Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teorija Relativnosti

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424655 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.02.2006. u 10:56 - pre 221 meseci

Da li su zakoni o pravolinijskom kretanju svetlosti, odbijanju i prelamanju aproksimativni?

Sprečo kaže: "Dane, pitanjem (u odnosu na koju tačku štapa) koji se kraj štapa više skraćuje prihvataš „kontrakciju dužina“ u pravcu kretanja (vidi se to i iz onog „on se više udebljao“) , ja ne prihvatam , zvali mi to „Ficđžeraldovo“ ili „Lorencovo“ skraćivanje dužina."

Pa Sprečo ni ja ne prihvatam ničije "skraćenje" ni "dilataciju". Tu sam konkretno govorio jezikom relativista da bi im lakše pokazao protivrečnost STR.



(ove mnogobrojne promene poruke koje vidiš ispod ovog teksta rezultat su mog eksperimentisanja da na ovu stranu koju gledaš nešto nacrtam - pa mi ne polazi za rukom. Ja umem da napravim sliku u wordu, ali ne znam kako se ovde namešta)


[Ovu poruku je menjao galet@world dana 04.02.2006. u 15:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 04.02.2006. u 16:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 04.02.2006. u 16:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 04.02.2006. u 17:11 GMT+1]
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp438.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti04.02.2006. u 16:52 - pre 221 meseci
Dane, ako i mene pitaš („mrzim“ aproksimacije u toku računanja ) imam stav: sve fizičke veličine su „aproksimativne veličine“ i kao takve koristimo ih u samom startu „algebarskg zapisa“ (formule) „geometrijskog opisa“ (crtež, slika, linija) „fizičkog zbivanja“ . Ovo podvučeno pozajmio sam od Milana Kecmana (jako mi se svidio iskaz).
I ja spremih odgovor prije nego što si uspio plasirati cijelu poruku (nema veze).
Prije godinu dana prvi put sam uspio ovdje plasirati svoju sliku (naučio me Milan Kecman). Javi se na privatnu adresu , pa ćemo se brzo naučiti (ja to u wordu još nisam savladao, te koristim ACAD za crtanje. I njegove osnove savlada zbog slika na ovom forumu).



[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 04.02.2006. u 17:56 GMT+1]
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 01:05 - pre 221 meseci
Evo još jednog alternativnog razmišljanja.
http://www.extinctionshift.com/details.htm
Nekako se dosta poklapa sa mojim mišljenjem.


[Ovu poruku je menjao zzzz dana 05.02.2006. u 02:09 GMT+1]
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp234.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 06:03 - pre 221 meseci
Milane, "plače mi se" kad vidim ovo što piše na navedenoj www adresi , a ne znam šta piše! Prepoznajem dosta formula iz "relativističke algebre" (pa i onih koje još nisam plasirao na ovom forumu).
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 15:12 - pre 221 meseci
Kod mene kuci ne radi telefonska linija, pa samin tim ni internet. Javljam se od prijatelja. Sada ne mogu da duzim, a javicu se sutra kada mi kod kuce budu proradile komunikacije.

Zasad bih samo da zamolim Sprecu, da se ipak uzajamno ne prozivamo jer si se pokazao kao nepodesan za diskusiju. Uvodis nekakve svoje pojmove ("dilatirane" sekunde) pripisujuci ih drugima. Zaista nemam snage sa tobom da se prepucavam. Mozda sa nekim drugim mozes da nadjes zajednicki jezik, ali te molim da samnom prekines komunikaciju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 18:15 - pre 221 meseci
Dostavljam sliku i detaljno objašnjenje moje Pretpostavke o Skupu Svetlosnih Spektara ili kraće PSSS.
Ona (PSSS) je formirana isključivo na logičkom tumačenju eksperimentalnih rezultata i bez uvažavanja dveju očigledno pogrešnih pretpostavki u STR. Svaka rečenica u tom objašnjenju je numerisana tako da bude lakši prigovor na bilo koju.
Objašnjenje PSSS ima isključivo zdravorazumski osnov koji je po STR zabranjen.
Biću jednako zahvalan onome ko mi na osnovu eksperimentalnih rezultata ili logičkog tretmana tih rezultata dokaže da jesam ili nisam u pravu.

(sada postoji PSSS na koju mogu da se stavljaju primedbe i prigovori a naročito od
relativista tako da konačno i oni mogu da napadaju a ne samo da se brane!)

[Ovu poruku je menjao galet@world dana 05.02.2006. u 19:24 GMT+1]

Ispravka
rečenica 8. u objašnjenju treba da glasi:
U odnosu na RS ta svetlost ima brzinu c + ve ako ve ima smer od makroizvora izvora, odnosno c - ve ako ve ima smer u makroizvor.


