Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor Peci za centralno grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207089 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
79.101.148.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.10.2009. u 18:42 - pre 175 meseci
Znam brate,

Nasao sam jednog Viessmanna vitolig 150 od 25 kw, i nacenkao se na 1700 eur,ali problem je sto ima dimnjacu fi 200mm imislim da bi mi bio mali, ja ima ukupno 200 m2 u dve etaze, i imam odzak fi 160mm. Nasao sam jedan Buderus s 151 od 35kw isto na pirolizu ali traze 2200 eur. a on ima fi 150mm, i mogao bi da ide na moj odzak. medzutim, on na sebi ima toliko elektonike da sam ja malo skeptican, pun je nazad zica od regulacije, povezuje se na akumulaciju pa na pumpu, a on ima dve sonde....ne znam, mislim da je ipak klasika zakon. i sto ti kazes, suva drva i da ne brines.
Najverovatnije cu pazariti Centometalov eko ck35, pa cu staviti cetvorokraki mesni, pa jedam bojler za toplu vodu od 120 lit i ostavicu mesto za akumulaciju koje cu najverovatnije postaviti sledece godine od 1000 lit. Ipak treba mnogo love, pa cu ja sledece godine sam da napravim rezervoar za akumulaciju.
Danfos pumpu, caleffi regulator i caleffi termoosigurac.
 
Odgovor na temu

naajs
profesor,muzicka skola

Član broj: 190077
Poruke: 11
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje15.11.2009. u 12:22 - pre 174 meseci
Da li neko ima iskustva sa kotlovima klase K ili FK, firme Radijator iz Kraljeva? Nisam nasla dosad nikakve komentare o njima a majstor nam preporucuje upravo njih. Molim za pomoc!
 
Odgovor na temu

terenac
Sasa Cvejic

Član broj: 73899
Poruke: 24
*.evizo.net.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje04.12.2009. u 18:41 - pre 173 meseci
Ja imam dobro iskustvo sa tim kotlom.....moj tip je TŽK (trajno zareci kotao).
 
Odgovor na temu

boris.lj
komercijalista
Novi Sad, Srbija

Član broj: 234980
Poruke: 13
79.101.143.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje07.12.2009. u 18:14 - pre 173 meseci
Postovani,

Da malo apdejtujem temu, ja sam pazario napokon Centrometal EKO CK, inace kotao je veoma dobar ali ima i nekoko stvari koje bas i nisu tacne ali nema veze, naznacicu samo neke.

1. Nije istina da je kotao uradjen od 5mm debljina kotlovskog lima vec ima delova koji su 4 a neki 5mm.
2. Malo mi se ne svidja to oko toga da se pumpa vezuje na kotlovski termostat,jer recimo prulikom lozenja on startuje pumpu tek na 80 i koji stepen, sto, jer malo te hvata frka kada gledas pecku koja se zagreva ide ka 90 i jos se ne pali termostat. i onda negde na 85 se upali ali temperatura ne pada tako brzo vec dodje na 90 i onda stagnira pa zatim lagano pada.
Znam da je poenta da je cilj da se kotao ne pothladjuje i da bi se sprecila pojava znojenja kotla ide se na to da kotao uvek radi preko 65 stepeni.

3. Ostalo je uradjeno korektno, inace vrlo brzo zagreje vodu, mislim da je uradjen odlican odnos visine prve ustave i visina dimjnace, nesto je malo vislja u odnosu na TVT ali sljaka super.

4. Malo mi nije jasno kako cu onda da regulisem temperaturu kada su mi radijatori hruci kao sunce, ako mi ugradjeni termostat stalno gura toplu vodu od 80 stepeni c.

5. Ima ugradjen mis ventil (cetvorokraki mesni ventil ) ali ne znam da ga podesim i stoji mi na 80 %. u crvenom polju, predpostavljam da temperaturu treba da podesavam sa njime ALI KAKO?

6. Kako pravilno podesiti regulator promaje?

Pozdrav do sledeceg kucanja.
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
93.86.56.*

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje18.12.2009. u 00:51 - pre 173 meseci
Ja ložim Centrometal EKO-CK 30, prvi put se susrećem sa centralnim grejanjem ... još uvek se učim da ložim.

