Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 214449 | Odgovora: 344 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 09:52 - pre 172 meseci
I mene je ovo zainteresovalo, pa sam malo guglao. Evo sta kazu, borov med ne postoji, postoji med koji nastaje tako sto pcele kradu nektar nekih vasi koje zive na boru. Tog meda ima najvise u Turskoj i Grckoj.

Citat:
Pine honey is honeydew collected from the complex of the scale insect Marchalina Hellenica feeding on pine trees (Pinus sp.). The scale has to imbibe so much liquid from the plant’s phloem that it is forced to excrete a good deal of sweet juice that can be collected by honey bees.


http://abeekeepersblog.blogspo...-on-pine-honey-production.html

http://tasteofcrete.gourmetfoo...roductDetail.php?product=12789

http://en.wikipedia.org/wiki/Pine_honey

http://en.wikipedia.org/wiki/Marchalina_hellenica

http://www.airborne.co.nz/hnydew.htm
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 11:46 - pre 172 meseci
Citat:
borov med ne postoji, postoji med koji nastaje tako sto pcele kradu nektar nekih vasi koje zive na boru.

O tome sam već pisao. Te vaši se zovu aphidae, a taj med se zove medljika, znači postoji. Medljika je isto med.
Evo šta o tome kaže naš Pravilnik o kvalitetu i drugim zahtevima za med, druge pčelinje proizvode, preparate na bazi meda i drugih pčelinjih proizvoda:
Citat:
Član 11.

Med, u smislu ovog pravilnika, jeste sladak, gust, kristalisan, viskozan proizvod koji medonosne pčele proizvode iz nektara cvetova medonosnih biljaka ili iz sekreta sa živih delova biljaka (četinara i lišćara) koji pčele sakupljaju, dodaju mu sopstvene specifične materije, transformišu i odlažu u ćelije saća da sazri....
Član 12.

Med se, prema poreklu medonosnih biljaka ili drugih medonosnih delova biljaka, stavlja u promet kao:

1) sortni (monoflorni) med (na primer: lipov, bagremov, suncokretov, žalfijin);

2) cvetni (poliflorni med);

3) medljikovac (šumski med).

Ostatak pravilnika ovde.
Dakle, borov med je medljikovac sa bora, za koga i Umeljić kaže da postoji, ali neće da ga tako zove (bar tako ovaj Siniša Marenović kaže, Umeljić trenutno nije tu).
Ponoviću po ko zna koji put - borov med je vrlo redak kod nas i oni koji ga prodaju su uglavnom prevaranti. Ja ga nikad nisam imao niti prodavao. To međutim ne znači da ga teoretski nije moguće dobiti. Dokaz definitivno nije to što on nije video pčelu na boru (zato sam mu poslao sliku). Tako isto ja mogu da dokažem da ne postoje virusi - nikad ih nisam video.
 
Odgovor na temu

zmajodvozdovca
BGD

Član broj: 251741
Poruke: 73
*.com
Via: [es] mailing liste



+22 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 12:53 - pre 172 meseci
Izvinjavam se, ako izlazim iz okvira teme.

Voleo bih da čujem kakva je situacija na tržištu kada je u pitanju matični
mleč? Da li ga ima i kakvog je kvaliteta? Da li postoji mogućnost
manipulacije tj. prodaje nečeg drugog sa nalepnicom matični mleč?

