Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor Peci za centralno grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207095 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje11.03.2009. u 15:34 - pre 182 meseci
Hmmm, ja bih rekao da je Centrometal samo uslovno kriv za "havarije" jer vam nije POSEBNO skrenuo pažnju
na tehničko uputstvo, strana 6:
"Na polazni vod
instalacije preporuča se ugradnja cijevnog
termostata podešenog na 50 koji
uključuje i isključuje cirkulacijsku crpku
te teko sprječava ohlaðivanje kotla povratnim
vodom prije nego kotao postigne
neku minimalnu temperaturu."

U protivnom se dešava ono što vi opisujete.
Bez tih mera je razlika temperature odvodnog i povratnog voda isuviše velika-> dolazi do termičkog naprezanja materijala(varova) i posle dužeg ili kraćeg vremena kotao PROCURI.
 
Odgovor na temu

Kosuth

Član broj: 206609
Poruke: 329
77.46.209.*



+7 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje12.03.2009. u 09:03 - pre 182 meseci
Ne znam od kakvog materijala gorepomenuti prave svoje kotlove,a po tome koliko treba da im se"cinculira",rekao bih da je to neka poboljšana tehnološka verzija PROIZVODNJE NAJLON KESA.
O peći koju koristim već oko 25 godina pisao sam na ovoj temi:

http://www.elitemadzone.org/t355881-0#2212235

Dodaću još samo da je proizvođač MIV Vranje(nadam se da još uvek postoje),da nema nikavih termostata za pumpu,koju uključujem kad počinje sezona grejanja,a isključujem kad prestane sezona grejanja!
Za sve vreme eksploatacije promenio sam dve pumpe(jedna je "crkla" mojom greškom,nisam primetio da je rotor"zaribao"u keramičkoj biksni,trebalo je samo šrafcigerom da ga pokrenem).
Negde '92-'93.godine(u doba orgazma inflacije)promenio sam rešetku u gorioniku,jer sam prethodnu te godine(a čini mi se i prethodne)"terorisao" Đurđevikom(7000 kal.!).
Nisam siguran da je ček koji sam tada u pošti dao za otkup rešetke naplaćen...
Pošto nam se"93-ća"ponovo "kezi" iza vrata,sada nisam u mogućnosti,ali čim to bude moguće proveriću u MIV-u da li je to plaćeno i ako nije,PLATIĆU.
Zaslužili su...
Poslednjih dve-tri godine čak ni ekspanzionu posudu nisam promenio,jer je u postojećoj istrulela guma(čudo,nije izdržala ni "25" godina!) i grejanje"purnja" tako,bez ekspanzije...
bez ikakvih problema!

Ono što je suština cele priče je to da kompletno ovo moje grejanje funkcioniše BESPREKORNO(u ukupnim efektima)bez imalo SADO-MAZO ONANISANJA savremenih"spejs-šatl"tehnologija za,pobogu,obično grejanje kuće.
Jednostavno je k'o motika...

[Ovu poruku je menjao Kosuth dana 12.03.2009. u 10:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
77.46.230.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje07.10.2009. u 06:51 - pre 175 meseci
E je, kasno se prikljucujem, taman sam resio da kupim centrometal ck35 i sad procitao poruke, pa nadam se da je bila losa serija u pitanju, citao sam o fabrici, imaju 6 robota za zavarivanje izvezu godisnje 22.000 kotlova, obrt fabrike im je 6,5 m. eura, pa prosto mi je neverovatno da sebi dozvole peh, ili se naleti na jedan los.
Al u svakom slucaju treba tražiti garanciju jer na 22.000 kotlova ako procuri 0,5% sto je 110 kotlova onda je to nista.

Ili mozda sto je nase tržiste pa ko veli, daj da tamo sutnemo II klasu.

