Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1093785 | Odgovora: 2468 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 09:18 - pre 147 meseci
http://www.paragraf.rs/propisi...ad/zakon_o_sudskim_taksama.pdf
Citat:
TAKSENA TARIFA
I PARNIČNI I IZVRŠNI POSTUPAK
1. Podnesci
Tarifni broj 1.
(1) Za tužbu, protivtužbu i prigovor prebijanja podnet pred sudom opšte nadležnosti plaća se
prema vrednosti predmeta spora:
- do 10.000 dinara vrednosti - 1.900 dinara;
- preko 10.000 do 100.000 dinara vrednosti - 1.900 dinara uvećano za 4% od vrednosti
predmeta spora;
- preko 100.000 do 500.000 dinara vrednosti - 9.800 dinara uvećano za 2% od vrednosti
predmeta spora;
- preko 500.000 do 1.000.000 dinara vrednosti - 29.300 dinara uvećano za 1% od vrednosti
predmeta spora;
- preko 1.000.000 dinara vrednosti - 48.800 dinara uvećano za 0,5% od vrednosti spora, a
najviše 97.500 dinara.

Citat:
(po istom tarifnom broju)
(3) Za predlog da se odredi izvršenje ili obezbeđenje, za prigovor protiv platnog naloga, za prigovor protiv rešenja o izvršenju, za predlog za povraćaj u pređašnje stanje, za predlog za obezbeđenje dokaza, za odgovor na tužbu i za odgovor na žalbu ili reviziju, plaća se polovina takse iz stava (1) ovog tarifnog broja, a u postupku pred privrednim sudom plaća se polovina takse iz stava (2) ovog tarifnog broja.

Navedeno je samo ono osnovno,a detalje videti u gornjem linku.

Apotrofirao bih samo još jedan momenat iz ovog zakona,obzirom da je u par navrata već bio na "dnevnom redu" ovde na temi:
Citat:
Član 7
Nedovoljno plaćena ili neplaćena taksa ne zadržava tok sudskog postupka, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
Ako takseni obveznik zahteva, sud je dužan da primi podneske koji nisu taksirani ili su
nedovoljno taksirani.
U slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana taksa se naplaćuje u skladu sa odredbom člana 37. ovog zakona.

Član 8
Naplata takse zastareva u roku od tri godine po isteku kalendarske godine u kojoj je nastala taksena obaveza.

Pored taksi regulisanih ovim zakonom,treba imati u vidu i tzv.troškove sastava predloga,koje će RTS sigurno istaći na svom predlogu.
 
Odgovor na temu

straniplacenik
kod table levo

Član broj: 271775
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 20:05 - pre 147 meseci
imam utisak da je lakse platiti "pretplatu" nego se cimati oko ovoga...
 
Odgovor na temu

viktorvv

Član broj: 265586
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 20:49 - pre 147 meseci
Eto pa ti plati :)))
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 20:56 - pre 147 meseci
Iza te "pretplate" krije se nešto mnooogo ozbiljnije,a to cenu nema i svakako vredi boriti se za to,a pogotovu što to i nije nikakvo cimanje.
Pobogu, u ovih par zadnjih postova apsolutno sve je sažvakano,samo treba "progutati",pa ako je i to cimanje za tebe, onda ja stvarno nemam šta na to da kažem.
Konačno o domenu tvojih prava,prvenstveno,pa ličnog budžeta,odlučuješ samo ti,niko umesto tebe.

Dakle,da ipak rezimiram onima kojima je stalo do njihovih prava i para:

1.sud je dužan da vaš Prigovor,primi i bez plaćanja takse i da po njemu postupa.

2.obrazac Prigovora imate okačen u gornjem postu,samo ga popunite i to u četiri primerka, vašim podacima i predajte na pisarnicu suda.

3.u parnici,koja sledi nakon prigovora i ništa da ne kažete,sud mora odbaciti RTS-ov zahtev za sva potraživanja koja su starija od godinu dana,a to je već poprilična stavka.

4.obzirom da RTS nije u potpunosti uspeo sa svojim zahtevom,zahtevaćete da se ukupni sudski troškovi preračunaju srazmerno dosuđenom iznosu.
(oko ovog preračunavanja preporučljivo je da pomognete sudu vašim predlogom za preračunat iznos,jer ipak pravo i matematika nemaju baš mnogo dodirnih tačaka)

I to je to!

Za sada.
 
