Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pokret uništimo frilensere

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212943 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 19:40 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:

Nije veci,bre :)
Na 1000e da zaradjujes vise placas u Srbiji, nego u skoro bilo kojoj drzavi Evrope. Eno za Nemacku smo stigli da i na mnogo vece sume manje placas nego u Srbiji.

Koja drzava daje boravisnu dozvolu frilenserima?
Citat:

To sto je to previse mala suma da mogu da legalno odu za bilo koju od ove dve zemlje je nesto drugo.

Ako je nemoguce, zamolio bih da se vise ne glupiramo tim pricama.
 
Odgovor na temu

dr0id

Član broj: 326795
Poruke: 464



+125 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 19:44 - pre 42 meseci
Ma nece biti para za troskove ni onih koji su placali a ne FL
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 19:49 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:

Nije tacno ;) Ako te isplati pola minimalca, to je na pola radnog vremena, i sama osnovica je pola onda.
Dokle treba da te klepam po tvrdjanma da priznas kako zaradjujes od ove situacije?:)
Citat:
Član 39

Kada je period za koji se obračunava doprinos kraći od mesec dana, a ispunjeni su uslovi za primenu najniže mesečne osnovice doprinosa, obračun doprinosa se vrši na srazmerni iznos najniže mesečne osnovice doprinosa.

Lepo sto si se informisao, samo je problem sto nisi sa razumevanjem - period kod 50% radnog vremena nije kraci od mesec dana, nego je isti kao i za 100% radnog vremena. Pravilnik foruma kaze da moras paziti koga ispravljas i biti potpuno siguran da si u pravu. Narocito ako mislis da produzis sa ovim licnim uvredama. Steta bi bilo da te predlozim za ban, relativno si korektan sagovornik.

Citat:
A on ce po cemu videti ko je kada radio? :D I kako onda ljudi stalno rade preko 12h dnevno, sto je zabranjeno? I preko 8 je zabranjeno...

Hajde da ne idemo u offtopic. Ako zaista imas neka pitanja i nedoumice u vezi zakona o radu ili obracunu zarada, obrati mi se na pp i pomoci cu ti, nema potrebe da trujemo temu time.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 08.11.2020. u 21:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 19:59 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:

Pa sluzi da se vidi da su porezi manji na male zarade....

Kazu da u suncevom sistemu ima 7 planeta na kojima su porezi nula. Ali da se manemo gluparija, ima li negde gde ZAISTA moze da se kupi karta, spakuju koferi i ode zauvek, a da su porezi manji ili ih nema uopste? ?
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 19:59 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: 1000 evra mesecno tj. 33 evra dnevno bi bio neki limit do kog ima smisla dozvoliti ljudima koriscenje benefita ovog zakona.


Zašto 33 evra dnevno? Jel to znači da FL treba da radi i nedeljom?

Citat:
Predlog je glupost, on kaze da je knjigovodja, a deluje da nije prosao pored knjigovodje.


Čovek je došao iz IT sveta. Razlika u odnosu na običnog knjigovođu je što on zna da napiše algoritam (ima sposobnost mišljenja), dok obični knjigovođa može samo da izvršava algoritam. Eventualno ako se obični knjigovođa bavi i transportom mogao bi da dobije ideju o subvenionisanom transportu frilensera u jednom pravcu :) E, to je glupa ideja.

Nisam razumeo ono što si pričao o doprinosima, da li su oni uključeni u 330 dinara dnevno ili je 330 dinara dnevno samo porez, a malinar/FL treba da plati dodatno 25,5% PIO i 10,3% zdravstveno?

