Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 332596 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 09:57 - pre 90 meseci
Citat:
Nika Matejic:
Osim toga, Crvena armija je na te teritorije ušla tek nakon bezuslovne kapitulacije Poljske (i praktično prestanka postojanja te države), da zaštiti svoj narod od nacističkog zuluma. Tokom prethodnog kratkotrajnog sukoba do kapitulacije, između Nemaca i Poljaka, Crvena armija se uopšte nije mešala, niti je je jedan metak tu ispalila.


Kakav sad sukob Nemaca i Poljaka - valjda su Poljaci sa Nemcima napadali Rusiju i sto se Crvena Armija nije mesala, sto nije oslobadjala Poljsku tada?

Poljska nikad nije kapitulirala. Nakon sto su Nemci skrkali Poljake sa zapada i Rusi sa istoka, odrzali su zajednicku paradu, nakon cega su se Nemci povukli na granicu koja je pre toga dogovorena paktom, evo ti opet ruski link da ne bude opet zapadna propaganda:

https://ru.wikipedia.org/wiki/...%D1%80%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B5

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 10:22 - pre 90 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Kakve to ima veze ko se kako izjasnjava po nacionalnosti, to je nesto imaginarno i sklono promeni, bitno je drzavljanstvo. Isto kao sto kad negde neki vehabija iz Sandzaka pocini neko teroristicko delo, sve evropske novine objave da je to uradio drzavljanin Srbije, ili kad neki Albanac iz Bujanovca bude uhvacen sa prtljagom punim narkotika objavi se da je drzavjanin Srbije uhvacen sa narkoticima, a kada Romi traze azil po Nemackoj, objavljuje se statistika koliko drzazljana Srbije trazi azil i slicno. Drzava ne moze da se ogradjuje od sopstvenog stanovnistva kome je dala licnu kartu i pasos, bez obzira da li se to stanovnistvo izjasnjava kao pripadnici vecinske ili manjinske nacionalne grupe.



Darko - pa neces valjda da branis takav stav, naravno da je bitno, bas iz razloga koje si naveo! I ne kazem ja da oni nisu bili drzavljani Poljske, bili su itekako, nego da nisu bili nacionalni Poljaci. Kao sto Albanac iz Bujanovca moze biti drzavljanin Srbije, ali ne i Srbin.
Kako ces definisati rat na Kosovu - drzavljani Srbije su ratovali protiv drzavljana Srbije pa je NATO pakt spasavajuci drzavljane Srbije, bombardovao drzavljane Srbije ;))))

Po toj logici bi mogli reci da je Princ Eugen SS divizija bila srpska, posto su je cini drzavljani Srbije, ili da je Sajmiste - srpski logor, sto bi bila notorna glupost.

Takav nacin pisanja je upravo relativizacija i prikrivanje istine i istorije, zbog toga si i imao orkestrirano izvestavanje o "poljskom logoru smrti Ausvic" - u mnogim medijima na zapadu.

Naravno ako tebi takav nacin pisanja ima logike - ja nemam nacin da te sprecim...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 10:23 - pre 90 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Jbš ga, ipak ima veze. Nije isto kad kažeš da su Šiptari zapalili srpske crkve na Kosovu, i kada kažeš da su državljani Srbije to uradili.


Upravo...
 
Odgovor na temu

ironman
Beograd

Član broj: 40097
Poruke: 1134
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 15:14 - pre 90 meseci
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 17:22 - pre 90 meseci
Što nam je sad činiti?

Kako sad nastaviti diskusiju oko Poljske, Poljaka, Rusije i Rusa, ako nemamo konsenzus oko osnovnih stvari?

Prebrojaste li Poljake po državljnstvu ili po krvnim zrncima?

Mišljena sam da ste upali u vlastitu zamku.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 17:40 - pre 90 meseci
Citat:
perkom:

Pretvorili ste potencijalno interesantnu temu svojom rusofobijom u gomilu smeća!
Interesantno, uvek je ista ekipa po oprobanom receptu temu đubri i vodi u off.



tema je od samog početka gomila smeća. Par fotografija kojih se i sam autor odrekao rekavši da ne valjaju, o sadržaju teksta da ne govorim. Sam naslov je promašen, što bi dalje govorili.