[Ovu poruku je menjao galet@world dana 06.02.2006. u 00:45 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp371.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 19:34 - pre 221 meseci
Ime ti više neću (ovdje) pomenuti. Da si odmah odgovorio na pitanje: „Kakve (koje) sekunde
koristite kod izračunavanja Ajnštajnovih i Lorencovih veličina: v+w', vw', vw'/c2 , ct', vt', x-vt, x'+vt', itd“, ne bi pominjao aršine, niti bi koristito izraze: „normalne sekunde“, „produžene sekunde“, „dilatirane sekunde“, pa čak pozivati se i na tekst samog A. Ajnštajna.
Na teorijsku važnost pitanja nije obratio pažnju čak ni M.K. (vezao ga za pitanje konstantnosti brzine svjetlosti u vakuumu, te sam kasnije napisao samo x = v∙ (1m/1s)∙t'∙ (1s') = x ∙(1m), kako bi naglasio problem dimenzioniranja, problem izjave „svaki sistem ima svoje jedinice mjere“ i praktične upotrebe tih različitih osnovnih jedinica mjere za osnovnu fizičku veličinu vrijeme u konkretnim izračunavanjima mjernih brojeva veličina u različitim ISR), koji nema averziju prema „relativističkoj algebri“.
Problem naglašavam kao jedan od primjera u kojem „relativisti“ tvrde jedno, a rade protivno, primjer u kojem je očita pogrešna upotreba različitih fizičkih sadržaja pod istim imenom.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti05.02.2006. u 23:58 - pre 221 meseci
Ama, ne radi se o imenu, nego o tome da diskusiju nastaviš sa ostalima.
Citat:
Da si odmah odgovorio na pitanje: „Kakve (koje) sekunde
koristite kod izračunavanja Ajnštajnovih i Lorencovih veličina: v+w', vw', vw'/c2 , ct', vt', x-vt, x'+vt', itd“, ne bi pominjao aršine, niti bi koristito izraze: „normalne sekunde“, „produžene sekunde“, „dilatirane sekunde“, pa čak pozivati se i na tekst samog A. Ajnštajna.

Zaboravljaš da ovde niko nikome ne može da naređuje. Ovim se samo pokazuješ još manje podesnim za diskusiju.
Citat:
galet@world: Kakav je to odgovor kad jednu prirodnu pojavu objašnjavaš sa drugom?

Ne obja[njavam jednu pojavu drugom, ve' pokayujem neosnovanost tvojih argumenata. Poređenja radi, to je kao kada bi osoba A tvrdila da je množenje matrica komutativno, a osoba B joj da primer matrica koje ne komutiraju. Ono što ne važi u posebnom slučaju, ne važi ni u opštem.

Da pojasnim, kada bi tvoji argumenti bili validni, zašto se ne bi mogli primeniti i na zvuk? Ti iz iskaza da se prijemnik i izvor kreću ili ne kreću nekom uzajamnom brzinom izvodiš zaključke o tome da li prijemnik registruje talase ili ne. Odakle ti to? Zašto takav zaključak ne izvodiš iz toga da li je tog dana ponedeljak ili sreda?
Citat:
galet@world: Ti vrlo dobro znaš šta sam hteo da kažem. Pogledaj malo akustiku - zvučnu rezonanciju.

Da, vrlo dobro znam o čemu pišem. Bilo koje vibriranje u vazduhu izaziva vibracije svakog tela koje se nalazi u vazduhu. Zvučne viljuške nisu nikakav izuzetak. To što one ulaze u rezonanciju sa zvucima određenih tonova, ne znači da one ne interaguju i sa ostalim vibracijama, kao što u slučaju svetlosti ti to hoćeš da predstaviš.
Citat:
galet@world: Napisao si: “Ako je svetlost definisana kao deo elektromagnetnog spektra od infracrvenog do ultraljubičastog . . .”

Ovo nije tačno! Ovo nije definicija svetlosti nego definicija VIDLJIVE SVETLOSTI. Postoji i ultraljubičasta i infracrvena svetlost koje za naše oko nisu detektabilne, ali to nije nikakav OSNOV DA IH PROGLASIMO NEPOSTOJEĆIM.

Pa valjda i infracrveno i ultraljubičasto zračenje pripadaju delu spektra od infracrvenog do ultraljubičastog. Ovo je već nekorektno. Ako ovako budeš nastavio, prekinuću diskusiju sa tobom, kao i sa Sprečom. (Sprečo, molim te ne odgovaraj, ovo nije tebi upućeno.) Vrlo dobro si razumeo šta sam napisao. Niko neće X zrake nazvati svetlošću jer je desno od ultraljubičastog spektra, niti će neko za radio-talase reći da su svetlost jer su levo od infracrvenog dela spektra, niti će neko za zvuk reći da je svetlost jer nije elektromagnetne prirode.
Citat:
galet@world: I ovde je uslov za detekciju infracrvene i ultraljubičaste svetlosti BRZINA promatrača u odnosu na izvor. Nadam se da se ovde slažemo!

