Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zakon o zabrani pušenja na delu :)

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zakon o zabrani pušenja na delu :)

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 25354 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 15:52 - pre 138 meseci
Citat:
DaliborP: Ali 90% slucajeva raka pluca dolazi od pusenja.

Hm...ne znam kako su dosli do ovog podatka? Toliki je uticaj sredine, izduvni gasovi, razna zagadjenja...da mislim da je ovakva tvrdnja neozbiljna. Sa druge strane, postoje dugovecni ljudi koji zive na planinama bez ikakvih zagadjenja, uvijaju duvan, puse ceo zivot i nisu oboleli od raka pluca. Mislim da bi se tek ispitivanjima vrsenim na tim osobama, na koje ne uticu svakodnevna zagadjenja, moglo doci do relativno tacnog podatka o stetnosti duvana. Da je duvan jedan od uzrocnika, jeste, da je glavni, ili jedan od glavnih, ja to ne znam 100%, a verujem da niko to sa sigurnoscu ne bi smeo da tvrdi.



Citat:
Lavlja_Jazbina
Meni svaki pusacki prostor kao nepusacu smrdi,a primetim i ako je neka Zenina prijateljica svratila na kafu,i samo zapalila sibicu i ugasila je.

Bivsim pusacima, verujem jos vise smrdi. Nisam pusio 5. godina, i ne mogu da opisem koliko mi je taj smrad smetao. Uvuce se u sve, bukvalno sve.

Opet, pusio sam preko 30. godina, pricali su mi da je dovoljno 6. meseci, plafon jedna godina, da se organizam vrati u neku normalu. Posle tih 5. godina, nista, ama bas nista, se nije promenilo. Obicno ljudi osete promene jer menjaju nacin zivota. Mnogi pocnu nesto da treniraju, trce, brzo hodaju, ili voze bajs...pa stoga i imaju promene na bolje. (Ne znam samo zasto nisu trenirali i dok su pusili!?) Ali ukoliko je status quo, tesko da ce nesto da se poboljsa samim prestankom pusenja.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 16:16 - pre 138 meseci
Citat:
vilil1: Bivsim pusacima, verujem jos vise smrdi. Nisam pusio 5. godina, i ne mogu da opisem koliko mi je taj smrad smetao. Uvuce se u sve, bukvalno sve.
Opet, pusio sam preko 30. godina, pricali su mi da je dovoljno 6. meseci, plafon jedna godina, da se organizam vrati u neku normalu. Posle tih 5. godina, nista, ama bas nista, se nije promenilo. Obicno ljudi osete promene jer menjaju nacin zivota. Mnogi pocnu nesto da treniraju, trce, brzo hodaju, ili voze bajs...pa stoga i imaju promene na bolje. (Ne znam samo zasto nisu trenirali i dok su pusili!?) Ali ukoliko je status quo, tesko da ce nesto da se poboljsa samim prestankom pusenja.


To su zablude, sest meseci je samo potrebnoda bi ti ponovo ozivele cilije na sluzokozi, potrebno je jos godinu dana da se isciste sinusi i jos oko dve do tri godine nakon sto pocnes da osecas mirise da ponovo utreniras mozak da koristi mirise kao deo ukusa. Potrebno je oko 5 godina da se normalizuje biohemija mozga tako da vise nemas ni pasivnu potrebu za nikotinom. Tek tada mozes da kazes da si ostavio duvan.

Sve u svemu, potreno je oko 10 godina da ti se u potpunosti ociste pluca i to je i period koji se u zdravstvu (a i aktuarstvu) tretira kao period nakon kojeg se izjednacujes sa nepusacem po zdravstvenim rizicima. Prosto receno tek tad ti premija osiguranja ne ukljucuje istoriju pusenja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 16:34 - pre 138 meseci
Citat:
etjen: I ne mora niko da boravi tamo gde mu se ne boravi, ali uslovljavanje nekoga kako je mmix napisao je stvarno van komentara. Pazi sad, meni smeta što ti voziš npr dizela i ja neću sa tobom da se družim više i nemoj mi se javljati i dolaziti kod mene ako ne dođeš peške - po meni je to i onom mmixovo skoro isto


