Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor Peci za centralno grejanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207096 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje16.08.2011. u 08:42 - pre 153 meseci
To nisam do sada ni čuo ni video (a verovatno ni ti). Postoje kotlovi na gas koji se ugrađuju na mesto kuhinjskog elementa ili u kupatilo, ali na čvrsto...
Verovatni razlozi su:
1. Investicija je velika, 1000evra peć ili bar 1500evra komplet za pelet,
2. Ako si video postavljen sistem za pelet, bar u salonu ili na slici, onda je jasno da su gabariti daleko od kuhinjskih; niti je to malo, niti je kompaktno. Zauzima bar 5m2.
3. Ni donošenje drva ili peleta na sprat nije najveći problem: potrebno je ostaviti pristup peći sa strane jer se one čiste, osim odnapred i sa jedne strane i odnazad. Kako ćeš tu prići? Jedino ako nađeš neku peć koja se čisti samo odnapred.
Mnogo isplativije je da razmisliš o grejanju na klime.
1. Za te pare se mogu kupiti bar 2-3 dobre inverterske klime koje će stan lako i jeftinije grejati.
2. Stan je mali - gubici su mali - ušteda loženjem u odnosu na struju potrošenu klimama je mala (ako je uopšte ima ako izabereš pelet).
3. Kvalitet energenta struje nije promenljiv, dok za sve ostale energente ne znaš šta dobijaš. I nemaš načina da pre kupovine proveriš.
4. Gospodski se greješ na dugme i ne razmišljaš o kupovini goriva, transportu, kvalitetu...
5. Stan na sunčanoj strani sa malim gubicima mora da se hladi leti, a sa klimama si u startu i to rešio.
Naravno, ovo pod uslovom da nema neki poseban razlog protiv klima.
Koliko sam na brzinu računao, ne bi trebalo da ulaziš u crvenu tarifu (ja trošim oko 800kw bez grejanja, pa ako je COP klime bar 2.5 imaš 2000kw energije; ja sa 2000kw mesečno grejem 270m2 pristojno izolovanog prostora, što znači da je ukupni mesečni račun do 8-9000din od čega je oko 5000din grejanje. Ovo važi za januar, a u ostalim mesecima je manje.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje16.08.2011. u 09:24 - pre 153 meseci
POZZ!
Ne zamaraj se sa peletom ili sl! Kupis dve dobre (kvalitetne (micubisi)) inverterske klime i grejes se kao gospodin covek!
Zaista za 60 kvadrata ne vredi ni razmisljati o bilo cemu drugom!
 
Odgovor na temu

gari021
ns

Član broj: 252388
Poruke: 64
*.uns.ac.rs.



+18 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje16.08.2011. u 09:46 - pre 153 meseci
Citat:
tihi2:Postoje kotlovi na gas koji se ugrađuju na mesto kuhinjskog elementa ili u kupatilo, ali na čvrsto...


Postoje i kotlovi na cvrsto gorivo, recimo alfin central 23. Ali i to je previse za izolovanih 53kvm. Osim toga probaj da zamislis lozenje i ciscenje pepela u kuhinji. Zaboravi...
Pelet jeste opcija, pec (ne kotao) kosta oko 1000e, cistija je(ali i dalje unosis pelet u kuhinju, praznis pepeljaru), ali se ne uklapa bas u gabarite kuhinjskih elemenata.

Ako nemas plin ostaje ti jedini logican izbor struja. Dve kvalitetne klime 12-ke su i vise nego sto ti treba, a od racuna ne boli glava
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje18.08.2011. u 14:53 - pre 153 meseci
"Osim toga probaj da zamislis lozenje i ciscenje pepela u kuhinji. Zaboravi..."
Bas tako!
Komsija ima takav sistem! Kaze nakon svakog otvaranja (lozenja) vrata od peci moze se nanovo brisati cela kuhinja! ove godine samo zbog toga sazidali kotlarnicu sa dimnjakom i kupili novu pec iako je "stari" kombinirani potpuno zadovoljavao potrebe!
 
