u dobar off.
evo jedna slika da se vratimo temi


Zato sam i stavio cenu od 60-100 od fi 16-fi 20 za al-pex
Idu pex cevi ili al-pex ,a pex su jos jeftinije
Za vertikale sam naveo da ne znam....

Naravno da za 20-30 e postoje majstori koji odlicno rade,ne bih uzeo nekog ko pojma nema,to ti je kao sa busenjem bunara,ovde sam citao da su cene 50e po md,a evo ima i za mnogo,mnogo manje,a majstor je dobar i proveren,radi to dugi niz godina,cene su sarolike i veruj mi da od pet ponuda koje trazim za neki posao *za kucu koju zavrsavam* budu ohoho razlike u ceni,za isti kvalitet,svako svoj rad vrednuje kako hoce ali ponuda i traznja diktiraju cenu.

Ne znam da li smo otisli u off ,ali ovo je sve vezano za ugradnju TP i cenu ukupne investicije,odnosno jednostavno receno isplativost TP
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 01:42 - pre 145 meseci
Citat:
d025:Ne znam da li smo otisli u off ,ali ovo je sve vezano za ugradnju TP i cenu ukupne investicije,odnosno jednostavno receno isplativost TP


I ja mislim da je ovo siroka tema i da ima mnogo toga "sa strane" sto pripada ovoj temi.

Citat:
d025: U Vojvodini covek je busio bunar za toplotnu pumpu,cena je bila 250 e,mislimda je fi 125 na 15-16 m.
Busenje obicnog bunara je kolega platio 140 e na 20 m dubine*to je po staroj ceni,sad je nesto skuplje


Sada ja opet nesto razmisljam o bunarima... Spominjalo se pre da je los kvalitet vode na malim dubinama. Tako da je receno da bi to u Vojvodini mala dubina bila 15m, a da bi trebalo ici na 30-35m dubine da se dobije pravi kvalitet. E a onda su neki spominjali da i na tim dubinama moze biti problematican kvalitet vode.
Ako sam dobro shvatio jeftinije je kopati bunar na 15m i cena od 250evra mi deluje "normalno" i (svakako) treba uzeti medjuizmenjivac (onda nije problem kvalitet vode). Razumem da bi onda trebalo zastititi i bunarsku pumpu i da bi nju i medjufilter trebalo cistiti s vremena na vreme.

Pitanja:
1. Da li tu ima jos neki problem za rad TP?
2. Da li u nekim susnim periodima u Vojvodini moze da presusi voda na 15m (ovo me zanima zbog koriscenja opcije hladjenja sa TP)?

PS. Mislim kada vec plivamo jer nam dodje voda do kolena, makar da to i iskoristimo
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 03:25 - pre 145 meseci
Opet ja

Sada sam naleteo na ovo na jednom drugom forumu:
Citat:
Meni su bušili temerinci, doktori za te stvari. Poznaju teren ko svoj džep. Tačno znaju slojeve i dokle treba da idu. Došla njih dvojica i za dva sata sve gotovo. Kolegi bušili neki somborci i nije zadovoljan. Moj bunar je 2 cola na 28m. Platio sam 7e po metru, sve njihovo, dobio sam i ručnu pumpu i nepovratni ventil. Inače taj nepovratni ventil rešava problem oko vodenog stuba.


Nepovratni ventil nije niko spominjao u kombinaciji sa redovnom centrifugalnom pumpom umesto potapajuce. I za ovakvu kombinaciju je dovoljan bunar fi 50mm (2 cola) i to onda moze za jeftine pare da se izvede, a pretpostavljam da je obicna centrifugalna pumpa jeftinija od potapajuce.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 07:51 - pre 145 meseci
Citat:
dmax: Opet ja :)

Sada sam naleteo na ovo na jednom drugom forumu:


Nepovratni ventil nije niko spominjao u kombinaciji sa redovnom centrifugalnom pumpom umesto potapajuce. I za ovakvu kombinaciju je dovoljan bunar fi 50mm (2 cola) i to onda moze za jeftine pare da se izvede, a pretpostavljam da je obicna centrifugalna pumpa jeftinija od potapajuce.

