Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335897 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 20:42 - pre 91 meseci
@Darko

Za vizu su te odbile:
- Holandija u kojoj tipa 50% ljudi nije religiozno (ali je protestanskog - da kazem porekla, samo je 1/4 katolika) - poznati po tome sto su 80 godina ratovali sa Spanijom i Vatikanom - polupali sve crkve itd.
- Grcka - koja je ± 99% pravoslavna.

Mislim da ste vi iskoristili talas takozvane verske tolerancije. Odnosno ako bi vas odbili to bi bilo ugnjetavanje vasih religijskih prava, potencialno bi morali da objasnjavaju jednoj velikoj instituciji poput Katolicke crkve po kom osnovu su osporili tvoj dolazak. Ali slicno bi se desilo da te je pozvao Siemens ili VW na poslovni sastanak u Nemackoj, ili ING na interviju za posao u NL, ili BNP ili Total u Francuskoj itd. Doneo bi pozivno pismo i pasos, i sutra bi te zvali da dodjes po vizu odobrenu na period od godinu dana, za stastanak koji traje 2h...

 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 21:25 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:

Slovenija je prvo mala drzava, a drugo ima pristup slobodnom trzistu ljudi i kapitala, sto znaci da kada se poveca stopa nezaposlenosti, vec sutra ujutro nekoliko autobusa nezaposlenih krenu za Nemacku u jednom pravcu i prepolove nezaposlenost. Srbija to ne moze i pitanje za koliko decenija ce moci, ako uopste ikad, jer se o novim evrointegracijama govori kao o piletu kojem je sekirom odfikarena glava - ono mlatara krilima i moze i da skace okolo, ali mu dugorocno zivota nema.

Dakle, apsolvente, ja pristajem da se uporedimo sa drzavom po tvom izboru, ali da ta drzava po nekoliko kriterijuma bude slicna Srbiji:
1. da ima 5-10 miliona stanovnika
2. da nije u EU,
3. da je nacija slovenskog porekla,
4. da je pretezna veroispovest pravoslavna

Eto, slobodno izaberi koju god ti hoces, da ispunjava ova 4 kriterijuma slicnosti sa Srbijom, ne mora da bude Belorusija, prema kojoj pojedinci iz nekog razloga osecaju napad alergije.

Darko, zasto tu stati, mislim kriterijumi su ti bas onako labavi, ima stvarno previse takvih drzava, bolje da malo suzimo izbor.

5. Da imaju svoju Cecu
6. Da imaju reality slican farmi i da ga vole
7. Da su dobili nezavisnost od Turaka
8. Da misle da je uvek neko drugi kriv
9. Da imaju bar jednog pametnjakovica poput Darka Nedeljkovica
10. Da misle da su crnogorci srbi.

E, ko mi nadje takvu drzavu, pa onda da pricamo.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 21:32 - pre 91 meseci
Citat:
dusanboss:
Pa kad propagiraš Velokorusiju. Nisu ni oni ludi da te puste na NATO teritoriju :). Kad bi SSI, gosin Konjislav ili ja tražili vizu, dobili bi je bez problema.

Ovo sa Vatikanom pomisliše ljudi da se menjaš i okrećeš ledja majci Rusiji, al si ih zezno jbg.

A, ne, ja sam sa vizama imao problem u periodu 2002-2009 godine, kada sam po opredeljenju bio totalni evrofanatik. Rusiju sam prvi put posetio 2013. godine i tada su stvari pomalo pocele da se menjaju. A i ako si pazljivo pratio, ja sam relativno neutralan - napisao sam na ovoj temi da je za Srbiju verovatno najrazumnija opcija da se svrsta uz EU (sto ne vazi za Belorusiju, njoj je dobro pored Rusije). Cinjenica je da Rusija veoma dobro vodi racuna o prijateljskim zemljama oko sebe, ali pitanje je da li ima snage i interesa da isto to radi i prema udaljenim. Napisao sam za Moldaviju da se zeznula nevidjeno sto je pre 25 godina krenula putem evrointegracija, mogla je danas biti kao Belorusija, ovako je najsiromasnija drzava u Evropi. I objasnio sam da tema "Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju" ne znaci da takvu drzavu zasigurno i mozemo imati, ali je cinjenica da bismo svakako voleli ako je moguce da Srbija toliko napreduje (duplira izvoz, zaposli nezaposlene, da se okreci, uredi i izgradi i slicno).

