Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336478 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju25.09.2016. u 23:43 - pre 92 meseci
Za sirotinju nema razlike da li živi u demokratiji ili diktaturi, sirotinja je na dnu i njoj je teško u svakom sistemu. Razliku počinješ da primećuješ kada prijeđeš prosijek i pođeš od prosijeka ka vrhu, tek tada počinješ da uvidjaš razlike u društvenom uređenju po pitanju prava i vladavine prava.
Osnovna razlika između demokratije i diktature je distribucija vlasti i primjena zakona, u demokratskim društvima postoje zakoni i oni se primjenjuju na cijeloj teritoriji i na svakog građanina, u nedemokratskim društvima zakoni deklarativno postoje no se isti ne primjenjuju ili se primjenjuju selektivno. To je takodje vidljio i po pitanju uzurpacije vlasti i prava na odlućivanje. Kod demokratskih država nema uzurpacije vlasti od strane jedne osobe ili jedne uske grupe, za razliku od toga u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi, primjer su Rusije, Bijelorusija, donekle i Srbija.
 
Odgovor na temu

batalale

Član broj: 334772
Poruke: 67



+210 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju25.09.2016. u 23:44 - pre 92 meseci
Citat:
jovajovic100: Bata Lale , otkud ti ideja da bi demokratska zemlja SAD uopšte imala bilo kakvu ideju da dođe na Krim i još tamo pravi bazu ? Svašta od tebe .

Ok, moožda ne bi bila baza nego apartmani za NATO vojnike, da odmore od uterivanja demokratije širom planete?!
 
Odgovor na temu

batalale

Član broj: 334772
Poruke: 67



+210 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju25.09.2016. u 23:55 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:Kod demokratskih država nema uzurpacije vlasti od strane jedne osobe ili jedne uske grupe, za razliku od toga u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi, primjer su Rusije, Bijelorusija, donekle i Srbija.

Naravno, SAD je primer toga, zato je najdemokratskija zemlja na svetu.
Recimo, Buš mlađi je apsolutno demokratski pobedio Gora na izborima. Naravno, demokratski mu je na Floridi nameštena pobeda a onda je zahvaljujući ocu, jednom od najljućih jastrebova SAD politike, otpočeo porodični rat protiv Sadama Huseina jer Sadam nije tata Bušu hteo da da koncesije na naftna polja.
Šta ono beše sa Gadafijem? Koliko je para dao Sarkoziju za pobedu i kako mu je to on vratio?
A da, izvini, to je sve demokratski, nema tu uzurpacije vlasti.
Sreća što ne spomenuh Blera, tek bi to bilo izvrtanje istine o demokratskom pravu da lični animozitet pretačete u spoljnju politiku.
Biće da sam se baš nešto zabunio i pomešao lončiće?
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:04 - pre 92 meseci
Darko koliko je tvoje utopijsko vidjenje Belorusije tačno? Da li je moguće da je tamo sve tako sjajno? Siguran sam da je bolje nego ovde, ali da nisi na trenutak pomisli da se velika sredstava iz Rusije slivaju tamo?

Njima je to veoma važan partner kao i tampon zona prema NATO. Ne bi me začudilo da ih ispomažu i šakom i kapom kako bih zadržali na svojoj strani.

U ostalum i sa Ukrajinomje bilo isto ako se sećate. Povuci potegni koće više da da. Da li EU keš ili Rusi gas. Mnogo se natezali pa se pocepali. A bojim se da će tek da ih cepaju.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:05 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone: Pazi realno, ako je bolje nego u Ukrajini, onda mora da je to raj na zemlji ;), pa mislim gde ce da se porede sa Ukrainom, nek se porede sa nekom zemljom iz okruzenja koja nije u sred gradjanskog rata, imaju Poljsku, Litvanija i Letonija (iz koje btw imam drugara) uz granicu.