dacu ti ja br temerinca koji ce da ti izbusi do 20m za 150e al se neces usreciti kad je veca kolicina vode u pitanju.
bunar je najgluplja stvar u sistemu i zadaje najvise muke ako se ne odradi dobro.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 12:43 - pre 145 meseci
Da se malo vratimo na ekonomicnost TP, ja sam obecao da cu na kraju grejne sezone prikazati moje rezultate, verujem da vas to interesuje...
U PDF fajlu koji je u prilogu je sve napisano.. Potrosnja po mesecima, ukupna i preracunata samo za grejanje. Posto nisam imao kontrolno brojilo, sve je bazirano na jednostavnom principu poredjenja proslogodisnje i ovogodisnje potrosnje - sve sto je vise, bilo je za grejanje.
Da nisam promasio nacin racunanja, pokazuju potrosnje za Oktobar 2011 i Mart 2012 gde se potrosnje vrlo malo razlikuju u odnosu na ranije godine kada se dogrevalo klimom, a sada se sa TP dogrevalo regularno uvece, rano ujutro a preko dana po potrebi.
Sta je konacni zakljucak ?
TP Vazduh/Voda od 8 kw za kucu od 170 m2 sa radijatorskim grejanjem se pokazala kao vrlo efikasan sistem: za ovu grejnu sezonu (9 OKTOBAR 2011 – 9 APRIL 2012) ja sam potrosio za grejanje UKUPNO oko 383,4 eur tj za oko 516 eur manje u odnosu na ranije potrebnih oko 900 eur! (uzeo sam namerno kurs evra od 103 din iz avgusta prosle godine kada sam obicno nabavljao brikete - cena im je bila oko 150 eur/tona a meni je za celu zimu trebalo oko 6 tona briketa.) Nisam ni pomislio da uporedim cenu brikete kasnije tokom godine ili cenu peleta od cak 220 eur po toni!
Dakle, grejanje me je kostalo oko 64 eura mesecno (prosecno za period od 6 meseci) tj 32 eur mesecno na godisnjem nivou.
I to sve sa jednim brojilom za struju - da imam dva brojila, racunica bi bila jos bolja, potrosio bih SAMO 278 eur za grejanje cele zime tj cak 622 eur manje! (racunica o isplativosti dva brojila je nesto drugo – sa godisnjom razlikom od 106 eur, ugradnja drugog brojila od cca 800 eur bi se ispatila tek za 8 godina pri ovim cenama struje – kad poskupi, bice verovatno druga prica)
Mana ove TP, ako to jeste, vec sam naveo ranije, ali da ponovim – ona sama ne moze da zagreje kucu na mnogo niskim temperaturama, ispod -5 su se ukljucivali elektricni grejaci i dogrevali vodu do potrebne temperature. Nekoliko dana je bilo problema sa nestankom struje ili jedne faze - tada sam aktivirao stari sistem, ali ni on nije mnogo pomogao jer nije radila cirkulaciona pumpa - pa se svelo na gravitaciono grejanje - tj samo par radijatora je bilo toplo u celoj kuci, sto nije bilo dovoljno. Dakle pumpa zavisi od spoljne temperature i od raspolozivosti struje. Zameram i proizvodjacu na izvesnoj nefleksibilnosti elektronike u odnosu na rezime grejanja (mogu se efikasno podesiti samo dva tj tri rezima, a po meni bi ih trebalo vise, za pravu fleksibilnost).
Generalno ova pumpa je odradila sve ono sto sam unapred znao - efikasno me grejala 85-90% grejne sezone (na temperaturama kakve su u Beogradu uobicajene i karakteristicne za zime), ispod -5 je koristila struju (dnevno je bilo i po 150 kw – sto me je tada uplasilo) ali kad se na kraju sve sabralo, ta potrosnja se utopila u prosecnu i krajnji rezultat je da sam ja prezadovoljan. Stari sistem je pomogao par dana kada je bilo problema, a da bih se potpuno obezbedio, nabavljam mali agregat za iducu sezonu – posluzice za napajanja cirkulacione pumpe kotla za cvrto gorivo i bice malo svetla po kuci samo kad nestane struje. Ostalo ce sve zavrsiti TP i njeni pomocni grejaci pa bilo opet i -20.
Nema pepela, nema lozenja, toplo kad ti hoces – taj luksuz me kosta 85 evra mesecno kredita, tj godisnje 1020 eur. Ako izracunamo da je godisnja usteda na gorivu 517 eur, dolazimo do cifre od 504 eur, tj 42 eur mesecno kao dodatak za moj luksuz – da li je mnogo?
Kad bih ponovo gradio kucu, ova TP bi verovatno opet bila solucija, s tim da bih umesto radijatora stavio kombinaciju zidno/plafonskog grejanja i hladjenja i razveo sistem za sanitarnu vodu koji nemam, a na krov stavio panele za grejanje sanitarne vode, poboljsao izolaciju i stavio je tamo gde majstori nisu... I jos ponesto do potpune energetske efikasnosti.
Ispravite me ako sam negde pogresio u racunu, ako ima dopunskih pitanja, navalite. Ja sam krenuo u investiciju kada nisam imao od koga da cujem bilo kakvo konkretno iskustvo za grejanje TP vazduh voda tokom cele sezone, totalno razlicitih ponuda za istu kvadraturu, a potom jednog ubedljivog ponudjaca ove opreme i pre svega kolege Milana iz Pozarevca koji je bio pionir i kome opet zahvaljujem na tome sto je ovde napisao svoja prva iskustva o celom konceptu i pokrenuo moja razmisljanja u pravcu za koji nisam verovao da je uopste moguc – vazduh greje!