Ja nikada nisam propagirao "Velikorusiju", sta god to znacilo, ali sam davno konstatovao da je treci svetski rat zapoceo rusenjem berlisnkog zida i da od tada zapadni blok neprekidno malo po malo osvaja teritorije istocnog. Super je sto treci svetski rat ne izgleda onako kako su izgledali prvi i drugi i sto obe strane gledaju da drze broj poginulih u razumnim granicama. Bilo bi fer da se granice vrate na vreme pre rata, a ako ne moze, onda da se barem zaustavi dalje napredovanje okupatora, a nikako da se od okupatora oduzimaju i teritorije koje je pre pocetka rata imao. Ono sto bi bilo jos bolje je da konacno dodje do pomirenja izmedju EU i Rusije, jer iz rata koji se vodi korist izvlaci jedino USA - Evropi se uvaljuju migranti, kriminal i terorizam, a Rusiji ekonomski problemi.

Razumem ja da politicari tretiraju narod kao stoku, ali ne razumem kako nekog mozes 50-70 godina da za'ebavas na istu foru, a zapadni mediji upravo toliko dugo to rade zapadnom stanovnistvu pricama tipa "Red alert". Alo, majku mu, pa imajte malo postovanja prema inteligenciji naroda, smislite nesto novo posle toliko decenija!

Citat:
Cisto da se zna, ta ogromna firma koja se bavi elektronikom je tvoja firma ili ta koju si hteo da posetis? Cisto da ne bude zabune. A mene licno zanima sta je lose u molerskoj radnji da je uzimas kao negativan primer, sa losim predznakom...?

Ta ogromna je inostrana, ona je slala pozivna pisma i garancije. A prema molerskoj radnji nista lose, nego znam neke ljude koji osnivaju tako te molerske radnje po italiji i nemackoj pa onda vode ljude odavde turisticki da tamo rade na crno. I u to vreme su takve radnjice slale pozivna pisma, pa kad vide da su svi koje su pozvali tamo ostali na crno, onda posle pozivna pisma tih radnji tretiraju kao toalet papir...

Citat:
iako me niko nije pitao moram da kazem, ja sam bio vatreni zagovornik ulaska u EU a sada sam misljenja da ne bi trebalo

Pa eto, mozda je to pravac kojim i ja a i visok procenat ljudi evoluiramo. Ako poredimo Srbiju sa Moldavijom, kod nas je stanje pokusaja "i EU i Rusija" a u Moldaviji samo EU i rezultat je prilicno povoljniji u nasu korist. To demantuje Dimkovicev stav da ako "surujes" i sa EU i sa Rusijom prodjes losije nego ako se opredelis za jednu stranu. Srbija odrzava neki minimum dobrih odnosa sa Rusijom i ja sam sklon misljenju da to ima vise pozitivan nego negativan uticaj na stav EU prema Srbiji. Kad bi se i to malo prijateljskih odnosa prekinulo, imam utisak da bi Srbija bila bacena u zapecak i zaboravljena, isto kao Moldavija.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 21:48 - pre 91 meseci
Citat:
DaliborP:
Da misle da su crnogorci srbi.

E, cekaj malo, ovde stvari moraju da se pravilno definisu. Crnogorci su srbi iz vrlo jednostavnog razloga - srbi su crnogorci, pa ako je A=B, onda je takodje B=A.