Odgovor na temu

M Dejan
Dejan Milanovic
Pogonski inzinjer na cnc masini.Nissal
Nis

Član broj: 289161
Poruke: 3
212.200.23.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje19.08.2011. u 09:21 - pre 153 meseci
Dosad sam koristio pec na drva koja se nalazi skoro u centru stana i ima dugacak cunak duzine oko 4 metra sa 3 krivine a inace to je trpezarija koja je bez pregrade spojena sa kuhinjom.Nisam imao problema sa dimom i pepelom.Najveci mi je problem ujednacenje temperature,a i pec nema bas preciznu regukaciju.Na mesto gde bih stavio kotao dimnjak dolazi odmah pored.
Kotlovi na gas su zgodni za ugradnju u gornje elemente,ali nemam gas.
Kotao koji bih ja stavio bio bi u donjem delu i nebi mi smetalo ako je visi od nivoa radne ploce,mogo bih da ga izolujem.Moguce da je problem ciscenje jer bi mogo da mu pridjem odozgo i sa prednje strane odakle se cisti i moja pec.
Odavno sam video kotao u jednoj automehanicarskoj radnji koj lici meni na frizider,greje dvospratnu kucu i radionicu a koristi drva,
Inace imam oko cetri hektara sume i sve potrebno za njeno secenje,lozenje mi nije problem a struja mi je nesigurna jer sam pobego od nje zbog cene,loseg napona,restrikcija i.t.d.
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje19.08.2011. u 14:49 - pre 153 meseci
Pozz!
Te "male" etazne peci o kojima govoris uglavnom gore imaju plocu na kojoj se po potrebi kuva a i sama pec sa strana dosta zraci topline pored sopstvene izolzcije! Mislim da bez obzira izolovao je ili ne NIKAKO ne bi bilo pametno da je ugradis u kuhinju!!!
Zamisli navecer pred spavanje je dobro nalozis (da bi te ujutro docekala zar) i u neko doba noci kada svi spavaju iverica od kuhinje se zapali! Verovatno znas kako iverica dimi?
Ostatak price verovatno mozes zamisliti!
Prema tome ako si vec odlucio tako da se grejes ZABORAVI na ugradnju u kuhinju iz razloga bezbednosti tvoje porodice!
Ako je ekstra izloiras moze sve da bude OK ali veruj mi to je TEMPIRANA BOMBA koja ce sigurno eksplodirati!
 
Odgovor na temu

M Dejan
Dejan Milanovic
Pogonski inzinjer na cnc masini.Nissal
Nis

Član broj: 289161
Poruke: 3
212.200.23.*



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje20.08.2011. u 08:40 - pre 153 meseci
Ma nemam ja nameru da pravim neku bombu,upravu si za ivericu i izolovanu pec.
Meni treba neki mali kotao bez rerne i plotne,a mislio sam takav kotao da dodatno izolujem od kuhinjskih elemenata,naravno samo ako on nema spoljne grejne povrsine.Onaj kotao sto sam ja video je bio bas kao frizider,cak je i sa prednje strane imao vrata,pa tek onda vrata za lozenje ali je veliki za mene.Mislim da je bio Bugarske proizvodnje.
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje20.08.2011. u 09:14 - pre 153 meseci
POZZ!
Nisam ni ja mislio na etazne peci tipa alfa sa rernom za pecenje nego nesto tako sto si opisao. To je moja komsinica ove godine IZBACILA iz kuhinje sve zbog prasine!
Pogledaj na sajtu Centrometala oni imaju tako nesto sto te zanima a mislim i Termomont da pravi nesto slicno ali opet ti ponavljam! NEMOJ to da "kamufliras u kuhinju!!!!
Imas uz kotao dosta toga da kamufliras! Ekspan. posuda, pumpa,ventili...
Eventualno napravi nesto demontazno sto ces kada se lozi lako ukloniti a preko leta ti moze posluziti kao radna ploca! Dakle kada lozis OBAVEZNO ukloniti-sklopiti- bilo sta samo sto dalje od peci i dimnjace!!!
Imam neke kataloge samo mi trenutno nisu kuci pa cu bas videti te peci odnosno dimenzije!
 