Mnogo hvala.
zmaj od vozdovca
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 14:42 - pre 172 meseci
Ja sam za svoje potrebe uzimao mleč iz košnice i mešao ga sa medom. Ukus mu je karakterističan, kiselkast, pa ne verujem da to može da se falsifikuje, mada ko zna. On, međutim, lako može da bude neispravan ako se ne čuva u tamnim, hermetički zatvorenim staklenim sudovima, na temperaturi od -6°C do -4°C, ako je poreklom iz zatvorenih matičnjaka ili iz trutovskog legla. Takođe, rok trajanja mu je godinu dana, a ako se liofizira ili stabilizuje - dve godine i tad ne mora da se čuva na nižoj temperaturi.
Suština je u tome da je mleč jako nestabilan. Da bi se u potpunosti iskoristio, najbolje je uzimati ga direktno iz košnice i stavljati pod jezik.
Mleč je inače veoma hranljiv. Sadrži mnoštvo različitih amino kiselina, kompleks vitamina B i malo vitamina C, razne minerale i ko zna šta sve još. Mleč je prava hrana za mozak, jer stimuliše rast neurona. Takođe, deluje antiupalno, snižava holesterol, a može i da zaustavi rast nekih tumora. Zahvaljujući mleču kojim se pčelinje matice isključivo hrane, njihov životni vek je i do 7-8 godina, dok obične pčele žive najviše nekoliko meseci.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 17:05 - pre 172 meseci
Citat iz pravilnika:



Član 14.

Sortni med (monoflorni med) jeste proizvod koji medonosne pčele proizvode od nektara cvetova medonosnih biljaka određene vrste.

Med sa nazivom određene vrste medonosne biljke mora imati ukus i miris svojstven toj biljci, s tim da dominira broj čestica polena određene vrste biljke, na primer bagrem, lipa, suncokret, lucerka, žalfija, pitomi kesten i vrijes.

......

Cvetni (poliflorni) med jeste proizvod koji medonosne pčele proizvode od nektara medonosnih cvetova različitih vrsta biljaka.


....

Medljikovac jeste proizvod koji medonosne pčele proizvode od medonosnih sastojaka sa živih delova biljaka (četinara i lišćara).

Medljikovac se od cvetnog meda razlikuje metodom električne provodljivosti, koja mora biti veća od 1,00 mS/cm (mili Simensa po centimetru).

Medljikovac se može staviti u promet kao sortni med ako ima ukus i miris svojstven označenoj biljnoj vrsti.

Molio bih sve koji prate ovu temu da sada obrate paznju na nekoliko citata.
Pogledajte oznacene delove citata.
Ovo se savrseno poklapa sa onim sto je rekao g. Veroljub Umeljic:
"med je iskljucivo proizvod koji pcele prave od nektara, pcela ako ode na bor, moze samo da ode na medljikovac."

Drugi deo citata : Medljikovac jeste proizvod koji medonosne pcela proizvode.... od cega, molicu lepo, da li od NEKTARA?????????

Pcela na bor ne moze otici da skuplja nektar, jer ne postoji. Ali postoji MEDLJIKOVAC, KOJI SE MOZE STAVITI U PROMET KAO SORTNI MED AKO IMA UKUS I MIRIS SVOJSTVEN OZNACENOJ BILJNOJ VRSTI.

Zasto je ovo vazno? Zato sto mnogi vole da mesaju i prave svasta, nazivajuci medljikovac borovim medom, pogotovo ako ga jos malo filuju sa sirupom kuvanim sa sisarkama.
Ne optuzujem nikoga, samo potvrdjujem ono sto je ovde vec receno: Mnogi prodaju "borov med" sumnjivog kvaliteta i porekla.

Citat:
stanisav: Ostatak pravilnika ovde.
Dakle, borov med je medljikovac sa bora, za koga i Umeljić kaže da postoji, ali neće da ga tako zove (bar tako ovaj Siniša Marenović kaže, Umeljić trenutno nije tu).
Ponoviću po ko zna koji put - borov med je vrlo redak kod nas i oni koji ga prodaju su uglavnom prevaranti. Ja ga nikad nisam imao niti prodavao. To međutim ne znači da ga teoretski nije moguće dobiti. Dokaz definitivno nije to što on nije video pčelu na boru (zato sam mu poslao sliku). Tako isto ja mogu da dokažem da ne postoje virusi - nikad ih nisam video. :)


Nije Sinisa, a sto se tice Umeljica, on je tu, medju nama. www.umeljic.com

Ovde imamo jednu strasnu zamenu teza. Kao da se medljikovac skuplja iskljucivo na boru pa je to , jelte borov med.
Medljikovac pcele skupljaju sirom svoje "zonekretanja" da tako kazem, sa svih biljaka na kome ga mogu naci, odnosno onih biljaka koje su napadnute biljnim vasima.
Mnogi su u zabludi da je ta "rosa" koja se pojavljuje na biljkama atmosferskog porekla.
Ne nije, i ovde je dobro linkovano i receno da je rec o biljnim vasima.
Ali, medljikovac se ne nalazi samo na boru.
Jedan hrast donosi mnogo vise medljikovca nego veca povrsina bora.