Ja kad sam istrazivao poreklo svoje porodice, nasao sam sve svoje korene u crnoj gori, odakle su se svi doselili ovamo ne mogu sad da se setim u kom tacno veku, ali ima i knjiga oo tome, tacno znam za neke pretke kako su se zvali, gde su ziveli i kad su tacno migrirali. Slicno su mi potvrdili i mnogi prijatelji koji su istrazivali poreklo svojih predaka. Kada su Turci dosli na prostor danasnje Srbije, oni su rasterali ili pobili vecinu Srba. Neki su pobegli na prostore danasnje Hrvatske, a neki na prostore danasnje Bosne. Bilo kako bilo, u Srbiji jedno duze vreme nikakvih Srba gotovo da nije ni bilo. Kazu da su bosanski muslimani najcistiji etnicki srbi, jer su se najmanje mesali sa drugima. E, par vekova kasnije, krece talas migracije pravoslavnog stanovnistva iz vecinom crne gore, a manjim delom bugarske i rumunije cijom kombinacijom nastajemo mi koji sebe nazivamo Srbima, a ustvari smo 90% cisti etnicki crnogorci. E, sad jedino ostaje da se utvrdi jesu li Crnogorci u to vreme zvali sebe Srbima pa posle promenili, ili smo mi danasnji Srbi u to vreme sebe zvali Crnogorcima pa to posle promenili. Ali to je sve ogroman offtopic na ovoj temi. Sto se mene tice ja sam objasnio zasto po mom misljenju nema slicnije drzave Srbiji od Belorusije, a ako neko drugi misli drugacije to nije nikakav problem.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 21:55 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Sto se mene tice ja sam objasnio zasto po mom misljenju nema slicnije drzave Srbiji od Belorusije, a ako neko drugi misli drugacije to nije nikakav problem.

Ja ne vidim apsolutno nikakvu vezu slicnost izmedju Belorusije i Srbije, osim sto su obe u Evropi. Pozicija, istorija, mentalitet, kultura, sve se razlikuje. Otprilke slicnost je ista koliko i ona izmedju Rusa i Srba - vrlo mala ili nikakva.
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:01 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
DaliborP:
Da misle da su crnogorci srbi.

E, cekaj malo, ovde stvari moraju da se pravilno definisu. Crnogorci su srbi iz vrlo jednostavnog razloga - srbi su crnogorci, pa ako je A=B, onda je takodje B=A. :D

Ja kad sam istrazivao poreklo svoje porodice, nasao sam sve svoje korene u crnoj gori, odakle su se svi doselili ovamo ne mogu sad da se setim u kom tacno veku, ali ima i knjiga oo tome, tacno znam za neke pretke kako su se zvali, gde su ziveli i kad su tacno migrirali. Slicno su mi potvrdili i mnogi prijatelji koji su istrazivali poreklo svojih predaka. Kada su Turci dosli na prostor danasnje Srbije, oni su rasterali ili pobili vecinu Srba. Neki su pobegli na prostore danasnje Hrvatske, a neki na prostore danasnje Bosne. Bilo kako bilo, u Srbiji jedno duze vreme nikakvih Srba gotovo da nije ni bilo. Kazu da su bosanski muslimani najcistiji etnicki srbi, jer su se najmanje mesali sa drugima. E, par vekova kasnije, krece talas migracije pravoslavnog stanovnistva iz vecinom crne gore, a manjim delom bugarske i rumunije cijom kombinacijom nastajemo mi koji sebe nazivamo Srbima, a ustvari smo 90% cisti etnicki crnogorci. E, sad jedino ostaje da se utvrdi jesu li Crnogorci u to vreme zvali sebe Srbima pa posle promenili, ili smo mi danasnji Srbi u to vreme sebe zvali Crnogorcima pa to posle promenili. Ali to je sve ogroman offtopic na ovoj temi. Sto se mene tice ja sam objasnio zasto po mom misljenju nema slicnije drzave Srbiji od Belorusije, a ako neko drugi misli drugacije to nije nikakav problem.

Darko, bili su mi interesantni tvoji opisi utisaka sa putovanja a ovo, iz citiranog posta....sačuvaj Bože.
Predlažem ti da se ne baviš istorijom, bolje i za tebe i za istoriju.
Citat:
DaliborP: Ja ne vidim apsolutno nikakvu vezu slicnost izmedju Belorusije i Srbije, osim sto su obe u Evropi. Pozicija, istorija, mentalitet, kultura, sve se razlikuje. Otprilke slicnost je ista koliko i ona izmedju Rusa i Srba - vrlo mala ili nikakva.