Umjesto da je autor ove teme pošao put Slovenije ili Austrije, te nam se vratio sa idejom da viđeno u Sloveniji prenese u Srbiju, on promoviše ku*ton od države. Ne valja mu osnovna ideja. Raspao se jadan na startu.

Ja sam u temi (ako si dobro čitao, a veliš da jesi) već napisao da se niko ne boji Rusije, te stoga nema ni govora o nekakvoj rusofobiji.

Možemo govoriti o nekakvoj averziji ili odbojnosti njihovom načinu razmišljanja ili ponašanja, no o nekom strahu od Rusa nema ni govora.


 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 17:51 - pre 90 meseci
student_apsolvent. Da te obavestim, više njesmo kolege. Ja diplomira danas .
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2282 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 20:11 - pre 90 meseci
Citat:
bananaphone:
Darko - pa neces valjda da branis takav stav, naravno da je bitno, bas iz razloga koje si naveo! I ne kazem ja da oni nisu bili drzavljani Poljske, bili su itekako, nego da nisu bili nacionalni Poljaci. Kao sto Albanac iz Bujanovca moze biti drzavljanin Srbije, ali ne i Srbin.

Branio, ne branio, slobodan izbora nacionalnosti je zagarantovan Ustavom Srbije. Odes u opstinu, overis izjavu da si Kinez i od tog trenutka si Kinez, a ako ti neko prigovori da nemas kose oci, zutu boju koze, da ne znas ni rec Kineskog ili da ne mozes biti Kinez ako su ti otac i majka pripadnici Srpskog naroda, onda tuzis tog za uvredu na nacionalnoj osnovi i dusevnu bol i lagano ga dobijas na sudu. Nacionalnost mozes menjati svakog dana, za godinu ili dve mozes po dan biti pripadnik svake nacionalnosti koja postoji na planeti i mozes za svaki dan imati potvrdu opstine ili suda da si u tom trenutku pripadnik upravo te nacionalnosti. Po Ustavu mi ni po kom kriterijumu ne mozemo da procenjujemo koja je tvoja nacionalnost, vec si po nacionalnosti ono sto ti sam u opstini izjavis da zelis da budes. Dok neki naucnik u buducnosti ne izmisli neku masinu u koju ubacis kap krvi i ona ti napise sta si po nacionalnosti, do tad nikako ne mozemo sa sigurnoscu znati ko je ko. Ja ne znam ko je to tacno i kad smislio da se nacionalna pripadnsot degradira do nivoa clanstva u politickoj partiji, ali to je tako, ljudi se ne bune, ja samo konstatujem cinjenicno stanje, sa neutralnim stavom prema istom.

Citat:
Kako ces definisati rat na Kosovu - drzavljani Srbije su ratovali protiv drzavljana Srbije pa je NATO pakt spasavajuci drzavljane Srbije, bombardovao drzavljane Srbije ;))))

Pa eto - zvanicni termin je gradjanski rat sto znaci da su se gradjani jedne drzave podelili u najmanje 2 grupe koje ratuju jedna protiv druge.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 20:40 - pre 90 meseci
Btw, samo da primetim, IMHO kakva god bila kao drzava Belorusija kao model drzave za Srbiju je prilicno neostvariva stvar podjednako kao i, recimo, Slovenija ili nesto tako - sve i da se zanemare geopoliticke razlike koje cine implementaciju beloruskog sistema toliko zapadno od Moskve prilicno mrsavom sansom.

Bez ulaska u bilo kakve price tipa diktatura ili ne-diktatura, dobro ili lose ili nesto izmedju, sta god...

Zasto?

Zato sto je vlast u Belorusiji 100% cista sa kim je u dilu i od koga zavisi 100%. Ne pokusavaju da izigravaju nekakav specijalni faktor koji moze da taktizira i sa NATO-om i sa Rusijom vec imaju svog saveznika, sa njima rade - i taj saveznik im garantuje bezbednost i trziste.

U Srbiji ne postoji takav konsenzus niti bi to proslo na silu verovatno. Ne u ovom momentu i verovatno ne u nekoj skoroj buducnosti. Srbija i dalje poksava da se udiluje i sa Rusima i sa EU a vrlo verovatno dobija jadan dil i od jednih i od drugih.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 20:52 - pre 90 meseci
Citat:
dusanboss:
student_apsolvent. Da te obavestim, više njesmo kolege. Ja diplomira danas :).