Odgovor na temu

straniplacenik
kod table levo

Član broj: 271775
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 21:00 - pre 147 meseci
dobro ja sam uzeo u obzir da je neophodno i odredjeno vreme za "razvlacenje" po sudovima sto moj posao ne trpi bas najbolje...

no, necu platiti, videcu na sta ce ispasti citav cirkus
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 21:11 - pre 147 meseci
Nema tu nikakvog razvlačenja po sudovima,prvi put sa Prigovorom se ide do sudske pisarnice,a drugi put i zadnji,na ročište, ako se ide po šablonu od četiri tačke koje sam gore naveo.
Ako neko ima smisla za pravnu borbu,pa krene šire od šablona,opet ne bi trebalo da bude više od još jednog ročišta.
Na prvom ročištu se morate obavezno pojaviti,inače će sud doneti presudu zbog izostanka,kojom će u potpunosti prihvatiti tužbeni zahtev RTS-a.
 
Odgovor na temu

straniplacenik
kod table levo

Član broj: 271775
Poruke: 167
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+33 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika14.03.2012. u 21:18 - pre 147 meseci
ako je neko sprecen? recimo ja sam cesto na putu, moze se desiti da tada ne budem tu...?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika15.03.2012. u 08:30 - pre 147 meseci
U tom slučaju se možeš pismeno obratiti sudu,ali taj podnesak mora u sud da stigne pre zakazanog ročišta,u kome ćeš obrazložiti sudu svoje odsustvo i istovremeno navesti da u svemu ostaješ pri navodima u svom prigovoru od "tada i tada" i da ističeš pravo na zahtev za preračunavanje sudskih troškova u slučaju da sud samo delimično usvoji tužbeni zahtev tužioca.
Obzirom da se ročišta zakazuju sa rokom ne kraćim od mesec dana imaš svakako i vremena da svoje obaveze i vreme isplaniraš da bi prisustvovao ročištu,ako imaš volje da ideš dublje u osporavanje potraživanja RTS-a.
Jedna od mogućnosti za zalaženje u dubinu je odsustvo bilo kakvog ugovora u ovoj obligaciji,koliko god oni pokušavali da svoj program prikažu kao specifičan proizvod.
Pa još specifičniji proizvod je struja,pa si ipak sa EDB-om sklopio ugovor o uzajamnom regulisanju prava i obaveza.
Jedino gde se ugovor ne sklapa je porez,ali onda nazovimo tu mućku svojim pravim imenom,a ne pretplatom!
 
Odgovor na temu

pametnjakovicmladji

Član broj: 50726
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika17.03.2012. u 22:52 - pre 147 meseci
Pre neki dan sam dobio "Poslednju opomenu pred utuženje". Cifra je 8.736,31 RSD - zaključno sa računom za septembar 2010. godine. Trenutno im dugujem 8.500,00 RSD (to je zaduženje od septembra 2010. godine). Pročitao sam skoro sve postove na ovoj temi i otprilike mi je sve jasno. Jedino mi nije jasno zašto me ganjaju za očigledno zastarela dugovanja, umesto da me ganjaju za ova koja još nisu zastarela? Zašto me na kraju krajeva ne ganjaju za celu cifru koju im dugujem (isknjiženih 8.736,31 + 8.500,00 sa računa za struju)?
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika18.03.2012. u 20:49 - pre 147 meseci
Ima tu svega i svačega zašto RTS tako postupa,a jedna od mojih pretpostavki je da su i u RTS-u svesni u kojoj se pravnoj dubiozi ta "pretplata" nalazi,pa po sistemu APP pokušavaju da u saradnji sa pravosuđem postave,ajd' tako da kažem,pravne norme,da izdejstvuju odluke koje bi kasnije bivale izvorištem pravnih stavova za buduća odlučivanja,a u njihovu korist.
Svesni da je tako nešto gotovo nemoguće,pribegavaju prvo sudskoj naplati zastarelih potraživanja,pa šta bude,a usput i oni uče,ispipavaju puls naroda i njegovo snalaženje u ovom našem pravosudnom galimatijasu.
Cifra za koju su ti poslali poslednju opomenu,je apsolutno u celosti zastarela i na to nemoj uopšte da se osvrćeš,a ako ti kojim slučajem sud za taj iznos na predlog RTS-a dostavi rešenje o izvršenju,slobodno to daj nekom advokatu,pa neka im zaračuna i svoje troškove na kraju,samo pazi da se sa advokatom precizno dogovoriš,da ne bi bio oštećen,dakle neka ti naplati onoliko koliko će sud i dosuditi na ime zastupanja.