Ne slažemo se. Ultraljubičasti foton emitova nsa izvora od koga se udaljavamo će svakako biti detektovan, samo što će izmerena talasna dužina zavisiti od brzine našeg udaljavanja od izvora.
Citat:
galet@world: Smatram da ne postoje nikakvi talasi čija brzina prostiranja ne zavisi od inercijalnog sistema njihovog izvora. Izvor (elementarni) je u pravom smislu nosilac svoje emisije.

Znači, ne prihvataš konstantnost brzine prostiranja svetlosti u vakuumu. Dobro. Mogao si to odmah da kažeš. Skratio bi nam vreme. Ovako se možemo odmah vratiti na Majklson-Morlijev eksperiment, kao i na Maksvelove jednačine elektrodinamike.
Citat:
galet@world: Ako bi bilo tako da brzina bilo kakvih talasa “u vakuumu” ne zavisi od inercijalnog sistema izvora onda bi se “u vakuumu” mogao definisati dominantni nepokretni koordinatni sistem i bilo bi moguće govoriti o kretanju u odnosu na prostor.

Ne. Upravo se o tome i radi da kako god izabrao inercijalni sistem referencije, foton će se u njemu kretati brzinom c. Znači, svi su ravnopravni.
Citat:
galet@world: Da i ja tebi postavim jedno fundamentalno pitanje: Ko bi sada vršio eksperimente kojim bi ispitivao zavisnost brzine svetlosti od “uniformnog” kretanja između izvora i promatrača a da se ne upita kako ili čime će to učiniti.

Zar zaista misliš da su ekperimentatori toliko naivni?
Citat:
galet@world: Napisao si “…ne zanima me šta misliš…, … šta me briga za …”

Ovo si izvukao iz konteksta. Pročitaj cele pasuse, pa ćeš videti da je njihov smisao bitan i neuvredljiv. Nisam želeo da gubim vreme praznom pričom.

Kada bi to što navodiš bio uslov za interakciju, u prirodi nidokakve interakcije nebi moglo ni da dođe, jer ti nikada ne možeš da postigneš da se krećeš u odnosu na zemlju brzinom od, naprimer, tačno 1m/s, već samo brzinom koja je približno jednaka nekoj željenoj. U som se slučaju foton i prijemnik nikada ne bi kretali brzinom tačno c, već bar malo većom ili manjom.

Da bi u školskoj laboratoroji izvršio eksperiment sa zvučnim viljuškama, ne moraš proizvesti ton tašno te frekvencije, već je dovoljno da frekvenciju pogodiš približno. Što je približnije pogodiš, vibracije viljuške će dostizati veću amplitudu. U svakom slučaju, zvučna viljuška reaguje na svaki zvuk.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 00:03 - pre 221 meseci
Citat:
galet@world: Ispred nas sada postoji SPECIJALNA TEORIJA RELATIVNOSTI (STR) i moja pretpostavka o SKUPU SVETLOSNIH SPEKTARA (SSS). Jedna sigurno ne odgovara stvarnosti. To se može samo eksperimentalno utvrditi. (naravno i logički ako su protivrečnosti očigledne)

E, to ja hoću da vidim, kako objašnjavaš sve one eksperimente koje je STR objasnila. Ako ih objasniš, onda da vidimo u kom eksperimentu bi tvoja teorija i STR dale različita predviđanja, pa da se izvrši eksperiment. Sve ostalo je prazna priča.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2154
*.dialup.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 00:37 - pre 221 meseci
Citat:
Manekaže:
11. Ako sa v označimo brzinu promatrača u odnosu na RS onda mora biti vi – v =c (2) da bi bio zadovoljen uslov detekcije.

Izgleda mi da sa ovom hipotezom želiš pomiriti dvije oprečne tvrdnje.
-Galilejeva mehanika je ispravna.
-Brzina svjetlosti u vakumu je constantna bez obzira na relativno kretanje izvora i prijemnika,što pokazuju mjerenja.
Zaključak:Hipoteza je tačna jer stvarno zadovoljava oboje.STR nije tačna.
Citat:
Nedeljko Iz tog razloga me ne zanima kako imenuješ elektromagnetne talase, već da li prihvataš da se oni prostiru u vakuumu uvek istom brzinom koja ne zavisi od uzajamnog kretanja izvora i prijemnika ili ne.

Zvanično se ne smatra da je drugi postulat dokazan direktnim eksperimentom.
Vrhunski stručnjaci TR kažu:“Nije dokazan,ali teorija je izdržala mnogobrojne testove pa se mora vjerovati da je hipoteza dobra.“
Dane ima sličan pristup kao i relativisti.Ali hajde da pitamo kako bi uklopio neke pojave u svoju hipotezu?(nastaviću)
--------------
Na sprečino pitanje o korištenju mjernih jedinica ću odgovoriti.Nisam previdio.
Smatram to opšte poznatim.