 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
93.86.173.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje07.10.2009. u 16:36 - pre 175 meseci
Gde bre sad nadje da mi ljuljas odluku, upravo sam prevagnuo ovih dana da cu ipak pored Sime i Viadrusa da kupim Centrometal, i procitao ovo, prosto mi je neverovatno da ti je kotao procurio. Citao sam o toj firmi iz Hrvatske, imaju godisnju proizvodnju od 22.000 kotlova i 6 robotski ruku za zavarivanje, 6,5 mil. Eura izvoza. 32 zemlje izvoze, u Austriji su jedni od vodecih.

Mozda je u pitanju bio los kotao, pojedinacni slucaj, ali staje za njih da zamene jedan kotao u garanciji. pa nek mi i 100 komada otkaze to je 0.5 % od ukupne proizvedene kolicine za izvoz.

Neznam sta sad da radim?
 
Odgovor na temu

glackop
Le.

Član broj: 168452
Poruke: 1143
*.ninet.rs.



+26 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje07.10.2009. u 20:47 - pre 175 meseci
Ja ne znam kako sa centrometalom stoje stvari ali mislim da je situacija slicna ili cak ista kao kod ABC iz Uzica/concept 2/gde je koriisnik uslovljen sa ugradnjom izmenjivaca toplote,koji naravno nisam postavio zato sto je majstor rekao da mi to ne treba jer su to gluposti/dovod-odvod vode...posao veliki,i.t,d./ tako da zbog toga ja gubim garanciju na kotao,isto se tako ogradio proizvodjac radijatora da garancija ne vazi ne bude li u sistem bio prisutan antifriz,i sve u svemu znaci da ja licno nemam garanciju ni dana.
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
*.dipkom.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje08.10.2009. u 13:24 - pre 175 meseci
Ljudi,
Upravo sam bio u radnji danas, u Novom Sadu, radnja se zove Energy Net(inace fima je iz Kaca), navodno trvde da su one zastupnici za centrometal. Pitao sam za garanciju i rekli su mi 5 godina, neverovatno. Ali na brosurama i reklamnim materijalim nisam bas nasao da pise 5, vec 2 godine.
Nisam bio sigururan i pitao, a sta se desava ako ugradim na kotao termo osigurac(termoiymenjivac i jedan ventil koji mesa hladnu vodu sa toplom direktno u kotao da nebi doslo do pregrevanja kotla), onda mogu da racuna na 7 godina garancije.
Ja sumnjam u ove cifre, ali cu ga ugraditi sve po ps-u i traziti njihove ovlascene majstore, kao i da cu traziti racun-fakturu na kome cu zahtevati da se navede garanzija od 5 godina.
Eto toliko.
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje08.10.2009. u 15:01 - pre 175 meseci
Ja sam isto razmisljao o centrometalu ali kod mene u radnji koja inace radi sa Energy Netom i koji inace ima u ponudi i Buderus za koga je isto Energy uvoznik i kome jeste garancija 5 god, ali je meni receno da je na centrometal 2 god i da nema nekih produzenja ako dodas jos nesto. Dobro otvori oci da te ne navuku na pricu, a posleda bude, ko ti je to rekao, nisu te dobro informisali, a ti posle dokazi

Ja sam zato resio da uzmem Termomont Simanovci, garancija 5 god i koliko sam razumeo treba da se ugradi neki sigurnosni ventil i obavezno pretvarac za pumpu koji su kao "dodatna oprema" pored onoga sto se standardno stavlja i kaze nema sta dase desi kotlu, a jos je domaci proizvod pa imas mogucnost da ga pazaris putem subvencija sto nije lose uz kamatu od 6% na godinu dana, a sa svim tim dodacima izadje oko 70.000 dinara, ali hocu da zovem jos za cenu prvu ruku koja prodaje termomont inace su iz Zemuna, pada vidim cenu i tamo, mada cesto bude da kod njih bude i skuplje nego kod lokalnih prodavaca
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
93.86.173.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje08.10.2009. u 21:25 - pre 175 meseci
Ehho prijatelju,

