Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Propast auto industrije... revisited :)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Propast auto industrije... revisited :)
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 615739 | Odgovora: 1793 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.165.*



+1342 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 12:53 - pre 42 meseci
Volkwagen prodaje Bugatti hrvatu?!



https://www.breakingthenews.net/news/details/53240038

Shvatate li šta to znači?!

To znači da je evropska autoindustrija u totalnom kolapsu, Tesla će ih sve sahraniti, ovo je kraj onoga što znamo o automobilima i početak nove ere!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 13:23 - pre 42 meseci
Tesko da ce tesla nekog da sahrani, prvo treba da nauce da naprave auto od 20000eur
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 13:41 - pre 42 meseci
Mudar potez. Porsche ima 10% kod Rimca ;)

Citat:
06/20/2018
Porsche AG has invested in the technology and electric sports car company Rimac Automobili by taking a minority shareholding of ten per cent. The company develops and produces electric vehicle components and manufactures electric super sports cars. As part of its electrification efforts, Porsche is seeking a development partnership with the young company.

izvor: https://newsroom.porsche.com/e...tric-hypercar-c-two-15697.html

Čestitke komšijama.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.cpe.sn.co.rs.



+10246 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 14:04 - pre 42 meseci
Citat:
bakara:
Tesko da ce tesla nekog da sahrani, prvo treba da nauce da naprave auto od 20000eur

A još pe toga, treba da napravi auto koji će preći 600 km brzinom od 130 kmh sa baterijom koja će se napuniti za 10 min.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 14:42 - pre 42 meseci
^^
To je i dalje logika sus motora koja kod elektro motora nece vaziti.

600km ce postici pa i prestici cim promene format baterije jer trenutno koriste baterije industrijskog standarda za potrebe auto industrije

A i punjenje od 10 minuta ce postati manje bitno kada se domet poveca na recimo 1000km bez punjenja.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 15:08 - pre 42 meseci
1000km putovanje elektro-automobililom je delimicno udobno ako je autonomno. To nece skoro biti.
Ali zato jeste vozom ili jos bolje avionom.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 15:25 - pre 42 meseci
Bakara:"A i punjenje od 10 minuta ce postati manje bitno kada se domet poveca na recimo 1000km bez punjenja."

Zamisli da svi imaju elektro automobile. Znaci pitanje punjenja svakako da mora da resi, bilo infrastrukturom, bilo
skracivanjem vremena.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 15:52 - pre 42 meseci
Citat:
Java Beograd:
A još pe toga, treba da napravi auto koji će preći 600 km brzinom od 130 kmh sa baterijom koja će se napuniti za 10 min.

Ne bih rekao da im to treba zbog necega - i ovako prodaju vise nego sto mogu da proizvedu. Odgovaram samo na ovo sto sam izvukao iz konteksta, inace se slazem da niko nikoga nece da sahranjuje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 16:25 - pre 42 meseci
Citat:
bakara:
A i punjenje od 10 minuta ce postati manje bitno kada se domet poveca na recimo 1000km bez punjenja.

Potrebe trzista evoluiraju u potpuno suprotnom smeru. Pre samo 25 godina neko je mozda razmisljao "mobilni telefoni ce potisnuti fiksne samo ako budu imali bateriju koja traje barem mesec dana i koja se puni za minut. Pre 15 godina ja sam nosio mobilni kod drugara u servis da mi promeni bateriju, jer vise ne moze da traje ni 2 dana. A on mi je ubedjivao - nemoj jos menjati, baterija se menja tek kad ne moze da izdrzi 1 dan. A danas mi je najnormalnije da 2-3 puta dnevno nabodem mobilni na punjac.

Putovanja od hiljadu kilometara bez pauze statisticki ne postoje, ako postoje to je nekih 0,001% situacija upotrebe automobila. Preostalih 99.999% su situacije tipa voznje od 20 do 200km, gde se automobil u proseku ne koristi vise od 10% vremena, a 90% vremena je raspoloziv za punjenje.