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 13:49 - pre 145 meseci
@mali genije: Moza broj na PP.

@aviator: Hvala za info!

 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 15:50 - pre 145 meseci
@aviator
1. Da bi znali porediti, kolika ti je projektovana temperatura kuće (ili koje su dimenzije kuće i kakvu izolaciju imaš na podu i tavanu)?
2. Kako si izračunao da ti se sa dva brojila povećava račun u odnosu na jedno? Fiksni trošak brojila je oko 400din (sa potrošenih 0kw) a pošto je razlika oko 3 din zelena zona prema plavoj zoni, taj trošak se pokriva ako se na tom drugom brojilu potroši samo 350kw.
3. Ko je proizvođač te TP i koliko košta?
4. Koja je temperatura polazne vode na nekoj temperaturi (bilo koja koju znaš, npr na 0*C napolju)?

Da ne preterujem s pitanjima za sada.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 19:01 - pre 145 meseci
aviator

može li odgovor na par pitanja:
1- pošto imate radijatorsko grejanje da li ste mozda obraćali pažnju kolika je temperatura vode u polazu
u periodu kada su bile najniže temperature (par dana u februaru je bilo i ispod -20 stepeni) ?
2- da li je komplet objekat tj. tih 170 m2 bilo grejano ili je to samo ukupna površina ?
3- koliku temperaturu vazduha ste održavali u objektu ?
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 21:18 - pre 145 meseci
Pitanja su odlicna,zeljno i ocekujemo odgovor

Svaka cast na trudu !
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 21:25 - pre 145 meseci
Citat:
tihi2: @aviator
1. Da bi znali porediti, kolika ti je projektovana temperatura kuće (ili koje su dimenzije kuće i kakvu izolaciju imaš na podu i tavanu)?
2. Kako si izračunao da ti se sa dva brojila povećava račun u odnosu na jedno? Fiksni trošak brojila je oko 400din (sa potrošenih 0kw) a pošto je razlika oko 3 din zelena zona prema plavoj zoni, taj trošak se pokriva ako se na tom drugom brojilu potroši samo 350kw.
3. Ko je proizvođač te TP i koliko košta?
4. Koja je temperatura polazne vode na nekoj temperaturi (bilo koja koju znaš, npr na 0*C napolju)?

Da ne preterujem s pitanjima za sada.


1/ Projektovana, tj zahtevana je minimalna temperatura u kuci od 22 stepena na 0 spoljne. Medjutim , uvek je bilo izmedju 23 i 24, (najcesce 24 jer zena voli da joj je toplo) osim u par najhladnijih dana kada je palo na 21-22 jer kad nisam imao struje nije bilo nikakvog grejanja pa se i sama kuca ohladila.
Osnova kuce je 8 x 12 m tj 96 m prizemlje i jos toliko potkrovlje ttl 192 m2 - ja sam racunao kad se odbiju zidovi da to izadje negde oko 170m2 grejne povrsine i cela kuca se greje. Izolacija kuce je 5 cm stiropor, PVC stolarija, krov 10 cm stakle vune (leti pretoplo sto znaci da nije dobra izolacija), podovi neizolovani (moja velika greska jer sam slusao polu majstore) tako da posteno hladi iz garaze ispod ili od zemlje na drugoj polovini kuce. Jedino mogu da popravim garazu i to planiram pre zime.