Za sada ko je god u mogućnosti neka bude od pomoći Obrenovčanima,jer ako je insajderska informacija od gore tačna,trenutno na njih ima pik RTS.
 
Odgovor na temu

burex
46°05'N 19°39'E

Član broj: 24964
Poruke: 987
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+679 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika18.03.2012. u 20:58 - pre 147 meseci
Citat:
pametnjakovicmladji: Pre neki dan sam dobio &quot;Poslednju opomenu pred utuženje&quot;. Cifra je 8.736,31 RSD - zaključno sa računom za septembar 2010. godine. Trenutno im dugujem 8.500,00 RSD (to je zaduženje od septembra 2010. godine). Pročitao sam skoro sve postove na ovoj temi i otprilike mi je sve jasno. Jedino mi nije jasno zašto me ganjaju za očigledno zastarela dugovanja, umesto da me ganjaju za ova koja još nisu zastarela? Zašto me na kraju krajeva ne ganjaju za celu cifru koju im dugujem (isknjiženih 8.736,31 + 8.500,00 sa računa za struju)?

Ne čita svako ovu temu na ES-u, niti većina stanovništva uopšte ima pojma da ova potraživanja zastarevaju. To RTS naravno uvek želi da iskoristi.
A man is smart. People are stupid.
 
Odgovor na temu

viktorvv

Član broj: 265586
Poruke: 3
77.243.22.*



+1 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika19.03.2012. u 06:50 - pre 147 meseci
Ja sam već 2 puta dobio poslednju opomenu pred utuženje :))), tako da je to samo plašenje naroda, ko se uplaši plati i to im je jedino ostalo.

 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika03.04.2012. u 10:04 - pre 146 meseci
Pozdrav,hteo bih i ja da se ukjlucim u diskusiju sa vama.

Evo mog slucaja,jos uvek nisam dobio opomenu,ali svakim mesecom je moguce da cu je i dobiti...

Posto sam 2 godine izdavao stan podstanarima, oni nisu placali po 2-3 meseca struju,pa uplate pola i tako se vuklo 2 godine, za to vreme se gomilalo za RTS. E sad recimo dodjemo na sud,i izmedju ostalog kazem da iz tehnickih razloga nisam mogao da placam pretplatu. Sudija pita: kako?
Pa da bih platio tv pretplatu ja moram prvo da izmirim racun za struju jel tako, ali posto nisam mogao da redovno izmirujem racum za struju nisam mogao ni pretplatu da placam,jer da je je racun za tv pretplatu bio poseban, onda bih imao rok od mesec dana i skrpio da placam pretplatu,ovako dok ne izmirim i zadnji dinar za struju ne mogu da platim pretplatu.
Sudija: Pa gospodine znate da ste duzni da placate struju. Ja: Znam, ali zbog malih primanja i velikih izdataka, ja sam placao struju ali neredovno, ili sa zakasnjenjem, ali to je vec stvar EPS-a i mene,ovde na postupku nije moj dug za struju vec dug za tv pretplatu, zato vam i kazem da iz tehnickih razloga iz sve moje dobre volje da placam tv pretplatu, ja nemogu to da uradim,jer mi EPS ne dozvoljava,jer ja bih imao tih 500 dinara ali nemogu da ih uplatim jer moram prvo da izmirim dug za struju, pa gospn sudija,recite mi kako da platim tv pretplatu a da nemoram da izmirim ceo dug za struju....?
Jeste li razmiljali o ovome kao argumentu?

Drugo,pazite,sta da rade gradjani koji primaju platu na kraju meseca recimo 30-og tog meseca,ali zbog posla jer rade do 15 ili 16h ne mogu da stignu na salter EPS-a jer salteri rade do 15h, odu drugi dan odnosno 1-og sledeceg meseca i uplate i izmire dug za prethodni mesec, ali kad zele da uplate i za rts ne mogu jer taj iznos ide opet EPS-u jer je to vec sledeci mesec i mora da se izmiri prvo EPS pa ako sta ostane prebaci ce se za tv pretplatu,znaci opet dolazimo do tehnickih problema,kojim je onemoguceno placane pretplate od strane EPS-a,jer ja moram izmiriti prethodni dug i dug za koji jos uvek mi nije stigo racun,ali je u postupku i ulazi u taj mesec,tako da tek izmirivanjem proslog racuna i tekuceg moze se ostvariti i mogucnost izmirenja i tv pretplate...??
Zar ne bi trebalo da bacimo loptu preko EPS-a ,da on natera da RTS vrati kao nekada sto je bilo poseban racun pa onda da se ceramo?
Sta mislite o ovome sto sam izneo?
Pozzz!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika03.04.2012. u 12:29 - pre 146 meseci
I jos nesto,recimo da mi posalju opomenu, recimo da nisam platio 27K dinara a ja u medjuvremenu upaltim 5K dinara, i onda posaljem njima prvo pozivajuci se na zastarevanje , i u dodatku se navede i netacnost podatka o zaduzenju,jer ako sam uplatio 5K vise nije taj iznos i moraju napraviti novu tuzbu na tacan iznos,dali se moze i tako ganjati?
Pozz
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