Ja sam sve pregledao, video sam termomont svideo mi se jedan kotao, ali ja imam dosta prijatelja i inace sam inz. poljoprivrede i bio sam na fakultetu kod mog profesora termodinamike i termotehnike koji se inace bavi industijskim kotlovima i ima dosta iskustva. Ima dosta primedbi na krivljenje i deformacije kotlova a to je verovatno od visoke temperature. E sad ako ugradis termički osigurač sa sondom i ventilom onda bi trebalo da bude ok.
Jedan od razloga zasto dosta mislim o centrometalu je sto oni rade sa kotlovskim celikom od 5mm, dok simanovci rade sa 4mm, mada niko ne može da ti garantuje da je neki kotao uradjen bas od 5mm debljine svuda unutar kotla.

Drugo EKO-CK kotao Centrometala me jako podseca na TVT Slovenacki, Stadler licenca, model je MVS kotao koji je original Stadler, ima ga moj tast u podrumu 25 godina, loži drva non stop i sve je OK, imao je bojler iznad al je procureo pre 5 godina.

Razlika izmedju TVT MVS, i EKO CK je sto tvt ima kontolu pregrade druge promaje, koja se koristi prilikom potpale da ga otvoris da lakse uhvati plamen i zatim se preklopnik vrati na mesto. Fino je to izvedeno sa rucicom sa desne strane kotla, a EKO-CK to nema.

Cuo sam danas od majstora iz Energy neta da ce i Centrometal uvesti 5 god. garancije.

Ja mogu drugima da toplo preporucim Junkers Supraklas i Buderus logano S111, to su vrh kotlovi koji imaju isporiscenje veliko, medjutim moras imati dobar ođžak za njih jel su tropromajni,ali ne toliko zbog toga, vec promaje su im postavljene vertikalno, dok kod kod EKO CK promaje stoje horizontalno.

Eto toliko, evo nekih korisnih linkova za pogledati
http://www.etazgrejanje.com
http://www.energynet.rs
http://www.sajcommerce.rs/



 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje08.10.2009. u 22:13 - pre 175 meseci
Ovo si dobro rekao, da podseca. Svima nam je jasno da retko koji nov kotao ce danas izdrzati 20 i vise godina rada i to sto je neko rekao uz svu spej satl tehnologiju.Pogledajte i sve stvari koje su se nekad pravile, pravile su se da traju, a danas.....

Meni je majstor u pocetku govorio da bolje pazarim polovan kotao Radijator Zrenjanin i ako nadjem dobro ocuvan da ce on nadziveti svaki novonapravljeni kotao. Stvarno sam ih trazio i sve sto sam nasao je staro preko 20 god, izgledaju kao lesevi i dalje rade bez greske i verovali ili ne, nigde nisam video ni da imaju regulator promaje, ni termomanometar i kojekakve ventile za pregrevanje i sta ti ja vec znam, ali kad sam video da trebam da platim 200-300-350 evra za polovan kotao, isao sam logikom pa pre cu da kupim nov i dodam jos malo i imam bar neku garanciju (5 godina da ne razmisljam hoce li procureti, puci ili sta vec, ali cu ispostovati sve sto je proizvodjac naveo kako ne bi krsio uslove garancije pa makar majstor mislio da je to bacanje para i neka traje jos koju godinu i to je to), nego da dam te pare za polovan, a ne da mislim da li ce nesto kojim slucajem da se desi bas meni posle tih 20 godina rada tih kotlova pa gde da nadjem posle delove za njega jer je Radijator Zrenjanin propao.Ti kotlovi su cist tuc, i kotao te snage do 25KW je tezio kako kazu preko 500 kg, i nije se prenosio kao danasnji u celini, nego dobijes komplet delove i dolazi serviser da ga na licu mesta sklapa, jer da ga preneses mogao si samo da sanjas, a za ove jace kotlove i da ne pomisljam koja je to tezina bila u pitanju, a danas kotlovi imaju 200-250-300kg