Citat:
boris.lj
2. Malo mi se ne svidja to oko toga da se pumpa vezuje na kotlovski termostat,jer recimo prulikom lozenja on startuje pumpu tek na 80 i koji stepen, sto, jer malo te hvata frka kada gledas pecku koja se zagreva ide ka 90 i jos se ne pali termostat. i onda negde na 85 se upali ali temperatura ne pada tako brzo vec dodje na 90 i onda stagnira pa zatim lagano pada.
Znam da je poenta da je cilj da se kotao ne pothladjuje i da bi se sprecila pojava znojenja kotla ide se na to da kotao uvek radi preko 65 stepeni.



Kod mene je pumpa vezana na nalegajući termostat na izlaznom vodu kotla. Majstor reče da ga podesim na 45-50C da brže podgreje vodu. Preko noći mu oborim temperaturu na nekih 30C da bi pumpa non-stop radila a kotao radio prigušeno na nekih 50-ak stepeni. Inače danas radi na 70-80C. Ložim sirovom bukvom (kasno ubrana ).

Citat:
boris.lj:
4. Malo mi nije jasno kako cu onda da regulisem temperaturu kada su mi radijatori hruci kao sunce, ako mi ugradjeni termostat stalno gura toplu vodu od 80 stepeni c.


Pa... smanji termostat da se pumpa uključuje ranije. Valjda može ?

Citat:
boris.lj:
5. Ima ugradjen mis ventil (cetvorokraki mesni ventil ) ali ne znam da ga podesim i stoji mi na 80 %. u crvenom polju, predpostavljam da temperaturu treba da podesavam sa njime ALI KAKO?


I mene zbunjuje ovo?! Majstor mi reče "sinko, stavi na 6-icu" i neka stoji tako. Koliko sam skapirao (i pročitao ovde na forumu) ljudi drže regulator na 0 (kod mene ima podeoke od 0-10) i pumpa "vrti" vodu u zatvorenom krugu kroz kotao, ne odlazi u sistem. Kada se dostigne neka radna temperatura (60-ak stepeni) onda okreću regulator na neku vrednost propustajući vodu kroz radijatore. Kad je u položaju 10 onda sva voda iz kotla ide kroz radijatore, ona povratna iz radijatora direktno u kotao. Kada je na manje od 10, onda se povratna voda iz radijatora malo podgreje vodom koja dolazi iz kotla i prosledi u kotao na dogrevanje. Koliko kapiram time se voda ne ohladi previše i kotao može da drži visoku temperaturu. Međutim ako se deo vode što bi se propustio kroz radijatore upotrebi za podgrevanje dolazne vode onda ne vidim tu nikakvu prednost. Neka me neko prosvetli.

Citat:
boris.lj:
6. Kako pravilno podesiti regulator promaje?


Koji regulator promaje, onaj napred na kotlu ili onaj pozadi na ćunku (pošto i to zovu regulatorom promaje) ? Na šta misliš kako ga podesiti ?



 
Odgovor na temu

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje01.03.2010. u 16:21 - pre 171 meseci
boris.lj, nedavno sam instalirao Centrometal gorionik na pelet i elektronik na Stadlerov kotao i majstor je podesio da se na 60C uključuje pumpa. Dakle, to je moguće regulisati.
 
Odgovor na temu

ppavlovic
Pavlovic Petar
Izvođač radova na sajtovima

Član broj: 4306
Poruke: 139
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.pavlovicpetar.com


+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje01.03.2010. u 19:14 - pre 171 meseci
@Mordred: Kakva su iskustva sa peletima? Kolika je mesecna potrosnja, cena peleta po kg i od cega su napravljeni peleti?
 
Odgovor na temu

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje01.03.2010. u 22:38 - pre 171 meseci
Na žalost, zakasnio sam za ovu sezonu da bih odradio testove, a sistem smo postavili u objekat u kome se ne boravi, tako da je imao i po 10 dana pauze u grejanju. Kada pokreneš sistem u hladnom objektu, dok ne postigne temperaturu koju definišeš termostatom/timer-om, gorionik radi punim kapacitetom (povremeno se isključi kada zagreje vodu na maksimum), tako da potrošnja nije merodavna da bi se na osnovu nje izvlačio prosek.