________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 07:23 - pre 221 meseci
Citat:
zzzz: Sprčo ja shvatam šta ti tražiš od Nedeljka,a i ostalih.Po mom mišljenju griješiš.

Citat:

NedeljkoU fizici se sve merne jedinice mogu eliminisati iz bilo kog tvrđenja i prevesti samo na "više", "manje" i "isto".

Baš ovako se radi u fizici.A tek onda se traži još i omjer što je moguće tačniji.
Za to je potrebno imati što precizniji poredbeni etalon (za tu fizičku veličinu),a
i što bolju tehničku opremu za dobijanja poredbenog broja.Uz izmjereni broj obavezno se navodi i ime mjernog etalona,kao i još ponešto što zasad nije bitno.
OK.ti sve ovo znaš.

Naprotiv, to nesto izostavljeno je jako bitno.
Citat:
Jasno je i da sve formule u fizici izgledaju isto bez obzira o izabranom mjernom sistemu.(Eventualno se u kombinovanim sistemima ubace neki bezimeni faktori
pretvaranja.)

NE. formule izgledaju isto samo u inercijanim sistemina referencije
Citat:
Nije SI sistem ovim ozakonio drugi postulat.Ni govora Slobodno u relativističkim formulama koristi "inč kralja Ričarda".Relativistički faktor daje omjer
tog inča u ureferentnom sistemu u odnosu na pokretni.

NE. Relativisticki faktor predstavlja nesto drugo.
Citat:
(moje skromno mišljenje da je vrijednost relativističkog faktora uvjek-jedan.)
Odaću ja dokaze za to čim Dane počne odavati svoje tajne pronalaske.


Da se vratim na ono sto je izostavljeno, a sto je vrlo bitno. Recite vi meni "nerelativisti" kako cete da uporedite dva vektora. Relativisticki faktor nije ojmer (odnos) intenziteta dva vektora. Pogledajte ona dva crteza i koristeci analiticku geometriju napisite relacije izmedju crvenih i plavih objekata (ravni i vektora). Koje relacije postoje izmedju crvenih objekata na prvoj slici u odnosu na crvene objekte na drugoj slici?
Izvinjavam se ako vam je zadatak pretezak, s obzirom da je vase znanje matematike i geometrije na nivou srednje skole koju ste zavrsili pre par decenija.

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp41.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 09:35 - pre 221 meseci
Neki od diskutanata pomenu opšte, posebno i pojedinačno i odnos opšteg posebnog i pojedinačnog. Na ovome sam davno insistirao u povodu sljedećih (opštih) postavki:
c = A , (aritmetička sredina), (c2 – v2)1/2 = G , (geometrijska sredina) i (c2 – v2)/c = H, (harmonijska sredina) za: (c + v) i (c – v) , za svaki mogući par brzina koji umijete osmisliti – (opšti stav): 0<v<c<∞, pa i kada je – (poseban stav) c – brzina svjetlosti u vakuumu. Brzine: 0<v<c<∞ su monotone ( konstantne) brzine u vakuumu. Opšti stav daje nam mogućnost analize i značenja „relativističkog faktora“ na bilo kojem paru brzina 0<v<c<∞ (opšti stav), pa i u slučaju da je c- brzina svjetlosti u vakuumu (poseban stav), daje nam mogućnost sagledavanja značenja Lorencovih formula za transformaciju koordinata i Ajnštajnovih izjava za svako 0<v<c<∞ (opšti stav), pa i kad je c – brzina svjetlosti u vakuumu (poseban stav).
Ako ne možemo pronaći ni jedan „poseban“ slučaj koji ne odgovara opštem stavu: A∙H = G2, onda prihvatimo opšti stav kao metod daljeg istraživanja istina i „istina“ u STR (sve dok ne „otkrijemo“ neki poseban slučaj zbog kojeg bi mogli posumnjati u polazni – opšti stav).
Zašto tolika diskusija o svjetlosti i njenim atributima? Pa to je samo jedan od posebnih slučajeva („djelić“) iz fizičke stvarnosti. Prihvatimo njenu konstantnost u vakuumu (zamišljenom prostoru bez materije), složimo se oko toga (ako nemamo razloga sumnjati u taj stav) i idimo na nove stavove (postavke), oko kojih se ne slažemo. Ne moramo se ni u čemu slagati, ali bar možemo navesti konkretno i precizno sadržaj u kojem se ne slažemo (pa , opet, možemo ići dalje. Ko hoće, ko neće – ne mora).

 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 10:13 - pre 221 meseci
Citat:
za: (c + v) i (c – v) , za svaki mogući par brzina koji umijete osmisliti

U fizici preovladava shvatanje da zbir (razlika) dve brzine nije brzina po definiciji.
Citat:
Zašto tolika diskusija o svjetlosti i njenim atributima?