I na kraju glupa fotografija za koju ne znam je li napravljena ovde, negde drugde, bas na boru, ili nekoj slicnoj biljci. Vrh vrhova je cinjenica da se takve fotografije rade tako sto se zeljeni deo , u ovom slucaju sisarka namaze medom ili nekom drugom pcelama primamljivom smesom. Fotografija pod nazivom dr. Zivanovic. Koji je taj Zivanovic? Neko ko zeli da dokaze postojanje borovog meda? Kao sto moja poznanica zeli da dokaze da su ljudi od najranijih vremena znali da obradjuju gvozdje, dakle nije bilo onoga kameno doba, bronzano.... vec su ODUVEK ZNALI DA OBRADJUJU GVOZDJE?

Tesko, jos teze ce biti borovog meda.
Jos jednom, kupujte samo kod licno poznatih pcelara. Nista ono, cuven, poznat, morate da ga dobro poznajete!


edit: NE ZELIM DA BILO KO POMISLI DA MEDLJIKOVAC NIJE MED, JEDINO, MEDLJIKOVAC NIJE BOROV MED, CAK I AKO JE SKUPLJAN U BOROVOJ SUMI.
Jednostavno, to je medljikovac. Posebna sorta meda, uglavnom se skuplja sa vise vrsta biljaka, jer tesko da je jedna sorta biljaka obolela (biljne vasi)
a druge biljke nisu obolele...





[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 02.03.2010. u 18:16 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Marenović Slaviša dana 02.03.2010. u 18:21 GMT+1]
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 18:02 - pre 172 meseci
Znam da hranim trola i izvinjavam se, ali ne bi trebalo da ostane ovako, a moderatori ako hoće nek brišu obe poruke.
Ne znam, Slaviša, zašto si citirao pola pravilnika kad ništa od toga nema veze s temom. Dovoljno je što si napisao ovo:
Citat:
Medljikovac se može staviti u promet kao sortni med ako ima ukus i miris svojstven označenoj biljnoj vrsti.
što se nikako ne slaže s onim što ti kažeš da je Umeljić rekao:
Citat:
"med je iskljuciovo proizvod koji pcele prave od nektara, pcela ako ode na bor, moze samo da ode na medljikovac."
Stvarno ne verujem da je Umeljić rekao da med može da bude samo od nektara i da medljikovac nije med.
Pa onda:
Citat:
Ovde imamo jednu strasnu zamenu teza. Kao da se medljikovac skuplja iskljucivo na boru pa je to , jelte borov med.
Ko je i kad to rekao? Lepo sam objasnio ranije šta je medljikovac, mogao bi malo da se vratiš i pročitaš. Ono što ja tvrdim je - postoji medljikovac sa bora, a medljikovac jeste med.
A tek ovo:
Citat:
I na kraju glupa fotografija za koju ne znam je li napravljena ovde, negde drugde, bas na boru, ili nekoj slicnoj biljci. Vrh vrhova je cinjenica da se takve fotografije rade tako sto se zeljeni deo , u ovom slucaju sisarka namaze medom ili nekom drugom pcelama primamljivom smesom. Fotografija pod nazivom dr. Zivanovic. Koji je taj Zivanovic? Neko ko zeli da dokaze postojanje borovog meda?
Ti stvarno ne znaš ko je dr Rodoljub Živadinović? Pa nema šanse onda da si pčelar. Pa to znaju svi koji su pročitali temu od početka (poruke o tome kako med hrani jetru). Osim toga piše iznad slike koju sam postavio ko je on, a stavio sam njega pošto vidim da se pališ na autoritete. Treba li da ti objasnim šta je SPOS? Jesi li ti to predsednika SPOSa nazvao prevarantom i lažovom? Kao član SPOSa i registrovani polj. proizvođač, ja imam neke zamerke na njegov rad, ali toliko daleko nikad ne bih išao.
Citat:
NE ZELIM DA BILO KO POMISLI DA MEDLJIKOVAC NIJE MED, JEDINO, MEDLJIKOVAC NIJE BOROV MED, CAK I AKO JE SKUPLJAN U BOROVOJ SUMI.
Jednostavno, to je medljikovac. Posebna sorta meda, uglavnom se skuplja sa vise vrsta biljaka, jer tesko da je jedna sorta biljaka obolela (biljne vasi)
a druge biljke nisu obolele...
Pa malopre si napisao da medljikovac nije med.
Dakle, borov med je teško dobiti. Teoretski je moguće - pčelinjak u borovoj šumi, kasno leto, vrućine, vlažne noći, aphidae - sve to treba da se pogodi, a i onda bi ga bilo malo, definitivno ne toliko koliko se prodaje kod nas. To međutim nikako ne znači da borov med ne postoji i mrzi me da to više ponavljam, pa te ne bih više zadržavao.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 19:06 - pre 172 meseci
Malo me je ova prica razocarala. Do sada sam ziveo u ubedjenju da je med samo ono sto pcele "naprave" sakupljajuci nektar sa raznih cvetova. Eto, ispade da je i neka slinava sluz, produkt biljnih vasi, osnova za med. Tako su mogli i med dobijen od prerade secernog sirupa da proglase za med. Nema razlike.
Podseti me ta prica na viski, i kako su Skoti proglasili za viski i onu vodicu od kukuruza i ostalih zitarica, samo da zarade vise love.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 20:51 - pre 172 meseci