Odgovor na temu

tixzre

Član broj: 224575
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.08.2011. u 01:01 - pre 153 meseci
Da ne bih otvarao novu temu napisacu ovde sta me muci. Imam 3 objekta spojena jedno pored drugog, na dva centralno na plin(trece je spojeno sa drugim) i sve funkcionise kako treba sto se tice grejanja samo me muci to sto bih hteo da kupim kotao na cvrsto gorivo ali ne znam da li bi mogao termomont TKK 40 (ovaj sam gledao) da zagreje to sve odnosno da li je problem sto je jako dugacka linija. Ukupna povrsina je 250m3, prizemlje i izgleda ovako:



Jel to dobar kotao, ako ima neko iskustva sa njim, kakvu pumpu kupiti da to radi kako treba, malo je zamrseno ali nemam pojma sta da radim, dete je na putu pa bih hteo da se obezbedim za ne daj Boze. Imam majstora koji mi radi ali ipak zelim da se raspitam jer sam neznalica u ovom, a kad vec radim da uradim kako treba. Planirao sam da kupim nesto od 80 do 100 hiljada + pumpa + dimnjak + uvek se neka sitnica jos nadje ali mislim da sam glavne stavke nabrojao.
 
Odgovor na temu

chex74
Beograd

Član broj: 273031
Poruke: 14
*.agroupm.com.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.08.2011. u 14:54 - pre 153 meseci
Evo i moja situacija, kuca ispod Avale. Ja sam na spratu, 55 m2, jos nisam uradio grejanje. Skoro da sam odlucio da stavim etazno sa Alfinom central 23, samo da skupim lovu.Medjutim malo su me ovi komentari o klimama pokolebali a i bilo bi jeftinije i cistije :) . Izolacija kuce je dobra, debeli zidovi, nova stolarija. Mada ce mi ovo biti prva zima pa cu videti. Grejna sezona od oktobra do maja :) . Ja sam prvo mislio da postavim norveske radijatore ali su me ljudi ubedili da je grejanje na struju mnogo skupo i da mi je najbolje da lozim a i ti norveski su skupi.
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje22.08.2011. u 16:44 - pre 153 meseci
Chex 74 Moj savet bi svakako bio da ako ikako mozes da zaboravis na drva! Stan, izolacija svega 55m2.. Uzmes kvalitetnu invertersku klimu i grejes se za malo para ko gospodin covek! Investicija: jedna ili dve klime po ceni od 45-60 hiljada dinara ili... Alfica (nemam pojma koliko ali) oko 60 hilj, pumpa,eks. posuda ventili min 20 hij. i dva radijatora limeni ili duplo skuplji i bolji aluminijski.... dakle minimum 120 hiljada dinara!!! Veruj mi sa poslom ce biti i 150! Da sad ne idem u krajnost pa da ti kazem 1m3 drva ima toliko i toliko kilo kalorija pa ce ti trebati..... Iskustveno oko 5 m3 drva po (koliko su kod vas) 4000 i rezanje i cepanje po 500 dinza kubik! Naravno solidna supa za drva da ti stoje najmanje godinu dana da se osuse jer im je kaloricna moc veca pec ti bolje radi i manje se haba..... Jesam li te razuverio od grejanja na drva? E da! prasina, i krecenje stana SVAKE godine!!!!
Da se grejes na struju i dvostruko skuplje imas racuna! Ili da svi skupa selimo u toplije krajeve?