Procitaj naslov ove diskusije.
Citat:
mogućnost analize i značenja „relativističkog faktora“ na bilo kojem paru brzina 0<v<c<∞ (opšti stav), pa i u slučaju da je c- brzina svjetlosti u vakuumu (poseban stav), daje nam mogućnost sagledavanja značenja Lorencovih formula za transformaciju koordinata i Ajnštajnovih izjava za svako 0<v<c<∞ (opšti stav), pa i kad je c – brzina svjetlosti u vakuumu (poseban stav).

Pa ti ili imas toliko kratko pamcenje, te se ne secas sta si napisao par redova ranije ili se namerno
pravis neuk, da ne upotrebim neku tezu rec.

Da ponovim pitanje za sve "neuke nerelativiste":
Kako se porede vektori?

#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.dlp198.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 11:01 - pre 221 meseci
Ne, nisi me shvatio. Suština je u izjavi „svaki sistem ima svoje jedinice mjere“ i dimenzioniranju veličina (a ne u njihovom omjeru). Ako je brzina svjetlosti u vakuumu c = 3∙108m/s, onda je u toj vrijednosti „normalan“ 1m i „normalna“ 1s , te je i (3∙108m/s )∙ (1s) = 3∙108m „normalna“ dužina. Isto to koristiti za iskazivanje dužine (u sistemu u kojem se „vrijeme produžava“, a „dužina skraćuje“) (3∙108m/s)∙(1s') = 3∙108m dovodi do „neutralisanja“ „normalne sekunde“ – 1s i „produžene sekunde“- 1s', do upotrebe različitih aršina u matematičkom iskazu. Ja ne priznajem ni dilataciju ni kontrakciju i kod mene nema tog problema niti protivurječnosti (u računanju srednjoškolskom matematikom).
Ostavi mene (za sada) i posveti se onom što Dane izlaže. Ne odvalči pažnju.
Ja diskutujem o Specijalnoj teoriji relativnosti Alberta Ajnštajna, a ti o Spreči!?
Ako se držiš „preovladavajućeg mišljenja“ onda mi napiši koju veličinu dobiješ računajući:
5m/s + 4m/s = ? ili 5m/s – 4m/s = ? (sve po istom pravcu , x – osi).
Može i drugačije: 2l0 = H , harmonijska sredina , 2ct' = G, geometrijska sredina i ct = A , aritmetička sredina za (ct + vt) i (ct – vt).
Nemoj mi samo reći da ne postoje dužine: (ct + vt) i (ct – vt) , ako ti ih mogu i slikom prikazati.


[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 06.02.2006. u 12:18 GMT+1]
 
0

Cybernoid II

Član broj: 14852
Poruke: 528

Sajt: www.youtube.com/watch?v=7..


+1 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 12:58 - pre 221 meseci
Ja diskutujem o Specijalnoj teoriji relativnosti Alberta Ajnštajna, i tvojoj nesposobnosti da shvatis da nemas pojma o teoriji o kojoj se trudis da diskutujes.
Da li prihvatas da postoji i najmanja mogucnost da sav tvoj revolt protiv teorije relativnosti
potice od toga sto si je pogresno "naucio" i da "Ajnstajnova pogresna logika" je u stvari
iskljucivo tvoja pogresna interpretacija ispravne logike.

Ne, nisi me shvatio. Suština je u izjavi „svaki sistem ima svoje pravce kojima se odredjuju raznorodne jedinice mjere (metri i sekunde)"

Citat:
Ako se držiš „preovladavajućeg mišljenja“ onda mi napiši koju veličinu dobiješ računajući:
5m/s + 4m/s = ? ili 5m/s – 4m/s = ? (sve po istom pravcu , x – osi).


Preovladavajuce misljenje u fizici je da je fizicka velicina brzina pseudo-vektor koji ima 4 komponente.
Te komponente su u pravouglom (t,x,y,z) inercijalnom referentnon sistemu (1,Vx,Vy,Vz).
Uvek je vremenska komponenta fizicke velicine brzine Vt=dt/dt=1 u inercijalnom referentnom sistemu.

Tvoje pitanje
(1,5,0,0)+(1,4,0,0)=??
(1,5,0,0)-(1,4,0,0)=??

Sabiranje vektora se, koliko se secam radi u srednjoj skoli.
Molim lepo izracunaj sta se dobije kao rezultat operacije sabiranja i oduzimanja.
Da li je vremenska komponenta zbira dve brzine jednaka 1?

Citat:
(u sistemu u kojem se „vrijeme produžava“, a „dužina skraćuje“) ... Ja ne priznajem ni dilataciju ni kontrakciju i kod mene nema tog problema niti protivurječnosti (u računanju srednjoškolskom matematikom).