Ako je sve uključeno, neka FL (po tvom proračunu) radi 30 dana u mesecu, plaća 330 dinara dnevno i zaradi 118000 dinara, u tom slučaju plaća državi 9900 dinara mesečno.
Ako primeniš ono što je Aleksandar predložio, na zaradu od 118000 dinara obiješ 20000 dinara, koliko je predložio da se ne oporezuje, ostaje 98000, petnaest procenata od toga iznosi 14700 dinara.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 20:19 - pre 42 meseci
Citat:
Bradzorf012:
MajorFatal

1. Znaš kako. Sin onog debila(izvinjavam se debilima) pre neku godinu ubio devojku na pešačkom i nikom ništa. Žena onog morona(izvinjavam se moronima) ubila dečka dok je gurao auto i opet nikom ništa. Čisto sumnjam da je sudski epilog i jednog i drugog slučaja završen po pravu i pravdi. Šta je trebalo da uradim zimus kada su mi pisali kaznu za nevezivanje pojasa? Neću da platim.


Ako nisi platio, ali bolje bi bilo da si vezao, to je za tvoju sigurnost, i ostalih učesnika u saobraćaju. Dodao bih još ekipu koja se bahatila na jahti, pa kad su pregazili ljude uvalili volan 17-togodišnjaku, ovaj dobio opomenu, neko se tu debelo izvukao.

Citat:
2. Nepoznavanje zakona ne oslobađa od odgovornosti.


Odgovoreno! :) https://www.elitemadzone.org/t505397-18#3971327 Samo bih još dodao da se tad zakon sastojao iz jednog člana: Ne bacaj hrišćane lavovima izvan arene, nego samo u areni. A danas advokat bez laptopa sa bazom podataka zakona i nije neki. Izdvoj samo sa ove teme citiranja članova zakona i tumačenja (sumnjiva) biće 10 gusto kucanih strana, a da na kraju ne znaš na čemu si.

Citat:
3. Ima. Glasaš na izborima za odgovarajuću političku opciju, pa i lično možeš imati to zadovoljstvo.


Od kako su mi prvi put ukrali glas na izborima ne učestvujem u toj šaradi, ne moram još da dajem legitimitet cirkusu, glasaću kad dođu na kućnu atresu i kažu, zamole, molimo vas za vaš cenjeni glas.

Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Moja drugarica je naučila engleski jezik na Filološkom fakultetu, i neću da je porediš sa tetkicom, ni sa čistačicom što je napustila osnovnu školu da se uda, ni sa pijanim zidarem što je napustio u prvom srednje, ulagala je još 10 godina u svoje obrazovanje...

Evo jos jednog "genijalno" inovativnog predloga - oni koji su zavrsili srednju skolu, a narocito fakultet, da se izuzmu od oporezivanja. Zaista nije fer da im neko kojekakvim porezima i doprinosima umanjuje platu. Porezi i doprinosi su, jelte, za tetkice, zidare i ostale klosare, a ne za obrazovane ljude.


Evo jednog koji se folira da ne zna sva slova, pa spinuje li spinuje, pročitaj bar jednom šta piše, da se ne poredi, a ne da ne plaća porez, kad od 500 oduzmeš 200 fakultetski obrazovanu osobu hoćeš da izjednačiš sa osobom koja drži metlu, pri tom si osobi koja drži metlu obezbedio radno mesto i uniformu i dao platu i oduzeo doprinose, a ovoj drugoj ništa, mogu da zamislim da stručna i prosta zanimanja imaju istu platu, ali da bibliotekar i hirurg imaju istu, šta znam, ovo je najmanje stresan posao i može samo da ti da knjigu ili ne da, a za ovaj drugi x godina specijalizacije i znanja, i opet sačuva goli život tvom detetu.

Što se raspravljamo, ima dve potvrde ovde na temi da su porezi, doprinosi, dadžbine, ujam, harač, šta god, manji za frelencere nego ostale, u Holandiji samozaposleni, i USA Uber... samo pratimo trendove, i da ne upropastimo ljude.



Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 20:53 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Dexic:

Nije tacno ;) Ako te isplati pola minimalca, to je na pola radnog vremena, i sama osnovica je pola onda.
Dokle treba da te klepam po tvrdjanma da priznas kako zaradjujes od ove situacije?:)
Citat:
Član 39

Kada je period za koji se obračunava doprinos kraći od mesec dana, a ispunjeni su uslovi za primenu najniže mesečne osnovice doprinosa, obračun doprinosa se vrši na srazmerni iznos najniže mesečne osnovice doprinosa.

Lepo sto si se informisao, samo je problem sto nisi sa razumevanjem - period kod 50% radnog vremena nije kraci od mesec dana, nego je isti kao i za 100% radnog vremena.

A ugovor o radu ne moze da kaze da si zaposlen na svakih 15 dana? Rade mnogo vece akrobacije od toga
FYI, znao sam za to, ali nisam mislio da ti znas :)

Ja ne kazem da idem van zbog poreza, tako da imam zasto da pricam o razlici u porezima na male sume.
Ali znam primere ljudi sa ispod 1000e u Nemackoj, kojima ostane vise nego nekome u Srbiji sa istim brutom.
Da su ovde imali izbora ne bi isli za takve cifre.

[Ovu poruku je menjao Dexic dana 08.11.2020. u 22:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1351
87.116.165.*



+559 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 21:17 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Tesko je zaista voditi smislenu konverzaciju kad je sve izbrkano.


Slažem se, ova tema ima toliko grešaka da bi je najbolje bilo početi ispočetka, naslov: Poreska uprava (a ne pokret) je preko dokazanog lopova/plagijatora koji bi trebao za lopovluk da je iza rešetaka, ali i dalje prima platu, i Sorajine b*lje koja zauzima veći deo programa, obavestila javnost (a ne uništimo), pa samim tim i frilensere (ovde može da ostane frilensere) da je skapirala da nije radila svoj posao iako je bila plaćena za to, i da će ubuduće unazad 5 godina (ubuduće - unazad je moj skromni doprinos) morati da plaćaju doprinose od kojih unazad, ali ni ubuduće nisu ništa, niti će imati, jer je ulice osvetlio još Tesla, odavno.

Citat:

Uvazena profesorka engleskog jezika koja preko FL portala naplacuje svoje usluge kinezu - se po prirodi stvari ne razlikuje od profesora engleskog koji predaju u privatnoj ili javnoj ustanovi u Srbiji. Samo u FL slucaju ne placa nikakav porez na svoju zaradu - dok ovaj drugi placa.


Vidim da su ti drugi već skrenuli pažnju da možda nisi u pravu, al hoću i ja ilustrativno radi boljeg razumevanja, kad je već profesorka bila moja ilustracija: Da bi zaposlio profesora u javnoj ustanovi: Zgrada, učionica, klupe, stolice, tabla, kompjutor, projektor, kabinet za jezike, kabinet za profesore, zatvoren bazen, otvoreno igralište, direktor, tetkica i pedagog, pa zaposliš profesora i još mu daš platu, a oduzmeš dadžbine, koje ćeš mu dati kad ode u penziju, a za profesorku ništa, i još joj ne daš platu, nego neka druga država tvojoj nezaposlenoj sirotilji, a predaje 20 kineza isto, i zarađuje jedva da preživi.

Citat:

Poreska politika jedne zemlje je prilagodjena ekonomskoj situaciji te zemlje.

Druga stvar - FL zaposlenje nije nista drugacije od bilo kog drugog zaposlenja, razlikuje se samo nacin kako korporacije organizuju finansijsku konstrukciju oko FL, i nemogucnost drzava da kontrolise taj sektor. Ako bi FL postao povlascen u bilo kom smislu - to bi bio signal da svo poslovanje predje u FL, odnosno da niko ne placa porez.

Nema nikakve misterije niti posebne kategorizacije ok FL - osim sto je to fina konstrukcija za izbegavanje placanja poreza, koju drzava sad pokusava da spreci.