Cestitam!!! Nadam se da nije bilo ovako dramaticno...

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 21:01 - pre 90 meseci
Darko - bezpotrebno razvodnjavas pricu, na nesto sto je potpuno nebitno, i pocinjes filozofirati skoro kao Bradzorf012, svakako - svatko moze sebe da definise kako hoce, gde sam ja tvrdio da ne moze?

Stvar je sto su ljudi sebe i definisali, oni jesu etnicki Albanci, i kao etnicki Albanci su radili sta su radili, bilo to dobro ili lose.
Definisati ih kao gradjane srbije, je potpuno tacno, kao i gradjani europe, kao i gradjani severne hemisfere, kao i gradjane balkana, sve je to potpuno tacno, ali daje pogresnu sliku u kontekstu u kome pricamo i to je sustina.

A pisanje na nacin da se namerno stvara pogresna slika - je veoma u trendu, ali krajnje maliciozno, jer relativizuje odgovornost, svi smo mi gradjani srbije, a gradjani srbije su palili srpske crkve, znaci odgovornost je na svima nama. Kao i prica o Poljacima ili poljskim logorima. Pazi nije komplikovano - siguran sam da mozes da razumes.

Dakle kontekst je medjuetnicki sukob Srba i Albanaca na Kosovu.

SlobaBgd ti je dao banalan primer dakle imas:

===

1. Albanci sa Kosova su zapalili srpske crkve.

2. Gradjani srbije su zapalili srpske crkve.

===

Ja sam ti dao primer - kontekst drugi svetski rat, Nemacke jedinica na teritoriji Jugoslavije:

===

1. Za vreme nemacke okupacije Jugoslavije, Nemci su oformili Princ Eugen SS diviziju koju su cinili dunavski Nemci i oni pocinili niz ratnih zlocina na teritoriji cele Jugoslavije.

2. Za vreme nemacke okupacije Jugoslavije, Nemci su oformili Princ Eugen SS diviziju koju su cinili gradjani srbije i oni pocinili niz ratnih zlocina na teritoriji cele Jugoslavije.

===
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 21:11 - pre 90 meseci
Jasno je da je takva vrsta razvodnjavanja besmislena.

Kada se radi o nekoj situaciji gde postoji vise ucesnika, radi jasnoce se ucesnici identifikuju sa nekim skupom osobina koje je moguce identifikovati kao razlicite, ako razlike postoje. Kada su u pitanju sukobi, gotovo uvek postoji dovoljno osobina koje mogu biti koriscene za identifikaciju "strana".

U konkretnom slucaju uopste nije bilo nekih problema oko identifiikacije, etnicki Albanci i etnicki Srbi su bili u sukobu. Niti su se etnicki Albanci predstavljali kao etnicki Srbi, niti su se etnicki Srbi predstavljali kao etnicki Albanci ili se neko od njih izjasnjavao kao Kinez. Drzavljanstvo ucesnika je apsolutno irelevantno posto je u toku sukoba bilo isto. Situacija je potpuno cista, bar sto se ucesnika tice. Nema nikakve potrebe mrsomuditi o tome kako neko moze da se izjasnjava kao Marsovac po nacionalnoj pripadnosti.

Reci da su i jedni i drugi drzavljani Srbije je potpuno tacno ali i potpuno beskorisno posto to nije osobina koja identifikuje ucesnike, bas kao sto fakat da su Homo Sapiensi ucestvovali u ratu na Kosovu podjednako koristan.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 21:36 - pre 90 meseci
@Ivan - samo da ponovim - besmislena je kad ne postoji pozadinski cilj. Maliciozna je ako se pokusava sakriti istina i relativizovati krivica.

Recimo namerno koristenje "poljski koncentracioni logori" umesto "nemacki koncentracioni logori na teritoriji danasnje Poljske za vreme nemacke okupacije", primera za ovo ima i previse...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 21:47 - pre 90 meseci
Ma to sa malicioznoscu je sasvim druga dimenzija, ali kada neko hoce da bude maliciozan takve vrste argumenata su samo sitnica u arsenalu.