Čime možeš argumentovati tvoju tvrdnju?
Koliko sam mogao zaključiti, nikada nisi bio ni u Belorusiji ni u Rusiji što znači da ne poznaješ njihov mentalitet?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:19 - pre 91 meseci
Citat:
DaliborP: ...mentalitet, kultura, sve se razlikuje....


Hm... ne bas preterano, bar koliko sam mogao da shvatim iz prica sa mojim drugarom in Belorusije.


Citat:
DaliborP: Otprilke slicnost je ista koliko i ona izmedju Rusa i Srba - vrlo mala ili nikakva.


I to mislim da gresis, bar na osnovu ovih par Rusa i Ukrajnica sa kojima popijem pivo po nekad.

U svakom slucaju kulturoloski i po mentalitetu su nam sigurno blizi nego Holandjani.


Ali to nema nikakve veze sa onim gde mi kao narod zelimo da budemo, kulturoloski su nam jako bliski i Makedonci - ali ne zelimo da zivimo u drzavi poput Makedonije. Mi mozemo da zadrzimo nasu kulturu, veru, mentalitet, ali da ujedno budemo i prosperitetna drzava, ne treba nam drugi dokaz - do nas samih, jer smo zaista u pojedinim periodima istorije bili prosperitetniji nego sto smo danas...


Uvlacenje religije, nacije, velicine drzave, clanstva u EU ima smisla, taman koliko i uvodjenje geografije, klime, istorije, prirodnih resursa, ljudskih resurasa itd - odnosno vodi u dubiozu koju je pomenuo Ivan. A kad udjes u dubiozu shvatis da svaka zemlja treba da trazi svoj put koji najbolje odgovara parametrima te zemlje. Npr. ne mozes da pravis gasovod juzni tok - preko Belorusije, prema tome to sto je juzni tok neki pozitivni korak za Srbiju, za Belorusiju ne moze biti pozitivni primer, jer se geografski ne nalaze na ruti gasovoda...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:28 - pre 91 meseci
Citat:
perkom:
Darko, bili su mi interesantni tvoji opisi utisaka sa putovanja a ovo, iz citiranog posta....sačuvaj Bože.

Cekaj jos malo da smorim trolove, pa da se vratimo na temu
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:28 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone: ....iz prica sa mojim drugarom in Belorusije.
I to mislim da gresis, bar na osnovu ovih par Rusa i Ukrajnica sa kojima popijem pivo po nekad....

Kada bi kojim slučajem bila tema o kanibalizmu u Papui Novoj Gvineji, ubeđen sam da bi se ti u komentarima pozvao na tvog druga iz plemena.....?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:34 - pre 91 meseci
Citat:
Npr. ne mozes da pravis gasovod juzni tok - preko Belorusije, prema tome to sto je juzni tok neki pozitivni korak za Srbiju, za Belorusiju ne moze biti pozitivni primer, jer se geografski ne nalaze na ruti gasovoda...

Cekaj malo, cini mi se da sam jutros procitao u novinama da se novi gasovod planira preko Belorusije pa preko Poljske za Nemacku, nego Poljaci se protive po sistemu da komsiji crkne krava - oni se raduju i ako nemci nemaju gasa i ako rusi nemaju kome da prodaju gas
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:38 - pre 91 meseci
Citat:
perkom:
Kada bi kojim slučajem bila tema o kanibalizmu u Papui Novoj Gvineji, ubeđen sam da bi se ti u komentarima pozvao na tvog druga iz plemena.....?

Ne on, ja sam taj koji ima druga kanibala, sto sam svojevremeno i dokumentovao na nekoj temi, zna dusanboss
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:50 - pre 91 meseci
Citat:
perkom:
Citat:
bananaphone: ....iz prica sa mojim drugarom in Belorusije.
I to mislim da gresis, bar na osnovu ovih par Rusa i Ukrajnica sa kojima popijem pivo po nekad....

Kada bi kojim slučajem bila tema o kanibalizmu u Papui Novoj Gvineji, ubeđen sam da bi se ti u komentarima pozvao na tvog druga iz plemena.....?