Ovo sam izdvojio kao tačno, ali uz dodatke: koliko je izbrkano dobićeš utisak kad postaviš bid: hoću klon fejzbuka, plaćam 200$, tu ti se javi 1800 Indijaca, 180 istočnoevropljana i 20 engleza, amera, i posao uzme amer jer normalno priča engleski kao maternji. Moraš da uzmeš u obzir da je Indija mnogoljudna pa mnogo prijava, ali i da je Engleska mnogoljudnija od Srbije 10 puta, a njihovih prijava 10 puta manje, dakle njih taj posao hiden Turk ne zanima, nije im atraktivan. E sad oni suzbijaju Uber da ne uzme maha, a da li bi trebalo i ja? Da li je ista nezaposlenost tamo i vamo, umesto poreza i nameta, da li bi možda trebalo da dam podsticaje kad već zarađuju tamo a troše i posao dovlače ovde?

Nego lopovska bagra što im zelene novčanice umesto očiju videli neko zarađuje pa da uzmu ko što su sve uzeli.

Da demistifikujem i freelancera koji je platio 73.000 eura nameta: 20 golobradih mladića sedi u šupi, pola programeri, pola dizajneri, i uređuju sajt neke fine zapadne firme tako da leti i šljašti, plus da je siguran. Tu je i Pera koji se oprobao u Holandiji ali nije uspeo. Svi pod jednim freelance nalogom simbolično nazvan Studio East Europe, pa kad izbiduju posao na duži period slavlje, može da kaže mami i tati da ima solidan posao u Bg. Država misli da je oporezovala freelancera Peru, a on se odavno nafilovao lovom i iskešira potrebno. A umesto očiju zelene novčanice. Freelenceri zarađuju mnogo a urušavaju sistem, neće da plate penziju unapred unazad.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:03 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:
Ali stoji da ako frilenser iz Nemacke nekako zaradi samo oko 2000e bese, ostane mi vise nego frilenseru u Srbiji koji isto zaradi.
I to nije fer.


Ne znam koliko je ovo tačno, pretpostavimo da jeste. Postoji nešto što se zove cena života u društvu, u zajednici. Dakle, ako bi neoporezivi deo zarade u Srbiji bio nekih petstotina evra, a neto minimalac hiljadu evra, verujem da bi onda i citirano bilo kao u Njemačku. Nema sumnje da bi se radnici koji sada rade za minimalac složili, složili bi se i svi ostali, jer bi njima porasle plate. Sindikati, pa ono neki jesu kupljeni, ali bi pristali. Poslodavci? E to nisam baš siguran. Prvo, pitanje je da li bi zaista mogli to da plate. Drugo, čak i kada bi mogli, da li bi hteli? Kako da ih nateramo, motkama? Možda će se osvestiti kada svi odemo u Njemačku i ovde nam ostanu samo stari roditelji.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:06 - pre 42 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Zašto 33 evra dnevno? Jel to znači da FL treba da radi i nedeljom?

I ja sam se malo cudio tom resenju, ali razlozi su jasni - zakonodavac je maksimalno iskoristio svaku mogucnost da umanji doprinose onima koji uspeju da nadju angazovanje za samo jedan dan u mesecu. Njima svakako nije svejedno da li ce za jedan dan da plate 330 ili 450 dinara, a onom ko ima 300-1000 evra prihoda je prilicno svejedno da li se mesec posmatra kao 30 dana x 330 dinara ili 22 dana po 450dinara. Takodje, drugi razlog - kad je sezona branja malina, bere se i nedeljom. Cuj ti njega, sezona ti traje samo 15 dana godisnje i ti jos pitas "zar su svih 15 radnih"


Citat:
Čovek je došao iz IT sveta. Razlika u odnosu na običnog knjigovođu je što on zna da napiše algoritam

Na zalost algoritmi su potpuno beskorisni kad je rec o pravnim pitanjima, tako da sam onda dobro primetio da je on neobrazovan za tematiku o kojoj prica.