2/ Mozda nisam jasno to napisao, sa 2 brojila se povecao racun samo za DVA meseca oktobar i mart bas upravo zbog tog fiksnog troska - za ostale se, umanjuje (u zadnjoj koloni tabele je prikazana usteda a minus ispred broja oznacava veci trosak). Kada se vrsi prosto poredjenje potrosenih kolicina stuje ispadne tako jer ako nemas trosak za grejanje na tom brojilu imas fiksnu naknadu i za nju se povecava - ali to je ovde sitna razlika. U oktobru i martu prakticno nije bilo razlike u mojim poredjenjima potrosnje jer se prosle godine ukljucivala klima za dogrevanje, a sada je prakticno istu kolicu struje potrosila TP za dogrevanje CELE kuce pa izgleda kao da nema uopste potrosnje za grejanje.

3 / Proizvodjac pumpe - da ne reklamiram vidi poruku Milana Mihajlovica od 27.05.2011, pisu tamo i cene u zavisnosti od snage i varijante da li sa grejacima i hladjenjem ili bez. U mom slucaju oko 6500 sa jos nekim dodatnim radovima .. Kredit za energetsku efikasnost daje Cacanska banka, kamata 8,5% (osim za proizvode ovog proizvodjaca koji sam sponzorise 2% kamate pa mi je kamata 6.5%, rata 85 evra na 5 godina, ucesce 30% koje se daje izvodjacu radova pa se kredit uzima na za toliko manju sumu.

4/ Temperatura polaza zavisi od tzv Krivulje grejanja - kod mene je bilo namesteno na 0 stepeni: 41, na -5: 44 stepena na -10: 49 stepeni i kasnije 52. Krivulja ima raznih i nivoa grejanja, mora da se eksperimentise sa nagibom i polaznom vrednoscu da se definise pravi rezim rada.
Pumpa je uspevala da greje izaz vode do 43, 44 stepena a onda je ukljucivala elektricne grejace na -5, -6 (u zavisnosti od vlaznosti vazduha i definisanja tzv bivalentne tacke u elektronskom meniju), a struja je zagrevala do potrebnih visih temperatura polaza, maksimalno sam video 50 stepeni, ali posto je displej u podrumu nisam mogao da ga stalno kontrolisem. Sto je bilo hladnije napolju, vise struje je islo jer je COP bio los na ovim niskim temperaturama, ali to sam znao kad sam ulazio u pricu i kada sam analizirao beogradske temperature u zadnjih 70 godina (ima sva merenja na netu) video sam koja je prosecna zimska temperatura i kakvi su i koliko cesti minimumi. Ova zima je bila odlicna za testiranje jer je pokazala i topliju i hladniju stranu. A krivom grejanja moze da mui se zada da na struju greje koilko god hoces samo moras da gledas u strujomer :). Da sam ceo mesec morao da se grejem na struju, bilo bio veselo, ali je poenta da se to ispeglalo u proseku za 6 zimskih meseci i rezultat je tu kakav je.

Da budem potpuno precizan, kao sto sam vec pisao u ranijim poruikama, moj prijatelj je takodje uveo sistem TP vazduh voda , pumpa 14 kw sa akumulatorom toplote i bojlerom za sanitarnu vodu, na dosta vecem objektu za skoro duplo vise para, projektovali su ga (drugi izvodjaci) potpuno drugacije od mog, stavili mu elektro kotao umesto integrisanih grejaca u pumpi i covek je totalno nezadovoljan - kod mene se grejaci pale redom 3 + 3 +3 ttl 9 kw a kod njega 12 + 6 + 6.. Racun za struju u najhladnim danima je ... brrr...
Ima napred prica o potpuno razlicim ponudama za jedan isti objekat, nije sve jedno kad krecete u nepoznato a jedan vam kaze 6000 a drugi 9000 za istu kvadraturu, pa kome poverovati, ako instalirate malu pumpu , nema povratka, bacene pare.
Ja sam pre odluke trazio ugovor sa garancijom da cu dobiti 22 stepena u kuci na nula stepeni i dobio takav ugovor, i to je dosta odlucilo da presecem i krenem na slabiju pumpu, jeftiniju i srecom po mene pravu varijantu ...