Pa nije isto, nikome od njih ja nisam zabranio da pusi niti uslovljavao druzenje prestankom pusenja. Ja samo zahtevam da kad su samnom ne puse jer mene truju. Kad nisu samnom nek puse 10 pakli cigareta ako hoce, njihova stvar. Moje je da im kao prijatelj ukazem na stetnost toga sto rade po sopstveno zdravlja, ako nece, njihov izbor, ja cu biti uz njih i bicemo drugari i dok primaju citostatike i dok prolaze kroz pakao, jedino ih necu iz razmumljivih razloga drzati za ruku dok ih zrace. Fora je sto ih i nema puno, i sto je jos gore i oni sami vide na svojim pusackim roditeljima gde vodi ta prica, al droga je jaka i ne pusta.


Mada, to za dizel si spot-on, odlicna ideja, kamo srece kad bi zabranili D2.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 16:59 - pre 138 meseci
Ovaj zadnj post MMIXsa me malo bacio u razmisljanje i utvrdih da danasnji kontakt na 3 mesta,
ukupno 8 ljudi,niko nije pusac,a sabiram i ostala mesta i zakljucujem da se druzim nenamerno sa nepusacima.IMA,ima
i drugih mesta,gorih gde ti neke tecnosti za testiranje,menjajuciu dizel gorivo posle sat vremena uvlace u materijal da
te i uragan ne bi izduvao.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 17:25 - pre 138 meseci
Citat:
vilil1:Hm...ne znam kako su dosli do ovog podatka? Toliki je uticaj sredine, izduvni gasovi, razna zagadjenja...da mislim da je ovakva tvrdnja neozbiljna. Sa druge strane, postoje dugovecni ljudi koji zive na planinama bez ikakvih zagadjenja, uvijaju duvan, puse ceo zivot i nisu oboleli od raka pluca. Mislim da bi se tek ispitivanjima vrsenim na tim osobama, na koje ne uticu svakodnevna zagadjenja, moglo doci do relativno tacnog podatka o stetnosti duvana. Da je duvan jedan od uzrocnika, jeste, da je glavni, ili jedan od glavnih, ja to ne znam 100%, a verujem da niko to sa sigurnoscu ne bi smeo da tvrdi.

Naravno da niko nece sa 100% sigurnosti tvrditi da je direktno rak pluca izazvan pusenjem, ali ako statistika kaze da su svi ti ljudi pusili duzi niz godina verovatnoca je jako velika. Ako samo 10% nepusaca dobije rak pluca, kakav treba zakljucak da bude?

Ne znam sta je tu neozbiljno. Naravno da drugi faktori mogu da uticu, ali pusenje sigurno ne pomaze, vec po statistici uveliko odmaze.

A sto se tice dugovecnih ljudi na planinama....stvarno ne znam zasto je to vazno, kad ne predstavlja nikakav validan uzorak. Jel postoji neka statistika koja nesto dokazuje, ne razumem zasto je neki pojedican bitan? I moj pradeda je pusio do 95-te godine ali to ne znaci da je pusenje dobro, daleko od toga.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 17:45 - pre 138 meseci
ne zaboravimo i moju babu koja je zivela na planini i nikad nije zapalila cigaru ali je eto umrla u 40oj od infekcije ostavivsi dva maloletna deteta. Sta ja da pomislim sem da zivot u planini ubija...



Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

etjen
beograd

Član broj: 153477
Poruke: 1946
95.180.95.*

Sajt: www.terrarenting.com


+492 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 17:54 - pre 138 meseci
niko i ne govori da je pušenje zdravo. Naravno da nije.
I meni kao pušaču izuzetno smeta zadimljeni prostor(čak vrlo verovatno osetim taj dim mnogo više nego dosta vas ovde koji ste nepušači jer imam vrlo osetljivo čulo mirisa).
I meni je odvratno kad mi odeća smrdi na dim. Ali sa druge strane smeta mi i kad uđem u lift i osetim jak parfem ili deterdžente u prodavnici i slično. Smeta mi saobraćaj skoro svih dizel vozila. Smeta mi buka, kerovi koji kake pa ja ugazim u to posle... I smeta mi još sijaset stvari koje mi i vrlo verovatno ugrožavaju zdravlje na indirektan način.