O kojoj dilataciji i kontrakciji govoris? Vreme i duzina se ne skracuju niti produzavaju.
Kontrakcija i dilatacija se odnose iskljucivo na tacno definisane intervale.
Evo jos jedne nove ruzne reci za "neuke relativiste", rec interval.

Jos nema odgovora kako se porede vektori.

Citat:
Ostavi mene (za sada) i posveti se onom što Dane izlaže.

Dane verovatno nikada nije cuo za Mössbauer-ov efekat.
Njegova teorija je interesantna, ja sam svojevremeno imao slicne ideje.


[Ovu poruku je menjao Cybernoid II dana 06.02.2006. u 13:59 GMT+1]
#!/usr/bin/basho
mv frog ancient_pond
echo "Splash!"
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 13:36 - pre 221 meseci
Citat:
zzzz: Zvanično se ne smatra da je drugi postulat dokazan direktnim eksperimentom.
Vrhunski stručnjaci TR kažu:“Nije dokazan,ali teorija je izdržala mnogobrojne testove pa se mora vjerovati da je hipoteza dobra.“

Eksperimentom se niti jedna teorija ne može dokazati, već eventualno oboriti. STR je objasnila mnoge eksperimente (odnosno uklopila se u dobijene rezultate), pa bi red bio da vidimo kako ih alternativne teorije objašnjavaju. Ako uspeju da ih objesne, onda neka njihovi autori formulišu eksperimente gde njihova teorija i STRb daju različita predviđanja, pa onda neka eksperiment presudi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 14:36 - pre 221 meseci

Odgovor Nedeljku


“Ti iz iskaza da se prijemnik i izvor kreću ili ne kreću nekom uzajamnom brzinom izvodiš zaključke o tome da li prijemnik registruje talase ili ne. Odakle ti to? Zašto takav zaključak ne izvodiš iz toga da li je tog dana ponedeljak ili sreda?”

Ja ne izvodim zaključke nego samo konstatujem činjenice!


“Zvučne viljuške nisu nikakav izuzetak. To što one ulaze u rezonanciju sa zvucima određenih tonova, ne znači da one ne interaguju i sa ostalim vibracijama, kao što u slučaju svetlosti ti to hoćeš da predstaviš.”

Ali one daju uvek isti ton. Ako umesto ušiju imaš zvučne viljuške čućeš uvek isti ton – u tome je poenta.


ponovo te citiram

: “Ako je svetlost definisana kao deo elektromagnetnog spektra od infracrvenog do ultraljubičastog . . .”

Pa Neđo valjda znaš značenje reči “od” i “do”. Budi precizan!


“Ovo je već nekorektno. Ako ovako budeš nastavio, prekinuću diskusiju sa tobom, kao i sa Sprečom.”

Opet grešiš! Ni Sprečo ni ja ne tražimo da diskutuješ SA NAMA nego O TEMI, a i to ako hoćeš – od volje ti “kao šokcu post”.

“Ne slažemo se. Ultraljubičasti foton emitova nsa izvora od koga se udaljavamo će svakako biti detektovan, samo što će izmerena talasna dužina zavisiti od brzine našeg udaljavanja od izvora”


Ne postoje obojeni fotoni. Frekvencija je odgovorna za boju.Jedan te isti zrak svetlosti možeš da vidiš u svim duginim bojama zavisno od tvog kretanja prema makroizvoru. To je Doplerov efekt

“Dobro. Mogao si to odmah Znači, ne prihvataš konstantnost brzine prostiranja svetlosti u vakuumu da kažeš. Skratio bi nam vreme. Ovako se možemo odmah vratiti na Majklson-Morlijev eksperiment, kao i na Maksvelove jednačine elektrodinamike.”

Ne prihvatam i odmah sam to i kazao. Svetlosti u odnosu na promatrača mogu imati bilo koju brzinu ali promatrač može detektovati samo onu svetlost koja u odnosu na njega ima brzinu c.
Majklsonov eksperiment je upravo pokazao da Ajnštajnova računica nije tačna.
Maksvelova elektrodinamika ne odnosi se na talase koji su uslovno elektromagnetski.

“Ne. Upravo se o tome i radi da kako god izabrao inercijalni sistem referencije, foton će se u njemu kretati brzinom c. Znači, svi su ravnopravni.”

Inercijalni sistem referencije sa može odabrati samo u odnosu na neki drugi inercijalni ili neinercijalni sistem a ne u odnosu na vakuum, ali predlažem da o ovom ne raspravljamo jer bi bilo vrlo dugačko a i bez koristi.

“Zar zaista misliš da su ekperimentatori toliko naivni?”

Mislim!

“Ovo si izvukao iz konteksta. Pročitaj cele pasuse, pa ćeš videti da je njihov smisao bitan i neuvredljiv. Nisam želeo da gubim vreme praznom pričom.”