Jos jedna zamena teza.
Ovde se neko optuzuje za trolovanje, a optuzitelj troluje....

Dakle da vidimo po stavkama.

Ne znas zasto sam citirao onaj deo pravilnika? Pa pogledaj cinjenicu da se MED MOZE STAVITI KAO SORTNI MED u promet.....
Dakle, kao bagremov (neverovatno, ali uzimam za primer) lipov, heljdin, itd...

Dalje,
mozes verovati sta god zelis, Umeljic je to rekao u kratkom razgovoru. Bio je izricit: NEMA BOROVOG MEDA, PCELA AKO ODE NA BOR, MOZE SAMO DA ODE NA MEDLJIKOVAC, MED JE ONO STO PCELA NACINI OD NEKTARA.

To se sasvim poklapa sa onim sto pise u pravilniku.

Citat:
Ko je i kad to rekao? Lepo sam objasnio ranije šta je medljikovac, mogao bi malo da se vratiš i pročitaš. Ono što ja tvrdim je - postoji medljikovac sa bora, a medljikovac jeste med.
A tek ovo:


Medljikovac jeste med, ali reci da je to borov med, to je ipak preterano. Pogotovo ako imas na umu da ne postoje ciste borove pase, jer je borova suma cesto protkana medonosnim travama koje daju vise meda nego bor medljikovca.


Posto nema drugih diskutanata koji brane postojanje nepostojeceg borovog meda, mogu samo da sve koji prate temu (procitao sam je od pocetka, vise puta, i briga me za predsednika sposa) uputim na guglanje i ako zele da se jave nekom autoritetu, neka izvole traziti. Obratite se nekolicini njih, evo vam sa jedne strane Veroljuba Umeljica www.umeljic.com , a vidim predsednik SPOS-a moze biti drugi autoritet.
Potrazite jos nekoga pa onda vidite da li postoji ili ne borov med.

Ono sto je mene asociralo na prevaru tipa sisarke u sirupu je to sto sam upitom u gugl dobio gomilu bugarskih sajtova. Izgleda da su bugari zadrzali primat u pirateriji? Pardon, falsifikovanju meda?
Da li ti bugari prodaju zaista pravi borov med ili prodaju secernu vodicu, to cete sami morati da se uverite. Kupite koju teglu, pa dajte na analizu.
Moze? Javite se sa rezultatima ovde.