Gde je problem? Na sta da se pozovem, na osnovu cega smem da pricam o nekoj temi? Javio sam se na temu bas zato sto imam nekog koga dobro poznajem, upravo iz Belorusije i to je veci problem, nego kad svoje misljenje iznesu ljudi koji su pre 5min kucali u google da vide gde se nalazi ta zemlja. Zar je to tolika ekskluziva - druziti se licno sa jednim Belorusom. Kao da sam rekao da se druzim sa polarnim medvedom u p.m. pa sad nitko ne moze da poveruje.

Kad zivis u inostranstvu, pogotovo u tako internacialnom okruzenju poput Amsterdama, pa normalno je da upoznajes ljude drugih nacija, u mom timu je izmedju ostalog jedan Rus i jedan Ukrainac (pored 6 drugih nacija).

Jesam li se javljao na neku drugu temu i izvlacio prijatelje iz Papue Nove Gvineje ili pricao slicne gluposti. Na osnovu cega me osudjujes?
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:55 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone:  Na osnovu cega me osudjujes?

Nisam te osudio nego prokomentarisao tvoje "argumente".

Reče mi jedan čoek
na jednom mestu,
kod jednog čoeka,
jednu stvar,
ne mogu ti reći đe,
odma' bi se setio koji je.......
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 22:57 - pre 91 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
DaliborP:
Da misle da su crnogorci srbi.

E, cekaj malo, ovde stvari moraju da se pravilno definisu. Crnogorci su srbi iz vrlo jednostavnog razloga - srbi su crnogorci, pa ako je A=B, onda je takodje B=A. :D

Ja kad sam istrazivao poreklo svoje porodice, nasao sam sve svoje korene u crnoj gori, odakle su se svi doselili ovamo ne mogu sad da se setim u kom tacno veku, ali ima i knjiga oo tome, tacno znam za neke pretke kako su se zvali, gde su ziveli i kad su tacno migrirali. Slicno su mi potvrdili i mnogi prijatelji koji su istrazivali poreklo svojih predaka. Kada su Turci dosli na prostor danasnje Srbije, oni su rasterali ili pobili vecinu Srba. Neki su pobegli na prostore danasnje Hrvatske, a neki na prostore danasnje Bosne. Bilo kako bilo, u Srbiji jedno duze vreme nikakvih Srba gotovo da nije ni bilo. Kazu da su bosanski muslimani najcistiji etnicki srbi, jer su se najmanje mesali sa drugima. E, par vekova kasnije, krece talas migracije pravoslavnog stanovnistva iz vecinom crne gore, a manjim delom bugarske i rumunije cijom kombinacijom nastajemo mi koji sebe nazivamo Srbima, a ustvari smo 90% cisti etnicki crnogorci. E, sad jedino ostaje da se utvrdi jesu li Crnogorci u to vreme zvali sebe Srbima pa posle promenili, ili smo mi danasnji Srbi u to vreme sebe zvali Crnogorcima pa to posle promenili. Ali to je sve ogroman offtopic na ovoj temi. Sto se mene tice ja sam objasnio zasto po mom misljenju nema slicnije drzave Srbiji od Belorusije, a ako neko drugi misli drugacije to nije nikakav problem.


I veliš ti nama na prostoru Srbije neko vrijeme (nekoliko vjekova) nije bilo Srba. Svu su bili u zbijeg u Crnu Goru, u prihvatni centar u Mojkovac (kasnije se otvorio još jedan u Kolašin). A onda vi nastadoste od Bugara, Rumuna i Crnogoraca, pri čemu ste 90% čisti etnički Crnogorci (kakvo li je to mješanje kad ostadoste 90% čisti etnički Crnogorci, to nijesi objasnio)

Ovo ti je veliko naučno otkriće, moraš ovo istraživanje publikovati pod hitno.

Vjerujem da si koristio vjerodostojnu literaturu iz koje se može vidjeti da je na prostoru Crne Gore od nekud sa sjevera došao silni narod, tu boravio i onda ponovo pošao put sjevera.


 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 23:12 - pre 91 meseci
@perkom - studentu - ti li si?