Cekaj, cekaj, nemoj da mesamo babe i zabe. Ispravi me ako gresim ali Poljska nije nedavno imala "diktatora", a i za ostale dve ne secam se bas da su imale. Jedina zemlja u okruzenju koja je nedavno resila da sa diktature predje na zapadnu demokratiju je Ukrajina i Belorusiju pri istom izboru ceka otprilike isti algoritam. Ili, ako mogu iz licnih razloga da te zamolim da me za sada ne uvlacis u bilo kakvu diskusiju o Litvaniji i Letoniji iz prostog razloga sto tamo jos nisam bio a ne bih da pricam napamet ili koristeci google. Ali, Poljska moze u svako doba, tu sam bio vise puta i na ovoj temi sam pomenuo - Minsk je po svakom kriterijumu daleko ispred Varsave, koja je bliza nivou Beograda sa svim problemima koji ta dva grada imaju. Ko mi ne veruje predlazem da ode i uporedi, ako je neko bio i uporedio nek proba da mi navede po cemu je Varsava bolja od Minska. Imam i dosta fotografija pa mozemo da poredimo konkretne zgrade i ulice, mozemo da uporedimo procenat nezaposlenosti, cene, bezbednost, cistocu? Daleko od toga da oni ne gledaju i prema Poljskoj, naprotiv, ali nekako Poljaci su katolici, sto mu dodje upola kao Nemci, pa je ocekivano da Varsava bude 3x bolje mesto od Minska bez obzira na drzavno uredjenje, ali kad Varsava posle 20 godina zapadne demokratije nije bolja od Minska, onda, jbg, to je tek totalna demoralizacija i za najvece evrofanatike i najokoreliji opozicionari bi najradije zaboravili da Poljska postoji i sa njom nikako ne bi pravili nikakva poredjenja. Negde u podsvesti i meni i njima je upisano da Varsava treba jednog dana da po svemu prestigne Minsk i da Minsk treba da gleda na zapad i kaze - e, ovako mi zelimo da izgledamo i budemo uredjeni, ali bilo kako bilo ako nastojis da nadjes nesto bolje od Minska onda eventualno mozes da razmotris London ili Pariz kao opcije, a Varsavu momentalno zaboravis i nadas se da druga, evroskepticna strana nece da je pomene. Nego, eto, poenta je da se bez posebne zelje i namere Ukrajina namestila kao drzava za poredjenje - slican religijski sastav stanovnistva, dva naroda imaju gotovo identican karakter, gotovo identicna istorija, otprilike isti susedi, isti trgovinski partneri, slican jezik, slicni ekonomski problemi itd. Isto kao sto se kod nas bilo ili ne bilo tacno smatra da su Hrvati omiljenija i povlascenija nacija od Srba, tako ce i oni gledati da su Poljaci povlasceniji, pa samim tim ako njima gledaju kroz prste, ne mora da znaci da ce isto tako i nama. (Njima znaci Hrvati/Poljaci, nama znaci Srbi/Belorusi). Ali, zato, ako se ispostavi da je Ukrajina napravila dobar izbor i uspela, to je onda prilicna sigurica da Belorusija moze da ponovi to isto.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:05 - pre 92 meseci
@batalale
Zabunio si se no što si drugo, demokratije je naziv za jedan obilk unutrašnjeg uređenja, nema to veze sa međunarodnom politikom i međunarondnim odnosima.
Posmatraj SAD po pitanju unutrašnjeg uređenja i primjene zakona i prava.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:07 - pre 92 meseci
Citat:
bananaphone:
...Letonija (iz koje btw imam drugara)...
...Ukraini (iz koje imam jos jednog drugara)...


Drago mi je da si potvrdio ono o čemu sam pisao: nemoć da se argumentima vodi diskusija te tera u nepristojne manevre. Pokušaji da to zamaskiraš te samo još više ukopavaju. Da sam na tvom mestu, pocrveneo bih.

Citat:


Vidi, dobro, čak odlično si uočio neke stvari, mogu čak reći da si me pozitivno iznenadio. Sad mi samo reci, kakva je distribucija sirotinje u Srbiji, a kakva u Belorusiji? Zašto su Britanci izglasali brexit? Između ostalog i zbog toga što nisu želeli da se njihova volja i pravo da odlučuju o sopstvenom životu izgubi u glomaznim i preglomaznim demokratskim procedurama, zakonima i propisima. Hoće ljudi da neposredno odlučuju o sopstvenoj sudbini, a ne da godinama čekaju šta će im reći neki postavljeni, a ne izabrani ćata iz nekog tamo Brisela. To prvo, a drugo, zakoni kakvi god da su se relativno lako mogu izigrati, a onda od demokratije nema ni n, tj. zadovoljena je forma, a ne suština. Da, zaista, čak i da odbacimo tvog Mila ili Junkera(primere koje sam ranije naveo), Lukašenko opstaje na vlasti evo već dvadesetak godina, a to na prvi pogled ne izgleda baš demokratski, složićemo se. Samo, nameće se onda jedno jednostavno pitanje: da li je USA demokratska zemlja. U poslednjih dvadesetak godina, u toj zemlji imaš dva indikativna primera: prvi, tata predsednik, a zatim sin predsednik, a drugi, muž predsednik, a zatim supruga u samom državnom vrhu, a evo sada i kandidat za predsednika. Formalno, ovde nema kršenja nikakvih demokratskih procedura i tekovina. Stvarno, neko bi se s pravom mogao zapitati, da li je USA republika u kojoj se vlast nasleđuje sa oca na sina? U čemu se onda oni razlikuju od Sirije? Po čemu su to onda Bušmanovi bolji od Asada?
 
Odgovor na temu

batalale

Član broj: 334772
Poruke: 67



+210 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:10 - pre 92 meseci
Citat:
dusanboss: Darko koliko je tvoje utopijsko vidjenje Belorusije tačno? Da li je moguće da je tamo sve tako sjajno? Siguran sam da je bolje nego ovde, ali da nisi na trenutak pomisli da se velika sredstava iz Rusije slivaju tamo?

Njima je to veoma važan partner kao i tampon zona prema NATO. Ne bi me začudilo da ih ispomaži i šakom i kapom kako bih zadržali na svojoj strani.

U ostalum i sa Ukrajinomje bilo isto ako se sećate. Povuci potegni koće više da da. Da li EU keš ili Rusi gas. Mnogu se natezali pa se pocepali. A bojim se da će tek da ih cepaju.

Sad mogu da "razumem" tvoje pisanje, noć je i pala je magla!
Utopija je to što tvoji roditelji i dalje misle da će od tebe biti čovek?!
Na žalost, noćno kuckanje a dnevno ležanje a sve po njihovoj grbači, dobrog neće doneti!
Verovatno bi te otac ranom zorom poslao u štalu da pomuzeš krave ali se boji da tako pametan ne pomuzeš bika pa te pušta da ovde sviraš bubnjeve!
 
Odgovor na temu

batalale

Član broj: 334772
Poruke: 67



+210 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:12 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:
@batalale
Zabunio si se no što si drugo, demokratije je naziv za jedan obilk unutrašnjeg uređenja, nema to veze sa međunarodnom politikom i međunarondnim odnosima.
Posmatraj SAD po pitanju unutrašnjeg uređenja i primjene zakona i prava.

Evo baš to i gledam.
Toliko su uređeni da će uskoro više njih stradati od unutrašnjeg uređenja nego u Vijetnamu.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:12 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:
Zabunio si se no što si drugo, demokratije je naziv za jedan obilk unutrašnjeg uređenja, nema to veze sa međunarodnom politikom i međunarondnim odnosima.

Tu se i ja osecam prozvan, jer ja takodje radije koristim termin zapadna demokratija nego cetvrti rajh, sto bi slazem se bilo prikladnije ali sa druge strane je nekako previse radikalno.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:16 - pre 92 meseci
Dobro si zapazio Bradzi. To što se dešava u američkom plitičkom vrhu u zadnje vreme je strašno. Hilari je tamo već 25 godina i hoće još. Ukoliko ona pobedi demokratija tamo više ne postoji.

"Make America Great Again!"
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:21 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:
Kod demokratskih država nema uzurpacije vlasti od strane jedne osobe ili jedne uske grupe, za razliku od toga u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi...