Kada sam odlucio da nesto menjam sa grejanjem, prvo sam se zagrejao za pelete, pa onda ovde poceh da citam o TP, pa kad sam skontao da je to prava stvar, onda razmisljao samo o vodi, pa procitao, cuo i video razne slucajeve sa vodom, dobio ponude, onda se pojavila prica sa vazduhom OVDE, pa onda varijante na temu iste TP na vazduh sa razlikom od 50% u ceni....
Par meseci skoro nisam spavao dok nisam doneo konacnu odluku, a potom, iskreno, strepeo do pola zime i trpeo polu skrivene podsmehe poznanika - gle budalu - oce da se greje na vazduh za male pare.. U odluci mi je pomogao i kum iz Kanade koji ima TP vazduh/vazduh, pa rekoh ako moze on gde je mnogo hladnije, moci cu i ja.
Sad mi je jedina bojazan da sistem potraje, da ne crkne nesto bitno kad prodje garancija, ali svaba je to, pa valjda nece.. Imam jedino obavezu da svake godine uradim servisni pregled TP i sistema, kazu da kosta kao i servis klime...

Izvinite na opsirnosti, da ne pomislite da je ovo reklama, ali mi je lakse sada kada ovo sve nekom ispricam i ako nekome bude od koristi - sve ovo mozete videti kod mene kuci - a tu su i racuni za struju za ove dve godine..
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 21:52 - pre 145 meseci
@aviator
koje debljine je spoljni zid i od kog materijala?
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 22:04 - pre 145 meseci
Citat:
mali genije: @aviator
koje debljine je spoljni zid i od kog materijala?

Crveni giter blok postavljen po duzini - valjda je onda debljina zida 20-tak cm, stvarno ne znam tacne dimenzije bloka...
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 22:21 - pre 145 meseci
Citat:
aviator: Crveni giter blok postavljen po duzini - valjda je onda debljina zida 20-tak cm, stvarno ne znam tacne dimenzije bloka...

spoljni zid 20cm,stiropor 5cm,lose izolovan pod,lose izolovano potkrovlje,170m2 grejanog prostora na 23/24 sa tp8kw vazduh/voda tesko da ces ugrejati na temperaturama ispod nule. tu nesto nestima
podatak o uredjaju koji imas je..

-Niski pogonski troškovi zbog visoke COP-vrednosti (COP = Coefficient of Performance – faktor grejanja) prema EN 14511: do 4,6 (vazduh 7°C / voda 35°C) i do 3,5 (vazduh 2°C / voda 35°C) gde vidimo da je COP pao za 1 cim se temp. priblizila nuli znaci da je u minusu jos losija situcija.
-Maksimalna temperatura polaznog voda: do 55°C pri spoljašnjoj temperaturi od –15°C. gde vidimo da nepise koja kolicina vode je u pitanju sto je jako bitna stavka

cisto informativno ako nisi procitao u ranijim postovima.
-Doticna gospoda su ugradila isti uredjaj kao tvoj u objekat od 150m2,zid ytong20cm,stiropor 10cm,potkrovlje 12cm mineralne vune+10cm stiropora. grejanje fancoil+podno i da ti kazem da se covek nije ugrejao uopste u sta sam se licno uverio jer mi je drugar
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.04.2012. u 23:31 - pre 145 meseci
Ponovo kazem: Svi koji ne veruju - izvolte kod mene...
Pa nije ovo cirkus da nesto ima skriveno u madjionicarevom sesiru - samo sam napisao svoje iskustvo od ove zime..

Rekao sam i ponavljam: do - 5 je radila SAMO TP, a ispod toga TP i grejaci na struju jer je podeseno da grejaci mogu da se pale tek na -5, ne ranije. Nigde nisam napisao da je moja TP grejala na -15, to se jednostavno nije desilo, ali su grejaci grejali i na -20 uz potrosnju od 150 kW struje na dan.

Imam 12 aluminijumskih radijatora sa oko 160 rebara, u proseku standarne visine + jedan susoar. Prizemlje je podeljeno na jednu veliku prostoriju od oko 56 m2 a ostalo su dve sobe i kupatilo. Sprat ima 5 soba i kupatilo.
Sto se tice izolacije, samo radi preciznosti - kada su stavljali fasadu rekli su mi da je materijal STIROFLEX sa falcevima koji se preklapaju jedan u drugi po par cm

Ja sam ipak ozbiljan covek, tek mi je 54 godine, nemam nikakve veze sa prodajom TP (radim u avijaciji), tako da nemam bas nikakvog razloga da pricam lepe price, osim mom unuku, a moja zena je pokretni termometar koji ne podnosi hladnocu, tako da bih u suprotnom, verovatno proveo zimu sedeci u lozionici i lozeci kotao na cvrsta goriva :)