Ovaj Buderus Logano sam i ja gledao, ali jedino sto mi se ne svidja je sto se lozi od gore, i sto svaki put kad budes hteo da lozis potencijalno je veca sansa za nadimljavanje kotlarnice jer i dim ide linijom manjeg otpora,nego kod kotlova koji imaju koso loziste ili jos bolje koji imaju loziste sa prednje strane

Svi mi hocemo da kupimo dobar kotao za male pare, a uvek ce neko imati da kaze nesto lose i za najksuplji i najbolji kotao na svetu (bas ne znam koji bi to kotao bio).

Ja sam sebi resio i pazarim Termomont, najvise iz razloga sto ljudi u mom okruzenju stvarno imaju bas ovaj kotao i to taj najjeftiniji a ja sam razmisljao da pazarim ovaj sa 3 promaje, navodno zbog vece iskoristivosti, a uvek ce se neko javiti da neko nije zadovoljan sa necim, jer u svakoj proizvodnji se javljaju greske koje mogu da se pojave i robotima, i da se desi da bas nekom od nas zapadne taj kotao i posle cemo da pljujemo taj kotao na sve strane, dok ce njih 100 da ga hvali na sav glas

Mislim da svako od nas treba da sam u glavi resi sta je najbolje za njega, naravno svaki komentar od strane drugih ljudi je dobrodosao i svaki komentar teba imati u vidu i postovati, ali ako previse slusamo i gledamo mozemo samo da sebi otezamo odluku

Mozda sam sve sto sam gore napisao pogresio, ali to je ipak sve moje misljenje i naravno neko se sigurno nece slagati sa gore recenim, ali ne bi valjalo kad bi svi razmisljali na isti nacin

Poz za sve pa se cujemo sa prvim zimskim danima da iznesemo svoja vidjenja kotolova koje smo pazarili, i da mozda nekom ko ce se dvoumiti za narednu sezonu otezamo ili olaksamo odluku :-)
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
93.86.173.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje09.10.2009. u 08:43 - pre 175 meseci
prijatelju EHHo,

Potpuno si upravu, odlicno si rekao u zadnjim recenicama,
‚‚Mislim da svako od nas treba da sam u glavi resi sta je najbolje za njega, naravno svaki komentar od strane drugih ljudi je dobrodosao i svaki komentar teba imati u vidu i postovati, ali ako previse slusamo i gledamo mozemo samo da sebi otezamo odluku‚‚.

Vec dva meseca, studiram i trazim odluku i to je 100% tacno, sto vise slusamo i gledamo samo pravimo sebi tezu odluku, treba odmah pazariti to sto si naumio i gotovo, a ne trgovci da nam ispiraju mozgove, sta su mi napricali to je sramota. Da nisam i ja komercijalista rekao bih im odma u radnji sve si svasta, onako u sali, ali nebi bilo fer, a i bilo je kupaca u radnji pa da ne pravim skandal.

Postujem i cenim tudja razmisljenja i odluke, i nebih zeleo nikom da odmognem ukoliko ne mogu da pomognem. Ipak nije mala investicija i ipak treba paziti sta se pazari.

Ima i jos jedan kljucni faktor u ugradnji bilo kog kotla, a to je MAJSTOR, ne toliko od kotla, koliko od napravljenog sistema zavisi koliko ce on biti efikasan i pouzdan u radu.

Eto toliko i stvarno se cujemo, na zimu, da sumiramo iskustva i tesko proizvodjacima ako nam se nesto desi, jel ce I STRAZBUR da radi svoje. ;-)

Izvinjavam se svima ako sam udavio!

Cao svima i sve najbolje!