Nisu to argumenti ili dokazi kao sto ti impliciras, nego moje iskustvo, kao sto Darko iznosi svoje iskustvo - i nitko ne kaze - e jes', bio u Belorusiji, skinuo si fotke sa neta i sad nas lozis, kakva Belorusija...
Ali ja ako slucajno poznajem coveka iz Belorusije, pa to zvuci kao da poznajem nekog iz Papua Nove Gvinije - bar, ili pomenutog belog medveda, jbt. zamisli covek poznaje Belorusa - kakvo ludilo mozga - kako moze sad jedan Srbin da poznaje Belorusa, pa to je matematicki nedokazivo, ludilo ludilo. Nikad nisam cuo da Srbin poznaje Belorusa, pa to je nemoguce!!

Aj sad - polu-ozbiljno, opet te pitam na osnovu cega si procenio da ne govorim istinu, gde je problem, sta se ne uklapa?
 
Odgovor na temu

perkom

Član broj: 335077
Poruke: 534



+359 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 23:19 - pre 91 meseci
Citat:
bananaphone: @perkom - studentu - ti li si?

Ja sam samo citirao Matiju Bećkovića, ne pišem ijekavski.
Lepo sam ti napisao, niti sam ti sudio niti procenjivao nego prokomentarisao?
Ti takođe komentarišeš pa čak u tim komentarima pokušavaš da me porediš sa klasičnim forumskim trolom?

[Ovu poruku je menjao perkom dana 17.10.2016. u 00:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 23:27 - pre 91 meseci
Citat:
perkom:
Ti takođe komentarišeš pa čak u tim komentarima pokušavaš da me porediš sa klasičnim forumskim trolom?


Tako si zazvucao - izvini.

Povlacis me da se branim i dokazujem nesto potpuno benigno, a nedokazivo u ovom formatu, impliciras da lazem, a zasto?
Koja ja svrha i opet kazem - sta sam to rekao tako nemoguce, ili koja je to moja istorija koja te navodi da sumnjas u hebenu cinjenicu da poznajem coveka koji je eto bas - Belorus?

 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 23:28 - pre 91 meseci
Nije neobično da neko iz Srbije poznaje nekog iz Bjelorusije, ima takvih primjera na stotine.
Problem se pojavi kad neki pametnjaković na osnovu poznanstva sa jednim Bjelorusom poćne da nam objašnjava mentalitet Rusa.

P.S. umalo da te pomješam sa jednim smradom (imate slična imena) koji se svako malo raskuka i najavuje odlazak sa teme, a opet se vrati da lupi još koju. Srijeća što sam prisjeban te ne pitah što opet uvaljuješ karinu samom sebi.