Iako pazljivo citam temu, stvarno nisam zapazio post koji citiras, ali zar nisam i ja napisao o mom prijatelju koji se nije ogrejao za mnogo vise para sa sve akumulatorom toplote koji se kod njega pokazao vise kao smetnja jer TP preko dana nija mogla da ugreje akumulator i kucnu instalaciju.... Ocigledno je da ima jos nesto drugo: pravi izbor snage, ponesto i u montazi, odredjivanju parametara rada ... Pisao sam i o drugom poznaniku koji je ugradio TP voda/voda pa se grejao mesec dana dok mu bunar nije presusio, i o trecem kome TP stane jer mu odvodni bunar ne moze da odvede vodu, a ovde ima kolega koji se lepo greju na isti sistem. Stvari jednostavno nisu crno-bele.

Zao mi je sto opet naglasavam isto: meni je sistem predlozio, "projektovao" i ugradio MAJSTOR sa iskustvom od preko XX godina, a mom prijatelju su projektovali INZENJERI iz fime sa tradicijom u sistemima grejanja, ali na zalost ocigledno ne i sa ovakvom TP. (Da ne bude zabune, da ne cenim diplomu, i ja sam inzenjer koji je u struci prosao skoro sve).

Nije mi uopste namera da bilo koga ubedjujem da je ovo prava stvar - ovo treba shvatiti kao prost niz podataka koji daju izvesnu sliku na slobodno tumacenje svih koji citaju ovu temu. Brojke su individualne, primenljive samo na moj slucaj i na moje uslove, ali su takve.

A i zadovoljstvo je indivudalna kategorija koju mozete podeliti ako smatrate da ima razloga, pa makar to bili i skepticni prijatelji...

Opet sam oduzio....
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.04.2012. u 08:35 - pre 145 meseci
Iz svega goree napisanog,izmedju ostalog,da se zakljuciti da je neophodno pravilno izracunati toplotne gubitke i prema tome odrediti snagu TP.
Ono sto aviator mozda nije spomenuo je moguca razlicita temp u svim prostorijama(dnevna 23-24,spavaca 19-20 i sl,sto bitno utice na stvar),da li ima termo ventile ...

Nemam razloga da sumnjam u tvrdnje aviatora, meni deluju iskreno i pre svega dobronamerno,ali i meni je cudno da je TP od 8kw jer su mi za moju kucu( skoro istih dimenzija) cija izolacija ce biti 10 cm i izolovani potkrovlje i podrum odokativno procenili TP od 10, 12,13 a cak i od 18kw( kasnije sam saznao da covek nema manju tp ,pa je prodavao tu,a ozbiljna firma :) ),ali recimo da uzmem da je od 10-12kw( po tudjoj preporuci),nisam jos uradio proracun topl.gubitaka pa ne znam ,ali bicete obavesteni.Planiram i da mi projektant( koji nece biti i izvodjac) uradi kompletan proracun instalacija.

Ipak mislim da je voda- voda bolje resenje,bar ovde kod mene gde podzemne vode ima u izobilju,imamo je i u podrumima :),mislimda je veci problem kod vode kvalitet iste.
Pa ako je aviator imao relativno nisku cenu grejanja sa TP vazduh-voda,mislim da ce se tp voda-voda itekako isplatiti ,a i pocetna investicija ide u korist TP voda voda.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.04.2012. u 09:46 - pre 145 meseci
@aviator,
grubim proračunom tvojih toplotnih gubitaka dobio sam da imaš oko 9000kw/h pri -20*C napolju.
Ja imam kuću koja ima 11-12kw/h gubitaka (zavisi kako se računa - neka je 12kw/h). Potrošio sam 13000kwh struje i oko 4m3 drva što je ukupno oko 20000kwh.
Kada bih imao tvoje gubitke, trebao bih da potrošim 16000kw za zimu. Ti si potrošio 4400kw.
Razlozi mogu biti:
1. COP je bio 3.6 za celu zimu, što je moguće jer je u NS prosečna zimska temperatura (na mom meraču) bila 4.8*C i slaže se sa podacima koje je naveo mali genije. Ako se noću smanjeno greje pa se TP koristi intenzivnije danju onda je ova prosečna temperatura još viša što omogućava veći COP.
2. Ako se nalaziš na mestu u zavetrini (ili samo spoljna jedinica) pa je prosečna temperatura na tvojoj mikrolokaciji viša (viša prosečna temperatura za 2*C znači smanjenje potrošnje 2000kwh energije za celu zimu).