A ja dajem stanisavu svoj med iz borove sume pa nek nadje u njemu borov med (koji ne postoji).

Stanisave, ako hoces nostiti na analizu, nemam nista protiv.




PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 21:17 - pre 172 meseci
Citat:
Posto nema drugih diskutanata koji brane postojanje nepostojeceg borovog meda


Zar je bitno, uopste?
Jedino se vas dvojica interesujete za to.

Ostali imaju prilicno bednu sansu da dodju u situaciju da kupe borov med koji postoji ili ne.
A ovo sto smo culi je dosta da skontamo da jedni misle jedno, a drugi drugo i da nema sanse, kao i za sve ostalo, da znamo je l' pravi ili ne.

Dok ne prorade sistemi utvrdjivanja kvaliteta, bar u Srbiji.
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 21:36 - pre 172 meseci
Citat:
vilil1: Malo me je ova prica razocarala. Do sada sam ziveo u ubedjenju da je med samo ono sto pcele "naprave" sakupljajuci nektar sa raznih cvetova. Eto, ispade da je i neka slinava sluz, produkt biljnih vasi, osnova za med. Tako su mogli i med dobijen od prerade secernog sirupa da proglase za med. Nema razlike.
Podseti me ta prica na viski, i kako su Skoti proglasili za viski i onu vodicu od kukuruza i ostalih zitarica, samo da zarade vise love.

Verovao ti ili ne, to što je tebi gadno je zapravo najskuplji i najcenjeniji med na tržištu. Niko tu ništa nije proglasio. Šumski med se skuplja od kako ljudi pčelare i po kvalitetu ne zaostaje za drugim medovima, naprotiv. Isak666 je pisao ovde koliko je u Nemačkoj taj med skuplji od "običnog".
Da objasnim ulogu vaši (aphidae). Pčele ne mogu da dođu do sokova biljaka. One nemaju snagu ni građu da probiju koru. Biljne vaši to rade, a pčele samo koriste to što je kora probušena i sok curi. Dakle, taj sok nije produkt biljnih vaši, one služe samo da povrede koru, a sok je iz biljke. Pčele će sakupljati sok i kad se kora mehanički na neki drugi način povredi.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 22:18 - pre 172 meseci
Stanisave, ti mene nisi razumeo. Ja nisam pominjao cenu ni popularnost tog sumskog "meda", nego sam konstatovao da, kako je i to med, tako moze biti i med od secernog sirupa. I jedno i drugo je produkt pcela.

Ali ni jedno ni drugo nisu nastali preradom cvetnog nektara.

Kao sto je ranije pisano, mozemo prokuvati sisarke u seceru, pcele ce to takodje obraditi, i sta onda...dobili smo borov med!?
Moze se proglasiti i nazvati medom bilo sta, ali moje misljenje je da je med, onaj pravi, samo od cvetnog nektara.
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 22:34 - pre 172 meseci
Citat:
Moze se proglasiti i nazvati medom bilo sta, ali moje misljenje je da je med, onaj pravi, samo od cvetnog nektara.

Možeš ti slobodno da imaš mišljenje, ali se ipak medom ne može proglasiti bilo šta, već je to kod nas definisano ovim pravilnikom, a on kaže:
Citat:
Član 11.

Med, u smislu ovog pravilnika, jeste sladak, gust, kristalisan, viskozan proizvod koji medonosne pčele proizvode iz nektara cvetova medonosnih biljaka ili iz sekreta sa živih delova biljaka (četinara i lišćara) koji pčele sakupljaju, dodaju mu sopstvene specifične materije, transformišu i odlažu u ćelije saća da sazri.

Med sadrži različite vrste šećera, a prvenstveno glukozu i fruktozu. Osim fruktoze i glukoze, on sadrži proteine, aminokiseline, enzime, organske kiseline, mineralne materije, polen i druge materije, a može sadržavati saharozu, maltozu i druge polisaharide (uključujući i dekstrine).