Isti objekat ima i sistem na gas (ventilima se reguliše koja pumpa i gorivo se koristi), posle 10+ dana isključenog grejanja, za 48h sistem je potrošio 118 kubika gasa (u uslovima kontinuiranog grejanja, mesečni maksimum koji sam video je bio ispod 500 kubika za taj obejkat).
U sličnim uslovima (spoljna temperatura, vetar), posle 10ak dana bez grejanja, za ~40h je potrošeno manje od 150kg peleta (ne mogu da procenim, nismo povukli crte markerom na rezervoaru dok smo ga punili, da bliže možemo da odredimo koliko kg još ima unutra).

Temperature pre i posle procesa zagrevanja su u +/-1 stepen C bile jednake, ali nemam podatak o tačnoj količini utrošenog peleta, pa ne mogu da napravim pravo poređenje. U oba slučaja su grejna tela bila usko grlo sistema, jer nisu uspevala dovoljno brzo da izrače toplotu u hladan prostor. S obzirom da nemam sve parametre za poređenje, ne mogu dati procenu šta je jeftinije, ali sa ovim što imam, čini mi se da je razlika 10-15% u korist peleta. S obzirom na vremensku prognozu, izgleda da ću bliže info imati tek sledeće sezone.

Za ovo početno testiranje sam kupovao pelet po 25.22 din/kg (mislim da je toliko), a danas su mi javili da ima i po 21 din/kg. Ovaj prvi je domaće proizvodnje (Bio Energy Point), a ovaj jeftiniji je hrvatski. I jedni i drugi tvrde da je najveći procenat od bukve.
Bio Energy Point mi je na mail poslao ponudu od 140+PDV €/tona za vreće od 1050kg i 145+PDV €/tona za vreće od 15kg. Prodaju isključivo pravnim licima, a za fizička lica upućuju na stovarište u Zemun gde je cena, valjda, 25.22 din/kg (nemam ovde račun da proverim).
 
Odgovor na temu

Dule-MOKRIN
obezbedjenje toze markovic

Član broj: 247650
Poruke: 4
89.216.59.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje02.03.2010. u 23:02 - pre 171 meseci
pozdrav ljudi,da li moze neko da mi pojasni sta mi treba od opreme za centralno grejanje-ono kao kotao,cevi,dimnjak...sta jos,koliko to sve kosta...?Hocu da uvedem grejanje u plastenike jer se 3 godine mucimo,supruga i ja,oko lozenja vatre,inace s bavimo cvecarstvom.Plastenik prvi nam je 80kvm,ove sezone cemo ga,ako Bog da,prosiriti za jos 40-50kvm i drugi koji je 125kvm,znaci skupa da bude 250kvm.Ako mozete dajte nam savet,informacije sta da radimo.Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

Mordred
Zemun

Član broj: 1027
Poruke: 179
188.120.102.*



+3 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje03.03.2010. u 09:07 - pre 170 meseci
Pogledaj na www.termoplin.rs

Takvi sistemi se uvek prave prema zahtevima korisnika, ali verujem da ti mogu dati orjentacionu cenu i bez svih podataka.
 
Odgovor na temu

Dule-MOKRIN
obezbedjenje toze markovic

Član broj: 247650
Poruke: 4
89.216.59.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje03.03.2010. u 21:02 - pre 170 meseci
Uzeo bih neki polovan kotao,jer ne bih se sad razbacivao,neka mi potraje bar 2 zime,znaci za 250kvm,gde se to moze naci?Cevi bi stavio,one obicne 5/4 na bocne strane plastenika,ispod stolova po koja.Sada me mozda razumete sta otprilike hocu,pa ako mozete da mi kazete koliko bi me to kostalo...hvalaaaaaa.POZDRAV.
 