Postavlja se pitanje koliko bi ti hiljada evra bio spreman da doplatis da ti auto ima autonomiju 1000km u odnosu na "samo" 600km? Iskreno, ja ne bih doplatio ni 1000 evra, to mi je uzaludno trosenje novca na potpuno nepotrebne mogucnosti.


Za koju godinu ne znam hocu li moci da predjem 200km bez da stanem da pisam, a dok se ja odgegam do wc-a, obavim to i vratim se, automobil se vec napunio za nastavak puta. Da ne pominjem da valjda treba nekad nesto da pojedem i popijem? Ili si i to mislio da obavljam na svakih 1000km? Ma kad bolje razmislim i 200km je mnogo. Zezaju me i kolena ako predugo sedim. Sto km je ja mislim sasvim dovoljna i zdrava distanca nakon koje treba protegnuti malo kolena, dok je auto na punjacu.... Sto km za 5-8 minuta punjenja je ono sto je trzistu vise nego dovoljno. A tesla to ima vec godinu i po dana.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
p2-115.p59.bvcom.net.



+1064 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 17:37 - pre 42 meseci
Darko:"dok je auto na punjacu...."

sta to onda elektricne stanice treba da imaju i hotel uz?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.165.*



+1342 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 19:50 - pre 42 meseci
Citat:
bakara:
Tesko da ce tesla nekog da sahrani, prvo treba da nauce da naprave auto od 20000eur

Uhh, koliko usko gledanje iz ugla smešnog srpskog vozača kome je kod auta jedino bitno koliko km će preći sa jednom dinarom uloženim u njega...

Brate ni ti ni ja nismo ciljna grupa Tesle, oni imaju desetine miliona kupaca koji ih čekaju u redovima, i jedini problem ovog trenutka im je nedovoljni kapacitet fabrika, pogotovo fabrika baterija.

Ali obrati posebnu pažnju na događaj koji će se desiti za 5 dana a zove se Teslin dan baterija, možeš da ga pratiš LIVE:

https://www.cnet.com/roadshow/...ay-elon-musk-everything-share/

https://www.cnet.com/roadshow/...attery-day-elon-musk-upgrades/

https://www.greencarreports.co...es-huge-jump-in-energy-density

p.s. Priznajem da sam i ja sa zakašnjenjem shvatio šta je Tesla ustvari, i da je proizvodnja automobila samo jedan deo opusa po kome će ova firma osvojiti planetu.

A što se tiče Evropljana, eno ga onaj Jaguar koga sam opisao na ovoj strani https://www.elitemadzone.org/t...-automobili-buducnost-je-danas Sličan je kao Tesla Model 3 Performance, ali je preko 100KS slabiji od njega i skoro duplo skuplji.

To sasvim lepo prikazuje odnos snaga, čak i da zanemarimo Tesline mnogostruko veće kapacitete proizvodnje.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)17.09.2020. u 20:46 - pre 42 meseci
Java: "A još pe toga, treba da napravi auto koji će preći 600 km brzinom od 130 kmh sa baterijom koja će se napuniti za 10 min."

Tacno.

Mislim da je kljucno pitanje cekanje reda ispred punjaca. Znaci kod masovne upotrebe el. vozila, na autoputu, u idealnoj situaciji 20 pumpi sa 4-5 punjaca.
Uzmimo auto put, kroz BGD naplatnu rampu tokom letnjeg vikenda prodje min. 200 000 vozila i sa postojecom tehnologijom, da kazemo da su 50k tranzitni i moraju da se nakace na punjac kroz SRB, a treba 40 minuta za punjenje. Znate koliko bi se redovi napravili koliko bi se cekalo..
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 08:16 - pre 42 meseci
^ Recimo da auto gleda mapu punjaca i broji zauzetos, racuna vreme za naredno punjenje a moze i da izvrsi rezervaciju.
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 08:31 - pre 42 meseci
dejanet, tehnologija napreduje i dok od tih 200.000 vozila dostignemo da 100.000 budu električni već će se puniti mnogo brže i biće ravijena infrastruktura koja će to podržati. I da li tih 50.000 vozila u tranzitu samo prođu kroz Srbiju i ne stanu nigde ni na 40 minuta?
Gomila skeptika voli da poredi trenutno stanje infrastrukture i buduće stanje elektrovozila kao da će se vreme zamrznuti i samo se milioni električnih automobila magično pojaviti na putevima. U realnosti, očekuje se da će tek za dvatesetak godina električni automobili po prodaji prestići SUS. Za to vreme dosta toga će se promeniti u našim životima. Meni dosta nade uliva bežično punjenje baterija. Imamo novu tehnologiju punjenja koja je dostigla efikasnost punjenja preko kabla: https://www.youtube.com/watch?v=6qoHCMy-laA
Ovo otvara mogućnosti da se u samim parking mestima ugrade punjači. Za 10, 20 godina ćemo tek videti šta će sve zaživeti.

