@student večiti apsolvent
Najpre si rekao da za sirotinju nema razlike da li živi u diktaturi ili demokratiji, a onda si se ispravio u narednom postu, gde kažeš, da u demokratiji svi uživaju demokratiju, ali je suštinski ne primećuju. U čemu je razlika? Što se tiče distribucije sirotinje, za koju si najpre rekao da ne uživa demokratiju, možemo da zaključimo da je diktatorska Belorusija za svoje građane, demokratskija od demokratske Srbije, jer tamo rekao bih svakako ima manje sirotinje. Jeste da ovo zvuči konfuzno, ali to su tvoje reči, tvoj sled zaključaka. Dakle, ne može ono "i" biti višak, uostalom, tvoja je teza sadržala pojam sirotinje.
Što se tiče Bušove supruge, možda sam se ja neprecizno izrazio, ali se ti svakako praviš naivan. Evo ti crno na belo, od 1989-e:
1. Jedan mandat, Džordž Bušman stariji
2. Jedan mandat, Bil Klinton
3. Dva mandata, Džordž Bušman mlađi
4. Dva mandata, Obama, koji se nizašta nije pitao, jer je sve poluge vlasti imala Hilari Klinton, supruga Bila Klintona
Nadam se da ti je jasno. Više od toga, Klintonova je sada kandidat, a mislim da je na stranačkim bio i treći Buš, Džeb, ali je izgubio. Dakle, za skoro trideset godina, u USA se na čelu države smenjuju dve porodice. Ne samo da se smenjuju, nego nastavljaju borbu i dalje. To je verovatno demokratija. Pošto sam glup i u neke stvari se ne razumem, da li bi bio ljubazan da mi objasniš, tj. navedeš nekog diktatora: da nije demokratski izabran i/ili da se meša u stvari koje se ne tiču njegove funkcije. Voleo bih konkretan primer osobe i kršenja ovog načela nemešanja, odnosno nedemokratsku proceduru izbora. Hvala.
P.S. Takođe bih voleo da znam:
1. Da li će u Crnoj Gori biti raspisan referendum o ulasku u nato?
2. Na kom jeziku i na kom pismu je Njegoš napisao Gorski Vijenac?
Još jednom hvala.
Za sirotunju nema razlike da li živi u diktaturi ili demokratiji iz razloga što sirotinja ima osnovne egzistencijalne probleme i zbog toga nije u stanju da sagleda razlike, takodje, sirotinja je po pravilu na nižem nivou pismenosti, a shodno tome i na nižem intelektualnom nivou, što joj sve zajedno onemogućava realno sagledavanje ili praktikovanje prednosti koje nudi demokratsko društvo.
Veoma često se u diktatorskim sistemima može primetiti viši nivo brige za najdonje slojeve društva ili "veća" socijalna briga, no to je po pravilu lažno i na uštrb pismenijih, obrazovanijih ili generalno, kvalitetnijih slojeva društva.
Potpuno je pogrešno vršiti poređenje Srbije i Bijelorusije u kontekstu poređenja Demokratija vs Diktatura, kad su obije diktature. Poređenje bi bilo korektno, ako bi se izvršilo ne primjeru Bijelorusije i Francuske, ili Bijelorusije i Belgije ili Bijelorusije i Austrije.
1. Jedan mandat, Džordž Bušman stariji
2. Jedan mandat, Bil Klinton
3. Dva mandata, Džordž Bušman mlađi
4. Dva mandata, Obama, koji se nizašta nije pitao, jer je sve poluge vlasti imala Hilari Klinton, supruga Bila Klintona
A đe ti je Bušova supruga u ovom crno ma bijelo nabrojavanju. Ja je ne vidim, vidim suprugi Klintona, no ona nije bila Bušova supruga. Moraćeš to bolje!
Sam si naveo da se svo vreme nadmeću dvije porodice, a to ti samo po sebi govori da postoji trka i ne ubijaju se protivnički kandidai kao u Rusiji ili Bijelorusiji.
Evo ti Putina kao primjer diktatora koji se meša u stvari koje su van njegove funkcije. Recimo, cena nafte i gasa. Kod razgovora sa Ukrajinom ponaša se kod postavljanje cene gasa krajnje ucijenjivački kao da je gas njegovo lično vlasništvo. Za razliku od toga od predsijednika demokratskih država ne može se čuti takvo nešto.
Ne možeš čuti od ozbiljnog političara ili prijedsednika ili premijera da svojata državnu imovinu i da je prisvaja u kontekstu da o istoj govori kao da je njegovo vlasništvo, što je sa druge strane redovna pojava kod Putina, ovg Bijeloruskog ili kod Srbijanskog premijera ili predsijednika.
Pokušaj da pronađeš makar ijedan govor ili intervju Mila Đukanovića gde on svojata imovinu Crne Gore kao da je u njegovom vlasništvu ili da se bavi pojavljivanjem gde mu mijesto nije.
P.S. Raspisaće se referendum u Srbiji na kojem će Srbijanci odlučivati da li Crna Gora može da uđe u NATO, jer ste vi više zasegnuti po tom pitanju od samih Crnogoraca.
Od kakvog je značaja na kojem je jeziku pisan Gorski Vijenac za kontekst diskusije o Bijelorusiji i poređenja demokratija vs diktatura.