Tixzre
Kotao od 40 kw bi trebao da ti bude dovoljan ali to JAAAKO ovisi o gubitcima objekta!
Sta da ti kazem za kotao???
Termomont ili slicni imaju garanciju od 5 godina a po iskustvima mnogih korisnika uz jedno krpanje taman docekaju istek garancije i onda kao i moj u staro gvozdje! Mnogo ljudi koje znam su u zadnjih 10 ak godina promenili po 3 ( TRI!!!) kotla i sada se uglavnom okrecu livenim kotlovima i to onim najgorima sa najmanjim iskoristenjem! Racunica je vrlo prosta! Neka trosi i 20% vise ali ako traje 10 godina opet se isplati!!!
Domaci kotao od 40 KW za 100 hiljada mozes da kupis ali bolje izdvoji nesto vise pa kupi odmah u startu nesto kvalitetno ali sta??? ja sam moju dilemu resio e sad cuce se...
Pumpa i duzina linije je najmani problem, veci je dobar dimnjak! dakle Sidel fi 200 od 8 metara minimum! Naravno i kvalitetan ogrev!!!
Pogledaj ovde o kotlovima!
http://www.samsvojmajstor.com/...ja-i-klimatizacije/izbor-kotla
 
Odgovor na temu

chex74
Beograd

Član broj: 273031
Poruke: 14
*.agroupm.com.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.08.2011. u 07:44 - pre 153 meseci
zvezda moto Sve znas, kao da mi citas misli :) I za cenu si u pravu. Ovo sa alficom me izadje oko 150 hiljada. Najgore je sto ne znam da li bi mi ta varijanta sa klimama zavrsila posao.
Da li bi bilo dovoljno toplo i koliki bi bili racuini za struju. Ili da uzmem klimu pa da probam ovu zimu. Osim lozenja minus je i prostor koji zauzima a mogao bih pametnije (mozda) da ga iskoristim. A opet ne mogu da dozvolim da mi se dete smrzava :) .Razmislicu jos malo ...
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
94.154.110.*



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje23.08.2011. u 12:48 - pre 153 meseci
Pozdrav!
Kvalitetna INVERTERSKA klima ce SIGURNO ugrejati stan i ako je vani jako hladno ali pod uslovom da imas bilo kakvu izolaciju i kolko toliko kvalitetnu stolariju! ukoliko imas dve onda ne moras da brines! Svaka od njih ce raditi u pola snage kada je iskoristenje najvece. Tetka mi se u stanu greje na klimu ali zgrada je prastara-Zid od cigle 25 cm ozbukan i jedna klima (ali prava) zavrsava posao jedino po potrebi u kuhinji upali radijator jer je klima u dn boravku ali to samo kada je JAKO hladno dakle ispod -10!
Za racun ne znam ali mislim da sigurno neces ulaziti u crvenu zonu dakle to je potpuno prihvatljivo!
Ukoliko nemas izolaciju uradi to ove jeseni i SIGURNO ce ti se vratiti dobrim delom vec i ove zime!
 
Odgovor na temu

Inzenir

Član broj: 289775
Poruke: 6
*.narocnik.mobitel.si.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje28.08.2011. u 18:24 - pre 152 meseci
EKONA KOTAO TN E P i TN E P+ proizvođaća Timex Plus http://www.timexplus.rs

Link: http://www.timexplus.rs/ogrevalnenaprave/c12/73

Kotao Ekona TN E P u kompletu : kotao TN E, 250l rezervoar za pelet, automatika, peletni gorionik TIM, puž za pelet i podavač peleta

Najnoviji model TN EP kotla omogućava loženje na pelet i drva. Izbor goriva i paljenje je ručno. Automatizacija se isporučuje u kompletu sa kotlom. TIM gorionik omogućava loženje drva i peleta. Komplet takođe uključuje kotao i 250l rezervoar za pelet, što je dovoljno za prosečnu nedeljnu potrošnju, davač i fleksibilna cev.

Opis:

Peletni gorionik je montiran na donja vrata kotla. Rezervoar sa dozirnim crevom se postavlja sa desne ili leve strane kotla ( izrađujemo rezervoare po naruđbini ).Standardni model rezervoara koji isporučujemo uz kotao je kapaciteta 250l.

Povezivanje na centralno grejanje je standardno.