Boja meda može varirati od vrlo svetlih do tamnih nijansi.

Med može biti tečne ili kašaste konzistencije, delimično ili potpuno kristalisan.



Član 12.

Med se, prema poreklu medonosnih biljaka ili drugih medonosnih delova biljaka, stavlja u promet kao:

1) sortni (monoflorni) med (na primer: lipov, bagremov, suncokretov, žalfijin);

2) cvetni (poliflorni med);

3) medljikovac (šumski med).

A ima i
Citat:

Član 18.

Med koji se stavlja u promet mora da ispunjava sledeće zahteve:

1) da sadrži najmanje 65% redukujućih šećera, osim za medljikovac, koji mora da sadrži najmanje 60% redukujućih šećera;

2) da ne sadrži više od 5% saharoze, izuzev bagremovog, vrijeskovog i medljikovca koji mogu imati i do 10%;

3) da ne sadrži više od 20% vode, osim meda od vresa i meda od deteline koji ne mogu da sadrže više od 23% vode;

4) da ne sadrži više od 0,5% mineralnih materija, osim mešanog cvetnog meda koji može da sadrži najviše 1% mineralnih materija i medljikovca koji može da sadrži najviše 1,2% mineralnih materija;

5) da ukuipna kiselost ne bude veća od 40 m mol mravlje kiseline na 1000g;

6) da ne sadrži više od 0,1% materija nerastvorljivih u vodi, osim muljanog i topljenog meda, koji mogu da sadrže tih materija do 0,5%;

7) da aktivnost očitane dijastaze posle mešanja nije niža od 8. Ako je niža od 8, onda sadržaj hidroksimetilfurfurola (HMF) ne sme biti veći od 15 mg/kg, a da kod meda sa nižim prirodnim sadržajem enzima (npr. citrus med) aktivnost očitane dijastaze nije niža od 3, a sadržaj HMF ne sme biti veći od 15 mg/kg;

8) da sadržaj hidroksimetilfurfurola (HMF) nije veći od 40mg/kg;

9) da prilikom topljenja iskristalisani med nije zagrevan na temperaturi višoj od 50°C;

10) da je sazreo u košnici;

11) da ima ukus i miris (aromu) svojstvenu medu;

12) da nije započeo proces vrenja, da nije u stanju vrenja ili da je prevreo;

13) da nema strani ukus i miris (aromu);

14) da mu nije dodavan šećer (saharoza) ili drugi proizvodi koji su po konzistenciji i sastavu slični medu;

15) da nije dobijen hranjenjem pčela šećerom ili proizvodima šećera niti je pomešan sa medom dobijenim na taj način;


16) da ne potiče iz saća u kome je leglo;

17) da nije zagađen stranim organskim i mineralnim materijama, insektima ili njihovim delovima, leglom, izmetom, plesnima i dr.;

18) da nije bojen bilo kakvim bojama;

19) da nisu dodavana sredstva za konzervisanje i aromatizovanje;

20) da kiselost nije veštački smanjena.


Dakle, razumem ako ne voliš šumski med, ali da ne počinjemo sad i sa njim kao sa borovim. To je prirodan i kvalitetan med.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 23:12 - pre 172 meseci
Citat:
stanisav: Možeš ti slobodno da imaš mišljenje, ali se ipak medom ne može proglasiti bilo šta, već je to kod nas definisano ovim pravilnikom...


Pa to ti kazem...Bas na takve stvari sam mislio kada sam napisao -
Citat:
Tako su mogli i med dobijen od prerade secernog sirupa da proglase za med. Nema razlike.


Neko je nekada nesto proglasio i to je sada tako. Napisu se razni pravilnici...

Tamo gde nema dovoljno cvetnog nektara, recimo Svedska, tamo je med taj sumski i od vresa. Taj sumski njihov je neka mesavina. I naravno, kako oni kazu, od vresa je med najkvalitetniji.

Naravno da je u Nemackoj najpoznatiji i kako oni tvrde najkvalitetniji, sumski. I to iz Crnih Suma jel'te!?