 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje14.10.2009. u 22:48 - pre 175 meseci
Evo moj konacan izbor kotla, kojeg sam danas pazario Junkers Superclass od 25KW

Naleteo na neku akciju za ove kotlove, i s obzirom da je tropromajni, trajnozareci kotao mislim da mi je ispala bolja trgovina od obicnog Termomonta a za iste pare, jos kazu da se lozi na 6-8 sati, pa cak i 12 sati u nocnom rezimu, zavisi od ogreva koji se koristi, dok ako budem lozio samo drvo sto sam i planirao kazu da ce morati cesce, tako da cu verovatno ipak uzeti i koju tonu uglja jer je za njega kotao prvenstveno i namenjen, inace da nije bilo ovog snizenja verovatno bi pazario Termomont, a za utiske u radu kad debelo zahladni, a prva vatra pada tek za vikend posto mi u subotu isporucuju

Poz
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
79.101.148.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje20.10.2009. u 16:52 - pre 175 meseci
Bogami,

Op, pa Junkers, nema sta, kotao je odlican, iskoriscenje toplote je veliko, to je isti princip kao i Buderus. Nisi se prevario nikako-
Kazi mi molim te koliko imas grejnih tela u kuci? mislim prvenstveno na kcal,sve ukupno. Grejes koliko prostora? I koliki ti je dimnjak promera i visine?
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje20.10.2009. u 23:04 - pre 175 meseci
Citat:
boris.lj: Bogami,

Op, pa Junkers, nema sta, kotao je odlican, iskoriscenje toplote je veliko, to je isti princip kao i Buderus. Nisi se prevario nikako-
Kazi mi molim te koliko imas grejnih tela u kuci? mislim prvenstveno na kcal,sve ukupno. Grejes koliko prostora? I koliki ti je dimnjak promera i visine?


Potpuno isti kao Buderus, razlika samo u boji oplate i proizvodjacu

Grejem oko 100 m2, od toga imam 5 radijatora od 1m, 2 radijatora od 1.2m, 1 radijator od 0.8m i susac 1850 x 50cm, i kako mi je majstor rekao oko 20KW toplotnih gubitaka. Svi radijatori su tipa 22 ako ti nesto moze pomoci i kupio sam Protherm panelene radijatore

Sto se tice dimnjaka tu sam radio neke prepravke posto mi dimnjak nije isao iz podruma, a ja sam postavio kotao u podrum, pa sam dozidjivao dimnjak s tim sto sam ovaj dozidani morao da lomim na dva mesta pod uglom kako bi se prikacio na postojeci, jer soba gde mi je dimnjak je izmaknuta od pocetka podruma za nekih 50cm (jednom recju vrlo komplikovano ali je na kraju ispalo odlicnu i dimnjak dobro vuce mada sam sve vreme bio skeptican po pitanju ove operacije ali je na srecu na kraju sve dobro ispalo)

Ukupna visina dimnjaka mi je oko 15m, a precnik je novozidanog 25 x 25cm (dimnjak na 6 cigala malog formata) dok mi je stari dimnjak 16 x 30 (tj na 5 cigala velikog formata)

Da li ti imas ovaj Buderus kotao ili planiras kupovinu, jer ako ga imas i koristio si ga vec koju sezonu dobro bi mi dosao neki savet oko lozenja i jos neko pitanjce koje cu te naknadno pitati ako imas ovaj kotao

Poz
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
79.101.148.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.10.2009. u 17:24 - pre 175 meseci
Druze moj,

Ja jos nisam kupio kotao, i nemam nekog iskustva sa njim, ali mogu da ti posaljem uputstva za rukovanje, odrzavanje i ugradnju, pdf. fajlovi, cuo sam iskustva od jednog majstora i vrlo su pozitivna.

