Pa pazite,
kupci uglavnom, bar vecina njih, ume da razlikuje prazna blebetanja od cinjenicnog stanja. Na kraju sve to reziltira jednom ocenom vezanom za plasman.
Ja licno ne verujem da vecina kupaca moze da predje preko, na primer, loseg enterijera koji se vec kod novog vozila raspada, preko losih i nedoradjenih mehanika kod kojih na primer rucica menjaca otpada i samostalno se odvrce vec u prvoj godini eksplatacije, kod kojih tapacirung na sedistima puca i cepa se jos dok se automobil nalazi pod garanvcijom (a ona to ne priznaje). Zatim tesko ce se kupac odluciti za automobil ciji servis, samo 2 meseca nakon isteka gatancije kosta 578.000 dinara (nije greska). Mala je verovatnoca da kupca u ovoj kategoriji vozila ne zanima cinjenica o broju servisa i da mu je svejedno sto se prvi najblizi servis nalazi na 100 km od mesta stanovanja. Isto tako, ne verujem da je novopecenom kupcu svejedno to sto se broj servisnih punktova smanjuje, umesto da se povecava.
Zatim, isto tako, ne verujem da ce kopac preci preko cinjenice da se sa pojedinim prodavcima, serviserima mora voditi sudski spor kako bi se pravda isterala na videlo. Tesko da ce novi kupac, ako moze da dobije snazniji i stedljiviji automobil, odluku doneti za onaj slabiji, kilaviji i neekonomicniji.
Tesko da ce kupac pristati na kupovinu, konkretno na kupovinu u Srbiji, ako je informisam o tome da se na primer U Nemackoj za isti tip automobila prilikom servisa obavljaju radnje sa zamenom delova koje se kod nas ne rade ni nakon petog servisa.
Uostalom ako se diskutuje o plasmanu proizvoda onda se prethodno treba definisati, da li diskutujemo o nasem, ili diskutujemo o nekakvom drugom trzistu.
Mnogi diskutanti mesaju ove dve kategorije i u zelji da nesto dokzu koriste se, na primer statistikom iz Australije ili Patagonije. Neko opet ide u drugu krajnost postavljajuci Balkan u centar zbivanja. Sve je to u principu pogresno. Nas, Srbe, Jugoslovene, ili nazuvite kako zelite, ovoprostorne stanovnike ne treba da zanima kakva je situacija po pitanju plasmana automilskih proizvoda na Novom Zelandu, ili u Americi; zasto bi nam to bio bilo kakav reper? I jedno i drugo nam je previse daleko. Isto tako, nismo bas u obavezi da se vezujemo samo za Balkan. Prvo, iz razloga sto mozda bas i nismo svi sa Balkana (

) i nemammo bas svi taj balkanski mentalitet, a nije bas sasvim sigurno ni da ih vecina ima, a drugo, sto je ta Balkanska statistika potpuno beznacajna kada se posmatra evropa u sirem smislu.
Golf, je sinonim za jednu celu kategoriju automobila koja je po ovom modelu i dobila ime. To dovoljno govori ko je taj koji popstavlja standarde i diktira pravila ostalima. Mozda je tacno da postoji bolji automobil, ili preciznije receno mozda je postojalo i boljih automobila u klasi, ali Golf je i tada ostajao kao merilo vrednosti. Ostajao je i tada (rec je o periodu od pre 15 i nesto vise godina) , a ostaje i dalje. Koliko je to tacno najbolje govori statistika o broju prodatih primeraka i to u godini paradoksa u kojoj se popuzdano znalo da ce stari model biti zamenjen novim. Sta ce veci dokaz od ovog? Najprodavaniji model, a proizvodnja mu prestaje za 2 meseca!?
P.S. Apropo vetrobran stakla.
Da sada ne trazim preciznu godinu, ukoliko nekog zanima neka se potrudi pa nek pronadje taj podatak, u vecini evropskih zemalja je zakonom zabranjena ugradnja security stakala na prednji vetrobranski prozor, jos negde krajem 70-ih ili pocetkom 80-ih. Otprilike u isto vreme kada su izasli propisi kojima se regulise rad elektricnih podizaca prozora i dozvoljeno otvadanje prozora na straznjim vratima samo do 1/3 od kraja.
Moglo se desiti da se pronadje automol kuji nije uradjen po ovim propisima, ali je to najverovatnije rec o automobilima sa Istoka. Oni inace kasne nekoliko godina po svemu (sada vec tih nekoliko godina dostize i citavu deceniju

), pa je to najverovatnije slucaj i sa ovim staklima. Ja sam na primer 1994. kupio japansko vozilo (iz visoke klase) kod kojeg se prozor na zadnjim vratima spustao skroz do dole mada po evropskim standardima, vise od 10 godina u nazad, to nije smelo biti.
[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 12.01.2013. u 15:01 GMT+1]