PRINCIP RADA

Loženje na pelete

Nakon završetka instalacije u rezervoar nasujemo pelete, uključimo glavni prekidač na kotlu i dugmetom ON uključimo gorionik. Nakon toga počinje proces paljenja peleta koji je automatski. Preko kontrolera se odvija dodavanje peleta, uklop ventilatora za popirivanje i povezivanje električnih grejača. Kada temperaturna sonda detektuje proces paljenja počne se faza sagorevanja peleta i sa ispunjavanjem uslova počinje faza grejanja. Ceo proces je potpuno automatizovan.

Kad voda u kotlo dostigne željenu temperaturu, gorionik pređe u mirovanje ili smanjuje snagu.


Loženje na drva

U kotao ubacimo drva i zapalimo na uobičajeni način. Zatvorimo vrata kotla i uključimo ventilator gorionika. On nam služi za popirivanje. Na taj način postižemo bolje izgorevanje drveta.

Kada voda u kotlu dostigne željenu temperaturu ventilator prestaje i padom temperature ponovo se uključi.


Drva se nameštaju klasičnim procesom.

Održavanje

Nikakvo pecijalno održavanje, osim čišćenja nije potrebno. Čišćenje kotla i gorionika vrši se ukoliko je potrebno i zavisi od kvaliteta peleta. Preporučljivo je čišćenje jedanput u 7-10 dana.


GLAVNE PREDNOSTI SISTEMA

Dozvoljava loženje na pelete in na drva bez rasklapanja gorionika
Potpuno automatski rad
Jednostavna montaža
Visoka efikasnost ( oko 90,6 % )
Jednostavan dizajn, olakšava korišćenje



7 godina garancije za TIMEX PLUS EKONA kotlove
 
Odgovor na temu

tixzre

Član broj: 224575
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje28.08.2011. u 19:40 - pre 152 meseci
zvezda moto kasnim sa odgovorom. Najverovatnije cu uzeti 3 wood Biasi kotao od 35kw http://www.nivas.co.rs/novosti , trebalo bi da zadovolji moje potrebe (barem tako kazu :) ) , a sto se tice gubitaka to valjda nece biti problem jer je u prvom objektu lupljen demit, u drugom sendvic zid (patosiran krov), a u trecem nema nista mada mi nije potrebna neka toplota jer je poslovni prostor. Samo da izgura do 16-18 stepeni i dovoljno je, svakako stoje termostatski ventili na radijatorima podeseni do te temperature da rade i onda iskljuce jer je to dovoljno tamo. Odzak je vec postojeci oko 6m mada je sirok.
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje30.08.2011. u 12:23 - pre 152 meseci
Pozdrav!

Ja sam nedavno (15 dana) kupio BIASI i trenutno sam u nekoj beta fazi povezivanja sa akumulatorom od 1000 litara. Ja sam dvoumio izmedju WV terma (stadler) i EKONA i mogu ti reci da mi EKONA ZAISTA uleva poverenje! Detaljno sam ga gledao na sajmu i odmah se vidi da je to VRHUNSKI proizvod! Odustao sam od njega samo jer ima ravno loziste kao i liveni BIASI a predpostavimo da bi liveni kotao trebao biti gotovo vecan! Od livenih kotlova BIASI ima najduzi put dimnih plinova sto bi trebalo da znaci i najvece iskoristenje ali da ne preterujemo jer se ipak radi o livenom kotlu! Kao sto rekoh na zimu javljam rezultate!
Cena kotla EKONA je relativno OK (samo kotao) ali sa sistemom za pelet raste u nebesa! Kazem nebesa jer UPOSTE nisam gledao sisteme za pelet drugih proizvodjaca!
Zasto?
Za nase prilike mi to gorivo deluje skupo a iskreno da kazem ne znam nikoga u blizini da to prodaje a da autom to dovlacim iz Novog Sada ili Beograda malo mi je blesavo? Nisam siguran ali mi se cini da u Evropi drzava daje subvencije za nabavku tih kotlova i opreme pa je to onda tamo mozda zanimljivo ali da budem pionir necega novoga i da gorivo skupo placam po supermarketima ne bih barem ne za sada! Voleo bih da cujem iskustva korisnika pelet sistema odnosno sa financiskog aspekta koliko to kosta u odnosu na gas, struju, naftu... Drva i ugalj ne spominjem jer je komfor lozenja na pelet slican onome na naftu dakle jako visok! sipas gorivo u cisternu_rezervoar i na dugme se grejes!!!
 