Nisam rekao da je to uvredljivo nego neumesno. Hteo sam da kažem da u ovoj raspravi treba govoriti o bilo čijim konstatacijama, tvrdnjama, mišljenjima i zaključcima ne pominjući ni autora ni sebe ni svoja osećanja ili želje u bilo kom kontekstu.

“Nikada ne možeš da postigneš da se krećeš u odnosu na zemlju brzinom od, naprimer, tačno 1m/s, već samo brzinom koja je približno jednaka nekoj željenoj.”

Ni ovo nije tačno! Ako nastojiš da se se krećeš približno nekoj brzini onda to znači da se nekad krećeš brže a nekad sporije od te brzine ali onda nekad MORAŠ da se krećeš i tom brzinom.

“E, to ja hoću da vidim, kako objašnjavaš sve one eksperimente koje je STR objasnila. Ako ih objasniš, onda da vidimo u kom eksperimentu bi tvoja teorija i STR dale različita predviđanja, pa da se izvrši eksperiment. Sve ostalo je prazna priča.”

Objasniću i to baš krucijalni eksperiment STR – Majklsonov!
 
0

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 17:16 - pre 221 meseci
Odgovor Milanu
Mane me zamolio da ti umesto njega ja odgovorim

Mićo kaže:
“Izgleda mi da sa ovom hipotezom želiš pomiriti dvije oprečne tvrdnje.
-Galilejeva mehanika je ispravna.
-Brzina svjetlosti u vakumu je constantna bez obzira na relativno kretanje izvora i prijemnika,što pokazuju mjerenja.
Zaključak:Hipoteza je tačna jer stvarno zadovoljava oboje.STR nije tačna.”

Ja ne govorim o jednoj svetlosti nego o skupu svetlosnih spektara koji imaju različite brzine u odnosu na inercijalni sistem makroizvora

Ajmo ovako:
Ako postoje dva elementarna izvora u dva različita inercijalna sistema onda svaki emituje svoju svetlost brzine c u odnosu na svoj inercijalni sistem. Tu valjda nije ništa sporno.
Ako se promatrač nalazi u inercijalnom sistemu jednog elementarnog izvora on detektuje svetlost sa tog izvora jer ta svetlost ima brzinu c u odnosu i na taj izvor i na promatrača.
Svetlost sa onog drugog elementarnog izvora nema brzinu c u odnosu promatrača pa je on ne može ni detektovati
Ako promatrač «pređe» u inercijalni sistem tog drugog elementarnog izvora onda će je moći detektovati, ali sada neće moći detektovati onu svetlost sa prvog izvora jer sad ona nema brzinu c u odnosu na njega.
Budući da je svaki makroizvor ogroman skup elementarnih izvora koji se u nekom trenutku kreću raznim brzinama i po smeru i po veličini u odnosu na makroizvor onda promatrač nikako ne može izbeći da se ne nađe u inercijalnom sistemu nekih elementarnih izvora i on detektuje svetlost samo sa njih.
Ovo znači da je svetlost višestruka, a zašto ne bi bila višestruka i to po brzini rasprostiranja kad ima toliko mnogo elementarnih izvora. Svaki elementarni izvor se kreće i emituje svoju svetlost.
Ako bi mogli detektovati u jednom inercijalnom sistemu sve te svetlosti bilo bi katastrofalno, jer bi informaciju o istom događaju na izvoru dobijali u različita vremena i obrnuto t.j. o vremenski razgraničenim događajima dobijali bi informaciju istovremeno. Jedini izlaz iz ove situacije je taj da detektor može da od svih tih svetlosti opaža samo jednu, a to je ona koja u odnosu na detektor ima brzinu c i kad u odnosu na detektor ima brzinu c.
To nisu oprečne tvrdnje. U svakom inercijalnom sistemu detektujemo drugu svetlost. Te svetlosti samo u tim inercijalnim sistemima imaju brzinu c a u svim drugim inercijanim sistemima imaju drukčije brzine sračunate po Galileju ali u tim drugim sistamima nisu detektabilne.
Otuda i sledi privid da svetlost uvek ima brzinu c, ali to nije tačno zato što u svakom drugom inercijalnom sistemu detektujemo drugu svetlost.

Zašto nismo detektovali svetlost koja ima drukčiju brzinu od brzine c?
Jedini ispravan odgovor je ovaj:
Zato što takva svetlost ne postoji ili zato što postoji ali je ne možemo detektovati.

Kako je moguće da se tako vrsni eksperimentatori ne upitaju a šta je sa okom ili drugim detektorima elektromagnetskih talasa, jer u SVIM eksperimentima i oni učestvuju. Koga smo ispitivali – svojstvo svetlosti ili njihovo svojstvo?

Bez obzira na STR, PSSS ili bilo kakve druge teorije i pretpostavke zar ovo nije pitanje na koje nauka mora dati nedvosmislen odgovor?

 
0

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.navman.com.