On-topic, tvrditi da je Belorusija drzava "kakvu bi Srbi voleli da imaju" je prilicno dubiozna. Prilicno sam siguran da ne postoji ni priblizan konsenzus u Srbiji oko toga kako bi idealna drzava trebala da izgleda, od modela vlasti i ekonomije pa do spoljne politike.

Stvari oko koga bi se velika vecina verovatno slozili, tipa niska stopa kriminala, niska stopa nezaposlenosti, ekonomska snaga, su nesto sto se moze videti u gomili drzava sirom sveta. Sve i da Belorusija zadovoljava sve te faktore, ti faktori nisu nista ekskluzivno za tu zemlju.

Darko eventualno moze da tvrdi da je Belorusija drzava u kakvoj bi on hteo da zivi, ali to misljenje ne moze nazvati izborom ni za svog prvog komsiju (osim ako mu komsija nije rekao da se slaze) a kamo li za celu drzavu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 22:14 - pre 90 meseci
Hoće li neko najzad objasniti šta kog đavola znači izraz "etnički Albanci" ili "etnički Srbi"?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 22:21 - pre 90 meseci
Ma dobro - ne moras da budes bukvalista, cilj je mozda inicijalno vise bio da se docara jedna ex-sovjetska drzavica, o kojoj ljudi znaju jako malo, a zamisljaju kao totalni raspad - u nekom (previse) pozitivnom svetlu, sa kao usputnim podvlacenjem politike lizanja sa Rusijom - kao neceg pozitivnog na sta bi Srbije trebala da se ugleda.

Ovaj prvi deo je po meni bio interesantan i pozitivan, ovaj drugi je napravio 40+ strana stajskog djubriva...

Ako tako udjes u dubiozu, neces moci da poredis dve pokrajine u Nemackoj, tipa Brandenburg i Bavarsku ;)))
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 22:59 - pre 90 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Hoće li neko najzad objasniti šta kog đavola znači izraz "etnički Albanci" ili "etnički Srbi"?


Etnicki Albanac - je pripadnik albanskog naroda, ali ne i nuzno stanovnik Albanije. A etnicki Srbin je analogno tome - pripadnik srpskog naroda - ali ne i nuzno stanovnik Srbije.
Kod nas su stvari jasno definisane - odnosno Srbin ili Albanac je cisto etnicka odrednica, nema veze sa drzavljanstvom pa je ovo "etnicki" cist visak, koji sam koristio da naglasim sustinu...


Posto je (namerno) brkanje pripadnika neke etnicke grupe i drzavljanina jedne drzave dovelo do rasprave na predhodnih par strana, mislim da je dobro da se naglasi razlika izmedju etnickog Poljaka (pripadnika poljskog naroda) i stanovnika Poljske (recimo etnickog Nemca), oba su identifikovana u prethodnim postovima kao "Poljaci" i tretirana isto.

 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju14.10.2016. u 23:43 - pre 90 meseci
Dobro, možeš li sada da nam objasniš šta to suštinski menja u celoj ovoj priči? Definitivno je u SS i vermahtu bilo i etničkih Poljaka, a ne samo Nemaca, ali da ipak ponovim pitanje: šta to suštinski menja?
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju15.10.2016. u 01:32 - pre 90 meseci
Citat:
dusanboss:
student_apsolvent. Da te obavestim, više njesmo kolege. Ja diplomira danas :).



Kako jadan, odjednom?

Je li to programiranje, legija ili neka treća oblast?

Viđi, Dušane, da ne pitam. Sjetih se nečega, a ti ćeš sigurno znati da mi odgovoriš.

Ti Dušane jedva da znaš 25 slova azbuke, a i teško se služiš alfabetom (azbukom) i uspjeo si diplomirati. Ja znam 32 slova alfabeta (azbuke), mogu li ja preskočiti diplomiranje i odmah postati magistar.

Viđi mi to, molim te, mnogo bi mi značilo.


[Ovu poruku je menjao student_apsolvent dana 15.10.2016. u 02:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 712
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+592 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju15.10.2016. u 03:03 - pre 90 meseci
Aaa ne more. Vala ćeš ti biti meni apsolvent celi život, a ja eto diplomirani ekonomista. :)

Šta ćeš. Takav ti život. No odo ja sad du jurim sve te sjajne prilike za posao koje mi se ukazuju nakon dobijene diplome :)

Slabo ti pomgla ta dva slova viška, jado.. :)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 332596 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.