Odgovor na temu

bradbarron
Brad Barron
nis

Član broj: 256243
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje31.03.2010. u 18:20 - pre 170 meseci
Imas takodje od domacih proizvodjaca eko star knjazevac kotlove na sve vrste goriva, sa garancijom od 5 god. prave i paletne kotlove od skora, evo i sajta www.ekostar-kotlovi.com, u svakom slucaju bolje nego centrometal
 
Odgovor na temu

maxi01

Član broj: 64778
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 300222815


Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.06.2010. u 15:18 - pre 167 meseci
Pozdrav svima
Molio bih za pomoc pri izboru od ova dva kotla

prvi je
Zavarivac Vranje ZTTK 25-trajnožareći sa kosim ložištem
http://www.grejanje-expont.rs/...;op=product&product_id=394
http://www.dzonikom.com/katalog/zavarivac.php#ztk

a drugi je
Termomont TZK 26 - trajnozareci kotao
http://www.dzonikom.com/katalog/termomont.php#kotaotzk
http://www.termomont.co.rs/site/view_product/id-8/

Kvadratura kuce mi je oko 140-150m2, lozio bih ugalj i drvo
 
Odgovor na temu

mr_kolektor
blizu Zemuna

Član broj: 263666
Poruke: 3
188.120.96.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje04.07.2010. u 23:06 - pre 166 meseci
Pozdrav svima!
Nov sam na forumu i imam veliku molbu za vas. Treba da kupim kotao, polovni, knap sam sa parama, na cvrsto gorivo, da greje kucu od oko 240 m2. Bitno mi je da je ispravan i da moze da vrsi svoj posao, imam bebu u kuci, i do zime moram da stavim grejanje u funkciju. Nije mi bitan ni proizvodjac, tacnije totalni sam laik po tom pitanju. Svaka informacija ili ponuda je dobro dosla.

Hvala unapred!

 
Odgovor na temu

maxi01

Član broj: 64778
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 300222815


Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje05.07.2010. u 16:41 - pre 166 meseci
Druze ja polovnu nebih nikako kupovao, iz razloga sto neznas sta kupujes. Zasto je izbacena itd... a i neverujem da ces je kupiti za neke jeftine pare. Dodaj malo pa kupi novu i imas garanciju i znas da je novo i da ce da traje. Ako treba digni kredit i kupi nov kotao.
Ja bih ti preporucio Termomont TZK 42 ona ti je za 230 – 280m2 cena novog kotla je oko 98 000 din.
link http://www.termomont.co.rs/site/view_product/id-8/

I nesto jeftiniji trajnozareci od Zavarivac Vranje ZTTK 40 KW oko 90 000 din
link http://www.grejanje-expont.rs/...;op=product&product_id=394

Ili na kraju ako nemas para za jedan od ova dva krajnje resenje Toplovodni kotao sa kosim ložištem Termomont TKK 40KW greje 230 – 250 m2 cena mu je oko 73 000 din.
link http://www.grejanje-expont.rs/...;op=product&product_id=130

Toliko od mene, to ti je moj savet a ti kako hoces.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

mr_kolektor
blizu Zemuna

Član broj: 263666
Poruke: 3
188.120.96.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje05.07.2010. u 20:02 - pre 166 meseci
^Hvala, potpuno se slazem sa tvojim misljenjem, ni meni nije svejedno, jer bas kao sto kazes ne znam sta kupujem, koja mu je falinka.

Dajem sebi rok nekih mesec dva dana da potrazim neki polovnjak i da povedem majstora sa sobom ako treba, a onda ako nista ne uspem, radice kraljica peci i ove zime jer ne bih se zaduzivao a kreditno sam preopterecen.

Jos jedanput hvala na odgovoru!
 
Odgovor na temu

vuga
automaticar
novi sad

Član broj: 264256
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje13.07.2010. u 10:19 - pre 166 meseci
Pozdrav za sve. Nov sam na forumu, ali imam dugogodišnje iskustvo sa Centrometalovim kotlovima i to u početku sa klasičnim loženjem na drva a od pre dve godine sam uzeo i gorionik na pelet. Imam njihovu pec već 4 godine i prezadovoljan sam. U pečetku kada sam uzeo pelet gorionik bilo je problema ali su to serviseri odradili i kako kažu postavili su novu automatiku. Koliko sam im dosađivao dosta sam i naučio o samom centralnom grejanju. Pročitao sam ceo forum i vidim da su ljudi imali nesuglasica sa PRODAVCIMA. Ja sam obično ganjao ljude iz servisa koji su mi to prodali i ugradili i pustili u rad. Moglo bi se još što šta pisati.
 