Cek, cek, kako nema uzurpacije, kako je onda moguce da najveci demokrata sa kojim sam ja ikada uzivo razgovara okrene telefon i naredi da se tu u roku od odmah nacrta pesacki prelaz, bez da se uradi studija da li treba i da li to povoljno i nepovoljno utice na saobracaj u gradu/ulici? Nko bi pomislio da to samo diktator moze tako da uradi. Nemoj sad neko da pomisli da ja nesto isticem Cedu kao nesto posebnog diktatora, nego jednostavno hocu da kazem da ne mozemo kao nozem preseci da li ima/nema diktature nego tu izmedju crne i bele ima jos mnogo nijansi sive.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:30 - pre 92 meseci
Citat:
Bradzorf012: Vidi, dobro, čak odlično si uočio neke stvari, mogu čak reći da si me pozitivno iznenadio. Sad mi samo reci, kakva je distribucija sirotinje u Srbiji, a kakva u Belorusiji? Zašto su Britanci izglasali brexit? Između ostalog i zbog toga što nisu želeli da se njihova volja i pravo da odlučuju o sopstvenom životu izgubi u glomaznim i preglomaznim demokratskim procedurama, zakonima i propisima. Hoće ljudi da neposredno odlučuju o sopstvenoj sudbini, a ne da godinama čekaju šta će im reći neki postavljeni, a ne izabrani ćata iz nekog tamo Brisela. To prvo, a drugo, zakoni kakvi god da su se relativno lako mogu izigrati, a onda od demokratije nema ni n, tj. zadovoljena je forma, a ne suština. Da, zaista, čak i da odbacimo tvog Mila ili Junkera(primere koje sam ranije naveo), Lukašenko opstaje na vlasti evo već dvadesetak godina, a to na prvi pogled ne izgleda baš demokratski, složićemo se. Samo, nameće se onda jedno jednostavno pitanje: da li je USA demokratska zemlja. U poslednjih dvadesetak godina, u toj zemlji imaš dva indikativna primera: prvi, tata predsednik, a zatim sin predsednik, a drugi, muž predsednik, a zatim supruga u samom državnom vrhu, a evo sada i kandidat za predsednika. Formalno, ovde nema kršenja nikakvih demokratskih procedura i tekovina. Stvarno, neko bi se s pravom mogao zapitati, da li je USA republika u kojoj se vlast nasleđuje sa oca na sina? U čemu se onda oni razlikuju od Sirije? Po čemu su to onda Bušmanovi bolji od Asada?


Distribuciju sirotinje moraćeš da objasniš sam sebi, ja sam govorio o distribuciji vlasti.
Nije Brexit prošao iz razloga koje navodiš već iz sasvim drugih razloga među kojima je i taj da Britanci žele kapitalizam i demokrtsko-kapitalistički model odnosa, a ne socijalistički model kakva pokušava da uspostavi EU.
Nema naslijednih prenošenja vlasti u USA, to si gadno pogriješio ili namjerno izmislio. Pogledaj kako je išao redoslijed predsjednika u SAD, valjaće ti-


 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:31 - pre 92 meseci
Citat:
dusanboss: Darko koliko je tvoje utopijsko vidjenje Belorusije tačno? Da li je moguće da je tamo sve tako sjajno? Siguran sam da je bolje nego ovde, ali da nisi na trenutak pomisli da se velika sredstava iz Rusije slivaju tamo?

Sto se prvog dela pitanja tice, ako se dobro secam ti imas podosta slobodnog vremena pa preporucujem da odes i uzivo vidis, moze da se ode za male pare pa onda odes i prokomentarises da li je to sve tako ili ja imam losu osobinu da volim da lazem iz ciste zabave.
Sto se drugog dela pitanja tice - pogledaj naslov teme: Srbi bi voleli da imaju drzavu kakva je belorusija, a posebno na sta mi je neko ukazao Beogradjani bi voleli da imaju grad kao sto je Minsk. To je moj stav i nisam se nesto mnogo bavio pitanjima tipa ko je sta stekao mukotronim radom, ko pamecu, a kome se rodjenjem ispostavilo da ima veoma bogatog ujaka, ako me razumes sta hocu da kazem. I tom stavu se nema sta mnogo prigovoriti, skoro svi se generalno slazemo da bi voleli ali - ne moze.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:34 - pre 92 meseci
Ma ok, verujem ja tebi sve ali, slika koju ti ovde prikazuješ je nekako "too good to be true" ili "zanadta dobra, kab bыcь praўdaй"
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:40 - pre 92 meseci
Citat:
student_apsolvent:
Osnovna razlika između demokratije i diktature je distribucija vlasti i primjena zakona, u demokratskim društvima postoje zakoni i oni se primjenjuju na cijeloj teritoriji i na svakog građanina, u nedemokratskim društvima zakoni deklarativno postoje no se isti ne primjenjuju ili se primjenjuju selektivno. To je takodje vidljio i po pitanju uzurpacije vlasti i prava na odlućivanje. Kod demokratskih država nema uzurpacije vlasti od strane jedne osobe ili jedne uske grupe, za razliku od toga u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi, primjer su Rusije, Bijelorusija, donekle i Srbija.