+3 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 22:01 - pre 221 meseci
Dane, hoces da kazes da u nasem inercijalnom sistemu mateija reaguje samo sa svetloscu koja ima brzinu c? Ako je tako, pa onda za tu drugu "svetlost" mozemo smatrati kao da ne postoji jer je nije moguce detektovati (primanjem nekog zracenja, zagrevanjem materije svetloscu, izbijanjem elektrona iz metala itd...)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dial.InfoSky.Net.



+2790 Profil

icon Re: Teorija Relativnosti06.02.2006. u 22:53 - pre 221 meseci
Citat:
galet@world: Ja ne izvodim zaključke nego samo konstatujem činjenice!

Konstatuješ ti stvari koje uopšte nisu tačne. Hajde sada reci da nisi napisao
Citat:
Brzina fotona u odnosu na prijemnik <> c => prijemnik ne može da ga detektuje.

Citat:
galet@world: Ali one daju uvek isti ton. Ako umesto ušiju imaš zvučne viljuške čućeš uvek isti ton – u tome je poenta.

Zvučne viljuške prilikom slobodnog oscilovanja daju uvek isti ton, kao što bi i bubna opna ili bilo koje drugo telo prilikom slobodnog oscilovanja proizvodilo uvek isti ton. Ipak mi čujemo tonove od 16Hz do 20KHz.
Citat:
galet@world: Pa Neđo valjda znaš značenje reči “od” i “do”. Budi precizan!

Koliko ja znam, kada se kaže od A do B, misli se na zatvoren interval [A,B].
Citat:
galet@world: Ne postoje obojeni fotoni. Frekvencija je odgovorna za boju.Jedan te isti zrak svetlosti možeš da vidiš u svim duginim bojama zavisno od tvog kretanja prema makroizvoru. To je Doplerov efekt

Opet zajebavaš, kao da ti je to cilj. Neću voditi terminološke rasprave. Reći ću samo da pod ultraljubičastim fotonom podrazumevam foton koji ima odgovarajuću talasnu dužinu u sistemu u kome izvor koji je emitovao taj foton miruje. Poenta je bila da ćeš taj foton svakako detektovati, i da samo talasna dužina zavisi od kretanja prijemnka u odnosu na izvor, a ne i to da li će foton biti detektovan ili ne.
Citat:
galet@world: Majklsonov eksperiment je upravo pokazao da Ajnštajnova računica nije tačna.

Ovo nije tačno. Ajnštajnova računica se odlično uklapa u taj eksperiment. Ovim si potpisao da Ajnštajnovu teoriju nisi razumeo. Ako imaš neku drugu teoriju koja objašnjava taj eksperiment, onda prvo mora da se pronađe eksperiment za koji te dve teorije daju različita predviđanja, da bi se utvrdilo da se radi o različitim teorijama, a ne o slikama iste teorije, da bi na kraju eksperiment mogao da obori barem jednu od njih.
Citat:
galet@world: Inercijalni sistem referencije sa može odabrati samo u odnosu na neki drugi inercijalni ili neinercijalni sistem a ne u odnosu na vakuum, ali predlažem da o ovom ne raspravljamo jer bi bilo vrlo dugačko a i bez koristi.

Inercijalni sistem je referentni sistem u kome važi Njutnov zakon inercije. No, nije svejedno da li se foton probija kroz vakuum ili kroz neku optički gušću sredinu. Smisao postulata je da u svakom inercijalnom sistemu foton koji se probija kroz vakuum, a ne neku optički gušću sredinu, ima brzinu c.
Citat:
galet@world: “Zar zaista misliš da su ekperimentatori toliko naivni?”

Mislim!

Super! Onda nemoj da se ljutiš ako neko bude tvrdio da smatraš da su svi ostali budale, a da si samo ti pametan.
Citat:
galet@world: Nisam rekao da je to uvredljivo nego neumesno. Hteo sam da kažem da u ovoj raspravi treba govoriti o bilo čijim konstatacijama, tvrdnjama, mišljenjima i zaključcima ne pominjući ni autora ni sebe ni svoja osećanja ili želje u bilo kom kontekstu.

Opet izvlašiš izjave iz konteksta. Već sam rekao da su te primedbe iz kojih si izvukao po par reči bitne da ne bismo mlatili praznu slamu.
Citat:
galet@world: Ako nastojiš da se se krećeš približno nekoj brzini onda to znači da se nekad krećeš brže a nekad sporije od te brzine ali onda nekad MORAŠ da se krećeš i tom brzinom.

Da, ali ćeš ovde morati da se krećeš tačno određenom brzinom u odnosu na česticu tačno u trenutku susreta sa njom, a verovatnoća za to je nula, pa se nikada nikakva svetlost ne bi jni detektovala.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Teorija Relativnosti
(Zaključana tema (lock), by Tyler Durden)
Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 424655 | Odgovora: 2583 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.