Znam da je kod ovog lozenje od gore i da imas proceduru potpale i fool lozenja, i kada se i kako dopunjuju.
CItao sam malo ali ako hoces, poslacu ti uputstvo za montazu, rukovanje i odrzavanje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.10.2009. u 23:39 - pre 175 meseci
Imam ja uputstva od kotla koja sam i dobio uz njega, a i pre toga sam ih skinuo sa sajta Etaz grejanja

Mislio sam da imas ovaj Buderus, pa reko da razmenimo neka iskustva

Bogami ne cekaj jos mnogo, zima se blizi, pa preseci koji kotao ti je naj inace sto vise budes gledao i slusao trgovce bices u vecoj nedoumici

Poz
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
*.dipkom.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 11:00 - pre 175 meseci
Nema tu sta,

Imas, cini mi se polugu za potpaljivanje i onda lozenje.
Posto su to trajno zareci kotlovi, oni se natrpaju puni, a onda se ne diraju do 5 sati. Mislim da je njima bolja varijanta lozenja samo sa drvetom, ali mozes da probas da ga potpalis, pa da stavis cepanice pa u sredini da ubacis jedan priket, precnika 6 iil precnika 10 cm, jel briket tinja, tj. sagoreva sa oboda prema unutrasnjosti. Ali cist briket bez mesavina sojine slame. Jel ako ima sojine slame, ona digne temperaturu pa da ti ne ugreje prejako, jel je to tro-promajni kotao, sa vertikalnim ustavama-razmenjivacima.
Briketi se krecu sa cenom od 12.000 din do jedbno 15.000/toni. A pitao sam u Merkuru Novi Sad, ubedljivo su najskuplji sada u ovom momentu, Bioles-ovi brikti paket od 10 kg kosta 280 din. tj tona je 28.000 din, sto je preskupo.
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
*.dipkom.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 11:10 - pre 175 meseci
Joj,

Moja greska. potpno sam zaboravio da si rekao SupraKlas s, a to je lozenje normalno a ne od gore. Onda vazi pravilo isto kao i za sve klasicne kotlove.
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 12:22 - pre 175 meseci
Citat:
boris.lj: Joj,

Moja greska. potpno sam zaboravio da si rekao SupraKlas s, a to je lozenje normalno a ne od gore. Onda vazi pravilo isto kao i za sve klasicne kotlove.


Greska, Superclass S se lozi od gore, dok je Superclass comfort klasicno loziste

Superclass je prvenstveno namenjen za lozenje ugljem i tada je period lozenja do 12 sati ako se lozi koks, a na mrki ugalj od 8-10 sati. Ja u ovom prelaznom periodu lozim bukvu, i sinoc sam npr kad sam nagurao temperaturu vode u mrezi na 60*C prebacio kotao u tropromajni rezim i sa dve polutke bukve (cepanica je bila nekih 20cm u precniku i to na pola je odrzavalo temperaturu) je odrzavana ta temperatura nepuna 4 sata (ali treba imati u vidu da je napolje jos toplo)

Problem kod ovog modela je sto ne mozes da ubacujes bas velike cepanice drveta, jer mora sitnije kako bi drvo moglo da propada kroz loziste (npr cepanicu precnika 20cm najbolje na 2-3 dela, ako imas ispod sitnisa bolje na 3 dela kako ne bi negde zapela i ne dospela do lozista, a ako imas dobrog zara onda na 2 dela). Inace izbacio je Junkers i ovakav kotao sa povecanim lozistem i namenjen je bas za drvo, ali sa ovim lozistem su modeli od 32KW i veci sto je meni bilo ne potrebno, a razlika je sto bi tamo bubnuo celu tu cepanicu od 20cm a ovde po pola

Sto se tice Comfort-a tu je vec druga prica, ali je on nekih 90k dinara od 25KW, a ja sam moj pazario na akciji za 66k dinara (redovna cena od 75-78k dinara u zavisnosti od prodavnice)

Ja sam za sada stvarno zadovoljan jer ima stvarno dobru iskoristivost (majstor koji mi je radio je prvi put sad montirao ovakav tip kotla i on je isto odusevljen, jer najvise je radio sa Simanovcima u zadnje vreme i ostalim rebrastim kotlovima, a ovaj bas prvi put), jer kad potigne temperaturu i kad ga prebacis na tropromajni rezim max iskoriscava temperaturu dima, i ti bukvalno mozes da drzis ruku na dimnoj cevi i ona je nekih mozda 50*C sto govor o iskoristivosti temperature, dok je na jednoj promaji kod potpaljivanja, cevka se usija (stavljao sam dimnu cev Texoflex prohromsku i bas se uzari)
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
*.dipkom.co.yu.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 13:05 - pre 175 meseci
Jel ti majstor ugradio, cetvorokraki cvt ventil?