Pa kad nema drugoga!

Nemam ja nista protiv toga, kao sto rekoh, ima i viskija i "viskija", tako je znaci i sa medom.

Pa dobro, slazem se.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 23:21 - pre 172 meseci


Vili, mogu samo da potpisem ovaj Stanislavljev post i da dodam nesto jako bitno:


Dodan secer pcelama nikako nije od prirode dat. Medljikovac, koji nije od nektara, ipak je OD PRIRODE DAT. Dakle, rec je o necemu 100 % prirodnom.
A to sto nije od nektara nekoga cveta (recimo bagrema) je sasvim drugo. Boze moj, medljikovac, pa sta? To je priroda dala, i svi koji znaju da cene med
cenice ga znajuci njegovu pravu vrednost.

Eh da.........

Za Stanisava:

Ja bih da zavrsimo ovu pricu oko borovog meda, tim pre sto bez obzira na to da li je medljikovac sa bora donesen, ili sa hrasta mozda, uvek je jedan faktor tu nepromenljiv:
Biljne vasi koje su zasluzne za pojavu medljikovca.
Moze biti i na borju, i na brestu, i na hrastu, ali biljne vasi su zasluzne za njegovu pojavu, ne bor, brest, hrast... nadam se da me razumes sta zelim reci.
I gde god da nadjes medljikovac, ne mozes reci da je medio bor recimo, ili ma koja druga biljka jer je rec o vrlo izmesanom medu, gde ima bora uglavnom ima i crnosice, majcine dusice, ive trave, itd...

P.S.

Mozemo prosiriti temu na medonosno bilje, gospodin Umeljic je imao zanimljivo predavanje o medonosnom bilju gde je navodio neke zanimljive podatke, tipa MADJARSKI BAGREM.
Imate li vi ostali pcelari iskustva sa time? Jeste li pokusali da posadite koje stablo u blizini vasih kosnica?
PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 23:35 - pre 172 meseci
Citat:
vilil1: Neko je nekada nesto proglasio i to je sada tako. Napisu se razni pravilnici...

Tamo gde nema dovoljno cvetnog nektara, recimo Svedska, tamo je med taj sumski i od vresa. Taj sumski njihov je neka mesavina. I naravno, kako oni kazu, od vresa je med najkvalitetniji.

Naravno da je u Nemackoj najpoznatiji i kako oni tvrde najkvalitetniji, sumski. I to iz Crnih Suma jel'te!?

Pa kad nema drugoga! :D

Nemam ja nista protiv toga, kao sto rekoh, ima i viskija i "viskija", tako je znaci i sa medom.

Pa dobro, slazem se.

Imaju Nemci i cvetni med, sećaš se da ga je Isak666 kupovao, pa ipak više vole šumski. Sve je to stvar ukusa. Ja recimo obožavam medljikovac, a znam ljude koji ne mogu da ga smisle.
Što se pravilnika tiče, oni nisu uzrok, nego posledica. Šumski med je postojao, skupljao se i jeo mnogo pre nego što su napisani pravilnici.
Uglavnom, neko voli, neko ne, a ja svakome savetujem da proba.
 
Odgovor na temu

stanisav
Niš

Član broj: 31366
Poruke: 31
93.184.82.*



+1 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom02.03.2010. u 23:48 - pre 172 meseci
Citat:
Biljne vasi koje su zasluzne za pojavu medljikovca.
Moze biti i na borju, i na brestu, i na hrastu, ali biljne vasi su zasluzne za njegovu pojavu, ne bor, brest, hrast... nadam se da me razumes sta zelim reci.
Jesu, naravno. Ja sam samo hteo da pojasnim da medljikovac nije proizvod vaši, kako je vilil1 napisao, mislim da se i neka sluz pominjala.
Citat:
Mozemo prosiriti temu na medonosno bilje, gospodin Umeljic je imao zanimljivo predavanje o medonosnom bilju gde je navodio neke zanimljive podatke, tipa MADJARSKI BAGREM.
Imate li vi ostali pcelari iskustva sa time? Jeste li pokusali da posadite koje stablo u blizini vasih kosnica?