Poenta je da ne treba preterivati ni u čemu i ići u krajnost, pa to ne treba činiti ni po pitanju dima.

Inače se zalažem za potpuno ukidanje pušenja na javnim mestima i zatvorenim površinama koje nisu adekvatno ventilirane. Ne zbog toga što smatram da ću od toga dobiti rak, nego što mi jednostavno smrdi i odvratan mi je taj miris ''pepeljare''

Tada sam pogledao kroz prozor... Imao sam sta da vidim... Napolju je bila fabrika MACIJE TRAVE! Morao sam nesto da ucinim!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 19:57 - pre 138 meseci
Pomenusmo dosta dima,ali niko dim,lule.Taj dim ima notu parfema po pitanju provlacenja kroz vazduh.
U Nemackoj je to obicna stvar,ali mislim da bi se ovde taj dim kao dim <primetio>.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 20:18 - pre 138 meseci
Citat:
DaliborP: Naravno da niko nece sa 100% sigurnosti tvrditi da je direktno rak pluca izazvan pusenjem, ali ako statistika kaze da su svi ti ljudi pusili duzi niz godina verovatnoca je jako velika. Ako samo 10% nepusaca dobije rak pluca, kakav treba zakljucak da bude?

Ne znam sta je tu neozbiljno. Naravno da drugi faktori mogu da uticu, ali pusenje sigurno ne pomaze, vec po statistici uveliko odmaze.

Statistika je kao bikini...



Bilo bi zanimljivo procitati sta kaze statistika, koliki procenat bolesnih od raka pluca oboli u gradu, koliki u selu, koliki na planini...

Moj otac nikada nije pusio pa je umro od raka pluca, a majka, koja je palila najmanje dve pakle dnevno nije imala nikakve probleme sa plucima. I sad ce neki statisticar da izvuce zakljucak da je pasivno pusenje opasnije!?
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 20:33 - pre 138 meseci
Pa evo, ako ne verujes trenutnoj statistici slobodno predstavi svoju. I dalje pricas o pojedincima, nadam se da sam shvatas koliko je to irelevantno na uzorku jedne drzave. Cisto sumnjam da se iko bavi statistikom na nivou planine ili sela/grada. Niti je uopste bitno.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 21:07 - pre 138 meseci
Porast obololelih od raka pluca:
http://www.danas.rs/dodaci/zdr..._srbiji.63.html?news_id=234910

Smanjio se broj pusaca
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/114996/Smanjuje-se-broj-pusaca


Obzirom da prica o osiromasenom uranijumu vise ne moze da pije vodu, stravican porast karcinoma u srbiji verovatno ima uzrok djubre od hrane koja se uvozi.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 21:35 - pre 138 meseci
Kancerogeno dejstvo duvana nije akutno. Samim tim ova vrsta korelacije nije validna, ako je pre deset godian bilo 32% pusaca retko ko je prestao tada da bi danas bio van rizicne grupe.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Zakon o zabrani pušenja na delu :)04.12.2012. u 21:57 - pre 138 meseci
Citat:
DaliborP: Pa evo, ako ne verujes trenutnoj statistici slobodno predstavi svoju. I dalje pricas o pojedincima, nadam se da sam shvatas koliko je to irelevantno na uzorku jedne drzave. Cisto sumnjam da se iko bavi statistikom na nivou planine ili sela/grada. Niti je uopste bitno.

Nije da ne verujem statistikama, nego mi nisu pouzdane. Pogotovo te na nivou drzave, kao sto se vidi na primerima koje je @dejanet postovao. Sva ta hajka na duvan mi je nekako bez veze, jer postoji x faktora koji mogu biti izazivaci raka pluca. A i zasto nije bitno izvoditi neke statistike i na mikro nivou? Na primer koliko ima obolelih u nekom gradu sa razvijenom zagadjivackom industrijom, recimo Pancevo, i uporediti sa nekim slicnim gradom bez takve industrije, recimo N. Pazar, Zrenjanin...Ili koliko ima obolelih iz ul. 29. Novembra, pa uporediti sa nekim delom grada gde nije tako razvijen saobracaj.
Sve ovo oko duvana mi lici na zamazivanje ociju, na "drz'te lopova" pricu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Zakon o zabrani pušenja na delu :)

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 25354 | Odgovora: 132 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.