[Ovu poruku je menjao student_apsolvent dana 17.10.2016. u 00:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju16.10.2016. u 23:43 - pre 91 meseci
@perkom - sad tek kontam koliko je poredjenje sa studentom - bilo nizak potez... Jbg izvini i laku noc...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju17.10.2016. u 00:17 - pre 91 meseci
Citat:
I veliš ti nama na prostoru Srbije neko vrijeme (nekoliko vjekova) nije bilo Srba.
Nekoliko vekova je malo prejaka rec, mislim da je blize istini 150-200 godina. Prema Turskim zapisima iz 15. veka na teritoriji Srbije je zivelo oko 300.000 ljudi. U Srednjem veku jos uvek nije bilo tako popularno deljenje ljudi na nacije, vec prosto covek si i kao takav se brojis, pa se ne moze utvrditi koliko je od tog broja sa turcima doslo turaka, azijata i kojekakvih arapa, pa o broju Srba mozemo samo da nagadjamo, mozda da se saglasimo da ih je bilo najvise polovina od tog broja? U svakom slucaju, ako se poredi sa 4 miliona u 11 veku, digitron kaze da je skoro 90% srpske nacije negde nestalo - ubijeno, izbeglo, odselilo se, uhvatilo maglu, isparilo, nebitno.
Oni koji su bili vesti sa macem su pretpostavljam svi bili angazovani u osmanskim vojnim snagama, onima koji nisu su verovatno uzeta muska deca i odvedena u janicare, ne zna se koliko je ostalo pravoslavnih a koliko preslo u islam promenivsi pritom i naciju. Dobar deo je svakako pobegao na prostore danasnje Hrvatske i Bosne. Verovatno bezao svako u smeru najblize granice. Interesantno je da ti pominjes Mojkovac i Kolasin kao prihvatne centre, a ja sam pomenuo samo kasniju migraciju u drugom smeru jer su tu pravoslavni ljudi ziveli i pre dolaska Turaka i nazivali sebe drzavljanima Duklje/Zete/Srbije (pre nego sto je neko toj teritoriji dao naziv Crna Gora). Bilo kako bilo, nije nemoguce da je Crna Gora prihvatila i asimilovala par desetina hiljada stanovnika teritorije danasnje Srbije, jer je bila prilicno pozeljna destinacija za tadasnje migrante - Turci nisu bas bili voljni da se pentraju po kojekakvim vrletima, pa su migranti tu mogli da se nastane i asimiluju sa lokalnim stanovnistvom iste vere, nacije i jezika, bez narocitog straha za zivot. Kasnije, kako je u osmanskom carstvu jacala verska tolerancija, ogromna neiskoriscena zemlja je dodeljena nekim ljudima koji su nazvani knezovima i koji su dalje zemlju delili migrantima ovoga puta iz suprotnog smera - crnogorski migranti su krenuli ka ravnijoj i plodnijoj srpskoj zemlji gde krava ne mora da pase pod rucnom. Ovi knezovi sa teritorije gde su dosli neki od mojih predaka su ogromnu teritoriju naselili iskljucivo crnogorskim migrantima (jer drugog stanovnistva nije ni bilo). Po knjigama se nalaze informacije da je biotek po neki migrant i iz Bugarske i Rumunije, ali ja medju svojim precima ne nalazim nijednog takvog vec su svi doseljenici iz Crne Gore. Danas svi oni sebe smatraju Srbima, sto je u redu sve dokle Srbe smatramo crnogorcima i obrnuto, ali ako hocemo sad na silu da kazemo da Crnogorci nisu Srbi, ja onda nemam drugog izbora nego da kazem da je Srbija naseljena gotovo iskljucivo Crnogorcima. Ove migracije su se desavale pre oko 250-280 godina i sve postoji zapisano imenom i prezimenom u maticnim knjigama ko je kad i odakle dosao, ko se sa kim ozenio/za koga udao/ ko su kome deca i moze se bez problema napraviti porodicno stablo za 10 generacija unazad gde jasno vidis da je barem ovaj deo zapadne Srbije od Uzica do Sapca kompletno demografski poreklom iz Crne Gore, a pretpostavljam da je i sa drugim regionima slicna situacija. Na tim prostorima jos ima zivih starijih ljudi koji u govoru koriste ta dva crnogorska dodatna slova i posle 10 ili vise generacija, a sledecu generaciju su u skoli stapom naucili da se to ne sme. Za taj jezik koji su mladji (sada je i njima 50 godina) naucili u skoli i prihvatili lingvisti cesto kazu da je najcistiji i najpravilniji srpski jezik - pa ako je jezim kojim govore sve sami bivsi crnogorci najcistiji srpski jezik, znaci li to da pravi etnicki srbi svi odreda ne znaju sopstveni jezik, ili da takvih uopste i nema? To je retoricko pitanje za razmisljanje, a ja cu tek toliko da zabiberim konstatacijom da su velikom Srbinu Vuku Karadzicu i otac i majka bili poreklom iz Crne Gore. Ako su to dva naroda, kako je jedan Crnogorac mogao biti najveci poznavalac srpskog jezika svog vremena i reformator istog? Hocete jos - otac moderne Srbije Karadjordje Petrovic, takodje i otac i majka poreklom iz Crne Gore. Nadam se da je moja konstatacija sada jasnija - Crnogorci jesu Srbi iz jednostavnog razloga sto su Srbi Crnogorci, pa ako je A=B, onda je i B=A.
Naravno, nisu Srbi dosli u ovolikom broju, dosao ih je mozda i nekoliko desetina puta manji broj, ali od tad je proslo 10-13 generacija, a ljudi su sve do polovine 20. veka voleli da imaju mnogo dece, pa ko zna eksponencijalni racun sve ce mu biti jasno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 335897 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.