milnen
Nis

milnen
Član broj: 73950
Poruke: 332
*.elfak.ni.ac.rs.



+5 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika03.04.2012. u 12:44 - pre 146 meseci
Da ti odgovorim za ovo najnovije sto si poslao. Recimo, duzan si 30k za preplatu. Kada te opomenu za 27k, onda ti iznos skidaju sa duga za pretplatu, pa si sad duzan 3k. Ako platis za RTS 5k, onda ces biti u pretplati 2k za struju. U momentu kad su pisali opomenu ti jesi bio duzan 30k. Naravno, oko iznosa duga, zastarevanja i tome slicno, nema svrhe da se preganjas sa RTS-om. To samo sa sudom kad i ako dodje do suda.
Mislim da ne rade svi salteri EPS-a 15h. Cini mi se da jedan blizu mene radi do 19:30 ili 20:00. Vise puta sam poslepodne placao struju. Tu su i salteri posta i banaka, a ima i ebanking :)
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika03.04.2012. u 18:14 - pre 146 meseci
Citat:
Pigoza: Pozdrav,hteo bih i ja da se ukjlucim u diskusiju sa vama.
Pozzz!

Prvo.
Opomena, prva, druga, ina, nemaju nikakve veze sa sudom, osim u tolikoj meri što tim pojmom u opomeni RTS pokušava da plaši mečku rešetom.

Drugo.
Sud, u eventualnom tvom sudskom sporu sa RTS-om, postupa samo i isključivo u okvirima tužbenog zahteva, a u kojem se ni u tragovima ne pominje EPS i njihovo potraživanje, tako da bi eventualno tvoje pozivanje na dug za struju bilo apsolutno irelevantno za meritornu odluku suda.

Treće.
Takvo jedno tvoje obraćanje sudiji bilo bi interesantno samo kamerama koje bi uživo prenosile sudski proces na nekoj televiziji.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika04.04.2012. u 09:21 - pre 146 meseci
Citam od prve poruke, i ono sto sam shvatio je da ako dodje do suda,jedino na sta mogu da se pozovem je zastarevanje obaveza, i da na kraju platim oko 10000 din ukupno. Jer spor ili parnicu sa advokatima RTS-a nema sanse da dobijem, jer je placanje tv pretplate zakonska obaveza,bez obzira dali je to ustavno ili ne,poslanici su to izglasali, tako da nemozete izbeci zakonsku obavezu.

Ono cega se ja bojim da i na prvom sudjenju,nemam nikakve argumente koji bi govorili u moju odbranu ves samo prepucavanje: kako recimo mene rts tera da placam redovno struju,jer drugacije ne mogu ni platiti tv pretplatu, ili da je pretplata previsoka....itd
Zar to nije krsenje gradjanskih prava,jer kako me moze terati RTS da placam struju kad to nije ista firma, a to kako me teraju je tako sto moram da izmirim struju. Sta ako uvek dugujem po neki dinar na struju,to znaci da nikad i ne mogu platiti racun za tv pretplatu.

Znam da cete reci kako jos nisam dobio ni opomenu,a vec viceem, ljudi ne mogu da spavam vec nocima zbog toga,jer se nagomilalo oko 30K, a cak i da bude presuda 10000 din nemogu odjednom toliko da platim.

To oko ceranja ja razumem, ali kao sto ste u porukama ranije pomenuli, ako se nastavi parnicenje na kraju kad se sabere,pa cak i da presuda bude delimicno na mojoj strani(govorimo o pozivanju na zastarelost),sve te takse i prigovori kostaju, i na kraju ce biti ako nisi platio na mostu platices na cupriji.
A ako na sudu ne pomenem i ne pozovem se na zastarelost, a nemam advokata, odrapice me za sav dug?