Ono čemu sada svedočimo je prelomni trenutak za auto industriju. Neko će potonuti, neko isplivati jači nego ikada. Mada i bilo je vreme. Kada jedan od najvećih proizvođača automobila ima taktiku da razvije sofver koji će varati na emisiji štetnih gasova onda je stvarno vreme da se stvari promene. Da podsetim: VW je namerno i smišljeno lagao o performansama svojih vozila. Znalo se da izduvni gasovi njihovih automobila (kao i svih dizela) prozrokuju rak pluća. Umesto da na bilo koji način poboljšaju svoj proizvod, oni su uradili još gore: prikrili su istinu o njima.
Sada polako dobijamo izbor: 1. automobil koji se puni pola sata ili 2. automobil zbog koga ćemo dete koje je doblo rak pluća lečiti SMS porukama.
Ne smeta meni da punim i sat vremena.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 08:39 - pre 42 meseci
Citat:
Nebojsa:... jedini problem ovog trenutka im je nedovoljni kapacitet fabrika...

Naprotiv, to ih jedino spasava! Kada bi na svetu bilo 5-6 ovakvih fabrika sve bi vec sada puklo ... Falilo bi struje, litijuma, infrastrukture, love.

Postavimo pitanje zasto nema vise fabrika. Folcvagen nema love da izstancuje svoju fabriku? Nema znanja? Nema kupaca i plasmana? Verovatno imaju inzinjere koji moraju da naprave neku ozbiljnu racunicu i nesto im ne uspeva u tome. Sama tesla (kao firma) im je los primer. Normalno, postavlja se i pitanje zasto tesla ne izstancuje par fabrika svude po svetu. Umesto toga prave fabrike koje ce moci da ... ali sada radi sa delom od tog kapaciteta. Postoje racunice dokle ti se proizvodnja isplati i mozes da zaradjujes. Kao kada neka sportska marka kaze da ce napraviti samo 100 komada od nekog tipa.

Da vulgarizujem - da bi neka krmaca sa sto kila od koje se vidi samo dupe postala primer lepote i uzdaha miliona trebas 15 godina da ubedjujes narod da je to super i supersuper!
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
*.dynamic.sbb.rs.



+266 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 08:51 - pre 42 meseci
Citat:
component:
Sada polako dobijamo izbor: 1. automobil koji se puni pola sata ili 2. automobil zbog koga ćemo dete koje je doblo rak pluća lečiti SMS porukama.

Mi u Evropi imamo dosta nuklearnih postrojenja pa nemamo manjak el.energije. To u svetu, posebno na istoku, nije slucaj. Nece biti slucaj ni kod nas u bliskoj buducnosti. Za nova postrojenja je potrebno mnooogo godina ... a u medjuvremenu se snalazis. Formula je odavno usvojena. Struju proizvodis od nafte! Na nivou ekosistema se nista ne menja. Samo proizvodnju struje od lignita ostavis tamo negde daleko na Balkan...