Odgovor na temu

Licina72
Predrag Licanin
privatnik

Član broj: 265078
Poruke: 7
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje26.07.2010. u 14:23 - pre 166 meseci
E ovako, da vam deda kaze. Da bi ozbiljnije shvatili poruku moram reci da me u zivotu nisu samo tenkovi gazili i da sam pod takvim okolnostima naucio da neku odluku pretresem 1000 puta pre donosenja iste. Naravno pomogli ste mi i vi svi! Pomogli ste mi sa svojim "mukama". Pa da konkretizujem. Danas sam obisao zastupnika Centrometala u Vrscu, gde i zivim. Pitao sam sta je potrebno da obican smrtnik zadovolji u rukovanju kotlom, a da mu se garancija prizna. Dobio sam niz objasnjenja i shvatio da me je serviser lagao do kosti. Najsmrdljivija laz mu je bila kad je izgovorio rec DIMNJAK. Dimnjak ne moze imati veze sa procurivanjem kotla, moze uticati na vatru, da je gusi, a to ide u prilog kotlovskom limu. Odgovor na isto pitanje koje sam telefonom postavio serviseru u Termomontu-Simanovci je bio: Neznaci mi nista dali ceta kupiti kotao ili necete, mi ih prodamo 10000 godisnje, tako da vam nemoram nista ni objasnjavati. Nemorate ga kupiti, kupite neki peti ili treci. Kada bi gazda Termomonta znao za ovaj razgovor, obesio bi tog radnika za jezik. I tada mi je kroz glavu proslo niz stvari koje su AMPUTIRALE i to kategoricki, dakle AMPUTIRALE ideju o grejanju na kotao na cvrsto gorivo. Cena drveta sa secenjem i cepanjem i "obaveznim zakidanjem-kradjom" bar jednog metra na 15 metara, dakle cena sa svim tim je 4500,00 dinara+problem skladistenja, problem vernog sluge-lozaca, problem niza opasnosti od pucanja-pregrevanja vode, vekom trajanja kotla, losom servisnom podrskom, a sa veoma visokom cenom samih tih kotlova. Spadam u ljude koji su posteni, nikada nikoga nisam materijalno ostetio, a za svoj novac zelim minimum, a to je ta SMRDLJIVA GARANCIJA I SERVIS U VANGARANTNOM ROKU. Puno li je? Tu je sama drzava kriva koja adekvatno ne kaznjava prekrsioce u postovanju garancije, a zakon je jasan i decidan. Gradjanin-kupac je uvek IZVISIO. I da ZAKLJUCIM. Opredelite se mili moji zemljaci za ulaganje u dobru termicku izolaciju stambenog objekta i ugradite centralno na dugme. Toliko lepih gasnih kotlova ciji je vek i po 30 godina, a serviser vam ne moze reci da ste PREGREJALI ILI ZAJEBALI. Imacete racun za plin najvise za 300 kubika gasa. Preduslov je ekstra izolacija, a najbolja je unutrasnja po Knaufovom katalogu, prakticno TERMO BLOK, TU SU GUBICI ZANEMARLJIVI I JA SAD TAKO RADIM. 300 KUBIKA ZA OBJEKAT OD 90 KVADRATA JE ISTO STO I 3 METRA DRVA, A OVO JE NA DUGME, PROGRAMIRANO I DOSTOJNO 21. VEKA I DOSTOJNO UMORNOG COVEKA KOJI IZGARA U PROCESU TRANZICIJE. Nedajte da vas lazu i kradu. Ljudi koji dobijaju drva po ceni od 3000 dinara nece jos dugo dobijati po toj ceni. Tu neko za 500 dinara place ili je seca nelegalna. Ta vremena prolaze. Kotao SIME 24 KW KOSTA 53 000, 00 DINARA STO JE U STARTU JEFTINIJE OD BILO KOG KOTLA NA CVRSTO GORIVO KOJI CE PROCURETI. Pa su tu jos i Bereta, Junkers, Vaillant i td. Ali pre svega IZOLACIJA. Ovaj moj komentar neka prihvati ko hoce, a ko misli da je ova analiza pausalna zelim mu srecu i garantujem da ce kad tad platiti cenu grejanja na cvrsto gorivo, ako ne na mostu, e onda ce na cupriji. Sve sto leti se NE JEDE! Moj glas dajem gasnim kotlovima i saucestvujem u besu i ojadjenosti svih kome su kotlovi na cvrsto napravili problem!!!
 