COP je stvarno visok, čak ni TP voda/voda ne dostižu uvek takav. Švabe tvrde u dokumentaciji da je to tako. Čak pišu da dostižu EER 11.

O isplativosti investicije se može pričati iz raznih uglova. Tvoja investicija je dosta velika i, rekao bih, da će se vratiti kroz 12-13 godina.

Potrošnja na dva brojila nikada ne može biti veća nego sa jednim brojilom ako se troši najmanje 700kwh mesečno. Ja imam ugrađen prekidač 1-0-2 od 63A kojim usmeravam potrošnju na brojilo pa se zimi brojilo koristi samo za grejanje, a kad prođe zima onda se prebaci prekidač da se potrošnja iz prizemlja registruje na njemu.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

sunfan
Vladimir Kujovic
komercijalista
Ugrinovci,Beograd

Član broj: 301949
Poruke: 110
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2012. u 19:03 - pre 145 meseci
Pozdrav svima,

Pogledajte kako Austrijanci i Nemci ( u direktnom prenosu) kombinuju vise nacina grejanja , www.solartirol.at ,
liveanlagen i liveanlagen links. Mozda pomogne.
PR 85m2 8cm/20gr,malter,blok 19,5 k.vuna, p brana, cigla.Pod heraklit 7cm
Duž južne fas. zast. ter. ( cca 90m3 ), sa pasivno sol. grej.
Podno,f coil, radij., sušač
LG MAESTRO inv. 12
U aneksu garaža sa izol.5cm, plaf. g. 15 vuna. Krov PTK garaze 22 cm vuna
PTK cca 85m2 izol. kao PR. Krov 28 cm, pod 7 cm +sist.ploča za podno 5,5cm
Pos. brojilo,AT 1000 l+el.kotao + TP 18 kw vaz-voda
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2012. u 19:08 - pre 145 meseci
Citat:
sunfan: Pozdrav svima,

Pogledajte kako Austrijanci i Nemci ( u direktnom prenosu) kombinuju vise nacina grejanja , www.solartirol.at ,
liveanlagen i liveanlagen links. Mozda pomogne.

Nista posebno to se radi i ovde kod nas samo je pitanje velicine investicije.

@aviator
Daleko od toga da iznosite neistinu jer vasa pumpa na niskim spoljnim(februar) temperaturama pored kompresora
ukljuci jos dva grejaca da bi postigla zadatu temp koja shodno krivulji temperaturne kompenzacije ide na gore
tako da cop pumpe pada jos vise.U ovakvom rezimu rada tp skoro da radi kao elektro kotao.
Dakle ispada da se na vecem minusu grejes na elektro kotao uz malu pomoc kompresora.

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 14.04.2012. u 20:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 14.04.2012. u 20:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.04.2012. u 19:37 - pre 145 meseci
Citat:


@aviator
Daleko od toga da iznosite neistinu jer vasa pumpa na niskim spoljnim(februar) temperaturama pored kompresora
ukljuci jos dva grejaca da bi postigla zadatu temp koja shodno krivulji temperaturne kompenzacije ide na gore
tako da cop pumpe pada jos vise.U ovakvom rezimu rada tp skoro da radi kao elektro kotao.
Dakle ispada da se na vecem minusu grejes na elektro kotao uz malu pomoc kompresora.


Ja sam to i napisao u tekstu - TP ima mogucnost definisanja tzv bivalentne temperature tj temperature ispod koje se jedino moguce da se ukljuce elektricni grejaci (ima ih 3) i to prvo 3kW pa 6kW pa na kraju svih 9kw. Kod mene je to temperatura od -5 (eksperimentalno sam je postavio tako), i samo sa njima sam uspevao da postignem 50 stepeni temperarture izlaznog voda na jako niskim temp. Tada je ukupna potrosnja isla i do 150 kw ukupne struje na dan (kucna struja i TP), ali je i to bolje od klasicnog strujnog kotla (koji takodje imam) i koji se ranije ukljucivao u fazama 6/12/18 kw.. Meni je jedino bitno da se i pored ovih "vrhova" potrosnje, ukupna sezonska potrosnja za grejanje svela u vrlo prihvatljive okvire.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469708 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.