I ako sam dobro shvatio,recimo i kad bih ja poceo sad da placam pretplatu, i stigne mi opomena od RTS, pa druga i recimo za godinu dana tuzba,odnosno poziv na sud-rasprava(valjda se tako kaze) i ja se pozovem na zastarelost potrazivanja i prilozim im uplatnice-dokaz da vec godinu dana placam tv pretplatu, i da prema tome nista ne dugujem RTS-u jer placam godinu dana ,znaci ne dugujem nista ili ce sudija reci: vi ste stopirali povecanje duga ali dug je ostao i morate platiti za godunu dana t.e 6000 din, ikao vec godinu dana izmirujete redovno svoje obaveze?

Pozdrav ,oprostite za paniku, ali kad vam se dug gomila....
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika04.04.2012. u 11:16 - pre 146 meseci
Molim komentar na ovo,tice se zastarevanje potrazivanja:

Ja nisam čula do sada niti videla neke takve kombinacije, to da je nekom nešto stiglo da potpiše u tom smislu. Pravno, barem u Nišu stvari stoje ovako:

Rts podnosi predloge za izvršenje obaveze, svako ima pravo prigovora a što se tiče dela koji je zastareo, međutim, njihova finta, koja prolazi, i sudovi određuju izvršenja nakon postupka po prigovoru je sledeće:
Ukoliko je vaš račun za struju u nekom tamo meseceu pre 1 god, 2, iznosio 2453,23 i vi ste platili račun tako što ste uplatili npr. 2454 dinara, ili 2500 (ono kao svi da zaokruže) to što ste uplatili preko, knjiži se na najstariji račun i na taj način se smatra da ste prekinuli tok zastarelosti. Iii tako će mnoogi građani platiti sve što duguju :roll: u praksi imamo takve presude.

(izvinjavam se sto sam copy clana sa jednog sajta)

Ali ovo znaci da ne mogu da se pozovem na zastarelost ako sam u prosle 2 godine pretplatio struju za neki dinar i otislo za struju?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika04.04.2012. u 11:23 - pre 146 meseci
Ček da prođu izbori, sve će da nas tuže !



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Pigoza
Član broj: 41017
Poruke: 1726
*.adsl.eunet.rs.



+7 Profil

icon Re: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika04.04.2012. u 11:53 - pre 146 meseci
Toga se i bojim,cim prodju izbori,odma nalepnice na vrata..
evo sa jednog sajta:

RTV Pretplata

Autor: Advokat Predrag T. Savić


Potraživanja po osnovu RTV pretplate, a čiji je poverilac Radio-difuzna ustanova „Radio-televizija Srbije“ i koja se dostavljaju uz račune za utrošenu električnu energiju, zastarevaju u roku od godinu dana. Ovaj rok je utvrđen na osnovu primene odredbi iz člana 378. Zakona o obligacionim odnosima.

Zastarevaju za jednu godinu:

1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;

2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;

3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;

4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.

Zastarelošću prestaje pravo poverioca da zahteva ispunjenje obaveze. Zastarelost nastupa kad protekne zakonom određeno vreme (u ovom slučaju od jedne godine), u kome je poverilac mogao zahtevati ispunjenje obaveze. Zakonodavac je predvideo da zastarelost nastupa kad istekne poslednji dan zakonom određenog vremena.

Napominjemo da se sud ne može obazirati na zastarelost po službenoj dužnosti i neophodno je da se dužnik na nju pozove, i to u slučaju tužbe, čini kroz prigovor zastarelosti. Zastarelost počinje teći prvog dana posle dana kad je poverilac imao pravo da zahteva ispunjenje obaveze, ako zakonom za pojedine slučajeve nije što drugo propisano. Kada se istakne opravdani prigovor zastarelosti, sud mora da tužbeni zahtev odbije kao neosnovan.

Ako dužnik ispuni zastarelu obavezu, nema pravo zahtevati da mu se vrati ono što je dao, čak i ako nije znao da je obaveza zastarela.

Napominjemo da Ustavni sud još nije doneo konačnu odluku povodom inicijativa da se oceni ustavnost i zakonitost odluke da se RTV pretplata naplaćuje uz brojila za struju.


http://www.besplatnapravnapomo...ligaciono-pravo/rtv-pretplata/
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jos jednom o RTS TV pretplati - pomoc pravnika
(TOP topic, by Srđan Pavlović)
Strane: << < .. 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1093785 | Odgovora: 2468 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.