Odgovor na temu

maxi01

Član broj: 64778
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 300222815


Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje26.07.2010. u 18:53 - pre 166 meseci
@Licina72, slazem se sa tobom da je za 90m2 mozda bolji plin. Ali za vece kvadrature nikako. Pa ti kao da neznas kakvi nam lopovi prodaju plin, po kojoj ceni. I koliko ce jos puta da poskupi do kraja godine, to nemozemo ni da sanjamo. a o kvalitetu da i ne govorimo, svake godine sve vise imamo vazduha u instalaciji umesto plina, sat vrti a ne greje nista. Ja na mojih 150 m2 bi na zimu imao oko 30 000 dinara racun za plin - MESECNI. Pa ti vidi. Ipak je za mene sigurnije da ja skladistim i kupim na vreme ugalj i drvo pa me zaboli za poskupljenje plina, i za te lopove koji ga prodaju. U zivotu mi plin netreba vise, samo kad sam ga se otarasio. Pozdrav
 
Odgovor na temu

ivicasarita1

Član broj: 228407
Poruke: 66
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje26.07.2010. u 21:11 - pre 166 meseci
licina, moram da se umesam u diskusiju. Istina je da je dimnjak povezan sa kvalitetom sagorevanja bilo kakvog cvrstog goriva: bilo da su cutke ili sapurike( ko vec kako zove) cisto drvo, dobar ili los ugalj, NEBITNO-moras imati dobar odvod dima odnosno dobru promaju. To podrazumeva konstantno sagorevanje goriva ne tinjanjem, vec sagorevanje da gori vatra redovnim plamenom. Ukoliko je klapna otvorena iliti donja vrata kotla otvorena a kotao slabije gori ili ne gori kako treba problem je ili u prljavom kotlu ili u losem i prljavom odzaku.
Kazes, dimnjak ne moze imati veze sa procurivanjem kotla: cim dimnjak ne vrsi DOBRO svoju funkciju vatra se gusi i u vecini slucajeva dolazi do pojave curenja u vidu crne tecnosti- smole - cadji u "tecnijoj " fazi. To naravno dovodi do toga da kotao brze propada jer pomenuta smola sadrzi sumpornu kiselinu koja je i glavni krivac propadanja kotlova.
Iz tog razloga se u kotlove ugradjuje kotlovski celik oznake c 1204, a tzv rostilj ( ako kotao poseduje vodom hladjenu resetku ) je od kotlovskih cevi 1212 oznake. To stoji tako u "Debeloj knjizi" izrade kotlova, a sad je pitanje ko se toga pridrzava. Jesenas sam remontovao Simanovacki toplovodni kotao star 4,5 godine, procureo je na cevima odnosno rostilju. Kazem ljudima da zovu proizvodjaca jer jos podleze garanciji ( uglavnom je 5 god),, ali ovo je serija kotlova od 2 god garancije i nema smisla reklamirati. Ima i toga, a ima i koji traju 26 god i oni su sebe visestruko isplatili.
Jos jedna bitna stvar, kondenz je cesta pojava predimenzionisanih kotlova- recimo na kucu od 90 m2 montiras 35kw kotao i eto problema.
Radim vec 12 god baveci se izradom novih i remontom polovniih kotlova i nisam imao problema sa svojim pecima. Radio sam i izvesnom inspektoru za privredni kriminal, koji kad je prodao kucu, dosao opet kod mene da mu napravim jos jedan.
A sto se tice gasa, ama bas nigde nisam video da se neko ugrejao na gas (pricam o prosecno izolovanoj kuci) a da je malo platio. Uzgred, kod mene je 24-25 stepeni konstantno izuzev nocu i trosim oko 3 tone banovica ( 31000 din),6 m2 drva po 3,500 din cena od pre tri nedelje(21000) i prikolica cutaka (5000) a grejem oko 110m2 da nekazem vise.
Ne vidim uopste razlog takvom negativnom rasplozenju i misljenju. E da, najvise volim kad odem u super sredjenu kucu, sa sve gasom na zidu, i kazu - majstore procureo nam kotao u podrumu. Popravka 250-300 e a najbitnije da se gasni kotao ne pali za vreme trajanja popravke kotla na cvrsto gorivo bez obzira sto je novembar- decembar.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207089 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.