Citat:
Nisam razumeo ono što si pričao o doprinosima, da li su oni uključeni u 330 dinara dnevno...

Sve ukljuceno. Gore sam postavio link, pa mozes naci stope doprinosa, a do dnevnog iznosa se dolazi tako sto se uzme minimalna osnovica za doprinose pa podeli sa brojem dana u mesecu, naprimer 30.

Citat:
Ako je sve uključeno, neka FL (po tvom proračunu) radi 30 dana u mesecu, plaća 330 dinara dnevno i zaradi 118000 dinara, u tom slučaju plaća državi 9900 dinara mesečno.
Ako primeniš ono što je Aleksandar predložio, na zaradu od 118000 dinara obiješ 20000 dinara, koliko je predložio da se ne oporezuje, ostaje 98000, petnaest procenata od toga iznosi 14700 dinara.

Da, za taj granicni iznos jeste moguce, ali gubis 2 poente:
- njegov predlog nije uopste moguc za prihode od 60.000 do 80.000 dinara, a neko rece da je takvih najvise, a ovi koji prihoduju 118.000 su statisticki nebitna manjina
- ovo je ipak zakon o polu-socijalnom oporezivanju, znaci prvenstveno za ljude koji ce da kukaju kako kad plate porez nece imati hleba da jedu. Dobro si primetio da je oko gornje granice iznos tog reda velicine koji je on predlozio. Ali za sve preko te granice nerealno je ocekivati da se iskuka takvo nesto. Ne moze za onog ko prihoduje 1000-3000 evra mesecno oporezivanje biti polu-socijalno, ili 15% sa sve doprinosima, nego mora biti barem 2x-3x vece od toga, kako bi bilo pravedno prema zaposlenima. Gde je logika da prihodujes 2.000, a porez i doprinosi da ti budu kao za tetkicu koja radi za minimalac?! Od toga nema nista. Evo, razmisljam nesto - zasto bi bilo koja firma zaposlila direktora (da ne idemo dalje) kad moze da angazuje direktora frilensera po ugovoru o obavezama i aktivnostima direktora i porez placa nekoliko puta manje... Direktor svakako sve radi putem racunara i telefona, eventualno ide u kafanu, u firmu nema potrebe nikada da dolazi. Eventualni sastanci mogu preko video linka. Ako vam poreska uprava nekim slucajem odobri tih 15%, ja odmah otvaram firmu i angazujem direktora (sebe) kao frilensera, narucujem videobim u firmi i ulazim u istoriju kao zvanicno prvi koji radi na takav nacin
Ostale radnike cu isto da smislim kako da sve eliminisem i angazujem frilensere. Da li ti je sada malo jasnije zasto frilenseri (barem oni sa visokim prihodima) nikako ne mogu da budu nisko oporezovani?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:14 - pre 42 meseci
Majore Fatalikusu, do kraja me mrzi da vise kucam, ali zbog nekih ranijih prepiski, ajde da ti odgovorim...

Uzmi privatnu firmu koja se bavi istim poslom - skola za strane jezike. Vlasnik treba da pribavi klijente, isplati plate, sve doprinose, poreze, penzije, plati rentu, da ne nabrajam - jel tako? On zaradi neku kintu - ali i na to placa porez, pre nego sto gurne tu lovu u svoj dzep. Na osnovu svih tih nabrojanih troskova, on bazira cene usluga i plate zaposlenih, da bi mu 'poso bio profitabilan.

Zatim uzmi drugu privatnu firmu, otvori racun na Kajmanskim ostrvima, i hostuje site u kom samo "posreduje" izmedju klijenata i profesora. Klijent plati 20, profa dobije 15, firma zadrzi 5 i milina bozija. Nikakve druge troskove u vidu poreza ta firma ne placa nigde.