Odgovor na temu

tixzre

Član broj: 224575
Poruke: 34
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje30.08.2011. u 18:32 - pre 152 meseci
Meni su preporucili taj Biasi ili Sime Solida od 39.5kW da uzmem jer su liveni, ali mi se ovaj prvi cini nekako mocnije :)
p.s. sto cekas zimu, pusti sad da vidis kako greje pa javi rezultate :P
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje31.08.2011. u 12:08 - pre 152 meseci
Pozz!
I meni je Sime Solida bio u izboru prvenstveno zbog cene a cini mi se da ima bolje iskoristenje nego Viadrus U 22 jer kada se otvore vrata ima vise rebara prema dimnjaku! Ali u principu pec kada otvoris vrata i vidis dimnjak zaboravi na to jer gde ce plamen nego odmah u dimnjak bez zadrzavanja po obodu peci!
Biasi je sasvim druga prica i po putanji dima (sto si predpostavljam video) velicini vrata i lozista, kolicini vode, tezini.. ali to za posledicu ima i JAAAKO visoku cenu!
Ja sam ispod peci izbetonirao da je podignem za 20 cm jer je dosta niska i sada se cini jos kako ti kazes MOCNIJA! ali to prvenstveno zbog lakseg lozenja da se ne moram jako saginjati.
U fazi sam nabavke i ugradnje akumulatora tako da jos nije spojena na vodu, a jos i pravim neki "levak" sa mehanizmom da kada otvorim vrata samo povucem taj "levak" i u njega sipam gorivo (sitan ugalj) kantom i da curi u loziste.
Dok to sve zavrsim odnosno zatvorim financisku konstrukciju oko akumulatora taman cu i moci da probam loziti!!!
 
Odgovor na temu

mikibaki

Član broj: 287691
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje01.09.2011. u 20:46 - pre 152 meseci
Ugradio sam prosle godine 30ak eko star kbm kotlova na pelet, gorivo je 30ak procenta skuplje nego ostala, ali je gorionik velika stavka 3-4 puta je skuplji nego kotao, i da u eu postoje subvencije za opremu na pelet ali to kod nas nije slucaj medjutim sve vise ljudi pocinje da se bavi proizvodnjom peleta i briketa tako da bi sledecih godina trebalo ocekivati punu ekspanziju. U svakom slucaju ja ih preporucujem ljudi kojima sam ugradio su prezadovoljni...
 
Odgovor na temu

zvezda moto
AGROGLOBE (najzad prava firma?)
kukujevci-šid

Član broj: 162010
Poruke: 228
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Izbor Peci za centralno grejanje11.10.2011. u 11:14 - pre 151 meseci
Pozzz!
Zahladilo je, ja nalozio i javljam rezultate!

BIASI 3 wood 26KW sam preko pumpe i 4 krakog ventila spojio sa centrometalovim akumulatorom od 1000 litara a akumulator sa radijatorima opet preko 4 krakoim ventilom mada mi to nije neophodno jer na svim radijatorima imam termostatkke ventile. Medjutim ispostavilo se da uz pomoc tog ventila mogu znatno da smanjim temperaturu vode koja dolazi u radijatore, tako da ukoliko mi je akumulator zagrejan na 90 stepeni u sistem ide voda od 60 ili koliko hocu stepeni jer se mesa sa hladnom iz povrata! Pre sam stari kotao stalno gurao na 90 stepeni ne bi lih izbegao kondenzaciju (ali mu ocito to nije pomoglo!) i radijatori a pogotovo voda u bojleru (u njemu je samo bakarni izmenjivac (spirala)) koja je gotovo uvek bila na ivici kljucanja! Dakle uz pomoc 4 krakog mesnog ventila sam resio neke stvari!