E , vala , šrijeće tvoje da ti je tić Milo oličenje demokratije !
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:50 - pre 92 meseci
Distribucija sirotinje je trebalo da pokaže koliko građana uživa demokratiju, jer i u diktaturi imamo, kao što i sam kažeš uzak krug ljudi koji uzurpiraju vlast, pa bi sledstveno bar oni uživali u demokratiji. To je onda demokratija, zar ne, jer nije bitan procenat onih koji je uživaju. To si hteo reći?

Citat:
student_apsolvent:
... u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi...


Pa gde ćeš onda bolji primer od Buša, mlađeg i starijeg? Jeste, između se uglavio Klinton, a posle Bušmana mlađeg dolazi njegova supruga, koja je imala stvarne poluge moći, a Obama mu dođe kao dvorska luda. Dakle, dve porodice se naizmenično smenjuju u poslednjih dvadesetak godina, formalno je sve zadovoljeno i ok, ali kada nešto slično uradi Asad, napravićemo mu građanski rat. Ako slično uradi Lukašenko, e to je onda diktatura. Ako slučajno uradi Milo, onda nije, jer zemlju vodi u nato i eu, pa nam je prihvatljiv. Stvari nisu crno bele, niti se definicije iz udžbenika mogu tako lako primenjivati na stvarnost, jer onda dobijemo crno belu sliku sveta, što reče Darko, nema sive. Samo crno ili belo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 00:54 - pre 92 meseci
Kazu da je kvadrat stana u Minsku $850 i to se onda izdeli na rate koje otplacujes do penzije bez ikakve kamate. Ako nekim slucajem imas kes na gomili, dobijes za $650. Izgradnja je prilicno kvalitetna i kosta vise, ali ostalo subvencionise diktatura. U demokratiji ti naplate duplo vise osnovnu cenu plus kamatu na kredit pa ti izadje 4x skuplje. Grad obiluje fakultetski obrazovanim stanovnistvom, magistrima i doktorima i to su najobrazovaniji vecim delom zenskog pola. Kojekakvi KV radnici su prilicno trzeni, kazu da svi automehanicari/elektricari/vodoinstalateri/zavarivaci bez problema namlate $1000 mesecno. Nego, dusanboss ti ako ne umes nista da radis vidi da naucis neki zanat pa da te zenimo u Minsku. Ja sam tamo za kratko vreme upoznao nekoliko dobrih devojaka, obrazovanih, kulturnih, nijedne nema bez zavrsenog (drzavnog) fakulteta, a u poslednje vreme je i magistratura nesto sto se podrazumeva... Diktatura debelo subvencionise radjanje i odgajanje dece, tako da dusanboss, moja je preporuka da ti batalis razmatranje tih francuskih gej okupljalista vec da uzmes u razmatranje novi zivot na istoku evrope.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 01:24 - pre 92 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Distribucija sirotinje je trebalo da pokaže koliko građana uživa demokratiju, jer i u diktaturi imamo, kao što i sam kažeš uzak krug ljudi koji uzurpiraju vlast, pa bi sledstveno bar oni uživali u demokratiji. To je onda demokratija, zar ne, jer nije bitan procenat onih koji je uživaju. To si hteo reći?

Citat:
student_apsolvent:
... u diktaturama postoji uzurpacija vlasti od strane jednog čovjeka ili grupe ljudi...


Pa gde ćeš onda bolji primer od Buša, mlađeg i starijeg? Jeste, između se uglavio Klinton, a posle Bušmana mlađeg dolazi njegova supruga, koja je imala stvarne poluge moći, a Obama mu dođe kao dvorska luda. Dakle, dve porodice se naizmenično smenjuju u poslednjih dvadesetak godina, formalno je sve zadovoljeno i ok, ali kada nešto slično uradi Asad, napravićemo mu građanski rat. Ako slično uradi Lukašenko, e to je onda diktatura. Ako slučajno uradi Milo, onda nije, jer zemlju vodi u nato i eu, pa nam je prihvatljiv. Stvari nisu crno bele, niti se definicije iz udžbenika mogu tako lako primenjivati na stvarnost, jer onda dobijemo crno belu sliku sveta, što reče Darko, nema sive. Samo crno ili belo.