Da li mislis da oba ova sistema mogu i trebaju da opstaju u paraleli? Da li primecujes da ovaj drugi sistem potpuno pljacka drzavu - izbegavajuci placanje poreza? Da li ti je jasno da je drugi sistem konkurentniji na trzistu, posto ne placa poreze i nema nikave obaveze, moze da ponudi bolje neto plate i moze da ponudi nize cene klijentima, i da ce vremenom pokupiti sav posao od ovih prvih i prakticno unistiti mali biznis?

Da li mozes da zamislis koje su opcije ovim prvima?

Da zatvore radnju ili da i oni prebace svoje poslovanje u FL domen i krenu sa izbegavanjem poreza da bi bili konkurentni.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:19 - pre 42 meseci
Citat:
MajorFatal:
fakultetski obrazovanu osobu hoćeš da izjednačiš sa osobom koja drži metlu...

Cuj, ja hocu?! To hoce covecanstvo, civilizacija i to ne od danas nego ima vec par vekova. Pred zakonima je fakultetski obrazovana osoba potpuno izjednacena sa osobom koja drzi metlu. Pazi, ja sam cak i na tvojoj strani, posto imam zavrsen fakultet odgovaralo bi mi da zakon nas, burzoaziju, sa fakultetskim diplomama prestane da izjednacava sa obicnim gologuzim proleterijatom. Ako moze za svakog sa zavrsenim fakultetom po batler, kuvar, vrtlar, sofer i harem o drzavnom trosku, ja se momentalno pridruzujem toj tvojoj stranci.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:21 - pre 42 meseci
Meni jedna sisata plavuša od trideset godina. Hvala.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:22 - pre 42 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
Dexic:
Ali stoji da ako frilenser iz Nemacke nekako zaradi samo oko 2000e bese, ostane mi vise nego frilenseru u Srbiji koji isto zaradi.
I to nije fer.


Ne znam koliko je ovo tačno, pretpostavimo da jeste. Postoji nešto što se zove cena života u društvu, u zajednici. Dakle, ako bi neoporezivi deo zarade u Srbiji bio nekih petstotina evra, a neto minimalac hiljadu evra, verujem da bi onda i citirano bilo kao u Njemačku. Nema sumnje da bi se radnici koji sada rade za minimalac složili, složili bi se i svi ostali, jer bi njima porasle plate. Sindikati, pa ono neki jesu kupljeni, ali bi pristali. Poslodavci? E to nisam baš siguran. Prvo, pitanje je da li bi zaista mogli to da plate. Drugo, čak i kada bi mogli, da li bi hteli? Kako da ih nateramo, motkama? Možda će se osvestiti kada svi odemo u Njemačku i ovde nam ostanu samo stari roditelji.

Sta zelis reci, ako moze na srpskom ili engleskom skraceno?;)

Da li je tqcno 2000e, mrzi me da se vracam, imas u temi, tu je negde koja strana unazad.
Sa tom cifrom moze da se zivi u Nemackoj skroz ok. Malo manji stan nego ovde definitivno, ali sve funkcionise.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:25 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:

A ugovor o radu ne moze da kaze da si zaposlen na svakih 15 dana?

Ne moze.


Citat:
Ja ne kazem da idem van zbog poreza, tako da imam zasto da pricam o razlici u porezima na male sume.

Pa eto, i ja kazem da mi je Saturn bas kul sa onim prstenovima, a porezi tamo nula, ali iebiga, ne mogu tamo da se odselim. Ako imas neku konkretnu ideju, ostvarljivu u realnom zivotu, napisi, vrlo rado cu procitati, a ako cemo o lokacijama sirom galaksije gde je porez nula a ne moze da se ode, onda takva mesta mozemo nabrajati do smaka sveta.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:26 - pre 42 meseci
Citat:
bananaphone:
Majore Fatalikusu, do kraja me mrzi da vise kucam, ali zbog nekih ranijih prepiski, ajde da ti odgovorim...