Ja sam sadio mađarski bagrem i evodiju pre neku godinu i samo sam bacio pare na sadnice. Moj pčelinjak je u planinskom predelu, na malo većoj nadmorskoj visini, gde slana pada rano u jesen i gde zima dugo traje. Ukratko - primilo se, krenulo, pa sve izmrzlo. Istovremeno je moj brat posadio jednu evodiju u svom dvoristu u gradu i sad je to veliko drvo puno pčela kad cveta.
Sadio sam i faceliju, ali se ni tu nisam ovajdio. Međutim, za to sam sam kriv jer nisam odradio sve agrotehničke mere.
Ako vam je pčelinjak u ravničarskom predelu, mađarski bagrem i evodiju apsolutno preporučujem, a ako je u planini kao moj - ne bacajte pare.
 
Odgovor na temu

Marenović Slaviša

Član broj: 85917
Poruke: 1298



+264 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom03.03.2010. u 01:49 - pre 172 meseci


Upravo sam zbog lokacije i pitao za bagrem, nadajuci se da ce mi necije iskustvo pomoci da se odlucim.
I pomoglo je. Necu bacati pare jer je pcelinjak na iznad 600-700 m koliko li vec bese. A moram priznati da sam bas bio
zainteresovan za taj madjarski bagrem.

No, svejedno, ostaje da se vidi za jos neko bilje koje je pominjao, a ja sam za neke biljke prvi put cuo.

PERKO na primer. I KIPROVINA takodje.

Svaki info je dobrodosao.

Govorio je o faceliji, brsljanu i jos dosta mednosnnog bilja ali sam amo ovih par zabelezio kao interesantne, nove.
Barem meni nove. Moze biti da su mi poznate pod nekim drugim imenom. Tek treba da se raspitam. Hvala na info.


PČELAR.

OTKUPLJUJEM STARI NOVAC, STRIPOVE, ITD
_______________________________________________________________________
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom03.03.2010. u 07:19 - pre 172 meseci
Citat:
vilil1

Naravno da je u Nemackoj najpoznatiji i kako oni tvrde najkvalitetniji, sumski. I to iz Crnih Suma jel'te!?

Pa kad nema drugoga! :D



Nadam se da ovo nije ozbiljno ;)

Nego, evo nesto vise o tom sumskom medu, medju kojim se spominje i taj borov sa slikama tih vasi.
Spominju se jos Norveska i ne znam ko jos, kao proizvodjaci.

Ne da mi se da prevodim, rano je, pa probajte sa googlom ;)

http://www.bee-info.de/honig/waldhonig.html
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom03.03.2010. u 10:27 - pre 172 meseci
Citat:
Isak666: Nadam se da ovo nije ozbiljno ;)

Zato je i smajli tamo!

A taj borov "med", za koji Slavisa kaze da ne postoji, je nekada davno kupovala moja majka u Grcko-Kiparskom centru na NBG. Secam se samo da je bio taman i dosta skup.

Inace, koliko sam video i u EU je zasticen kao Grcki proizvod.

A i u Turskoj se prodaje dosta. Svi oni koji idu preko Cannakalea prema Ayvaliku, su pored pute mogli da vide, kao kod nas, maltene pijace na otvorenom koje rade non stop, i gde se prodaje skoro samo med. Obzirom da je to kraj gde ima najvise tog Turskog bora...

Mada, posle ovih saznanja, te medljike sigurno nece osetiti moju kasiku. :)
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom03.03.2010. u 10:43 - pre 172 meseci
Citat:
vilil1

Mada, posle ovih saznanja, te medljike sigurno nece osetiti moju kasiku. :)


Sto?

Ja kontam da je razlika naspram nektarskog meda kao i razlika izmedju kozijeg i kravljeg mleka - mleko je mleko, samo drugi izvor i oba su prirodna.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Poljoprivreda :: 100% prirodan med ili nadopunjen šećernim sirupom

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 214449 | Odgovora: 344 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.