U demokratiji svi uživaju demokratiju, samo je suštinski ne primećuju u punom smislu i punom obliku sa svim prednostima koje sama nudi.

Citat:
jer i u diktaturi imamo, kao što i sam kažeš uzak krug ljudi koji uzurpiraju vlast, pa bi sledstveno bar oni uživali u demokratiji.


Jedino u diktaturi imamo uzak krug ljudi koji uzurpiraju vlast. (i) je višak.

Kad je Bušova supruga bila predsjednik SAD-a?

Milo je demokratski izabran i Milo se ne miješa u stvari koje se ne tiču njegove funkcije, to je distribucija vlasti koju ti ne možeš da razumiješ-





 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju26.09.2016. u 09:57 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Ja bih hteo jos jednom da konstatujem i pitam - ni demokratija ni diktatura se niti maze na lebac niti sipa u traktor. Sta konkretno prosecan covek ima od jednog i drugog na primerima belorusije i srbije danas? Ja sam opravdano sokiran prizorom jer sam ceo zivot ucen da demokratija znaci med i mleko a diktatura da se ne izrazavam, ono sto se ne jede.

Tebe je neko ucio da je demokratija med i mleko? Ja izgleda nisam isao u istu skolu, jer se ne secam tog dela skolskog programa.
Kako moze jedna teorija drustvenog uredjenja da garantuje uspeh nekoj drzavi? Zar ti to malo ne zvuci glupo verovati u tako nesto? I ti si sad kao "sokiran". Ili se foliras ili si jako glup, ja bi rekao da je ono prvo.
Ne postoji demokratsko drustvo po definiciji, demokratija je samo teorija, i moze se primeniti na razlicite nacine(primera ima koliko hoces, dobrih i losih), ali na kraju rezultat iskljucivo zavisi od toga koliko je zrelo drustvo, tj koliko je stanovnistvo politicki obrazovano i svesno sebe kao dela drustva. Iskreno, ako treba ovo nekom da objasnjavam, onda mi se cini da gubim vreme.

Evo ti si nasao lep primer da i diktatura moze da obezbedi pristojan zivot, kao u Belorusiji. Ja uopste ne sporim da tamo ljudi zive ok, nisam bio ali verujem ti. Pa sto onda nisi otisao u recimo Kopenhagen i pricao nam o tom lepom primeru demokratskog drustva gde su svi takodjer srecni i zadovoljni iako im jedan covek ne donosi sve odluke? To sto ti radis se zove cherry picking argument, uzimas Srbiju i Belorusiju kao repere diktature i demokratije, i predstavljas ih kao validne, tj "prave" primere na obe strane. Te fazone mozda mozes da prodajes batalaletu i slicnim likovima, meni ne.


Mene iskreno vise razocarava taj stav ljudi u Srbiji kojima vise odgovara da im jedna osoba u drzavi donosi sve odluke umesto njih, i to je otprilike i razlog zasto je Vucic toliko popularan. Nase drustvo je inertno, ne zeli da bude deo drustva, ne zeli proteste, ne zeli nista da radi, misleci da neko drugi treba sve da radi za njih i donosi odluke bas kao da oni nisu deo tog drustva. To je upravo sto sam i rekao, za uspesnu primenu demokratije treba imati zrelo drustvo, a nase je danas daleko od toga. Zato i jeste Belorusija popularna kod nas. Eto ti pricas o protestima u Varsavi kao necem losem, dok eto u Minsku nema protesta, svi su kao srecni. I to je sad argument? Vrlo plitko razmisljanje, pa protesti su dobri za drustvo, kako drugacije da dodje do boljitka ako neko ne kaze sta hoce. Sve u svemu, ova tema je odlican pokazatelj zasto Vucic uziva toliko popularnost ma sta god radio ili ne radio, jer ima sve odlike diktatora, hoce apsolutnu vlast(vec je ima) i ne zeli da ode sa vlasti(stavio bi pare na jos 10+ godina)

Sto se tice ostalih koji sebe i dalje ubedjuju da Lukasenko ustvari nije diktator - naravno da jeste. Covek ima apsolutnu vlast u drzavi, i ne zeli da ode sa iste. To ni Milo nema u Crnoj Gori.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336478 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.