Uzmi privatnu firmu koja se bavi istim poslom - skola za strane jezike. Vlasnik treba da pribavi klijente, isplati plate, sve doprinose, poreze, penzije, plati rentu, da ne nabrajam - jel tako? On zaradi neku kintu - ali i na to placa porez, pre nego sto gurne tu lovu u svoj dzep. Na osnovu svih tih nabrojanih troskova, on bazira cene usluga i plate zaposlenih, da bi mu 'poso bio profitabilan.

Zatim uzmi drugu privatnu firmu, otvori racun na Kajmanskim ostrvima, i hostuje site u kom samo "posreduje" izmedju klijenata i profesora. Klijent plati 20, profa dobije 15, firma zadrzi 5 i milina bozija. Nikakve druge troskove u vidu poreza ta firma ne placa nigde.

Da li mislis da oba ova sistema mogu i trebaju da opstaju u paraleli? Da li primecujes da ovaj drugi sistem potpuno pljacka drzavu - izbegavajuci placanje poreza? Da li ti je jasno da je drugi sistem konkurentniji na trzistu, posto ne placa poreze i nema nikave obaveze, moze da ponudi bolje neto plate i moze da ponudi nize cene klijentima, i da ce vremenom pokupiti sav posao od ovih prvih i prakticno unistiti mali biznis?

Da li mozes da zamislis koje su opcije ovim prvima?

Da zatvore radnju ili da i oni prebace svoje poslovanje u FL domen i krenu sa izbegavanjem poreza da bi bili konkurentni.


Potpuno se slazem oko stava.
Ali to je samo pitanje vremena. Slobodne zemlje ce ovo kad tad dozvoliti, jer im to uzima trziste
Ako oni ne prihvate, ima ko ce.

Zato ne mogu samo da donesu zakon protiv toga.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:29 - pre 42 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Dexic:

A ugovor o radu ne moze da kaze da si zaposlen na svakih 15 dana?

Ne moze.

Iako sam video u praksi, verujem ti.. ko zna da li im ovo prodje ako memaju vezu.

Citat:

Citat:
Ja ne kazem da idem van zbog poreza, tako da imam zasto da pricam o razlici u porezima na male sume.

Pa eto, i ja kazem da mi je Saturn bas kul sa onim prstenovima, a porezi tamo nula, ali iebiga, ne mogu tamo da se odselim. Ako imas neku konkretnu ideju, ostvarljivu u realnom zivotu, napisi, vrlo rado cu procitati, a ako cemo o lokacijama sirom galaksije gde je porez nula a ne moze da se ode, onda takva mesta mozemo nabrajati do smaka sveta.

Ja ne predlazem da se iko seli ili srecu deli...
Predlazem da ne placa porez i ostale troskove vise nego sto bi u zemlji 2 da ima ista primanja.

Sta je tu nejasno?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.orange.sk.



+2283 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:36 - pre 42 meseci
Citat:
Dexic:

Ali to je samo pitanje vremena. Slobodne zemlje ce ovo kad tad dozvoliti...

Osim ako prethodno prestanu da budu slobodne. A hoce.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:38 - pre 42 meseci
@Darko

Frilenser ne bi smeo da ima veća primanja od onih koji su propisani za paušalce. Ako ima veća od propisanog, onda pravilo 15% prestaje da važi za njega. Valjda si to mogao da shvatiš iz onog video klipa.
Direktor nije frilenser, već radi za firmu. Moje mišljenje je da ako se direktoru isplati da radi za novac koji je propisan kao prag za frilensera, država ne bi trebalo da ima ništa protiv. Na državi je da nađe optimalnu vrednost za taj prag. Na taj način bi mogla da stvori povoljniju klimu i za paušalce, tako što bi u potpunosti eliminisala test samostalnosti.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Pokret uništimo frilensere08.11.2020. u 22:41 - pre 42 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Meni jedna sisata plavuša od trideset godina. Hvala.


Rekao bih da je oko 30. Nema na čemu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Pokret uništimo frilensere

Strane: << < .. 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 212943 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.