Mada je (jucer) napolju bilo relativno toplo i malo suncano, vatru sam veoma lako potpalio sto me je pozitivno iznenadilo!!! Dimnjak je solidan, Sidel 200 i oko 6,5 m visine.
Posto otpada od kukuruza (cokovi,okominje,kovaljice ,sepurike... kako se vec ne zovu) dobijem od prijatelja koliko mi god treba lozio sam sa njima!
U tu svrhu sam napravio levak na sarkama koji kada otvorim vrata od kotla samo gurnem u loziste i u taj levak sipam iz kante sta lozim-sitan ugalj , komadici od drveta, piljevina.. sve sto je nezgodno za lozenje.
U loziste 26 ice na taj nacin stane odjednom 1,5 kanta (od jupola 25 kg) takvog rastresitog ogreva. Stalo bi i vise ali smeta pomicna zastita od plamena koju cu skinuti pa da probam ima li ona zaista svoju svrhu ili je tu samo da smeta! Posto okominje (otpad od kukuruza) veoma brzo i "eksplozivno" gore temperatura u kotlu i akumulatoru se je brzo dizala, u pocetku sam kotlu pomagao sa 4 krakim ventilom da podigne temperaturu hladnog akumulatora koju sam nakon nekih sat vremena uspeo da podignem na 50-60 stepeni poceo sam polako da ga otvaram i sada je otvoren do kraja (polozaj 10) i tako ce i ostati do sledece zime!
Ukupno sam lozio oko 2 sata i za to vreme potrosio 15-20 kanti okominja i zagrejao sam akumulator od 1000 l na 90 stepeni. Sa tom akumulacijom sam grejao kucu od 140 kvadrata ceo dan! Nakon 24 sata temperatura u akumulatoru je pala sa 90 na 60 stepeni i tada sam opet nalozio-( na kraju sam ubacio jedan drveni panj tako da sam imao zari ) Za sat vremena sam opet podigao temperaturu u akumulatoru i sada sam miran sa ovom vanjskom temperaturom od 10 stepeni najmanje narednih 24 sata.

Uz pomoc naprave- levka- lozenje je lako i sa rastresitim gorivom, lozenje sa drvima ne bi trebalo biti tesko zbog ogromnih vrata i lozista jedino ukoliko u kotlu gori jaka vatra kada se otvore vrata loziona se malo zadimi ali to se je desavalo i sa starim kotlom sa kosim lozistem pri ovakvim vanjskim temperaturama. Kada u kotlu gorivo izgori i ostane samo zar sa malo plamena NEMA dimljenja kada se otvore vrata! Na vratima postoji mali otvor za kontrolu plamena. Dakle ako se netko plasi dima zbog velikih vrata neka ih ne otvara ako vatra jako gori i nece imati problema sa zadimljenjem prostorije gde lozi!

Na kraju sta reci?
Akumulator je prava stvar ali kosta sa svim pripadajucim ventilima i jos jednom pumpom vise nego kotao ali pruza zaista velik komfor pri grejanju! U 24 sata u toku jednog sata sam 3 puta nalozio i grejem celu kucu, sa drvima ili ugljem bi trebao samo jedno lozenje da se ponovo zagreje akumulator.
A kotao? rano je bilo sta reci o potrosnji ili ciscenju ali jako lepo gori! dimna cev nije jako ugrijana znaci toplina iz lozista ne bezi previse kroz dimnjak Znaci moglo bi se reci da sam zadovoljan!
E da! Ono sra... od pepeljare od pocinkovanog lima sam ojacao i zavario i napravio da zaista lici i sluzi za pepeljaru tako da i ovo nazovi ciscenje resetke do sada nije problem a nece ni biti!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Izbor Peci za centralno grejanje

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 207096 | Odgovora: 196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.