Nema sta, bices prezadovoljan i to na duze vreme. Ja sam sve pregledao, malo sam se zaneo sa kotlovima na pirolizu. Video sam Viessmanna vitolig 150 i Buderusa logano S151, ali cu najverovatnije izabrati klasican, jel ove nemogu isporuciti za mesec dana.

Problem mi je odzak od 160mm i 12,5 metara. Pa sam na to dosta ogranicen sa kotlovima.
 
Odgovor na temu

EHHO

Član broj: 140667
Poruke: 302
*.ptt.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 14:40 - pre 175 meseci
Citat:
boris.lj: Jel ti majstor ugradio, cetvorokraki cvt ventil?

Nema sta, bices prezadovoljan i to na duze vreme. Ja sam sve pregledao, malo sam se zaneo sa kotlovima na pirolizu. Video sam Viessmanna vitolig 150 i Buderusa logano S151, ali cu najverovatnije izabrati klasican, jel ove nemogu isporuciti za mesec dana.

Problem mi je odzak od 160mm i 12,5 metara. Pa sam na to dosta ogranicen sa kotlovima.


Nije mi stavio taj cetvorokraki mesni ventil iz razloga sto radnja gde sam kupovao materijal ga trenutno nije imala na stanju, ali mi je ostavio sve pripremljeno da moze kasnije lakse da ga doda, a kako je bilo onda zahladnelo nisam hteo da cekam jos taj deo, tako da cu ga verovatno dodati po zavrsetku tj pocetku nove grejne sezone

Sto se tice tog ventila, majstor mi je rekao da je to bacanje para i da nikad do sada na cvrsto gorivo nije ugradjivao ovaj ventil (kaze da imam kombinaciju podnog i radijatorskog onda obavezno, a ovako nema potrebe, a to mi je potvrdilo jos nekoliko ljudi iz ove oblasti, ali sledece godine cu ga dodati samo zbog garancije)

Kotlovi na pirolizu jesu dobri, ali im je i cena isto takva (prosek oko 3k evra)

Sto se tice odzaka, ne znam koliki ti kotao treba sto se tice snage, ali po preporukama proizvodjaca (govorim za Junkers) stoji da za kotao od 25KW ovaj odzak je dovoljan (ako je kod tebe u pitanju dimnjak 16 x 16cm, a ako je fi160 onda najjaci koji mozes je 24KW (imaj u vidu da su deklaracije bar kod Junkersa na koksu, i meni za ovaj od 25KW se vodi da ima 27KW po librici sa kotla, dok na mrki ugalj razvija 25KW, pa je takva prica verovatno i za ovu 24-orku, znaci oko 22KW za nasa goriva)

Sta da ti kazem, sto pre resis tebi ce biti lakse,a skoro svi kotlovi su dobri. Meni da nije uleteo ovaj Junkers na akciji pazario bih gotovo sigurno Termomont, iako sam prvo gledao i centrometal (koji mi se svidja sto lako sutra moze da se preradi na pelet), zatim Buderusa koji je isti kao i ovaj sto sam sad pazario, Viadrus, Protherm (vajlantova fabrika i isto clankasti kotao). Ma kod svih kotlova po meni nema greske, samo dobar ogrev i nema zime, jer sa losim i vlaznim gorivom nijedan te nece ugrejati

Evo ja sad jurim da nadjem sapurine da kupim, jer kazu da je za podizanje temperature na pocetku najbolja, a sto je jos bolja nije skupa :-)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207095 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.