O zdravstvenim aspektima proizvodnje litijuma (i toga ima kod nas) bolje da ne pricamo.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
Poruke: 1243



+442 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 09:24 - pre 42 meseci
whitie2004,
Hajde ipak da pričamo o aspektima proizvodnje litijuma i ekologiji prozvodnje električne energije.
Struja je mnogo više ekološka od dizela. Mi imamo termoelektrane iz prošlog veka i one rade kako rade. A ako voziš dizelaša na sav taj čađ od lignita dodaj i svog dizela koji po tvom komšiluku seje rak pluća. Čak je lakše staviti filtere na jednu termoelektranu nego na milione vozila.
Ali hajde da pričamo o struji koja je potrebna za nova vozila. Nećemo uvoziti naftu nego ćemo uvoziti struju. Ili još bolje napravićemo novu elektranu. Možda na prirodni gas pošto su one sada dosta isplative, a ta nova elektrana neće zagađivati ni približno kao milioni dizelaša u Srbiji. Ako napraviš bilo koji drugi tip elektrane kao što je solarna, vetrogeneratore ili nuklearnu (za koju nikako nisam) imaćeš još mnogo manje zagađenja.
Ako uprostimo ekonomska jednačina bi bila:
novac za lečenje plućnih bolesti + uvoz nafte = nova elektrana

Što se tiče Folcvagena, imaju oni love, nego neće. Pokazali su šta hoće: da varaju kupce. Sada pokušavaju svima da zamažu oči izjavama kako će uložiti u elektrifikaciju svojih vozila. Kada pogledaš koliko proizvode SUS automobila i koliko će uložiti u elektrifikaciju dobijaš samo nekoliko procenata i to ne znači da će biti čisto električni, nego možda i hibridi. Trenutno imaju tehnologiju kojom proizvode vozila sa unutrašnjim sagorevanjem i pokušavaju da izvuku maksimum od toga. Ako neko usput dobije po neki rak pluća... pa nije velika šteta... bar će rukovodstvo imati dobre bonuse.
"Propast auto industrije"? VW je jedan od proizvođača koji bi trebalo da propadne. Neće. Ali trebalo bi.
"Nadam se da će aktuelna vlast, kada se sve ovo završi imati pošteno i fer suđenje."
 
Odgovor na temu

since1986BC

Član broj: 63369
Poruke: 1075



+236 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 10:23 - pre 42 meseci
Polako ljudi. Sve je jos na nivou hajp-a.
Tranzicija ce se desavati minimum 10-15 godina.

Evo neke UK statistike po godinama, preuzete sa BBC.com

 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 13:39 - pre 42 meseci
Znaci na nivou Statisticke greske ?

Ukupno u UK ima 38.4 Miliona registrovanih automobila !
 
Odgovor na temu

SunnyBoy
Confoederatio Helvetica

Član broj: 298150
Poruke: 446
*.dclient.hispeed.ch.



+168 Profil

icon Re: Propast auto industrije... revisited :)18.09.2020. u 21:14 - pre 42 meseci
Citat:
dejanet:
Java: "A još pe toga, treba da napravi auto koji će preći 600 km brzinom od 130 kmh sa baterijom koja će se napuniti za 10 min."

Tacno.

Mislim da je kljucno pitanje cekanje reda ispred punjaca. Znaci kod masovne upotrebe el. vozila, na autoputu, u idealnoj situaciji 20 pumpi sa 4-5 punjaca.
Uzmimo auto put, kroz BGD naplatnu rampu tokom letnjeg vikenda prodje min. 200 000 vozila i sa postojecom tehnologijom, da kazemo da su 50k tranzitni i moraju da se nakace na punjac kroz SRB, a treba 40 minuta za punjenje. Znate koliko bi se redovi napravili koliko bi se cekalo..


Punjaci i pumpe nisu bas dobar primer.

Elektro punjac mozes da imas na svakom parking mestu, pred restoranom, WCom, na bilo kom parkingu gde se zaustavis, zato sto je struja kablovima razvucena svuda. Benzim i dizel moraju da se donose cisternama i lageruju u rezervoarima. Zato za njih postoje benzinske stanice kao posebne ustanove. Ja se ne bih inenadio da za 20-30 godina ukinu benzinske stanice kao nepotrebne. Jednostavno nestanu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Propast auto industrije... revisited :)
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 615739 | Odgovora: 1793 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.